موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

هزینه زندگی دانشجویی در استرالیا

زمانی که برای مهاجرت تحصیلی به یک کشور جدید برنامه‌ریزی می‌کنید، اطلاع از هزینه‌های زندگی یکی از اولین مسائلی است که باید آن را در نظر داشته باشید. میانگین هزینه‌های روزمره در استرالیا نسبت به بسیاری از کشورها بالاتر بوده و همین مسئله روی هزینه زندگی دانشجویی در استرالیا نیز اثر می‌گذارد.

اگر این کشور را برای تحصیل انتخاب کرده و نمی‌دانید هزینه ی زندگی دانشجویی در استرالیا چقدر است، ادامه مطلب را از دست ندهید. هزینه‌ها به موارد مختلفی بستگی دارد. در ادامه کلیه مخارج از هزینه‌های اقامت، خورد و خوراک، حمل‌و‌نقل، ملزومات آموزشی و … گرفته تا هزینه‌های تحصیل و بیمه سلامت را بررسی کرده و شهرهای مختلف را از نظر هزینه زندگی دانشجویی مقایسه می‌کنیم.

درباره هزینه‌های زندگی دانشجویی در استرالیا

هزینه زندگی به‌عنوان دانشجو در کشور استرالیا با توجه به شهر محل زندگی از 1400 تا 2500 دلار در ماه متفاوت است.

هزینه اقامت دانشجویی در استرالیا

هزینه اقامت و محل اسکان در طول تحصیل، یکی از اولین هزینه های زندگی دانشجویی در استرالیا است که باید آن را بررسی کنید. اکثر دانشگاه‌ها در استرالیا تعداد کمی خوابگاه را در محوطه دانشگاه برای دانشجویان فراهم می‌کنند. به همین دلیل است که اغلب دانشجویان شانس اقامت در خوابگاه را نداشته و باید برای اجاره آپارتمان یا خانه‌های اشتراکی هزینه کنند.

علاوه بر این، برخی هزینه‌های مربوط به اسکان، مانند خدمات رفاهی و اینترنت را نیز باید در نظر بگیرید. اگر به‌عنوان دانشجو قصد مهاجرت به استرالیا را دارید، هزینه‌های حدودی اقامت شما در این کشور، به‌صورت زیر خواهد بود.

میانگین هزینه در گزینه‌های رایج اقامتیحدود مبلغ ماهیانه (دلار استرالیا)
زندگی با یک خانواده استرالیایی یا روش هوم استی* (Homestay)از 450 تا 1200 دلار
خوابگاه دانشجوییاز 440 تا 1100 دلار
اجاره آپارتماناز 750 تا 1700 دلار
اجاره خانه یا آپارتمان به‌صورت اشتراکیاز 380 تا 850 دلار
هزینه خدمات رفاهی (آب، برق و ...)حدود 200 دلار
اینترنتاز 70 تا 120 دلار
* زمانی که بسیاری از دانشجویان بین‌المللی اجاره یک ملک خصوصی یا زندگی با یک خانواده محلی را انتخاب می‌کنند.

هزینه غذا برای دانشجویان استرالیا

اگر از غذاهای دانشگاه یا خوابگاه استفاده نمی‌کنید، هزینه‌های مربوط به غذا و خوراک نیز به هزینه زندگی دانشجویی در استرالیا اضافه می‌شود. هزینه مربوط به این بخش از مخارج شما ممکن است نسبتاً زیاد باشد. البته اگر مواد غذایی موردنیازتان را از فروشگاه‌های ارزان مانند Aldi، Coles و Woolworths خریداری کنید، به‌راحتی در هزینه‌ها صرفه‌جویی می‌شود.

برای اطلاع از جزئیات دقیق هزینه‌های مربوط به غذا و یا مایحتاج روزمره، می‌توانید مطلب هزینه زندگی در استرالیا را از پارسی کانادا بخوانید. برخی از مخارج شما برای غذا و خوراک در استرالیا در جدول زیر بررسی شده است.

هزینه‌های مربوط به خورد و خوراکمیزان هزینه‌ها (دلار استرالیا)
مایحتاج روزمرهحدود 500 تا 1000 دلار در ماه
یک وعده غذا در رستوران ارزان‌قیمت18 دلار
یک وعده غذا برای دو نفر80 دلار

هزینه پوشاک برای دانشجویان در استرالیا

هزینه لباس و پوشاک نیز جزو هزینه‌ی زندگی دانشجویی در استرالیا است اما مبلغ آن، کاملاً به سلیقه شخصی شما بستگی دارد. طبیعتاً اگر اهل خرید از برندهای شناخته‌شده‌تر هستید، مبلغ بیشتری را برای این مورد باید در نظر بگیرید. به‌عنوان نمونه و برای برآورد نسبی هزینه‌ها در این بخش، جدول زیر را بررسی کنید.

انواع لباسمیانگین قیمت (دلار استرالیا)حدود قیمت (دلار استرالیا)
شلوار جین100.34 دلاراز 29 تا 100 دلار
لباس تابستانی (از برندهایی مانند زارا، H&M و ...)58.92از 29 تا 100 دلار
کفش ورزشی میان‌رده141.28از 85 تا 200 دلار
کفش چرم رسمی مردانه149.82از 80 تا 250 دلار

هزینه حمل‌ونقل برای دانشجویان در استرالیا

اگر در داخل دانشگاه و خوابگاه‌های دانشجویی اقامت دارید، می‌توانید از وسایل حمل‌و‌نقلی که دانشگاه در اختیارتان قرار می‌دهد، استفاده کنید. البته گاهی این سرویس‌ها برای رساندن دانشجویان به مناطق دورتر نیز قابل‌استفاده هستند. طیبعی است که هزینه کلی رفت‌و‌آمد در شهرهای بزرگ‌تر، بیشتر از شهرهای کوچکتر خواهد بود.

اگر می‌خواهید مبلغ کمتری را در ماه برای رفت‌و‌آمد بپردازید، باید ارزانترین شهرهای استرالیا برای زندگی را انتخاب کنید. همچنین برخی ایالت‌های این کشور مانند کوئینزلند (Queensland)، استرالیای جنوبی (South Australia) و ملبورن (Melbourne)، تخفیف‌های دانشجویی برای حمل‌و‌نقل عمومی در نظر گرفته‌اند.

جدول زیر، برخی هزینه‌های حمل‌و‌نقل را برای برآورد هزینه‌های زندگی دانشجویی در استرالیا نشان می‌دهد.

هزینه‌های مربوط به رفت‌و‌آمدمبلغ هزینه (دلار استرالیا)
کارت حمل‌و‌نقل عمومیاز 30 تا 70 دلار در ماه
اجاره یک روزه دوچرخهحدود 40 دلار
هر گالن بنزینحدود 7.59 دلار

هزینه ملزومات آموزشی برای دانشجویان در استرالیا

از آنجایی که برای برآورد هزینه‌ی زندگی دانشجویی در استرالیا لازم است همه چیز را در نظر بگیریم، باید به مواردی مانند هزینه کتب درسی و ملزومات آموزشی نیز توجه کنیم. این بخش از هزینه‌ها، شامل قیمت کتاب و منابع درسی، لوازم تحریر موردنیاز و ملزومات آموزشی است. مبلغ کلی برای این منظور، ممکن است از 500 الی 1000 دلار در سال باشد.

هزینه بیمه دانشجویان بین‌المللی استرالیا

کشور استرالیا یک بیمه درمانی ویژه دانشجویان بین‌المللی تحت‌عنوان پوشش سلامت دانشجویان خارج از کشور (OSHC) دارد. خرید این حق بیمه، یکی از بخش‌های ضروری در هزینه زندگی دانشجویی در استرالیا است. بیمه OSHC برای کمک به پرداخت هزینه‌های پزشکی و درمانی احتمالی در طول اقامت دانشجویان در استرالیا طراحی شده است.

از آنجایی که این بیمه برای دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در استرالیا الزامی است، بهتر است قبل از ترک کشور مبدأ برای خرید آن اقدام کنند. هزینه بیمه با توجه به شرکت‌های بیمه‌گذار متفاوت بوده و از 30 دلار در ماه شروع می‌شود.

هزینه‌ های تحصیل در استرالیا

علاوه بر تمام مواردی که پیش از این برای هزینه زندگی دانشجویی در استرالیا بررسی کردیم، هزینه تحصیل در استرالیا اصلی‌ترین بخش از مخارج شما خواهد بود. این مبلغ، شامل هزینه‌های مربوط به شهریه دانشگاه، هزینه اخذ ویزای تحصیلی استرالیا و سایر هزینه‌های دولتی است. مبلغ دقیق هر یک از این موارد با توجه به دانشگاه محل تحصیل، رشته و مقطع تحصیلی، و سایر عوامل تأثیرگذار متفاوت است. برای اطلاع از جزئیات دقیق، می‌توانید مطلب زیر را از پارسی کانادا بخوانید.

مقایسه میانگین هزینه های زندگی دانشجویی در شهرهای مختلف استرالیا

معمولاً دانشجویان بین‌المللی به حدود 1400 تا 2500 دلار استرالیا در ماه برای زندگی در این کشور نیاز دارند. این مبلغ شامل هزینه‌های اقامت، غذا و فعالیت‌های روزمره است. اما شهر محل تحصیل شما ممکن است روی هزینه‌های زندگی دانشجویی در استرالیا اثر بگذارد. زندگی و تحصیل در شهرهای بزرگتر مانند سیدنی، هزینه بیشتری نسبت به شهری مانند کانبرا دارد. مقایسه میانگین هزینه زندگی دانشجویان در شهرهای مختلف را در جدول زیر می‌بینید.

شهرهای محبوب برای دانشجویانمتوسط هزینه زندگی در ماه (AUD)
سیدنیاز 1900 دلار
آدلایداز 1300 دلار
بریزبناز 1400 دلار
ملبورناز 1500 دلار
کانبرااز 1400 دلار

آیا می‌توانم در استرالیا حین دریافت ویزای دانشجویی کار کنم؟

دانشجویان بین‌المللی که در استرالیا تحصیل کرده و با ویزای دانشجویی به این کشور وارد شده‌اند، می‌توانند تحت شرایط خاصی در آنجا کار کنند. این اجازه کار به‌منظور تأمین بخشی از هزینه های زندگی دانشجویی در استرالیا و همچنین برای برقراری ارتباط دانشجویان با محیط جدید است. در طول هفته‌هایی که کلاس‌های آموزشی دانشجویان برگزار می‌شود، آن‌ها می‌توانند بیشتر از 20 ساعت در هفته کار کنند.

برای روزهای تعطیل نیز، هیچ محدودیتی در ساعات کاری دانشجویان اعمال نمی‌شود. لازم به ذکر است که هرچند دانشجویان بیشتر از 90 روز قبل از شروع دوره تحصیلی خود می‌توانند به استرالیا بروند، اما تا قبل از شروع دوره‌ها اجازه کار هم ندارند. عدم رعایت این شرایط، می‌تواند منجر به لغو ویزای دانشجویی شود. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این موضوع، می‌توانید مطلب کار حین تحصیل در استرالیا را مطالعه کنید.

سخن پایانی

برنامه‌ریزی برای شروع یک زندگی جدید در کشور دیگر، خصوصاً زمانی که قرار است به‌عنوان دانشجو مهاجرت کنید، بسیار هیجان‌انگیز است. اما این هیجان، نباید باعث شود که مسائل مهم و اساسی را فراموش کنید. از آنجایی که دانشجویان برای مهاجرت و اخذ ویزا باید اثبات کنند توانایی تأمین هزینه زندگی دانشجویی در استرالیا را دارند، اطلاع از این هزینه‌ها بسیار ضروری است. این هزینه‌ها شامل هزینه‌های مربوط به محل اقامت، خوراک، رفت‌و‌آمد، هزینه‌های تحصیل و … است. به همین دلیل، در این مطلب سعی کردیم تا با بررسی این موارد، نگاهی کلی به هزینه زندگی دانشجویی در استرالیا داشته باشیم.

سوالات متداول

هزینه زندگی به‌عنوان دانشجو در کشور استرالیا، می‌تواند از 1400 تا 2500 دلار در ماه متفاوت باشد و به شهر محل زندگی و سایر هزینه‌های اقامت، غذا، پوشاک و … بستگی دارد.

بیمه سلامت OSHC برای دانشجویان بین‌المللی در استرالیا ضروری بوده و بسته به نوع بیمه‌گذار، می‌تواند از 30 دلار در ماه شروع شود.

شهرهای بزرگتر استرالیا، مانند سیدنی و ملبورن معمولاً گران‌تر هستند و هزینه زندگی در این شهرها به‌ترتیب می‌تواند از 1900 یا 1500 دلار استرالیا شروع شود.

 در بسیاری از مناطق استرالیا مانند کوئینزلند، ملبورن و … تخفیف‌های دانشجویی برای حمل‌و‌نقل وجود داشته و حتی برخی دانشگاه‌ها سرویس رفت‌و‌آمد دانشجویان در نظر گرفته‌اند.

هزینه اقامت برای دانشجویان به محل اقامت آن‌ها بستگی داشته و برای خوابگاه‌های دانشجویی، خانه‌های اشتراکی یا اجاره‌ای و یا اقامت به روش Homestay، متفاوت است.

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال