موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

سازمان مهندسی استرالیا (Engineers Australia)

استرالیا یک مقصد عالی برای مهاجرت کاری مهندسان است. طبق داده‌های وب‌سایت salaryexplorer متوسط درآمد مهندسان در این کشور، به 7,010 دلار در ماه می‌رسد. بر اساس اطلاعات وب سایت numbeo، متوسط کل درآمد خالص در استرالیا در سال 2022، حدود 6,065.30 دلار است.

پس به‌راحتی می‌توان نتیجه گرفت که مهاجرت مهندسان به این کشور، از لحاظ مالی یک تصمیم منطقی است، اما این متخصصان برای مهاجرت به این کشور باید از سوی سازمان مهندسی استرالیا (Engineers Australia) یا EA ارزیابی شده و تأییدیه دریافت کنند.

سازمان مهندسی استرالیا (Engineers Australia) یا EA

Engineers Australia وظیفه ارزیابی مهارت‌های مهندسان را برعهده دارد.

سازمان مهندسی استرالیا یا EA، یکی از سازمان‌های ارزیابی استرالیا است که وظیفه ارزیابی صلاحیت، مهارت و سابقه کاری مهندسان را از سوی وزارت امور داخلی دولت استرالیا برعهده دارد. مهندسان پیش از مهاجرت و درخواست ویزا باید نتیجه ارزیابی از این سازمان را دریافت کرده باشند.

در ادامه این مطلب، بیشتر درباره نحوه درخواست ارزیابی و وظایف این سازمان توضیح می‌دهیم.

فرآیند درخواست ارزیابی مهارت در سازمان EA استرالیا

ارزیابی مهارت توسط سازمان مهندسی استرالیا، فرآیند خاص خود را دارد که شامل 6 مرحله اصلی است. این مراحل عبارت است از:

1- بررسی صلاحیت:

صلاحیت حرفه‌ای شما اصلی‌ترین عامل در انتخاب مسیر ارزیابی است و بر اساس کشوری که آن را اخذ کرده‌اید، نوع صلاحیت و اعتبار آن، تعیین می‌شود.

2- انتخاب دسته‌بندی شغلی مهندسان:

مهندسی در استرالیا تحت چهار دسته‌بندی متمایز برای مهاجرت نیروی ماهر (Skilled migration) طبقه‌بندی می‌شود که عبارت است از؛ مهندس حرفه‌ای (Professional engineer)، تکنسین مهندسی (Engineering technologist)، کاردانی مهندسی (Engineering associate) و مدیریت مهندسی (Engineering manager).

این که به‌عنوان یک مهندس در کدام یک از این دسته‌بندی‌ها قرار بگیرید، به مدارک و مهارت‌های شما بستگی دارد.

3- انتخاب مسیرهای ارزیابی:

چهار مسیر ارزیابی متفاوت توسط سازمان EA استرالیا وجود دارد که هر یک، شرایط مختص به خود را دارند. برای انتخاب هر یک از این مسیرهای ارزیابی، باید ببینید که شرایط شما با کدام یک از آن‌ها تطابق دارد. این چهار مسیر عبارت است از؛ صلاحیت استرالیا (Australian qualification)، توافق واشنگتن (Washington Accord)، توافق دوبلین (Dublin Accord) و توافق سیدنی (Sydney Accord).

4- آماده کردن درخواست ارزیابی:

درخواست ارزیابی را می‌توانید به‌صورت آنلاین انجام داده و در هر زمان آن را تکمیل کنید. قبل از انجام درخواست، بهتر است با الزامات ارزیابی آشنایی داشته، مدارک لازم و نحوه آماده سازی و ارائه آن‌ها را نیز بررسی کنید. آنچه که برای درخواست خود باید آماده کنید، شامل مدارک و اسناد لازم، مدارک زبان انگلیسی و رعایت استانداردهای اخلاقی است.

