موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

هزینه تحصیل در استرالیا

طبق آمار سایت idp (متخصصان آموزش بین‌المللی) از بین 100 دانشگاه برتر جهان، 7 دانشگاه از این لیست در کشور استرالیا قرار دارند. مزیت اساسی تحصیل در این کشور، این است که می‌توانید از برتری علمی و یک سیستم پشتیبانی همه‌جانبه برای دانشجویان بین‌المللی بهره‌مند شوید.

اما آنچه که بسیاری از دانشجویان نمی‌دانند، این است که هزینه تحصیل در استرالیا چقدر است؟

تحصیل در استرالیا برای دانشجویان بین‌المللی، به معنای پرداخت شهریه‌های دانشگاه، هزینه‌های زندگی روزمره، هزینه‌های اقامت و اخذ ویزا و … است. با اطلاع از جزئیات هزینه‌ها، برنامه‌ریزی برای مهاجرت ساده‌تر خواهد شد. ازاین‌رو در ادامه جزئیات دقیق هزینه مهاجرت تحصیلی به استرالیا را بر چند اساس توضیح می‌دهیم.

درباره هزینه‌های تحصیل در استرالیا برای دانشجویان بین المللی

استرالیا یکی از گران‌ترین مقاصد تحصیلی است و هزینه هر دانشجو به طور متوسط در سال 21,041 دلار استرالیا است.

عوامل موثر بر هزینه‌های تحصیل در استرالیا

استرالیا یکی از گران‌ترین مقاصد تحصیلی است و هر دانشجو باید به‌طور متوسط 21,041 دلار استرالیا در سال هزینه کند.

البته باید توجه داشته باشید که هزینه های تحصیل در استرالیا بسته به محل دانشگاه، رشته تحصیلی شما و مقطعی که در آن تحصیل خواهید کرد، متفاوت است. عوامل مختلفی بر روی هزینه‌ها تاثیر دارد که عبارتند از:

 • هزینه‌های تحصیل در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا متفاوت است
 • رشته‌های تحصیلی مختلف هزینه‌های متفاوتی دارند. به طور کلی، رشته‌های پزشکی هزینه‌های بیشتری نسبت به سایر رشته‌ها دارند
 • دانشگاه‌های مختلف هزینه‌ و شهریه‌های متفاوتی دارند
 • شهر مقصد بر هزینه‌های زندگی دانشجویی مانند اقامت، پوشاک، خوردوخوراک، حمل‌و‌نقل و غیره نیز تاثیر دارد
 • هزینه تهیه ملزومات آموزشی مانند تهیه کتاب و غیره که متفاوت است
 • هزینه اخذ ویزا و مهاجرت که خود شامل هزینه‌های دولتی اخذ ویزا و هزینه‌های جانبی مانند گرفتن مشاوره، ترجمه مدارک، اخذ مدرک زبان، تهیه بلیط و غیره است

در ادامه، هزینه تحصیل در مقطع، رشته و دانشگاه‌های مختلف استرالیا را بررسی می‌کنیم.

هزینه تحصیل در مقاطع مختلف استرالیا

هزینه‌هایی که برای تحصیل در استرالیا در مقاطع مختلف می‌پردازید، با هم متفاوت است. در جدول زیر، میانگین هزینه‌های تحصیل در مقاطع مختلف بررسی شده است.

مقاطع تحصیلی و دوره‌های آموزشی مختلفمیانگین شهریه (دلار استرالیا)
مدرسه متوسطهاز 7,800 تا 30,000 در سال
دوره‌های زبان انگلیسی300 در هفته
دوره‌های آموزش‌و‌پرورش حرفه‌ایاز 4,000 تا 22,000 در سال
دوره‌های پایهاز 15,000 تا 33,000 برای کل دوره
مقطع لیسانساز 15,000 تا 33,000 در سال
مقطع کارشناسی‌ارشداز 14,000 تا 37,000 در سال
مقطع دکترااز 14,000 تا 37,000 در سال
MBAاز 11,000 تا 121,000 در سال

شهریه تحصیل در رشته‌های مختلف

زمانی که برای برآورد هزینه‌ها برنامه‌ریزی می‌کنید، علاوه بر مقاطع تحصیلی باید هزینه‌های مربوط به رشته‌های مختلف را نیز در نظر داشته باشید. هزینه شهریه‌های دانشگاه برای برخی از محبوب‌ترین رشته‌های تحصیلی در استرالیا در جدول زیر بررسی شده است.

رشته تحصیلیمتوسط شهریه سالانه
(دلار استرالیا)
کارشناسی پزشکی / جراحی (MBBS (Bachelor of Medicine / Bachelor of Surgery)از 12,000 تا 20,000
دندان‌پزشکیاز 14,000 تا 37,000
پرستاریاز 20,000 تا 35,000
مهندسیاز 24,000 تا 38,000
مدرک بازرگانی (business degree)از 29,000 تا 49,000

شهریه دانشگاه‌های ارزان استرالیا

بسیاری از دانشجویان برای کاهش هزینه های تحصیل در استرالیا سعی می‌کنند از دانشگاه‌های ارزان‌تر در این کشور پذیرش بگیرند. برخی از دانشگاه‌های مقرون‌به‌صرفه در استرالیا عبارت‌اند از:

لیست دانشگاه‌های ارزان استرالیامتوسط شهریه سالانه
(دلار استرالیا)
دانشگاه نیوانگلند (University of New England)18,000
دانشگاه ولونگونگ (University of Wollongong)16,000
دانشگاه ویکتوریا (Victoria University)22,000

شهریه در دانشگاه‌های برتر استرالیا

دانشجویانی که نگران هزینه‌های تحصیلی نیستند و می‌خواهند از بهترین مراکز تحصیلی فارغ‌التحصیل شوند، دانشگاه‌های برتر این کشور را انتخاب می‌کنند. دانشگاه‌های برتر استرالیا و میزان متوسط شهریه آن‌ها را در جدول زیر می‌بینید:

لیست دانشگاه‌های برتر استرالیامتوسط شهریه سالانه
(دلار استرالیا)
دانشگاه ملبورن (University of Melbourne)35,000
دانشگاه ملی استرالیا (University of sydney)37,000 – 36,000
دانشگاه سیدنی (University of sydney)37,000
دانشگاه کوئینزلند (University of Queensland)32,000

هزینه اخذ ویزای تحصیلی استرالیا

اخذ ویزای تحصیلی استرالیا یکی از اصلی‌ترین شرایط تحصیل در این کشور است . دانشجویان و دانش‌آموزان کشورهای مختلف برای مهاجرت به استرالیا و اقامت در این کشور باید ابتدا از یک دانشگاه یا موسسه پذیرش بگیرند و سپس ویزای تحصیلی این کشور را دریافت کنند. در این قسمت سعی داریم هزینه‌های مربوط به اخذ این نوع ویزا را بررسی کنیم.

همان‌طور که در ابتدا گفتیم، برای اخذ ویزای تحصیلی و مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل، هزینه‌های مختلفی را باید در نظر بگیرید که به چند بخش مانند جانبی و دولتی تقسیم می‌شود. هزینه‌های جانبی مانند هزینه دریافت مشاوره، ترجمه مدارک، آزمون زبان و …. که برای هر شخصی بسته به شرایطی که دارد متفاوت است.

هزینه‌های دولتی هم شامل هزینه بررسی پرونده توسط اداره مهاجرت برای اخذ ویزای تحصیلی است که در حال حاضر، ویزای دانشجویی (ساب‌کلاس 500)، 650 دلار استرالیا هزینه دارد. علاوه بر این، دانشجویان باید به‌عنوان یک نیاز ضروری، تحت پوشش بیمه سلامت دانشجویان خارج از کشور، تحت‌عنوان “OSHC” قرار گیرند.

بیمه دانشجویی استرالیا برای خود دانشجو و اعضای خانواده او بوده و باید به‌مدت اقامت در استرالیا، اعتبار داشته باشد. گاهی خود دانشگاه ارائه دهندگان بیمه را معرفی می‌کند که دانشجو ملزم به انتخاب آن نیست و تنها کافی است که بیمه‌گذار موردنظر شما مورد تأیید دولت باشد. ارائه دهندگان مختلف بیمه، قیمت‌های مختلفی را به دانشجویان ارائه می‌کنند.

به‌عنوان مثال، ارزان‌ترین بیمه OSHC استرالیا برای یک دانشجوی مقطع کارشناسی که به‌طور استاندارد به مدت 3 سال در این کشور تحصیل می‌کند، 2,101.56 دلار استرالیا هزینه دارد. این مبلغ بدون احتساب بیمه خانواده یا همراه است. هزینه ویزا و بیمه از مهمترین مواردی است که پیش از برنامه‌ریزی برای هزینه‌های تحصیل باید در نظر بگیرید.

برای اطلاعات بیشتر در مورد شرایط و مراحل اخذ ویزای تحصیلی استرالیا مطلب زیر را بخوانید.

هزینه زندگی دانشجویی در استرالیا

هزینه زندگی یک دانشجو در کشور استرالیا با توجه به سبک زندگی و نیازهای شخصی فرد متفاوت است. همچنین بودجه اختصاص داده شده باید به‌اندازه کافی انعطاف‌پذیر باشد تا بتواند هزینه‌های غیرمنتظره (مانند موارد اضطراری یا هزینه‌های بهداشتی) را پوشش دهد.

دانشجویان علاوه بر هزینه های تحصیلی مانند شهریه دانشگاه و کتاب‌های درسی، باید بتوانند هزینه‌های عمومی زندگی مانند اقامت، غذا و سرگرمی و … را بپردازند. دولت استرالیا، مبلغ 21,041 دلار را در سال برای هزینه‌های عمومی زندگی تخمین می‌زند.

هزینه‌های کلی زندگی برای دانشجویان برحسب دلار استرالیا و به‌صورت هفتگی در جدول زیر بررسی شده است. این هزینه‌ها تنها به‌عنوان یک راهنمای کلی است و مقادیر دقیق هزینه‌ها برای هر فرد بسته به سبک زندگی او متفاوت است. برای اطلاعات بیشتر مطلب هزینه زندگی دانشجویی در استرالیا را بخوانید.

نوع هزینه‌هامقدار هزینه در خارج از محوطه دانشگاهمقدار هزینه در داخل محوطه دانشگاهخانه یا پانسیون
اجاره و خدمات رفاهی440- 165570 - 165275 – 255
برق، آب و گاز50 - 20مشمول خدمات رفاهیمشمول خدمات رفاهی
غذا280 - 80166 – 134-
سرگرمی و تفریح100 - 30100 - 30100 – 30
مخارج مربوط به تلفن همراه10 – 510 - 510 - 5
پارکینگ و رفت‌و‌آمد55 - 15رایگان40 - 20
مقدار کل مخارج هفتگی884 - 334846 - 334425 - 310
مخارج کل ترم13,090 – 4,41011,844 – 4,6765,950 – 4,340

چگونه هزینه‌های تحصیل در استرالیا را کم کنیم؟

برخی از روش‌های کاهش هزینه برای دانشجویان عبارت است از:

 • انتخاب شهرهای کوچکتر با مخارج ارزان‌تر برای زندگی
 • کار در مشاغل پاره‌وقت
 • اقامت در خانه‌های مشترک
 • استفاده از سیستم حمل‌و‌نقل عمومی
 • استفاده از بورسیه و وام‌های کوتاه‌مدت دانشجویی
 • زندگی در اقامتگاه‌های داخل دانشگاه و یا نزدیک به آن برای کاهش هزینه‌های رفت‌و‌آمد
 • استفاده از امکانات دانشگاه مانند Wi-Fi، باشگاه و …

راه‌ دیگری مانند اخذ بورسیه تحصیلی وجود دارد که بتوان هزینه تحصیل در این کشور را کاهش داد. برای اطلاعات بیشتر درباره بورسیه تحصیلی در استرالیا می‌توانید مطلب راهنمای جامع بورسیه تحصیلی استرالیا را مطالعه کنید.

سخن پایانی

کشور استرالیا یکی از بهترین مقاصد مهاجرتی برای دانشجویانی است که قصد دارند در یک کشور پیشرفته تحصیل کنند. اغلب دانشگاه‌های این کشور در سطح جهانی بوده و حتی برخی از آن‌ها در لیست 100 دانشگاه برتر دنیا قرار می‌گیرند. اما متأسفانه هزینه تحصیل در استرالیا بسیار بالا است. البته می‌توان با روش‌هایی این هزینه را تا حد ممکن کاهش داد.

اگر می‌خواهید به استرالیا رفته و در این کشور تحصیل کنید، باید هزینه‌های تحصیل را بر اساس مقاطع، رشته‌ها و دانشگاه‌های مختلف بررسی کنید. در این مطلب، سعی کردیم تا با نگاهی به این موارد، هزینه اخذ ویزا و زندگی دانشجویی در استرالیا را بررسی کرده و ببینیم چگونه می‌توان هزینه مهاجرت تحصیلی به استرالیا را کاهش داد.

سوالات متداول

دولت استرالیا، میزان متوسط هزینه تحصیل در این کشور را به‌صورت میانگین 21,041 دلار استرالیا تخمین زده است.

کسانی که می‌خواهند هزینه‌های تحصیل خود را در کشور استرالیا کاهش دهند، می‌توانند دانشگاه‌های ارزان‌تر مانند دانشگاه نیوانگلند، دانشگاه ولونگونگ و یا دانشگاه ویکتوریا را انتخاب کنند.

ویزای تحصیلی استرالیا در حال حاضر 650 دلار استرالیا هزینه دارد.

راه‌های زیادی برای کاهش هزینه‌های تحصیل در استرالیا وجود دارد که عبارت است از؛ تحصیل در شهرهای کوچکتر، کار در مشاغل پاره‌وقت، بورسیه تحصیلی، اقامت در خانه‌های اشتراکی، رفت ‌و‌آمد با وسایل نقلیه عمومی و … .

دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در استرالیا ملزم به داشتن بیمه دانشجویی موسوم به “OSHC” هستند که در ارزان‌ترین حالت ممکن، مبلغ 2,101.56 دلار استرالیا برای یک دانشجوی مقطع کارشناسی که به‌طور استاندارد به‌مدت 3 سال در این کشور تحصیل می‌کند، هزینه دارد.

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال