موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

مدرک زبان برای مهاجرت به استرالیا

اگر قصد مهاجرت به کوچک‌ترین قاره جهان را دارید، باید این نکته را بدانید که مدرک زبان برای برخی از روش‌های مهاجرت به استرالیا در از جمله روش‌های مهارتی و کاری و یا تحصیلی الزامی است.

ویزای کاری، تحصیلی یا هر نوع ویزای دیگر، فرقی ندارد، در مدارکی که به سفارت ارسال می‌کنید باید مدرک زبان هم گنجانده شود. زبان رسمی کشور استرالیا، انگلیسی بوده و مهارت و تسلط متقاضیان مهاجرت به این زبان یکی از کلیدهای ورود به خاک این کشور است.

در ادامه به مدرک زبان مورد‌نیاز برای مهاجرت به استرالیا و آزمون‌های مورد‌تایید استرالیا در سال 2024 برای مهاجرت و و نمره زبان مورد‌نیاز برای هر آزمون می‌پردازیم. تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

اگر بعد از خواندن این متن، هنوز سوالی در ذهن داشتید، می توانید فرم ارزیابی مهاجرت را پُر کرده تا مشاوران باتجربه ما با شما تماس بگیرند و راهنمایی‌تان کنند

برای مهاجرت به استرالیا چه مدرک زبانی لازم است؟

برای آزمون‌های مورد‌تأیید مهاجرت به استرالیا می‌توان به آیلتس، تافل، پی تی ای، او ای تی و کمبریج اشاره کرد.

آزمون‌های زبان مورد‌تایید استرالیا

در استرالیا، آزمون‌های زبان انگلیسی متفاوتی در رده‌های مختلف برگزار می‌شود. این کشور قوانین مختص به خود را دارد و مدرک زبان موردنیاز برای مهاجرت به استرالیا، حتماً باید از مؤسسات معتبر صادر شود. هر یک از این آزمون‌ها به شیوه متفاوتی مهارت‌های زبانی فرد متقاضی را سنجیده و در نهایت به او نمره می‌دهد.

مدارک زبان مورد‌تأیید استرالیا (جهت دریافت انواع ویزای کاری، تحصیلی و …) عبارت‌اند از:

در ادامه مطلب، به بررسی هر یک از این آزمون‌های زبان می‌پردازیم.

آزمون آیلتس (IELTS)

آیلتس (The International English Language Testing System) آزمونی به زبان انگلیسی که برای مهاجرت، کار و تحصیل در نظر گرفته می‌شود. سالیانه بیش از سه میلیون نفر در این آزمون شرکت می‌کنند.


شاید بتوان گفت یکی از معتبرترین مدارک زبان، متعلق به آیلتس است و بیش از یازده هزار کارفرما، مدرسه، دانشگاه و سازمان مهاجرتی این مدرک را تأیید کرده و می‌پذیرند.

سازمان‌های مهاجرتی، دانشگاه‌ها و مؤسسات مختلف شرایط خاصی برای نمره قابل‌قبول دارند و بستگی به این دارد که فرد، متقاضی کار یا تحصیل باشد.

اعتبار نتیجه آیلتس دو سال است. پس از اتمام این دوره، در صورت نیاز، فرد متقاضی باید دوباره در آزمون شرکت کرده و نمره قبولی به دست آورد.

آزمون آیلتس، مهارت‌های زبانی را در چهار حوزه شنیدن (listening)، صحبت کردن (speaking)، خواندن (reading) و نوشتن (writing) می‌سنجد. سعی شده تا محتویات آزمون شامل موارد روزمره و عادی باشد تا همه آزمون‌دهندگان از هر قشر و ملیتی بتوانند به آن پاسخ دهند.

نمره‌های آیلتس از 1 الی 9، در دو بخش جنرال و آکادمیک امتیاز‌بندی می‌شود. هر یک از این نمره‌ها نشان‌دهنده سطح مهارتی فرد در هر یک از چهار حوزه آزمودنی بوده که در جدول زیر نشان داده شده است:

توضیحاتسطح آزمون‌دهندهنمره
تسلط کامل آزمون‌دهنده بر زبان و استفاده روان، دقیق و درک کامل از مطلب، قابل مشاهده است.کاربر متخصص9
تسلط کامل آزمون‌دهنده بر زبان ولی گاهی با اشتباهات سیستماتیک همراه است.کاربر بسیار خوب8
تسلط عملیاتی آزمون‌دهنده بر زبان، قابل مشاهده است.کاربر خوب7
آزمون‌دهنده با وجود برخی نادرستی‌ها و استفاده نامناسب، تسلط مؤثری بر زبان دارد.کاربر شایسته6
تسلط نسبی آزمون‌دهنده بر زبان، به این معنی است که در بیشتر مواقع معنای کلی را درک می کند. هر چند با اشتباهات زیادی رو‌به‌رو هست.کاربر معمولی5
آزمون‌دهنده قادر به استفاده از زبان انگلیسی است. مشکلاتی در درک و بیان داشته و تنها در موقعیت‌های آشنا توان استفاده از زبان را دارد.کاربر محدود4
آزمون‌دهنده درک کلی در موقعیت‌های آشنا دارد. اختلالات مکرر در برقراری ارتباط وجود دارد.کاربر بسیار محدود3
آزمون‌دهنده در درک گفتاری و نوشتاری زبان با مشکلات زیادی مواجه است.کاربر متناوب2
آزمون‌دهنده به‌جز چند کلمه مختصر، توانایی استفاده از زبان را ندارد.غیر کاربر1

برای اطلاعات بیشتر در مورد این آزمون برای استرالیا مطلب زیر را بخوانید.

آزمون تافل (TOEFL)

آزمون تافل (TOEFL) توسط بیش از یازده هزار و پانصد موسسه، دانشگاه و سازمان مهاجرتی در بیشتر از 160 کشور جهان پذیرفته شده است و توسط مؤسسات و دانشگاه‌های زیادی قابل‌قبول است.

تافل تنها آزمونی است که هر چهار مهارت آکادمیک زبان انگلیسی یعنی خواندن، نوشتن، شنیدن و صحبت کردن را به روشی که در یک کلاس درس وجود دارد، می‌سنجد.

متقاضی می‌تواند انتخاب کند که در خانه به‌صورت آنلاین و یا در مرکز آزمون بر روی کاغذ، امتحان دهد. تافل برای شرکت‌کنندگان یک آزمون تمرینی رایگان، مشابه آزمون اصلی طراحی کرده تا افراد با نوع سؤالات و شرایط آزمون آشنا شوند. بدین صورت خود را محک زده و کمی از استرس‌های خود می‌کاهند.

کل آزمون تافل در 3 ساعت برگزار می‌شود. معمولاً نتایج پس از 10 روز اعلام شده و نتیجه آزمون تا دو سال معتبر است و پس از آن منقضی می‌شود.

متقاضیان تافل، چهار نمره در مهارت‌های مختلف و یک نمره کل دریافت می‌کنند. نمره‌ها در یک طیف از 0-30 امتیازی مشخص می‌شوند. مهارت‌ها در چهار دسته، پیشرفته، متوسط رو به بالا، متوسط رو به پایین و کمتر از متوسط تقسیم می‌شوند. البته درجه‌بندی نمرات در هر چهار مهارت متفاوت است.

در مورد آزمون‌های زبان مورد‌تأیید استرالیا به این نکته توجه کنید که هیچ نمره مردودی یا قبولی وجود ندارد. بلکه سازمان‌های مهاجرتی و مؤسسات، تعیین‌کننده نمره قبولی هستند.

کشور استرالیا (در بخش vocational) برای مهارت خواندن حداقل نمره 4، نوشتن حداقل نمره 14، شنیدن حداقل نمره 4 و صحبت کردن حداقل نمره تافل 14 را می‌پذیرد.

آزمون پی تی ای (PTE)

آزمون پی تی ای (Pearson Test of English)، مدرک زبان برای مهاجرت به استرالیا به حساب می‌آید که نسبت به آزمون‌های تافل و آیلتس تعداد قبولی بیشتری داشته و به همین خاطر متقاضیان زیادی دارد. سازمان پیرسون که ناشر کتاب لانگمن بوده، به‌عنوان برگزار کننده اصلی این آزمون شناخته شده است.

پی تی ای تماماً به‌صورت آنلاین و کامپیوتری بوده و نمره آن از 10 – 90 برای چهار مهارت زبان انگلیسی در نظر گرفته شده است. آزمون PTE همانند آیلتس دو بخش جنرال و آکادمیک داشته و نتیجه آن حداکثر پس از 5 روز اعلام می‌شود.

مدرک پی تی ای دارای اعتبار 2 ساله بوده و پس از آن ارزشی ندارد. این آزمون در طول سال به‌صورت مداوم برگزار می‌شود، پس متقاضی هر زمان احساس کرد آمادگی شرکت در PTE را دارد با ثبت‌نام در سایت و پرداخت هزینه می‌تواند شانس خود را برای قبولی امتحان کند.

کشور استرالیا (در بخش vocational) برای هر چهار مهارت خواندن، نوشتن، شنیدن و صحبت کردن حداقل نمره پی تی ای 36 (آکادمیک) را می‌پذیرد.

برای اطلاعات بیشتر درباره آزمون PTE برای استرالیا مطلب زیر را بخوانید.

آزمون او ای تی (OET)

او ای تی (Occupational English Test)، مدرک زبان موردنیاز برای مهاجرت به استرالیا بوده که برای متخصصین حوزه مراقبت‌های بهداشتی و کادر درمان مناسب است.

این آزمون مهارت‌های زبانی و مهارت‌های زبان تخصصی فرد متقاضی را نشان می‌دهد. پزشکان و پرستارانی که قصد مهاجرت به استرالیا را دارند باید نمره قبولی این آزمون را کسب کنند تا بتوانند کار خود را در این کشور ادامه دهند.

طراحی سؤالات این آزمون به عهده دانشگاه کمبریج است و در چهار مهارت شنیدن، نوشتن، صحبت کردن و خواندن برگزار می‌شود. متخصصین رشته‌های مختلف در دو مهارت صحبت کردن و نوشتن به پرسش‌های تخصصی رشته خود پاسخ می‌دهند.

نمره‌بندی این آزمون از A تا E بوده و هر یک از نمرات بیان کننده سطح خاصی از مهارت زبان انگلیسی آزمون‌دهنده است.

نمرهرتبه (grade)معادل آیلتستوضیحات
450-500A9، 8.5، 8آزمون‌دهنده سطح بالای مهارت در زبان، قادر به برقراری ارتباط دقیق ، درک کامل شفاهی و نوشتاری دارد.
350-440B7.5، 7آزمون‌دهنده قادر به برقراری ارتباط مؤثر است و هر از گاهی دچار برخی اشتباهات در استفاده از زبان انگلیسی می‌شود که مانع ارتباط نیست.
300-340+C6.5آزمون‌دهنده با وجود اشتباهات گاه و بی‌گاه توانایی ارتباط مؤثر دارد.
200-290C6، 5.5آزمون‌دهنده ممکن است در سطوح بالاتر زبانی نیاز به تلاش بیشتر داشته باشد ولی درک خوبی از زبان استاندارد دارد.
100-190D5، 4.5، 4آزمون‌دهنده قادر به تعامل و ارتباط ساده است. بیشتر مواقع اشتباهاتی وجود دارد که ارتباط را سخت‌تر می‌کند.
0-90E0-4آزمون‌دهنده عبارات آشنا و اساسی را می‌شناسد. تنها در صورتی می‌تواند ارتباط برقرار کند که اطلاعات کاملا شفاف‌سازی شود.

بیشتر کشورها و مؤسسات برای آزمون او ای تی حداقل نمره B را تأیید می‌کنند. کشور استرالیا (در بخش vocational) برای هر چهار مهارت خواندن، نوشتن، شنیدن و صحبت کردن حداقل نمره او ای تی B را می‌پذیرد.

متقاضیان از طریق سایت برگزار کننده آزمون و یا مؤسسات زبان معتبر قادر به ثبت‌نام خواهند بود. آزمون او ای تی در بیش از 40 شهر و کشور برگزار می‌شود که انتخاب محل آزمون بر عهده شرکت‌کننده خواهد بود. امکان برگزاری این آزمون در تهران فراهم است.

مدت اعتبار نیز دو سال بوده و پس از آن منقضی خواهد شد. برای اطلاعات بیشتر درباره این آزمون مطلب زیر را بخوانید.

آزمون کمبریج (CAE)

آزمون کمبریج (Certified in Advanced English) توسط بیش از 9000 موسسه، دانشگاه و سازمان مهاجرتی پذیرفته شده است. قبولی در این آزمون نشان‌دهنده این نکته است که متقاضی توانایی تحصیل در مؤسسات آکادمیک، توانایی کار در مجامع حرفه‌ای و ایجاد ارتباطات مؤثر به زبان انگلیسی را دارد.

آزمون کمبریج در بیش از 2800 مرکز آزمون برگزار می‌شود. کشور استرالیا برای هر چهار مهارت خواندن، نوشتن، شنیدن و صحبت کردن حداقل نمره کمبریج 154 را می‌پذیرد. آزمون کمبریج در سطح C1 بوده و همانند سایر آزمون‌های زبان، تسلط آزمون‌دهنده را در چهار مهارت زبانی می‌سنجد.

متاسفانه این آزمون در ایران برگزار نمی‌شود و برای شرکت در آن می‌توان به نزدیک‌ترین مرکز در کشورهای همسایه مراجعه کرد. نمره‌دهی آزمون کمبریج در سطوح مختلف متفاوت است که در جدول زیر ارائه می‌گردد:

C2C1B2B1A2A1Pre A1
230-200199-180179-160159-140139-120119-10099-80

انواع دسته‌بندی سطح زبان انگلیسی برای استرالیا

استرالیا مهارت زبان را برای سنجش میزان دانش زبان متقاضیان به 5 دسته (Functional، Vocational، Competent، Proficient و Superior) تقسیم‌بندی می‌کند. برخی از روش‌های مهاجرتی و ویزاهای استرالیا به یکی از این سطح‌ها نیاز دارند.

در ادامه حداقل نمره قابل‌قبول در هر کدام از این سطح‌بندی‌ها را می‌بینید:

آزموننمره
آیلتس (جنرال یا آکادمیک)4.5
تافل TOEFL iBT32
پی تی ای PTE30
کمبریج Cambridge CAE147

آزموننمره
آیلتس (جنرال یا آکادمیک)5
تافل TOEFL iBT36 (4 لیسنینگ، 4 ریدینگ، 14 رایتینگ و 14 اسپیکینگ)
پی تی ای PTE36
کمبریج Cambridge CAE154
او ای تی OETB

آزموننمره
آیلتس (جنرال یا آکادمیک)6
تافل TOEFL iBT54 (12 لیسنینگ، 13 ریدینگ، 21 رایتینگ و 18 اسپیکینگ)
پی تی ای PTE50
کمبریج Cambridge CAE169
او ای تی OETB

آزموننمره
آیلتس (جنرال یا آکادمیک)7
تافل TOEFL iBT98 (24 لیسنینگ، 24 ریدینگ، 27 رایتینگ و 23 اسپیکینگ)
پی تی ای PTE65
کمبریج Cambridge CAE185
او ای تی OETB

نمره زبان موردنیاز برای مهاجرت به استرالیا

در ادامه نمره زبانی که برای مهاجرت به استرالیا نیاز داریم را برای مهم‌ترین ویزاهای این کشور می‌بینیم:

ویزاهای استرالیانمره زباتن مورد نیاز
ویزای ۱۸۹ استرالیا
ویزای ۱۹۰ استرالیا
ویزای ۴۹۱ استرالیا
حداقل سطح Competent (آیلتس 6، تافل 64، پی‌تی‌ای 36)
ویزای تحصیلی ۵۰۰ استرالیاحداقل آیلتس 5.5 یا معادل آن
ویزای ۱۸۸ استرالیاسطح Functional (نمره 4.5 برای آیلتس برای استفاده روزمره)

با توجه به اطلاعاتی که از انواع آزمون‌ها ارائه شد، متقاضی مهاجرت، انتخاب می‌کند که با توجه به محتوای تست، مدت‌زمان اعلام نتیجه، دسترسی راحت به مراکز برگزاری، مدت اعتبار و … در کدام‌یک شرکت کند.

در ایران بیشتر افراد، آیلتس که یکی از آزمون‌های زبان موردتایید استرالیا است را انتخاب می‌کنند، زیرا فرصت شرکت در کلاس‌های آمادگی آیلتس را داشته و می‌توانند به نتیجه امیدوارتر باشند.

به هر حال تمامی آزمون‌هایی که در بالا شرح داده شد، مورد‌تأیید کشور استرالیا بوده و قبولی در هر یک از آن‌ها، قدم‌های شما به خاک استرالیا را نزدیک‌تر می‌کند. در صورتی که نیاز به مشاوره دارید می توانید فرم زیر را پر کنید.

همچنین اگر تمایل دارید در مورد راه‎‌های مهاجرت به استرالیا بدون مدرک زبان مطالعه کنید، مطلب زیر را از دست ندهید:

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

شماره همراه با 09 شروع شود.

سخن پایانی

مدرک زبان برای مهاجرت به استرالیا از الزامات است و متقاضیان باید اطلاعات خود نسبت به آزمون‌های مورد‌تأیید این کشور را تکمیل کنند. از جمله آزمون‌های مورد‌تأیید می‌توان به آیلتس، تافل، پی تی ای، او ای تی و کمبریج اشاره کرد. هر یک از این آزمون‌ها برای سنجش 4 مهارت زبانی برنامه‌ریزی شده‌اند.

نوع و میزان امتیازدهی در هر یک از آن‌ها متفاوت بوده و کشور استرالیا از پیش، حداقل نمره مورد‌قبول جهت مهاجرت کاری و تحصیلی، به این کشور را اعلام کرده است.

افراد با توجه به شرایط و نوع ویزای درخواستی می‌توانند در یکی از این آزمون‌ها شرکت کرده و مدرک زبان خود را همراه با سایر مدارک به اداره مهاجرت استرالیا ارسال کنند. مهاجرت به استرالیا بدون مدرک زبان امکان‌پذیر نیست و باید در این زمینه مهارت کافی را به دست آورید.

سوالات متداول

بله. بدون داشتن مدرک زبان مورد‌نیاز برای مهاجرت به استرالیا، شرایط مهاجرت برایتان فراهم نخواهد بود.

نمره‌های مورد‌تأیید با توجه به آزمون‌های مختلف، متفاوت است. (برای مثال حداقل نمره آیلتس 5 و حداقل نمره B برای آزمون OET)

از بین آزمون‌های موجود، آیلتس، تافل، کمبریج، OET و PTE مورد‌تأیید کشور استرالیا است.

بله. در کل تسلط در زبان انگلیسی برای مهاجرت به استرالیا چه از نوع کاری و چه تحصیلی الزامی است. در غیر این صورت ویزا صادر نمی‌شود.

بله. آزمون او ای تی از آزمون‌های تخصصی برای فعالین در حوزه پزشکی و بهداشتی است.