5- ارسال درخواست ارزیابی:

برای ارسال درخواست ارزیابی مهندسین در سازمان نظام مهندسی استرالیا باید در پورتال EA یک حساب کاربری ایجاد کنید. پس از ایجاد حساب کاربری، شناسه از طریق ایمیل ارسال می‌شود. سپس با ورود به شناسه کاربری و انتخاب فرآیند ارزیابی مهارت‌ها برای مهاجرت، مراحل اصلی شامل انتخاب مسیر ارزیابی، بارگذاری مدارک و … را برای تنظیم درخواست، تکمیل کنید.

6- دریافت نتیجه ارزیابی:

پس از انجام درخواست، ایمیل تأیید ارسال موفقیت‌آمیز را دریافت می‌کنید. در صورت موافقت با درخواست، نامه نتیجه ارزیابی مهارت‌ها که می‌توانید از آن برای مهاجرت به استرالیا استفاده کنید را نیز دریافت خواهید کرد. می‌توانید با ورود به پورتال EA نامه نتیجه را تأیید کنید.

طبقه بندی شغلی در سازمان مهندسی استرالیا

این سازمان مشاغل حوزه مهندسی را بر اساس مدرک تحصیلی و سابقه کار، به  چهار دسته‌بندی مختلف تقسیم می‌کند. براساس صلاحیت‌ها و مهارت‌هایتان، در یکی از این دسته‌های شغلی در استرالیا کار خواهید کرد:

مهندس حرفه‌ای (Professional engineer)

مدرک تحصیلی موردنیاز، یک مدرک کارشناسی 4 ساله معادل دانشگاه‌های استرالیا در رشته مهندسی است که این مدرک باید پس از گذراندن 12 سال تحصیل یا معادل آن باشد. همچنین افرادی که مدرک خود را از خارج از استرالیا دریافت کرده‌اند، می‌توانند از طریق مسیر توافق واشنگتن (Washington Accord) اقدام کنند.

تکنسین مهندسی (Engineering technologist)

افرادی که مدرک فناوری مهندسی سه‌ساله دارند، به‌عنوان تکنسین‌های مهندسی شناخته شده و مدرک آن‌ها توسط Engineers Australia معتبر یا به رسمیت شناخته می‌شود. همچنین این مهندسان می‌توانند مدارک مشابه از خارج از کشور داشته و از طریق مسیر ارزیابی توافق سیدنی (Sydney Accord) آن را تأیید کنند.

کاردانی مهندسی (Engineering associate)

مهندسان دارای مدرک دیپلم پیشرفته دو‌‍ساله با مدرک کاردانی مهندسی، در این دسته‌بندی قرار می‌گیرند. مدرک این مهندسان باید توسط سازمان EA استرالیا به رسمیت شناخته شده باشد.

کسانی که مدرک تحصیلی خود را در خارج از کشور دریافت کرده‌اند، باید آن را توسط یکی از امضاکنندگان توافق دوبلین (Dublin Accord) به تأیید برسانند. این مدرک تحصیلی باید تمرکز علمی قوی داشته باشد.

مدیریت مهندسی (Engineering manager)

مهندسان خارجی که در هیچ یک از دسته‌بندی‌های گفته شده قرار نمی‌گیرند، می‌توانند برای ارزیابی مهارت‌‌های شغلی خود، از طریق دسته‌بندی مشاغل مدیریت مهندسی درخواست دهند.

البته این دسته‎‌بندی، جزو مشاغل مهندسی نیست بلکه بر اساس دسته‎‌بندی مشاغل ANZCO استرالیا، جزو گروه مشاغل مدیریتی دسته‌بندی می‌شود. این افراد، سابقه کار و مدرک لیسانس مهندسی یا مدرک مشابه در زمینه‌های مرتبط با مهندسی دارند.

مشاغلی که توسط  سازمان EA ارزیابی می‌شوند

مشاغلی که توسط سازمان نظام مهندسی استرالیا ارزیابی می‌شود، عبارت است از:

مشاغلکد شغلی ANZSCO
مهندس هواپیما (Aeronautical Engineer)233911
مهندس کشاورز (Agricultural Engineer)233912
مهندسی پزشکی /مهندس زیست پزشکی (Biomedical Engineer)233913
مهندس عمران (Civil Engineer)233211
مهندسی شیمی (Chemical Engineer)233111
مهندس الکترونیک (Electronics Engineers)233411
مهندس برق (Electrical Engineer)233311
مهندسی محیط زیست (Environmental Engineer)233915
مهندس ژئوتکنیک (Geotechnical Engineer)233212
مهندس صنایع (Industrial Engineer)233511
مهندس مواد (Materials Engineer)233112
مهندس مکانیک (Mechanical Engineer)233512
مهندسی معدن (Mining Engineer)233611
مهندسی نفت (Petroleum Engineer)233612
مهندس تولید یا کارخانه (Production or Plant Engineer)233513
مهندس سازه (Structural Engineer)233214
مهندس مخابرات (Telecommunications Engineer)263311
مهندس شبکه مخابرات (Telecommunications Network Engineer)263312
مهندس حمل و نقل (Transport Engineer)233215
تکنسین مهندسی (Engineering Technologist )233914
نقشه‌کش عمران (Civil Engineering Draftsperson)312211
نقشه‌کش برق (Electrical Engineering Draftsperson)312311
مدیریت مهندسی (Engineering Manager)133211

مدارک موردنیاز برای سازمان مهندسی استرالیا

همان طور که پیش از این گفتیم، برای آن که در ارزیابی انجام شده توسط سازمان مهندسی استرالیا دچار مشکل نشده و فرآیند در مدت‌زمان کمتری به اتمام برسد، باید مدارک را به‌طور کامل ارائه دهید. هرگونه نقص یا اشتباهی در مدارک ارائه شده، می‌تواند فرآیند ارزیابی را با مشکل مواجه کند.

مدارک زیر، اصلی‌ترین اسنادی هستند که برای انجام ارزیابی توسط سازمان نظام مهندسی استرالیا باید ارائه دهید:

 • شناسه هویتی با اسکن رنگی دارای عکس؛ مانند پاسپورت یا گواهینامه رانندگی
 • مدارک دال بر تغییر نام (در صورت وجود)
 • عکس (در ابعاد عکس پاسپورتی)
 • رزومه یا CV با جزئیات سابقه کاری (سابقه استخدام در مشاغل مرتبط یا پروژه‌های تکمیل شده)
 • مدارک زبان انگلیسی
 • کپی رنگی از تمام مدارک صلاحیت حرفه‌ای از جمله مدرک تحصیلی
 • اصل و ترجمه انگلیسی ریزنمرات دانشگاهی
 • پروژه مهندسی CDR استرالیا که شامل (Continuing Professional Development) یا CPD است. CPD گواهی کتبی از شواهد مبنی بر پیشرفت حرفه‌ای مستمر متقاضی و شامل مدارکی است که نشان می‌دهد شما در سمینارها شرکت کرده و اطلاعات به‌روزی دارید.

نمره زبان لازم برای سازمان مهندسی استرالیا

توانایی و تسلط در نوشتار و گفتار به زبان انگلیسی، برای مهندسانی که قصد کار در خارج از کشور را دارند، امری حیاتی است. به همین دلیل است که سازمان مهندسی استرالیا در کنار سایر مهارت‌های اساسی مهندسان، تسلط به زبان انگلیسی را نیز ارزیابی می‌کند.

اگر یکی از 3 شرط زیر را داشته باشید، لزومی به شرکت در آزمون‌های زبان انگلیسی برای مهاجرت ندارید؛

 • دارای شهروندی و پاسپورت استرالیا، نیوزلند (New Zealand)، ایالات متحده آمریکا (USA)، بریتانیا (UK)، ایرلند (Ireland) و کانادا (Canada) هستید.
 • مدرک کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکترا خود را از یک کشور انگلیسی زبان (استرالیا، نیوزیلند، ایالات متحده، بریتانیا، ایرلند و کانادا (به استثنای کبک) دریافت کرده‌اید.
 • سابقه کار در رشته مهندسی در استرالیا را داشته و کارفرما از طریق یک گواهی رسمی (با سربرگ شرکت) تأیید می‌کند که در محل کار، به زبان انگلیسی صحبت کرده‌اید.

