موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

آزمون تافل برای مهاجرت به استرالیا

برای بسیاری از کشورهای دنیا از جمله کشور استرالیا، داشتن مدرک زبان انگلیسی یکی از الزامات اولیه مهاجرت است. دو آزمون آیلتس و تافل از اصلی‌ترین آزمون‌های سنجش مهارت زبان انگلیسی هستند که هر یک تحت سیستم امتیازدهی مشخصی طراحی شده‌اند.

برای استرالیا، آزمون تافل iBT برای اغلب مسیرهای مهاجرتی پذیرفته شده است. حداقل نمره تافل برای مهاجرت به استرالیا، برای هر چهار مهارت خواندن، نوشتن، گوش دادن و صحبت کردن به‌صورت جداگانه تعیین می‌شود. از جمله مزایای اساسی اخذ مدرک تافل زبان انگلیسی، فراهم کردن امکان مهاجرت برای کار و تحصیل در استرالیا و ساده‌تر کردن روند اخذ ویزا است.

در اکثر کشورها، آزمون تافل تنها برای مهاجرت تحصیلی و استخدام کادر درمان موردنیاز است. اما بر اساس تصمیمات اخیر دولت این کشور، مدرک تافل برای مهاجرت به استرالیا در بسیاری از مسیرهای مهاجرتی مورد پذیرش است.

در ادامه مطلب، بیشتر درباره انواع آزمون تافل، حداقل نمره قبولی برای مهاجرت به استرالیا و هزینه‌های آزمون صحبت می‌کنیم. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مهاجرت به این کشور، می‌توانید مطلب مهاجرت به استرالیا را بخوانید. اگر هنوز سوالی در ذهن دارید می‌توانید فرم ارزیابی مهاجرت را پُر کرده تا مشاوران باتجربه ما با شما تماس بگیرند و راهنمایی‌تان کنند

آزمون و نمره تافل برای مهاجرت به استرالیا

آیلتس و تافل از اصلی‌ترین آزمون‌های زبان انگلیسی هستند. آزمون تافل ibt برای استرالیا برای اغلب مسیرهای مهاجرتی پذیرفته شده است.

انواع آزمون تافل

سه نوع روش برگزاری آزمون تافل وجود دارد که هر یک از نظر شیوه امتحان دادن، مهارت‌های مورد ارزیابی و مجموع نمرات تعیین شده، متفاوت هستند. این سه روش شامل آزمون‌های PBT، CBT و iBT هستند: PBT نسخه کاغذی (تست مبتنی بر کاغذ)، CBT مبتنی بر کامپیوتر (تست مبتنی بر کامپیوتر) و iBT نسخه آنلاین (تست مبتنی بر اینترنت). در ادامه هر روش را توضیح می‌دهیم.

در حال حاضر آزمون تافل iBT کاملاً جایگزین CBT شده است و رایج‌ترین نوع امتحان است. حداقل نمره تافل برای مهاجرت به استرالیا تحت آزمون IBT محاسبه می‌شود که ممکن است برای انواع اهداف مهاجرتی، نمره خاصی مدنظر باشد.


آزمون تافل شامل سه نوع PBT، CBT و iBT است و برای مهاجرت به استرالیا، مدرک تافل iBT پذیرفته می‌شود.

انواع آزمون تافل عبارت است از:

آزمون تافل روی کاغذ یا PBT (Paper-Based-TOEFL)

تا سال 1998 همه متقاضیان مدرک تافل باید در آزمونی شرکت می‌کردند که روی کاغذ انجام می‌شد. این آزمون شامل سه بخش مختلف درک شنیداری، درک مطلب و گرامر بود که مهارت متقاضی در هر بخش سنجیده می‌شد. حداکثر نمره‌ی قابل اخذ در آزمون تافل PBT، نمره 677 بود.

آزمون تافل کامپیوتری یا CBT (Computer-Based-TOEFL)

در سال 1998، آزمون تافل CBT معرفی شد که متقاضیان با استفاده از کامپیوتر در آن شرکت کرده و دارای چهار بخش مهارت شنیداری، خواندن، نوشتن و گرامر بود. بخش مهارت‌های مربوط به شنیدن و گرامر تطبیقی بوده و سطح سوالات به سطح مهارت زبان انگلیسی در متقاضی بستگی دارد.

سوالات ساده‌تر، نمره کمتری داشته و حداکثر نمره قابل اخذ در این آزمون، نمره 300 بود. در این روش، نمره آزمون بلافاصله قابل مشاهده بوده و نتایج آن تا 14 روز قابل دسترسی هستند.

آزمون اینترنتی تافل یا iBT (Internet-Based-TOEFL)

آزمون تافل iBT در سال 2005 معرفی شده و شامل سنجش مهارت‌های متقاضی در چهار بخش شنیداری، خواندن، نوشتن و صحبت کردن است. سوالات این آزمون ممکن است به‌صورت ترکیبی بوده و در یک سوال، بیش از دو مهارت مورد ارزیابی قرار گیرد. به‌عنوان مثال، باید یک سوال را بخوانید و جواب را به‌صورت شفاهی (مهارت صحبت کردن) ارائه دهید. این آزمون بخش گرامر ندارد. آزمون تافل iBT برای استرالیا مهم بوده و این نوع آزمون در این کشور پذیرفته می‌شود.

آزمون تافل ibt استرالیا

آزمون تافل iBT برای استرالیا، برای اغلب مسیرهای مهاجرتی پذیرفته می‌شود و حداقل نمره آن برای هر چهار مهارت به‌صورت جداگانه تعیین می‌شود.

آزمون تافل iBT به سه روش مختلف ارائه می‌شود:

  • Test at a test center
  • Test at home
  • Test on paper

تافل هوم ادیشن برای استرالیا

تافل هوم ادیشن یا TOEFL iBT Home Edition همان آزمون تافل iBT است که فرد متقاضی از خانه با استفاده از کامپیوتر شخصی خود در این امتحان شرکت می‌کند و توسط یک فرد متخصص به صورت آنلاین تحت نظارت است. این آزمون معتبر بوده و توسط دانشگاه‌های سراسر جهان پذیرفته می‌شود. اما توجه کنید که دولت استرالیا در حال حاضر هیچ آزمون زبان انگلیسی را که در خانه انجام می‌شود، از جمله TOEFL iBT Home Edition، نمی‌پذیرد.

حداقل نمره تافل iBT برای مهاجرت به استرالیا

حداکثر نمره‌ای که می‌توانید در آزمون IBT کسب کنید، 120 است، اما معمولاً نمره تافل برای مهاجرت به استرالیا از طریق روش‌های مختلف، متفاوت است. در مجموع برای این که آزمون شما مورد ارزیابی واقع شود، باید به 1 سوال در بخش‌های Reading و Listening پاسخ دهید، متنی را در بخش Writing کامل کرده و حداقل 1 تسک Speaking را ارائه دهید.

در جدول زیر می‌توانید حداقل نمره تافل IBT را برای مهاجرت به استرالیا مشاهده کنید.

مهارت‌های مورد ارزیابیحداقل نمره برای سطح پیشرفته (Proficient)حداقل نمره برای سطح عالی (Superior)حداکثر نمره قابل کسب
شنیدن242830
خواندن242930
نوشتن273030
صحبت کردن232630
مجموع نمرات98113120

نمره تافل iBT برای دانشگاه‌های استرالیا

همان طور که گفتیم، زمانی که به استرالیا مهاجرت می‌کنید، ممکن است نمره تافل که از شما برای پذیرش در مسیر مهاجرتی موردنظرتان درخواست می‌شود، متفاوت باشد. البته آزمون‌های زبان دیگری برای رفتن به این کشور وجود دارد که در مطلب مدرک زبان برای مهاجرت به استرالیا مطالعه کنید.

دانشگاه‌های مختلف نیز ممکن است نمره‌های متفاوتی را از متقاضیان درخواست کنند که اغلب حداقل نمره تافل 80 را در نظر می‌گیرند. در جدول زیر، نمره آزمون تافل iBT برای استرالیا و دانشگاه‌های مهم این کشور را می‌توانید مشاهده کنید.

دانشگاه‌هاحداقل نمره تافلخواندنصحبت کردننوشتنشنیدن
دانشگاه سیدنی (University of Sydney)9619201719
دانشگاه ملبورن (Melbourne of University)9427232424
دانشگاه موناش (Monash University)8520202420
دانشگاه کوئینزلند (University of Queensland)8721212121
دانشگاه تکنولوژی سیدنی (Sydney University of Technology)11027272427
دانشگاه استرالیای غربی (University of Western Australia)8220202220
دانشگاه آدلاید (The University of Adelaide)7918182118

هزینه آزمون تافل iBT استرالیا

هیچ محدودیتی برای تعداد دفعات شرکت در آزمون تافل iBT برای استرالیا وجود ندارد و متقاضی تنها باید هزینه آزمون را پرداخت کند. البته تنها در یک بازه زمانی 12 روزه مجاز به تکرار این آزمون هستید.

یعنی اگر برای یک آزمون تافل ثبت‌نام کرده‌اید، تا 12 روز پس از تاریخ آزمون نمی‌توانید دوباره ثبت‌نام کنید. هزینه اخذ مدرک برای مهاجرت به استرالیا به موقعیت مکانی شما بستگی داشته و برای هر کشور، متفاوت است. هزینه ثبت‌نام، می‌تواند بین 100 تا 120 دلار باشد.

سخن پایانی

زمانی که به یک کشور جدید مهاجرت می‌کنید، بسیار مهم است که به زبان رسمی آن کشور تسلط داشته باشید. این مهارت نه تنها برای برقراری ارتباط موثر با جامعه جدید مفید است، بلکه اغلب مسیرهای مهاجرتی سطح خاصی از مهارت زبان انگلیسی را برای پذیرش مهاجران و دریافت ویزا تعیین می‌کنند.

کشور استرالیا نیز از این قاعده مستثنی نیست و مدرک تافل برای مهاجرت به استرالیا لازم است. روش‌های مختلف مهاجرت تحصیلی، کاری و … هر یک نمره تافل خاصی را برای پذیرش متقاضیان تعیین می‌کنند.

در این مطلب، به‌طور کامل به بررسی انواع آزمون تافل و هزینه‌های ثبت‌نام آن پرداخته و دیدیم که حداقل نمره تافل iBT برای مهاجرت به استرالیا چقدر است. اگر قصد شرکت در آزمون تافل iBT برای استرالیا را دارید، مطالعه مطالب بررسی شده می‌تواند برای شما مفید باشد.

سوالات متداول

کسانی که در آزمون تافل برای مهاجرت به استرالیا شرکت می‌کنند، باید مجموعاً 98 (برای سطح Proficient) و یا 113 (برای سطح Superior) را از 120 نمره کسب کنند.

هزینه آزمون تافل معمولاً به کشوری که در آن آزمون را می‌دهید بستگی دارد اما می‌توانید مبلغی بین 100 تا 120 دلار باشد.

هیچ محدودیتی برای تعداد دفعات شرکت در آزمون تافل وجود ندارد و می‌توانید هر چند بار که بخواهید، در این آزمون شرکت کنید. البته پس از ثبت‌نام، تا مدت 12 روز بعد از تاریخ آزمون نمی‌توانید برای آزمون دیگری ثبت‌نام کنید.

آزمون تافل شامل سه نوع PBT، CBT و iBT است و برای مهاجرت به استرالیا، مدرک تافل ibt پذیرفته می‌شود.

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال