موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

ویزای ازدواج استرالیا

آیا می‌دانید که با اخذ ویزای ازدواج استرالیا می‌توانید در این کشور اقامت دائم داشته باشید؟ اگر شما نیز متقاضی مهاجرت به استرالیا از طریق ازدواج هستید، مطالعه این مطلب برایتان مفید خواهد بود.

در حال حاضر، این خدمت توسط مجموعه پارسی کانادا ارائه نمی‌شود. تلاشمان در این صفحه، تنها ارائه اطلاعات صحیح و به روز در این رابطه است. برای اطلاع از سایر خدمات ما و روش‌های دیگرِ مهاجرت، فرم ارزیابی مهاجرت را پر کنید.

اگر با یک فردی که اقامت دائم یا شهروندی استرالیا را دارد آشنا شده و می‌خواهید برای ادامه زندگی به این کشور بروید، می‌توانید به‌راحتی ویزا بگیرید. تنها کافی است ثابت کنید که طی 12 ماه گذشته، با این فرد در رابطه بوده و یا با او زندگی کرده‌اید.

به این ترتیب مهاجرت به استرالیا از طریق ازدواج میسر شده و شما می‌توانید زندگی جدیدی را در این کشور شروع کنید. در ادامه این مقاله به بررسی شرایط اخذ ویزای استرالیا از طریق ازدواج پرداخته و جزئیات آن را بررسی می‌کنیم.

مهاجرت به استرالیا از طریق ازدواج

برای دریافت ویزای ازدواج استرالیا، باید هر دو دارای سن قانونی بالای 18 سال باشید.

انواع ویزای استرالیا از طریق ازدواج

سه نوع ویزای مختلف وجود دارد که عبارتند از:

 •  ویزای نامزدی (ساب‌کلاس 300)
 • ویزای همسر یا پارتنر ساب‌کلاس 820 و 801 (در استرالیا)
 • ویزای پارتنر ساب‌کلاس 309 و 100 (خارج از استرالیا)

ویزای 300 استرالیا

اگر خارج از استرالیا هستید و می‌خواهید با یک مقیم یا شهروند استرالیاست ازدواج کنید، می‌توانید با ویزای 300 استرالیا برای ازدواج با همسر احتمالی خود به استرالیا بیایید. پس از رسیدن به استرالیا، تا 9 ماه فرصت دارید که برای ازدواج با او اقدام کنید. سپس برای ویزای پارتنر ویزا (820 و 801) درخواست دهد. ویزای 300 استرالیا به‌عنوان ویزای نامزدی نیز شناخته می‌شود. متقاضی با داشتن این ویزا می‌تواند 9 ماه اقامت موقت در این کشور داشته و به کار یا تحصیل بپردازید. مدت زمان اخذ این نوع ویزا حدود 14 تا 18 ماه است.

برای اخذ ویزا، باید در زمان درخواست، شرایط زیر را داشته باشید:

 • داشتن شرایط سنی (حداقل 18 سال یا بیشتر) برای هر دو نفر
 • قصد ازدواج با یک شهروند استرالیایی یا مقیم دائم یا یک شهروند نیوزیلندی واجد شرایط
 • داشتن حمایت مالی از طرف نامزد
 • باید شخصاً نامزد خود را ملاقات کرده و یکدیگر را بشناسید
 • ازدواج قطعی در طی مدت 9 ماهه ویزا
 • ارائه مدارک کافی برای اثبات ازدواج طی دوره 9 ماهه
 • نداشتن هیچگونه مانع قانونی برای ازدواج در استرالیا (به‌عنوان مثال داشتن طلاقی که در استرالیا معتبر نباشد)
 • داشتن سلامت جسمی کلی، سلامت عقلانی و شخصیتی

ویزای 820 و 801 استرالیا

این ویزا به شریک یا همسر یک شهروند استرالیایی، مقیم دائم استرالیا یا شهروند نیوزلند واجد شرایط اجازه می‌دهد تا به طور موقت در استرالیا زندگی کند. دریافت این ویزا، اولین قدم برای ویزای شریک دائمی (ساب‌کلاس 801) است. پس از اخذ ویزای 820 و گذشت حداقل دو سال، شرایط کلی زندگی شما و همسرتان ارزیابی شده و سپس می‌توانید با اخذ ویزای 801 اقامت دائم استرالیا را دریافت کنید.

البته طبق برخی شرایط استثنایی، می‌توانید این دو ویزای موقت و دائمی را به‌صورت همزمان دریافت کنید. چنانچه شما و پارتنرتان (که ممکن است ازدواج کرده باشید) حداقل دو سال با هم زندگی کرده و فرزندی داشته باشید، می‌توانید این دو ویزا را همزمان دریافت کنید. اگر فرزند مشترکی ندارید، حداقل زمان لازم برای زندگی مشترک شما قبل از اخذ ویزا، 3 سال است.


پس از ازدواج در مدت 9 ماهه ویزای نامزدی، می‌توانید برای اخذ ویزای 820 و 801 به‌طور همزمان درخواست دهید.

ویزای 309 و 100 استرالیا

اگر با یک شهروند یا مقیم استرالیا، خارج از استرالیا ازدواج کرید این ویزا مناسب شماست. ویزای 309 استرالیا موقت است و به متقاضی اجازه می‌دهد تا زمانی که ویزای دائمی اعطا یا درخواست پس گرفته شود، در استرالیا زندگی کند. روند اخذ این نوع ویزا ممکن است 13 تا 18 ماه طول بکشد.

برای اخذ این ویزای 309 باید از نظر سلامت جسمی و روانی ارزیابی شوید. به‌عنوان مثال، برخی معاینات و آزمایش‌ها از شما گرفته شده و تمام سوابق سلامت شما بررسی می‌شود. علاوه‌بر این باید گواهی عدم سوء پیشینه خود را از کشوری که طی 10 سال گذشته در آن اقامت داشته‌اید، ارائه کنید.

در نهایت، با ویزای 100 می‌توانید اقامت خود را دائم کنید. یعنی شما از ابتدا برای هر دو ویزا به‌طور همزمان درخواست می‌دهید، ویزای موقت خود را دریافت کرده و سپس می‌توانید برای اخذ ویزای 100 اقدام کنید. دلیل این وقفه بین دو ویزای موقت 309 و ویزای دائمی 100 استرالیا، این است که دولت استرالیا می‌خواهد در این مدت شما روابط عمیق‌تری با این کشور داشته باشید.

برای دریافت ویزای 100، شما و شریک زندگی‌تان باید حداقل دو سال با هم در رابطه بوده و در طول این دو سال، با هم زندگی کرده باشید. علاوه‌بر این باید شخصیت معقول دو طرف اثبات شده و رابطه صمیمانه‌ای با هم داشته باشند. شرط اصلی اخد ویزای 100، تک همسری است روند دریافت آن حدود 19 تا 39 ماه طول می‌کشد.

انواع ویزای ازدواج استرالیا

انواع ویزای پارتنر استرالیا به سه دسته ویزای 309 و 100 پارتنر، 820 و 801 پارتنر و 300 ازدواج در آینده تقسیم می شود.

مدارک لازم برای مهاجرت به استرالیا از طریق ازدواج

مانند سایر کشورهای دیگر، برای اخذ ویزای ازدواج استرالیا باید مدارک کافی را به اداره مهاجرت ارائه کنید. بهتر است برای جلوگیری از به‌وجود آمدن هرگونه مشکلی در روند اخذ ویزا، از مشاوره برای اخذ ویزای استرالیا از طریق ازدواج کمک بگیرید. اصلی‌ترین مدارک اخذ این نوع ویزا عبارت است از:

 • مدارک شناسایی شامل:
 1. شناسنامه
 2. کارت ملی
 3. گذرنامه
 4. دو قطعه عکس
 5. سند اثبات تغییر نام (در صورت وجود)
 • مدارک اثبات رابطه شما با فرد مقیم در استرالیا، شامل:
 1. اظهارنامه قانونی یک شاهد پشتیبان در رابطه با درخواست ویزای ازدواج احتمالی یا ویزای پارتنر
 2. ثبات واقعی و ادامه‌دار بودن رابطه
 3. گواهی ازدواج در صورت تأهل
 • اسناد مربوط به ازدواج قبلی (گواهی طلاق، فوت و غیره)
 • گواهی عدم سوء پیشینه

هزینه و مدت زمان اخذ ویزای ازدواج استرالیا

اطلاع از هزینه‌ها و مدت زمانی که گرفتن ویزای ازدواج استرالیا طول می‌کشد، از اولین سوال‌های افراد متقاضی است.

هزینه اخذ ویزا:

هزینه پایه برای درخواست ویزای ازدواج استرالیا، 7715 دلار استرالیا است. هنگامی که دارندگان ویزا پس از ازدواج برای ویزای همسر خود درخواست می‌دهند، باید 1285 دلار دیگر هم بپردازند. علاوه‌بر هزینه ویزا، متقاضیان باید هزینه‌های آزمایش‌های پزشکی و تأییدیه‌های پلیس را نیز در نظر بگیرند که در صورت رد درخواست، قابل استرداد نیستند. با توجه به ریسک مالی مرتبط با این ویزا، بسیاری از متقاضیان برای افزایش شانس موفقیت خود از طریق آژانس‌های مهاجرت اقدام می‌کنند.

مدت زمان اخذ ویزا:

در پاسخ به این سوال که ویزای ازدواج استرالیا چقدر طول می کشد، باید گفت پروسه اخذ ویزا از زمان اقدام تا دریافت آن ممکن است حدود 12 تا 24 ماه طول بکشد. این روند به انواع ویزای استرالیا و شرایط شما بستگی دارد. در جدول زیر می‌توانید مدت زمان دریافت ویزا در شرایط مختلف را ببینید.

نوع ویزامدت زمان اخذ ویزا در 75% درخواست‌‌هامدت زمان اخذ ویزا در 90% درخواست‌‌ها
ویزای پارتنر 10012 ماه19 ماه
ویزای پارتنر 309 (موقت)16 ماه23 ماه
ویزای پارتنر 80111 ماه19 ماه
ویزای پارتنر 82020 ماه27 ماه
ویزای ازدواج در آینده 30023 ماه27 ماه
زمان لازم برای اخذ ویزای 801 و 100 از تاریخ واجد شرایط بودن (دو سال بعد از درخواست ویزای 820/801 یا 309/100) تا نهایی شدن آن.

سخن پایانی

در مطالب گفته شده، به‌طور‌کامل به بررسی آنچه که برای مهاجرت به استرالیا از طریق ازدواج نیاز دارید، پرداختیم.  مهاجرت از طریق ازدواج روشی برای مهاجرت به استرالیا و اخذ ویزای دائمی این کشور در قانون آن وجود دارد. اگر در خارج از استرالیا بوده و قصد ازدواج در آینده را دارید از طریق ویزای 300 اقدام کنید و  مدارکی ارائه دهید که نشان دهد در یک رابطه واقعی و متعهد هستید. ویزاهای ازدواج را می‌توان در داخل یا خارج از استرالیا درخواست کرد. برای ارائه هر ویزای پارتنر، متقاضیان باید نشان دهند که رابطه آن‌ها واقعی است.

در این مقاله به‌طورکامل به شرایط اخذ ویزای ازدواج استرالیا و آنچه برای اقدام نیاز دارید، پرداخته شده است.

سوالات متداول

باید با یک فرد مقیم یا شهروند استرالیا در رابطه بوده و واقعی بودن این رابطه را به اداره مهاجرت ثابت کنید.

شما با دریافت این نوع ویزا اقامت دائم استرالیا را دریافت کرده و از مزایای شهروندی این کشور بهره‌مند می‌شوید.

اخذ این نوع ویزا معمولاً به 12 الی 24 ماه زمان نیاز دارد.

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال