موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

همه چیز درباره آزمون OET برای مهاجرت به استرالیا

آزمون (The occupational English Test) OET، ویژه متقاضیان مهاجرت در حوزه‌های بهداشت و درمان برای ادامه تحصیل یا کار طراحی شده است و مورد پذیرش 15 کشور از جمله استرالیا است. حداقل نمره قبولی آزمون OET برای پذیرش متقاضیان این حوزه در استرالیا، ۳۵۰ یا سطح B است. اگر شما هم به‌دنبال اطلاعات دقیق و معتبر درباره آزمون زبان OET برای مهاجرت به استرالیا هستید، تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

اطلاعات آزمون OET برای مهاجرت به استرالیا
نام آزمونOET (Occupational English Test)
وب‌سایتhttps://oet.com
مناسب برایمتخصصان بهداشت و درمان
پذیرفته شده توسطکشورهای استرالیا، کانادا، ایرلند، مالدیو، مالت، نامیبیا، نیوزیلند، فیلیپین، قطر، سنگاپور، اسپانیا، اوکراین، بریتانیا، امارات و ایالات متحده آمریکا
برگزارکننده آزمونCambridge Boxhill Language Assessment Trust (CBLA)
هزینه آزمون587 دلار استرالیا
نمرهA (بالاترین) تا E (کمترین)
انوع آزمونکامپیوتری، کاغذی و OET در منزل
محدودیت سنیندارد

آزمون OET برای چه کسانی مناسب است؟

آزمون OET، یکی از مدرک زبان برای مهاجرت به استرالیا است که به‌طور خاص برای متخصصان حوزه سلامت طراحی شده است که قصد دارند به یک کشور انگلیسی زبان مهاجرت کنند. در واقع این آزمون مهارت زبان متقاضیانی که جویای یافتن کار یا ادامه تحصیل در یکی از 12 رشته زیر هستند را تعیین می‌کند:

 • پزشکی (Medicine)
 • دندان‌پزشکی (Dentistry)
 • پرستاری (Nursing)
 • داروسازی (Pharmacy)
 • فیزیوتراپی (Physiotherapy)
 • پاپزشکی (Podiatry)
 • کاردرمانی (Occupational Therapy)
 • علوم تغذیه (Dietetics)
 • بینایی‌سنجی (Optometry)
 • رادیوگرافی (Radiography)
 • گفتاردرمانی (Speech Pathology)
 • دامپزشکی (Veterinary Science)
آزمون OET برا مهاجرت به استرالیا برای چه کسانی مناسب است؟

آزمون OET یکی از آزمون‌های زبان انگلیسی بین‌المللی است که مهارت زبان انگلیسی افراد را در بخش بهداشت و درمان اندازه‌گیری می‌کند.

برای اطلاعات بیشتر در مورد سایر شرایط مهاجرت پزشکان و پرستاران به این کشور، می‌توانید مطلب مهاجرت پرستاران به استرالیا یا مطلب مهاجرت پزشکان به استرالیا را مطالعه کنید.

نمره OET برای مهاجرت به استرالیا

نمره اکتسابی آزمون‌ OET می‌تواند در بازه بین ۰ تا ۵۰۰ قرار بگیرد. اما برای ثبت نام در AHPRA استرالیا، کسب دست‌کم نمره ۳۵۰ یا سطح B در هر چهار مهارت شنیداری (Listening)، درک مطلب (Reading)، نوشتاری (Writing) و گفتاری (Speaking) در آزمون او ای تی الزامی‌ است. جهت درک هر چه بیشتر سطوح مختلف او ای تی می‌توان آن را با آزمون زبان آیلتس مقایسه کرد که در جدول زیر آورده شده است.

نمره آیلتسسطحنمره آزمون OET
برابر با آیلتس ۸ تا ۹A۴۵۰ تا ۵۰۰
برابر با آیلتس ۷ تا ۷.۵B۳۵۰ تا ۴۴۰
برابر با آیلتس ۶.۵+C۳۰۰ تا ۳۴۰
برابر با آیلتس ۶ تا ۵.۵C۲۰۰ تا ۲۹۰
برابر با آیلتس کمتر از ۵.۵D۱۰۰ تا ۱۹۰
برابر با آیلتس کمتر از ۵.۵E۰ تا ۹۰

ساختار آزمون OET

آزمون OET، به سه شکل برگزار می‌شود؛ در محل امتحان به دو شکل کاغذی و کامپیوتری و حالت دیگر در خانه یا OET at Home است. لازم به ذکر است که وزارت امور داخلی استرالیا، هیچ آزمون زبان «در خانه» را برای مقاصد مهاجرت استرالیا نمی‌پذیرد.

ساختار آزمون OET مانند آزمون‌های بین‌المللی آیلتس و تافل است که هر چهار مهارت شنیداری، درک مطلب، نوشتاری و گفتاری در آن سنجیده می‌شود. دو مهارت شنیداری و درک مطلب برای تمام دوازده گروه نامبرده شده یکسان هستند اما مهارت‌های نوشتاری و گفتاری متفاوت و متناسب با حوزه‌ تخصصی هر گروه هستند. زمان‌بندی هر بخش به‌‎صورت زیر است:

 • مهارت شنیداری: 45 دقیقه
 • مهارت خواندن: حدود ۶۰ دقیقه
 • مهارت نوشتاری: ۴۵ دقیقه
 • مهارت گفتاری: حدود ۲۰ دقیقه

آزمون OET (آزمون انگلیسی شغلی) به طور کلی 14 بار در سال برگزار می‌شود. داوطلبان جهت آماده‌سازی خود برای آزمون می‌توانند با مراجعه به وب‌سایت رسمی OET، نمونه‌ سوال‌های هر چهار مهارت را دریافت کنند. همچنین نتایج آزمون پس از 10 روز برای آزمون کامپیوتری و پس از 17 روز برای آزمون کاغذی اعلام می‌شود.

محل برگزاری آزمون OET

آزمون OET دست‌کم در 40 کشور دنیا در بیش از 120 مکان در سرتاسر دنیا برگزار می‌شود. متاسفانه آزمون OET در ایران به‌دلیل تحریم‌های جهانی برگزار نمی‌شود. متقاضیانی که قصد شرکت در این آزمون را دارند می‌توانند یکی از کشورهای همسایه مثل ترکیه یا امارات را انتخاب کنند.

آزمون OET برای مهاجرت به استرالیا

آزمون زبان OET برای مهاجرت به استرالیا برای فرادی که قصد مهاجرت به استرالیا جهت اشتغال یا ادامه تحصیل در بخش بهداشت و درمان را دارند مناسب است.

هزینه آزمون OET برای مهاجرت به استرالیا

هزینه OET بستگی به واحد پولی کشورها دارد. شرکت در آزمون OET برای مهاجرت به استرالیا باید در هر 4 بخش مهارتی انجام شود که ۵۸۷ دلار استرالیا است. یکی از مزایای این آزمون نسبت به آزمون‌هایی مانند تافل و آیلتس این است که اگر فرد شرکت‌کننده در یک بخش نمره‌ موردقبول را کسب نکرد، می‌تواند تنها همان یک بخش را امتحان بدهد و نمره این بخش به سه بخش دیگر اضافه شود. بنابراین اگر فردی قصد شرکت در بعضی از بخش‌های آن را دارد، هزینه‌های آن به‌صورت زیر آورده شده است:

 • شرکت در یک بخش 315 دلار استرالیا
 • شرکت در دو بخش 415 دلار استرالیا
 • شرکت در سه بخش 515 دلار استرالیا

مدت اعتبار آزمون او ای تی برای استرالیا

اگر چه مدت‌زمان اعتبار آزمون او ای تی برای کشور‌های مختلف متفاوت است اما اکثر هیئت‌های امتحانی مانند شورای پرستاری و مامایی (NMC)، شورای پزشکی عمومی (GMC) و آژانس تنظیم‌ مقررات پزشکان استرالیا (AHPRA) اعلام می‌کنند که مدت اعتبار این آزمون، 2 سال است.

سخن پایانی

کسب نمره قابل‌قبول در آزمون OET برای مهاجرت به استرالیا امری حتمی است. بنابراین افرادی که قصد مهاجرت به استرالیا جهت اشتغال یا ادامه تحصیل در بخش بهداشت و درمان را دارند، بهتر است خود را برای آزمون زبان OET آماده کنند. در این مقاله تلاش شد تا با نگاهی جامع و کامل به بررسی نکات و ویژگی‌های این آزمون پرداخته شود. همچنین در صورت داشتن هر گونه سوال و یا دریافت مشاوره می‌توانید فرم زیر را پر کنید.

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

"*" indicates required fields

شماره همراه با 09 شروع شود.

سوالات متداول

هزینه این آزمون ۵۷۸ دلار استرالیا یا ۴۳۹.۶۸ دلار آمریکا است.

خیر. جهت شرکت در آزمون OET باید به یکی از کشورهای همسایه ایران مثل ترکیه سفر کنید.

پس از 10 تا 17 روز کاری

بله. اگر نمره قابل‌قبولی در بخش یا بخش‌هایی از امتحان را به دست نیاوردید، می‌توانید تنها همان بخش یا بخش‌ها را امتحان دهید و نمره آن را به دیگر بخش‌ها اضافه کنید.

جهت آماده‌سازی آزمون می‌توانید به وب‌سایت اصلی مراجعه کنید و آزمون‌های سال‌های پیش، کلاس‌ها و پکیج‌های مختص هر رشته و آزمون‌های مهارت‌های چهارگانه رایگان را بدست آورید.

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال