موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

سازمان وت اسس استرالیا (VETASSESS)

در سال‌های اخیر، کشور استرالیا به یکی از پرطرفدارترین مقاصد مهاجرتی در دنیا تبدیل شده است. آمارهای وب سایت ABS نشان می‌دهد که تا پایان مارس سال 2022 میلادی، 130,200 نفر به این کشور مهاجرت کرده‌اند. البته اگرچه آمارها نشانگر شمار بالای مهاجرت است، اما شرایط ارزیابی مشخصی برای متقاضیان وجود دارد که باید برآورده شوند. برای مثال، متقاضیان مهاجرت کاری باید توسط سازمان وت اسس استرالیا تأیید صلاحیت شوند.

سازمان VETASSESS استرالیا، سازمانی است که مورد تأیید اداره مهاجرت استرالیا بوده و مدارک حرفه‌ای متقاضیان مهاجرت را بررسی می‌کند. در ادامه این مطلب بیشتر درباره سازمان ارزیابی مدارک وت اسس استرالیا توضیح داده و می‌بینیم که کدام مشاغل توسط آن ارزیابی می‌شوند.

سازمان وت اسس استرالیا

سازمان VETASSESS چیست؟

سازمان VETASSESS، بزرگترین ارائه دهنده ارزیابی مهارت در استرالیا است که توسط دولت استرالیا موردتایید است. سازمان وت اسس مهارت‌های افراد حرفه‌ای را که عمدتاً به‌دنبال مهاجرت کاری به استرالیا هستند را ارزیابی می‌کند. این سازمان صلاحیت متقاضیان مهاجرت را از نظر دانش و مهارت‌های شغلی آن‌ها بررسی کرده و تأیید می‌کند که آیا برای کار در شغل موردنظر در استرالیا آماده هستند یا خیر.

ارزیابی برای مهاجرت ماهر به استرالیا تحت برنامه‌های حمایت کارفرما (employer sponsored)، مهاجرت فارغ‌التحصیلی (graduate migrant) و ویزای موقت فارغ‌التحصیلی (temporary graduate visa) الزامی است.

سازمان VETASSESS تنها نهاد ارزیابی کشور استرالیا نیست بلکه سازمان‌های دیگری نیز مسئول رسیدگی به صلاحیت افراد در حوزه‌های شغلی مختلف هستند. لیست کامل این نهادها را می‌توانید در مطلب سازمان‌های ارزیابی مدارک استرالیا بررسی کنید.

مشاغلی که توسط سازمان وت اسس ارزیابی می‌شود

استرالیا یک لیست از طبقه‌بندی مشاغل مختلف و موردنیاز خود را تحت کد (Australian and New Zealand Standard Classification of Occupations) یا ANZSCO ارائه می‌کند. متقاضیان مهاجرت کاری باید قبل از هر چیز کد شغلی خود را در این لیست یافته و شرایط خود را با شرایط تعیین شده برای این مشاغل تطبیق دهند. سازمان وت اسس استرالیا، 28 شغل فنی و 360 شغل حرفه‌ای از مشاغل مختلف را ارزیابی می‌کند.

مشاغلی مانند برق‌کاری، لوله‌کشی، نجاری، آشپزی، مکانیک و غیره در این لیست قرار می‌گیرند. برای بررسی دقیق این لیست که تحت سازمان VETASSESS ارزیابی می‌شود، می‌توانید به وب سایت‌های رسمی اداره مهاجرت استرالیا مراجعه کنید.

همچنین در لیست مشاغل مورد نیاز استرالیا می‌توانید دسته‌بندی مشاغل داغ بازار استرالیا و سازمان‌های ارزیابی آن را بررسی کنید.

مراحل فرآیند ارزیابی وت اسس استرالیا

برای این که شانس خود را برای موفقیت در مسیر مهاجرت افزایش دهید، باید مراحل مختلف فرآیند تأییدیه را که توسط سازمان ارزیابی مدارک وت اسس استرالیا انجام می‌شود، به درستی تکمیل کنید. مراحل اصلی این فرآیند برای دو دسته مشاغل حرفه‌ای و مشاغل فنی متفاوت است.

فرآیند ارزیابی مشاغل حرفه‌ای استرالیا

فرآیند درخواست ارزیابی مهارت‌ها برای مشاغل حرفه‌ای عمومی شامل مراحل زیر است:

 1. انتخاب شغل موردنظر برای ارزیابی و ویزا هدف آن (برای اطلاع از مشاغل موجود برای مهاجرت به استرالیا به homeaffairs.gov.au بروید)
 2. با مراجعه به وب سایت abs.gov.au و وارد کردن کد ANZSCO شغل موردنظر، اطلاعات کافی درباره شرح ANZSCO شغل انتخابی را کسب کنید.
 3. در صورتی که سازمان VETASSESS مرجع ارزیابی شغل موردنظر شما است، می‌توانید به قسمت “Nominate an Occupation” در وب سایت این سازمان، اطلاعات دقیق درباره معیارهای ارزیابی را بررسی کنید.
 4. به قسمت “Apply or continue assessment” در سایت vetassess بروید و از آنجا به صفحه “Skills Recognition General Occupations” بروید و login کنید.
 5. روی “Apply or Track Application” کلیک کرده و فرم درخواست آنلاین را تکمیل کنید. در زمان تکمیل درخواست آنلاین باید اسکن رنگی مدارک بارگذاری شود.
 6. یک افسر ارزیابی مسئولیت بررسی درخواست را برعهده گرفته و در صورت نیاز به مدارک بیشتر، به‌صورت آنلاین به متقاضی اطلاع می‌دهد.
 7. پس از تکمیل روند ارزیابی درخواست، می‌توان نتیجه را از طریق پورتال آنلاین مشاهده و دانلود کرد.

فرآیند ارزیابی برای مشاغل فنی

روند ارزیابی برای متقاضیان مشاغل فنی به اخذ مدرک یا مجوز کار از استرالیا بستگی دارد. یعنی مراحل ارزیابی در صورت داشتن یا نداشتن مدرک تحصیلی پذیرفته‌شده یا مجوز شغلی در استرالیا، ممکن است متفاوت باشد. در هر دو صورت، فرآیند ارزیابی شامل مراحل زیر است، اما امکان دارد در برخی مدارک ارائه شده یا جزئیات مراحل ارزیابی، تفاوت‌هایی وجود داشته باشد.

 1. درخواست آنلاین ارزیابی، ارائه مدارک و پرداخت هزینه‌های ارزیابی
 2. ارزیابی شواهد مستند
 3. ارزیابی عملی (یا مصاحبه فنی)
 4. دریافت نتیجه ارزیابی

مدارک لازم برای ارزیابی وت اسس استرالیا

علاوه‌بر مراحل ذکر شده، باید برخی مدارک الزامی را برای شروع ارزیابی توسط وت اسس، به این سازمان ارائه دهید.

مدارک لازم جهت مشاغل حرفه‌ای عبارت است از:

1- مدرک مربوط به پرداخت هزینه ارزیابی
2- عکس رنگی پاسپورتی (طی 6 ماه گذشته)
3-مدارک هویتی، شامل؛

 • حداقل یکی از اسناد شناسایی اصلی شامل صفحه مشخصات پاسپورت یا شناسنامه
 • یک یا چند مدرک از اسناد فرعی شامل کارت ملی، گواهینامه رانندگی، سند ازدواج، کارت دانشجویی و ویزای استرالیا.

4-مدارک مربوط به تغییر نام (در صورت وجود)
5-مدارک تأیید صلاحیت شامل گواهی صلاحیت “Award Certificate” و کارنامه تحصیلی برای تطابق آن با چارچوب صلاحیت در استرالیا

 • گواهی Award Certificate که نشان دهنده یک مدرک معتبر بعد از گذراندن یک دوره تحصیلی است. در صورت عدم دریافت گواهی رسمی، می‌توان گواهی موقت را ارائه کرد.
 • کارنامه تحصیلی شامل ریز نمرات سوابق تحصیلی، دروس/واحدهای تحصیلی و نمرات نهایی کسب‌شده است.

6-شواهد شغلی و استخدامی برای موقعیت شغلی ذکر شده در درخواست رسمی ارزیابی و تأیید آن طی 10 روز کاری:

 • صدور بیانیه وضعیت خدمت (Statement of Service) که توسط کارفرما نوشته و در نقش فرد در شرکت مشخص می‌شود.
 • شواهد پرداخت‌ها شامل فیش حقوقی، سوابق مالیاتی، صورت‌های بانکی یا سوابق بیمه
 • مدارک مربوط به خوداشتغالی (در صورت وجود)
 • ارائه چارت سازمانی برای مشاغل مشاوره مدیریت، کارشناس بازاریابی، حسابرس داخلی و مدیر برنامه یا پروژه
 • شواهد فعالیت‌های کاری، نمونه کارها یا لیست پروژه‌ها
 • شواهد مربوط به تحقیقات در حین اشتغال
 • سایر مدارک تکمیلی شغلی شامل (شواهد مبنی‌بر پیشرفت حرفه‌ای در طول اشتغال، جوایز، گواهینامه یا تقدیرنامه‌ها، اطلاعیه استقرار (establishment) برای استخدام در ایران)

7-رزومه (CV) کاری

مدارک موردنیاز جهت ارائه مشاغل فنی عبارت است از:

مدارک برای این مشاغل را می‌توان در دو مسیر مجزا بررسی کرد. مسیر مختص کسانی که مدرک تحصیلی یا مجوز کار در استرالیا را ندارند، بررسی شده است:

مرحله اول، باید شواهدی ارائه شود که نشان دهد برای شغل موردنظر خود تجربه کافی را دارید. این مدارک باید نشان دهد که طی 3 سال گذشته، حداقل 12 ماه به‌صورت تمام‌وقت (حداقل 38 ساعت در هفته) مشغول به کار بوده‌اید.

دو دسته مدارک اصلی که باید ارائه شود، عبارت است از:

1- گواهی کارفرما شامل جزئیات زیر

 • طول دوره دقیق استخدام (تاریخ شروع و پایان)
 • ساعات کاری
 • نوع اشتغال (تمام‌وقت، پاره‌‌وقت یا دوره‌ای)
 • عنوان شغلی
 • شرح وظایف
 • نام و آدرس سازمان در سربرگ رسمی

2- شواهد مالی (حداقل دو مورد از موارد زیر باید ارائه شود) شامل

 • سوابق رسمی مالیاتی
 • سه فیش حقوقی با ذکر نام کارفرما و کارمند
 • اسناد بازنشستگی با ذکر نام متقاضی و کارفرما
 • صورت‌حساب‌های بانکی واضح از درآمد واریز شده با نام کارفرما

مدت‌زمان ارزیابی مدارک توسط سازمان وت اسس

مدت‌زمان تقریبی ارزیابی درخواست برای مشاغل حرفه‌ای، 12 تا 20 هفته است. این ارزیابی به‌صورت مورد به مورد انجام شده و زمان دقیق آن به ارائه به‌موقع مدارک و اطلاعات اضافی بستگی دارد. البته در صورتی که واجد شرایط شرکت در برنامه پردازش اولویتی وت اسس (VETASSESS Priority Processing) باشید، مدت‌زمان پردازش به 10 روز کاری کاهش پیدا می‌کند. نتیجه ارزیابی نیز ظرف 48 ساعت قابل بارگیری است.

هزینه وت اسس استرالیا

زمانی که برای ارزیابی صلاحیت حرفه‌ای خود توسط سازمان وت اسس استرالیا درخواست می‌دهید، باید هزینه‌های مربوط به پردازش مدارک، ارزیابی‌های عملی و سایر مراحل را بپردازید. در واقع هزینه‌های وت اسس یکی از موارد مهمی است که در زمان برآورده هزینه‌های مهاجرت باید آن را در نظر داشته باشید. این هزینه‌ها بر اساس وب سایت رسمی سازمان VETASSESS به شکل زیر است:

هزینه‌های ارزیابی وت اسس استرالیا
ارزیابی مدارک مستند900 دلار استرالیا

مصاحبه فنی900 دلار استرالیا
ارزیابی عملی2200 دلار استرالیا
بررسی تصمیم ارزیابی700 دلار استرالیا

در صورتی هم که سؤال یا ابهامی دارید یا در خصوص شرایط مهاجرت به استرالیا نیاز به مشاوره دارید، فرم زیر را پُر کنید تا مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند:

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

شماره همراه با 09 شروع شود.

سخن پایانی

ارزیابی وت اسس یکی از مهمترین مراحل در روند مهاجرت به‌خصوص در برنامه‌های مهاجرت کاری به استرالیا است. این ارزیابی که توسط سازمان وت اسس استرالیا انجام می‌شود، شامل مراحلی است که باید همه آن‌ها را تکمیل کنید. این ارزیابی صلاحیت‌های حرفه‌ای متقاضیان را هم به لحاظ سابقه کاری و هم از نظر مهارت‌های عملی و دانش تخصصی، بررسی می‌کند. در این مطلب سعی کردیم تا بیشتر درباره سازمان ارزیابی مدارک وت اسس استرالیا توضیح داده و با بررسی مراحل فرآیند ارزیابی و مدارک لازم برای آن، شما را با این مرحله از مهاجرت بیشتر آشنا کنیم.

سوالات متداول

این سازمان وظیفه ارزیابی مدارک و صلاحیت حرفه‌ای متقاضیان مهاجرت در مشاغل فنی و حرفه‌ای برعهده دارد.

هزینه‌های پردازش برای هر مرحله متفاوت است و برای دو مرحله بررسی شواهد مستند و مصاحبه فنی، معادل 900 دلار و برای مرحله ارزیابی عملی، 2200 دلار استرالیا است.

ارزیابی وت اسس شامل سه مرحله اصلی بررسی شواهد مستند (یا مدارک)، مصاحبه فنی و ارزیابی عملی است.

مدت زمان ارزیابی VETASSESS به‌طور متوسط حدود 12 ماه است، اما در برخی شرایطی که شرایط پیچیده یا مدارک بیشتر باشد، ممکن است زمان بیشتری هم طول بکشد.