در صورتی که این شرایط را ندارید، باید یک نتیجه آزمون آیلتس، تافل یا PTE که طی 2 سال گذشته اخذ شده را ارائه دهید. در جدول زیر، نمرات هر یک از این آزمون‌ها که توسط سازمان نظام مهندسی استرالیا قابل پذیرش است را می‌بینید.

 آیلتس (IELTS)تافل (TOEFL)پی تی ای (PTE)
مهارت شنیداری (Listening)61250
مهارت خواندن (Reading)61350
مهارت نوشتن (Writing)62150
مهارت صحبت کردن (Speaking)61850

زمان پردازش ارزیابی در سازمان EA

یکی از مهمترین مواردی که در زمان مهاجرت باید به آن توجه کنید، زمان‌بندی درخواست‌های مختلف است. بسیار مهم است که درخواست‌های متفاوت برای ویزا، ارزیابی مدارک تحصیلی و … را بررسی کرده و ببینید که زمان پردازش هر یک چقدر طول می‌کشد.

مدت‌زمان لازم برای پردازش درخواست‌ها و ارزیابی مهندسین توسط سازمان EA استرالیا حدود 8 تا 12 هفته است. البته این بدان معنا نیست که حتماً در این بازه زمانی نتیجه ارزیابی را دریافت می‌کنید. مدت‌زمان لازم برای پردازش ارزیابی به کیفیت و تکمیل بودن مدارک ارائه شده و نیاز به دریافت اطلاعات بیشتر توسط سازمان، بستگی دارد.

برای بررسی وضعیت درخواست ارزیابی، می‌توانید حساب کاربری خود در پورتال سازمان مهندسی استرالیا یا همان پورتال EA را بررسی کنید.

تقریبا به آخر مطلب رسیدیم، اگر در خصوص این سازمان و  مهاجرت به استرالیا، نیاز به مشاوره دارید، فرم زیر را پر کنید تا مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

"*" indicates required fields

سخن پایانی

مهندسی یکی از رشته‌های مهمی است که کاربرد آن در اغلب بخش‌های زندگی ما به وضوح دیده می‌شود. به همین دلیل است که کشورهای پیشرفته همواره به‌دنبال جذب مهندسان ماهر و خبره هستند تا از دانش و تخصص آن‌ها استفاده کنند. استرالیا نیز یکی از مقاصد جذاب مهاجرتی برای مهندسین است.

البته این متخصصان قبل از مهاجرت باید توسط سازمان مهندسی استرالیا تأیید شده و مهارت‌های حرفه‌ای آنان مورد ارزیابی واقع شود. اگر مهندس هستید و قصد مهاجرت کاری به استرالیا دارید، باید با فرآیند ارزیابی توسط این سازمان EA آشنا شوید.

به همین دلیل، در این مطلب هرآنچه را که درباره سازمان نظام مهندسی استرالیا و روند دریافت تأییدیه، مدارک لازم و زمان پردازش درخواست ارزیابی لازم است بدانید را بررسی کردیم.

سوالات متداول

روند ارزیابی مهارت مهندسان شامل 6 مرحله اصلی است که عبارت است از؛ بررسی صلاحیت، انتخاب دسته‌بندی شغلی، انتخاب مسیر ارزیابی، تکمیل درخواست ارزیابی، ارسال درخواست و دریافت نتیجه نهایی ارزیابی.

مدت‌زمان انجام ارزیابی حدود 8 تا 12 هفته طول می‌کشد، اما زمان دقیق ارزیابی، به تکمیل بودن مدارک یا نیاز به ارائه اطلاعات اضافی بستگی دارد.

بله؛ متقاضیان در صورتی که مدرک خود را در یک کشور انگلیسی زبان دریافت نکرده و یا سابقه کار در یک شرکت انگلیسی زبان را نداشته باشند، باید مدرک زبان در آزمون‌های تافل، آیلتس یا PTE را ارائه دهند.

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال