موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

بورسیه تحصیلی استرالیا

استرالیا یکی از کشورهای با بیشترین نرخ پذیرش تحصیلی دانشجویان خارجی است. اما هزینه‌های تحصیل و زندگی در این کشور گران باعث شده است بیشتر متقاضیان به‌دنبال اخذ بورسیه تحصیلی استرالیا باشند.

بر اساس شایستگی علمی یا نیاز مالی، بورس‌های متفاوتی به دانش‌آموزان و دانشجویان برای تحصیل در دانشگاه‌های این کشور اعطا می‌شود. اما بهترین نوع بورسیه‌ای است که امکان تحصیل رایگان در استرالیا را فراهم کند. در این مقاله می‌خواهیم درباره شرایط بورسیه تحصیلی در استرالیا صحبت کرده و انواع آن‌ها را به شما معرفی کنیم.

بورسیه تحصیلی استرالیا

انواع بورس تحصیلی استرالیا

کمک‌ هزینه های تحصیلی در استرالیا در مقاطع مختلف به متقاضیان و افرادی که شرایط لازم را دارند اعطا می‌شود. بعضی از این بورسیه‌ها توسط موسسات و اسپانسرها و بعضی توسط خود دانشگاه‌ها اعطا می‌شوند.

در ادامه مهم‌ترین کمک‌هزینه‌های تحصیل در استرالیا با توجه به مقطع را در استرالیا می‌بینید:

بورسیه تحصیلی دبیرستان استرالیا

تحصیلات اجباری در استرالیا از پنج یا شش‌سالگی آغاز می‌شود و حداقل تا سن 16 سالگی ادامه پیدا می‌کند. همه موسسات آموزش از دولت مجوز داشته و به یک برنامه آموزشی پایبند هستند. از سال نهم تا دوازدهم تحصیل دوره دبیرستان نامیده می‌شود که گذراندن دو سال انتهایی آن برای ورود به دانشگاه‌ های استرالیا و کالج‌های حرفه‌ای لازم است.

طبق اعلام بنیاد آموزش هاردینگ میلر در استرالیا، هزینه تحصیل در مقطع متوسطه در استرالیا بسته به موسسه آموزشی از 4 تا 30 هزار دلار متفاوت است. بورس‌های تحصیلی دبیرستان معمولا از هزینه‌های کامل تحصیلات پشتیبانی مالی می‌کنند. این هزینه‌ها معمولا توسط دولت، بنیادهای مستقل و یا خود موسسات آموزشی اعطا می‌شوند.

بورسیه تحصیلی استرالیا برای دبیرستان معمولا هزینه‌های تحصیل، کتاب، لپ‌تاپ، تدریس خصوصی، هزینه‌های زندگی و محل اقامت را پوشش می‌دهند. هدف از بورس تحصیلی دبیرستان برداشتن بار مالی از روی دانش‌آموز و خانواده او است تا دانش‌آموز بتواند بر روی یادگیری تمرکز کند. مهم‌ترین برنامه‌های بورسیه تحصیلی دبیرستان استرالیا در جدول زیر ارائه شده‌اند.

نام بورسیه تحصیلیشرایط
Berows International Scholarship Program Test (BISPT)- بورسیه کامل
- دربرگیرنده همه رشته‌ها
- مناسب برای دانش‌آموزان در تمامی ملت‌ها
Toptal STEM ScholarShips For Women- پوشش‌دهنده بخشی از هزینه‌ها
- مخصوص رشته‌های مهندسی و علوم
- مخصوص برخی کشورهای خاص
MobilitySeeker Outdoor Sports Scholarship- پوشش‌دهنده برخی از هزینه‌ها
- مناسب برای همه رشته‌ها
- مناسب برای همه ملیت‌ها
The Pensters Essay Writing Contest- پوشش‌دهنده بخشی از هزینه‌ها
- دربرگیرنده همه رشته‌ها
- مناسب برای همه ملیت‌ها

بورسیه تحصیلی دانشگاه‌های استرالیا

برنامه‌های اصلی بورس تحصیلی در استرالیا برای دانشجویان بین‌المللی به چند دسته عمده تقسیم می‌شوند که نمونه‌هایی از آن‌ها از قرار زیر هستند:

Australia Awards Scholarship (AAS)

هدف اصلی از اعطای بورس تحصیلی AAS به دانشجویان بین‌المللی، ارتقا سطح دانش و محکم‌تر کردن پیوندهای ارتباطی میان استرالیا و سایر کشورهای جهان از طریق برنامه‌های گسترده بورس تحصیلی استرالیا است.

این نوع از بورسیه‌ها معمولا توسط وزارت امور خارجه (DFAT)، وزارت آموزش‌وپرورش و مرکز تحقیقات بین‌المللی کشاورزی استرالیا (ACIAR) ارائه می‌شوند. این بورس تحصیلی برای دانشجویان تمام مقاطع تحصیلی از کشورهای منطقه آسیا-اقیانوسیه، آفریقا و خاورمیانه در دسترس است.

Destination Australia Program (DAP)

برنامه DAP برنامه جدید دولت برای فراهم کردن امکان تحصیل رایگان یا کم شهریه در استرالیا برای دانشجویان داخلی و بین‌المللی است. هرساله بیش از هزار بورسیه تحصیلی استرالیا از این نوع برای حمایت از دانشجویان داخلی و بین‌المللی در مقاطع تحصیلی مختلف ارائه می‌شود.

موسسات عالی استرالیا می‌توانند برای بورس تحصیلی حداکثر 15 هزار دلار به ازای هر دانشجو پرداخت کنند.

Australian Government Research Training Program (RTP)

برنامه آموزش تحقیقات دولت استرالیا یا RTP از اول ژانویه 2017 به‌عنوان جایگزین برنامه بورسیه‌های تحقیقات بین‌المللی تحصیلات تکمیلی یا IPRS ارائه شد. درخواست این نوع بورس تحصیلی مستقیما از طریق دانشگاه‌های موجود در لیست دانشگاه‌های مجاز برای ارائه این نوع بورس انجام می‌شود.

این نوع از بورسیه تحصیلی استرالیا مخصوص تحصیلات تکمیلی است.

بورس تحصیلی پرتغال برای ایرانیان

بورس تحصیلی زنان یا APEC در استرالیا

بورسیه تحصیلی استرالیا برای زنان یا APEC برای مشارکت دادن هرچه بیشتر بانوان در موسسات آموزشی و تحقیقاتی با هدف افزایش بازده اقتصادی صورت می‌گیرد. هدف از این بورس حمایت از توانمندسازی اقتصادی زنان و ارتقا مهارت‌های آنان در علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات است.

بورس تحصیلی بین‌المللی تحصیلات تکمیلی (IPRS)

برنامه IPRS برای تحصیل در یکی از مقاطع تحصیلات تکمیلی در استرالیا برنامه‌ریزی شده است. به‌این‌ترتیب دانشجویان بین‌المللی بورس تحصیلی استرالیا را برای یک دوره دوساله کارشناسی ارشد یا سه‌ساله دکتری دریافت خواهند کرد. این بورس تحصیلی هزینه‌های تحصیل و هزینه‌های درمانی را پوشش می‌دهد.

بورس تحصیلی نوآوری دانشکده تجارت کرتین برای دانشجویان بین‌المللی

دانشجویانی که برای استفاده از بورسیه تحصیلی CBS Innovation درخواست می‌دهند باید دارای بینش و ایده‌های خلاقانه در رابطه با حرفه آینده خود داشته و درک درستی از اهمیت تحصیلات در این دوره را از خود نشان دهند.

این بورس برای گرایش‌های مختلف رشته‌های مربوط به بازرگانی و کسب‌وکار در دسترس است. ارزش کل این بورسیه تحصیلی 9 هزار دلار است که در هر ترم 1500 دلار پرداخت می‌شود. بنابراین دانشجویان تنها سه سال فرصت دارند که تحصیلات خود را در این مقطع به پایان برسانند.

بورس تحصیلی کالج بین‌المللی مدیریت، سیدنی (ICMS)

این بورس تحصیلی معمولا به رشته‌های مهمانداری، گردشگری بین‌المللی، مدیریت بازرگانی و مدیریت ورزشی اعطا می‌شود. ارزش این بورس تحصیلی 25 هزار دلار است.

بورسیه‌های کارشناسی معاونت تعالی دانشگاه وسترن سیدنی

این بورسیه به تمامی رشته‌های کارشناسی به‌جز پزشکی و جراحی اعطا می‌شود. بورسیه دانشگاه وسترن تنها پنجاه‌درصد شهریه دانشگاه را تا سه سال پوشش می‌دهد. بنابراین هزینه‌های زندگی، اسکان، حمل‌ونقل و بیمه شامل این بورسیه نخواهند شد. مدت‌زمان استفاده از این بورس سه سال است.

بورسیه تحصیلی استرالیا به دانشجویان متقاضی تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد نیز تعلق می‌گیرد. این دانشجویان می‌توانند از بورسیه‌های زیر برای ورود به این مقطع استفاده کنند:

 • بورسیه‌های دانشجویی بین‌المللی دانشگاه کاتولیک استرالیا که بر اساس لیاقت علمی اعطا می‌شوند.
 • بورسیه دانشگاه ملی استرالیا
 • بورسیه‌های بین‌المللی آدلاید یا ASI
 • بورسیه‌های تحقیقات بین‌المللی دانشگاه کرتین
 • بورسیه‌های تحقیقات بین‌المللی تحصیلات تکمیلی یا FHPRS
 • بورسیه‌های تعالی تحصیلی La Trobe (AES)
 • بورس‌های تحصیلی ملبورن MRS برای انجام یک برنامه تحقیقاتی کارشناسی ارشد در دانشگاه ملبورن
 • بورس تحصیلی Rotary Peace

مدت‌زمان بورسیه تحصیلی استرالیا برای مقطع کارشناسی ارشد معمولا یک یا دو سال است.

بورسیه تحصیلی استرالیا برای دانشجویان دکتری معمولا سه سال را در برمی‌گیرد. دانشجویان متقاضی تحصیل در این مقطع می‌توانند از همه موارد ذکرشده برای مقطع کارشناسی ارشد به‌جز MRS و Rotary Peace استفاده کنند.


یکی از بهترین بورسیه‌های تحصیلی استرالیا برای مقطع دکترا بورسیه Endeavor است. این بورسیه توسط دولت استرالیا ارائه شده و حداکثر 273 هزار دلار استرالیا را شامل می‌شود. مدت‌زمان استفاده از این بورسیه حداکثر 4 سال است

در دوره دکتری در استرالیا شما باید بیشتر وقت خود را صرف کار در جهت رساله دکتری کنید. هرچند امکان تحصیل در مقطع دکتری در استرالیا به دو صورت تمام‌وقت و نیمه‌وقت فراهم شده است اما دانشجویان بین‌المللی برای دریافت بورسیه تحصیلی استرالیا تنها باید به‌صورت تمام‌وقت اقدام کنند. اما هیچ محدودیتی برای اشتغال در دوره‌های تعطیلات در زمان تحصیل در مقطع دکتری اعمال نمی‌شود.

طبق تخمین دولت استرالیا هزینه تحصیل در مقطع دکتری در این کشور بین 18 تا 42 هزار دلار استرالیا است. برای دریافت بورسیه تحصیلی استرالیا در مقطع دکتری باید با فردی ارتباط برقرار کنید که محقق اصلی یک پروژه یا گروه تحقیقاتی است.

بورسیه تحصیلی پزشکی در استرالیا

بورسیه تحصیلی استرالیا پزشکی

بورسیه تحصیلی استرالیا برای پزشکی به دو صورت در دسترس است: یک دوره کارشناسی 5 یا شش‌ساله و یک دوره 4 ساله دکترای پزشکی (MD). برای ورود به دوره MD نیاز به داشتن مدرک کارشناسی وجود دارد.

دوره‌های کارشناسی توسط دانشگاه‌های کمی در استرالیا ارائه می‌شوند و بیشتر دانشگاه‌های این کشور به دوره‌های MD علاقه‌مند هستند. برای استفاده از فرصت MD در استرالیا به نمره GAMSAT یا MCAT نیاز است.

طبق گفته سایت collegedunia شهریه دوره پزشکی برای یک دانشجوی بین‌المللی از 255 تا 630 هزار دلار استرالیا است. بر اساس رتبه‌بندی QS Ranking 2020 برای موسسات پزشکی، بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل پزشکی در استرالیا از قرار زیر هستند:

نام دانشگاهرتبه QS در سال 2020مدت‌زمان تحصیلهزینه کلی (دلار استرالیا)
دانشگاه ملبورن
Melbourne University
16MD: 4 سال383 هزار
دانشگاه سیدنی
University of Sydney
18MD: 4 سال
BA / BS + MD: 7 سال
320 تا 630 هزار
دانشگاه موناش
Monash University
31BMed + MD (ورود مستقیم): 5 سال400 هزار
دانشگاه نیوساوث ولز
University of New South Wales
46BMed + MD: 6 سال490 هزار

برای پذیرش در مقطع کارشناسی پزشکی یعنی BMed + MD یا MD باید مدرک پایان دوره تحصیلات دبیرستان یا مدرک کارشناسی داشته باشید. دارندگان مدرک کارشناسی برای ورود به این دوره باید حدنصاب GAMSAT یا MCAT را برای ورود به دانشگاه کسب کنند.

این آزمون‌ها و مصاحبه‌ها برای سنجش قدرت استدلال منطقی، مهارت‌های فردی و اخلاقی افراد انجام می‌شوند. همچنین داشتن آیلتس 6.5 تا 7 یا تافل 80 تا 100 برای متقاضیان خارجی الزامی است. این حدنصاب برای هر دانشگاه متفاوت است. شرایط کلی برخی از دانشگاه‌ها در ادامه توضیح داده شده است:

 • دانشگاه ملبورن: لیسانس مرتبط با رشته‌های آناتومی، فیزیولوژی و بیوشیمی، شرکت در مصاحبه
 • دانشگاه سیدنی: کسب حداقل نمره 50 در هر بخش GAMSAT و حداقل 500 در مصاحبه MCAT
 • دانشگاه سیدنی: کسب 99 درصد نمرات در آزمون‌های مربوط برای دانش‌آموزان
 • دانشگاه موناش: کسب 82 درصد نمره مصاحبه برای دارندگان مدرک کارشناسی و کسب نمره قبولی در آزمون SJI، کسب 90 درصد نمرات توسط دانش‌آموزان در شیمی و انگلیسی و نمره 170 در مصاحبه

لیست دانشگاه‌های رایگان استرالیا

بسیاری از دانشگاه‌های استرالیا شرایط بسیار خوبی را برای استفاده از بورسیه تحصیلی استرالیا توسط دانشجویان بین‌المللی فراهم کرده‌اند. این دانشگاه‌ها علاوه بر اینکه کمک‌هزینه تحصیلی را به دانشجویان ارائه می‌دهند، هزینه‌های اسکان را نیز متقبل می‌شوند. زندگی در استرالیا و آشنایی با شرایط این کشور قبل از مهاجرت، یکی از الزاماتی است که قبل مهاجرت به این کشور لازم است بدانید، در این مقاله تمام نکات مهم درباره استرالیا جمع آوری شده است.

دانشگاه های رایگان در استرالیا

در ادامه لیست دانشگاه‌های رایگان استرالیا را می‌بینید:

دانشگاه های رایگان استرالیا
دانشگاه ملی استرالیا
Australian National University
دانشگاه نیوانگلند
University of New England
دانشگاه چارلز داروین
Charles Darwin University
دانشگاه کراس جنوبی
Southern Cross University
دانشگاه ملبورن
Melbourne University
دانشگاه وسترن سیدنی
University of Western Sydney

بورسیه تحصیلی استرالیا بدون مدرک زبان

دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی کمی هستند که بدون داشتن مدرک زبان انگلیسی حاضر به ارائه بورسیه تحصیلی استرالیا می‌شوند. اما امکان تحصیل بدون داشتن مدرک زبان معتبر و تنها با اثبات مهارت‌های انگلیسی، در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد وجود دارد.

برای دریافت ویزای تحصیلی بدون مدرک زبان باید مدارک زیر را ارائه دهید:

 • گذرنامه معتبر
 • دو قطعه عکس
 • تایید فرم ثبت‌نام یا COE
 • رسید بیمه درمانی خارج از کشور
 • اثبات تمکن مالی
 • مدارک مربوط به اسکان
 • رزومه
 • ریزنمرات دانشگاهی

در جدول چند نمونه از دانشگاه‌های استرالیا که بدون داشتن مدرک زبان می‌توانید برای تحصیل در آن‌ها اقدام کنید، ذکر کرده‌ایم. همچنین شرایط استفاده از بورسیه تحصیلی استرالیا در این دانشگاه‌ها بدون داشتن مدرک زبان را نیز ارائه داده‌ایم.

نام دانشگاهشرایط دریافت بورسیه تحصیلی بدون داشتن مدرک زبان
دانشگاه کوئینزلند
The University of Queensland
- گذراندن دوره متوسطه در یکی از کشورهای انگلیسی‌زبان
- گذراندن دوره USQ Pathway
دانشگاه آدلاید
University of Adelaide
- گذراندن دوره زبان انگلیسی English Adelaide's Pathway Program
- گذراندن آخرین مقطع تحصیلی به زبان انگلیسی
دانشگاه نیوساوت ولز (UNSW)- داشتن پذیرش مشروط از این دانشگاه برای تکمیل برنامه زبان انگلیسی پیش فصل آن‌ها
- داشتن نمرات PTE یا Cambridge English: Advanced Score
دانشگاه مک کواری
Macquarie University
- داشتن تمامی معیارهای پذیرش مشروط دانشگاه
- گذراندن دوره آمادگی زبان انگلیسی
دانشگاه باند
Bond University
- رسیدن به سطح 3 کالج باند یا EAP که همان انگلیسی برای اهداف علمی است.
- داشتن شرایط کامل برای پذیرش
دانشگاه استرالیای جنوبی
University of South Australia
- کسب امتیاز 169 در گواهی زبان پیشرفته CAE یا گواهی مهارت CPE
- کسب نمره 50 در PTE
- گذراندن برنامه زبان انگلیسی CELUSA و رسیدن به سطح 4
- برنامه زبان TAFE SA
- گذراندن تحصیلات متوسطه در استرالیا
- حداقل یک سال تحصیلات عالی در استرالیا

شرایط بورسیه تحصیلی استرالیا

بورسیه تحصیلی استرالیا می‌تواند هزینه‌های مربوط به شهریه دانشگاه و هزینه‌های محل اقامت و زندگی در استرالیا را در بر بگیرد. برخی از بورس‌های تحصیلی به‌طور کامل این هزینه‌ها را برای مدتی که شما در استرالیا تحصیل می‌کنید پوشش می‌دهند. در برخی از موارد این کمک‌هزینه‌ها به‌صورت سالانه پرداخت شده و در موارد دیگر به‌صورت یکجا به شما داده می‌شود.

بیشتر بورسیه‌های تحصیل رایگان در استرالیا بر اساس لیاقت علمی است. همچنین برای برخی از دانشجویان در برخی کشورهای خاص مانند کشورهای درحال‌توسعه، امتیازهای مثبتی در نظر گرفته می‌شود.

توجه داشته باشید که برخی از بورسیه‌های تحصیل در استرالیا فقط مخصوص کشورهای خاصی هستند. همچنین برخی دیگر نیز ممکن است مربوط به یک دوره خاص یا یک رشته تحصیلی باشند. در ادامه به شرایط عمومی برای دریافت بورسیه تحصیلی استرالیا اشاره می‌کنیم.

مدرک زبان انگلیسی

دوره‌های آموزشی در استرالیا به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. به همین دلیل یکی از شرایط اصلی دریافت بورسیه تحصیلی استرالیا، داشتن مدرک بین‌المللی و معتبر زبان انگلیسی است. شما برای استفاده از شرایط تحصیل رایگان در استرالیا باید توانایی زبان خود را به موسسه موردنظر اثبات کنید.

البته ممکن است سطح مهارت انگلیسی موردنیاز برای یک موسسه با سطح مهارت زبان موردنیاز برای دریافت ویزای دانشجویی استرالیا متفاوت باشد. به همین دلیل باید این موضوع را از طریق وب‌سایت موسسه پیگیری کنید. در بسیاری از دانشگاه‌ها و موسسات استرالیا نتایج آزمون پیرسون یا PTE برای اثبات مهارت زبان کافی است و نیازی به داشتن مدرک آیلتس نیست. این موضوع به‌ویژه در دانشگاه‌های دولتی استرالیا رایج‌تر است.

الزامات دانشگاهی

شرایط علمی و شایستگی موردنیاز برای دریافت بورسیه تحصیلی استرالیا بسته به سطح دوره‌ای که می‌خواهید در آن تحصیل کنید، متفاوت خواهد بود. در این مورد نیز بهترین منبع برای اطلاع از شرایط دقیق، وب‌سایت موسسات آموزشی است. در جدول زیر برخی از نیازمندی‌های علمی برای ورود به سطوح مختلف ذکر شده است:

الزامات دانشگاهی اخذ بورس تحصیلی استرالیا
مدارسشرایط ورود به مدرسه بسته به ایالت یا منطقه متفاوت است. برای ورود به مدارس استرالیا عملکرد و توانایی تحصیلی شما کنترل خواهد شد.
آموزش فنی و حرفه‌ای (VET)در بیشتر موارد هیچ آزمون ورودی برای موسسات VET گرفته نمی‌شود. اما برخی از موسسات ممکن است به دنبال تجربه کار یا مدرک بین‌المللی معتبر در حوزه مدنظر باشند.
دوره‌های کارشناسی تحصیلات عالیبرای ورود به این دوره باید گواهی پایان تحصیلات 12 ساله استرالیا یا معادل آن را در خارج از کشور داشته باشید. همچنین بسته به موسسه موردنظر ممکن است توانایی پژوهش یا تجربه کاری شما نیز کنترل شود.

شرایط اخذ ویزا

ممکن است مدارک موردنیاز برای دریافت ویزا بسته به موسسه تحصیلی مدنظر شما متفاوت باشند اما معمول‌ترین الزامات برای دریافت ویزا از قرار زیر هستند:

 • دریافت گواهی تایید ثبت‌نام الکترونیکی (eCoE) و پذیرش در یکی از موسسات معتبر آموزشی در استرالیا
 • داشتن شرایط تعریف‌شده برای درخواست دهنده در موسسه آموزشی
 • اثبات تمکن مالی
 • اثبات مهارت زبان انگلیسی
 • داشتن شرایط سلامتی و شخصیتی تعریف‌شده
 • داشتن بیمه بهداشت و درمان برای دانشجویان خارج از کشور

سخن پایانی

اگر هزینه تحصیل در استرالیا برای شما سنگین است، می‌توانید از انواع کمک‌هزینه‌های تحصیلی استفاده کنید. اما لازم است شرایط مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل را هم داشته باشید. برای اطلاع بیشتر در مورد هزینه‌ها مطلب هزینه تحصیل در استرالیا را مطالعه کنید.

یکی از لازمه‌های تحصیل رایگان در استرالیا داشتن مهارت‌های کافی زبان انگلیسی است. در برخی موارد دانشگاه‌ها یا موسسات از شما می‌خواهند که مدارک کسب نمره کافی از آزمون‌های بین‌المللی معتبر را ارائه بدهید.

اما امکان دریافت بورسیه تحصیلی استرالیا بدون مدرک زبان نیز وجود دارد. مهم‌ترین نکته این است که شما همه فرصت‌های موجود را شناسایی کرده و در زمان درست برای استفاده از آن‌ها اقدام کنید.

guest
2 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها