موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

مهاجرت از طریق ازدواج

مهاجرت از طریق ازدواج، یکی از محبوب‌ترین روش‌هایی است که افراد برای تغییر مسیر زندگیشان انتخاب می‌کنند. مهاجرت به یک کشور دیگر برای زندگی بهتر، هدف اصلی همه متقاضیان است، اما مهاجرت از طریق ازدواج یک معامله دو سر سود است که زندگی خانوادگی افراد را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

فاکتورهای بسیاری برای مهاجرت موفق خانواده‌ها و زوج‌های جوان وجود دارد. برای مثال، انتخاب کشور مناسب و جامعه درست، یکی از مهم‌ترین عوامل برای یک مهاجرت هدفمند محسوب می‌شود. البته در فرهنگ امروزی کشورهای غربی، فرض بر این است، مهاجرانی که از طریق ازدواج مهاجرت می‌کنند، صرفاً به‌دنبال یک فرصت جدید برای زندگی هستند؛ اما آیا این فکر درست است؟

قصد ما در این مقاله از مجموعه پارسی کانادا، بررسی صحیح بودن طرز فکر غربی‌ها در مورد مهاجرت از طریق ازدواج نیست. ما می‌خواهیم در این مطلب به بهترین کشورها برای مهاجرت خانوادگی و مزایا یا معایب این روش اشاره کنیم. با ما همراه شوید تا به‌سراغ یکی از روش‌های مهاجرتی محبوب برویم که در جریان آن، زندگی‌های مملو از خوشبختی شکل می‌گیرند.

مهاجرت از طریق ازدواج و شرایط آن

اخذ اقامت از طریق ازدواج؛ چرا؟

اخذ اقامت دائمی یک کشور خارجی از طریق ازدواج، باعث به وجود آمدن شرایطی ویژه برای شما و همسرتان می‌شود. به‌عبارت ساده‌تر، وقتی که شما در قالب یک زوج جوان برای اخذ اقامت درخواست می‌دهید، یعنی قصد دارید که آینده و زندگی مشترکتان را در جامعه آن کشور شکل دهید و می‌خواهید این فرصت را با دولت آن‌جا تجربه کنید. به همین دلیل، دولت‌های کشورهای مختلف شرایط ویژه و کمک‌های مالی قابل‌توجهی را برای این قبیل از متقاضیان در نظر می‌گیرند.

متقاضی مهاجرت از طریق ازدواج، می‌تواند با همسرش در کشور خود ازدواج کند و سپس درخواست اقامت دهد. همچنین اگر او بتواند یک کیس مناسب برای ازدواج در کشور موردنظر پیدا کند، شانس بیشتری برای ورود به آن‌جا پیدا خواهد کرد.

یکی از تصورات اشتباه در مورد مهاجرت از طریق ازدواج، این است که پس از ازدواج با یک شهروند خارجی، آن کشور سریعاً به‌شما اقامت می‌دهد. این مورد، به‌ندرت، در شرایط بسیار ویژه و معمولاً در کشورهای معدود رخ می‌دهد. در عوض، ازدواج با شهروند یک کشور، پروسه اخذ اقامت، راحت‌تر انجام می‌شود.

در کشورهای ثروتمند مثل کانادا (Canada) و ایرلند (Ireland)، مسئله ازدواج و مهاجرت یک مسئله مهم تلقی می‌شود و برای این که ثابت شود، ازدواج شما صوری یا جعلی (Fake Marriage) نیست، باید به آفیسر پرونده مدارک و اسناد ارائه دهید.

اگر بخواهیم از یک نگاه دیگر به مسئله مهاجرت از طریق ازدواج نگاه کنیم، باید به نسل‌های بعدی هم اشاره‌ای داشته باشیم. مهاجرت خانوادگی که از طریق ازدواج شکل می‌گیرند، باعث می‌شوند تا نسل بعدی شما در شرایطی مطلوب و بهتر رشد کنند.

ازدواج‌های بین‌المللی (International Marriages)، باعث پیوند خوردن مسائل فرهنگی، تحصیلات سطح بالا، تجارت بهتر، شکل‌گیری فعالیت‌های حرفه‌ای و نهایتاً تکامل خانواده‌ها می‌شوند. آیا شما هم قصد دارید که فرزندان خود را در جامعه‌ای بهتر بزرگ کنید و شاهد رشد خود و خانواده جدیدتان باشید؟ مهاجرت از طریق ازدواج، یکی از روش‌هایی است که می‌تواند شما را برای تحقق اهداف و آرزوهایتان کمک کند. در صورتی که نیاز به مشاوره دارید، فرم مشاوره زیر را پُر کنید تا با یک مشاورۀ دقیق راهنمایی‌تان کنیم.

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

شماره همراه با 09 شروع شود.

معرفی 5 تا از بهترین کشور برای مهاجرت از طریق ازدواج

مهاجرت از طریق ازدواج، در بسیاری از کشورهای جهان به آسانی انجام می‌شود و در بسیاری دیگر هم با توجه به فاکتورهایی اساسی‌‎تر صورت می‌گیرد. برای مثال، ممکن است که اخذ اقامت دائمی کشور برزیل با ازدواج کردن شما با یک شهروند برزیلی، در عرض یک سال انجام شود. در عین حال، ممکن است که این پروسه در کشوری مثل کانادا با سخت‌گیری بسیار بیشتر صورت بگیرد و نیازمند مدارک اساسی‌تر باشد.

در ادامه این بخش، با توجه به اطلاعات سایت nomadcapitalist، به سراغ 5 کشور برتر رفته‌ایم که در حوزه مهاجرت ازدواجی، در مقام مقایسه با سایر کشورها سرآمد هستند. در بین این کشورها، کانادا، استرالیا و آلمان هم وجود دارند؛ کشورهایی که بیشترین تعداد متقاضیان مهاجرت را در سال‌های اخیر داشته‌اند.

1. برزیل (Brazil)

برزیل، برنامه‌های اقامتی بسیار مختلفی را از طریق سرمایه‌گذاری ارائه داده است. اگر مقداری پول برای سرمایه‌گذاری دارید، می‌توانید روی برزیل حساب باز کنید؛ چرا که در این کشور، خبری از بروکراسی و کاغذ بازی آن‌چنانی نیست. نکته جالب در مورد مهاجرت از طریق ازدواج در برزیل، این است که اگر شما یک همسر برزیلی داشته باشید، می‌توانید پس از یک سال ماندن در این کشور، درخواست اقامت دائم بدهید.

متقاضیان دریافت اقامت برزیل با ازدواج، معمولاً باید برای شهروندی دو تابعیتی (second citizenship) درخواست دهند. ازدواج با یک برزیلی بومی، برای دریافت پاسپورت دو تابعیتی (second Passport) بسیار مهم است. کشور برزیل، روند اعطای پاسپورت برای افراد دو تابعیتی را از سال 2016 و برای مهاجرت از طریق ازدواج ارائه کرده است. این نوع از پاسپورت‌های برزیلی دارای اعتبار قابل‌توجه هستند و می‌توان با آن به کشورهای مختلف از جمله روسیه، بدون ویزا سفر کرد.

2. اسپانیا (Spain)

دریافت تابعیت اسپانیا، برعکس کشور برزیل، یک فرایند دشوار و سخت است که کاغذ بازی یا بروکراسی در آن بیداد می‌کند. برای این که بتوانید اقامت خود را در این کشور به‌دست بیاورید، باید حداقل 10 سال در آن‌جا زندگی کنید و مالیات بدهید. توجه داشته باشید که پرداخت مالیات در کشور اسپانیا بسیار وحشتناک است و ممکن است که در حین دریافت اقامت، همه پول خود را از دست بدهید.

افرادی که از طریق ازدواج با یک اسپانیایی برای دریافت اقامت درخواست می‌دهند، می‌توانند پس از یک سال اقامت و پرداخت مالیات، برای شهروندی این کشور درخواست بدهند. پاسپورت اسپانیایی، یک مدرک مسافرتی عالی و معتبر است که آزادی گردش در محدوده اروپا را برای همه افراد به‌ارمغان می‌آورد.

3. کانادا (Canada)

نکته مهم در مورد مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج، این است که بعد از ازدواج شما با یک کانادایی، به‌شما تابعیت نمی‌دهند. طبق اطلاعات سایت cic، برای درخواست تابعیت کانادا باید چندین شرط را در نظر داشته باشید. برای مثال، باید حدود 1095 روز در طی 5 سال اخیر را (مخصوصاً قبل از تاریخ درخواست تابعیت کانادا) در این کشور زندگی کرده باشید. همسر کانادایی شما می‌تواند در صورت داشتن اقامت دائم این کشور، شما را دائماً مورد حمایت مالی خود قرار بدهد.

4. استرالیا (Australia)

طبق اطلاعات سایت paxmigration، اگر شما بتوانید با یک تبعه استرالیایی ازدواج کنید، می‌توانید تابعیت دائمی این کشور را به دست بیاورید. مهاجرت به استرالیا از طریق ازدواج، در صورتی ممکن است که تمامی درخواست‌های دولتی برای دریافت ویزای معتبر و اثبات تمکن مالی متقاضی بررسی شوند. اگر همسر شما یکی از شهروندان یا مهاجران دارای اقامت دائم استرالیا یا نیوزلند است، شرایط حمایت مالی برای اخذ ویزای اقامت دائم استرالیا فراهم می‌شود.

همچنین در مطلب ویزای ازدواج استرالیا می‌توانید درباره شرایط مهاجرت به استرالیا از طریق ازدواج اطلاعات بیش‌تری کسب کنید.

5. آلمان (Germany)

طبق اطلاعات سایت bmi، افرادی که با شهروندان آلمانی ازدواج می‌کنند، می‌توانند پس از 3 سال اقامت قانونی در آلمان، واجد شرایط اخذ تابعیت این کشور محسوب شوند. ضمناً باید به این نکته توجه کنید که در زمان درخواست اخذ اقامت با مهاجرت به آلمان از طریق ازدواج، باید حداقل 2 سال از تاریخ ازدواجتان گذشته باشد.

5 تا از مهم‌ترین مزایا و معایب ازدواج در کشورهای خارجی

مزایا و معایب ازدواج با کسی که در کشوری دیگر به دنیا آمده و زندگی می‌کند، مختلف هستند؛ آن‌قدر که نمی‌توان خوبی‌های آن را بیشتر از بدی‌های آن دانست و بالعکس. در شرایط عادی، شما و همسرتان، هر دو از یک جامعه و کشور هستید و پیش‌زمینه‌های فرهنگی، زبانی و ملیتی یکسان دارید.

مسئله مهم اینجاست که آیا برای اخذ اقامت یک کشور می‌توان صرفاً به ازدواج با یک شخص بیگانه فکر کرد و آیا این کار، مخاطراتی هم دارد؟ جدولی که در این بخش آماده کرده‌ایم، حاوی مزایا و معایب مهاجرت از طریق ازدواج با یک شخص از کشوری دیگر است.

مزایامعایب
تجربه یک فرهنگ جدیددور شدن از دوستان، خانواده قبلی و کشور محل تولد
به دست آوردن اقامت بعضی از کشورها در یک‌ سالدر بعضی از کشورها نمی‌توان فقط با ازدواج کردن، اقامت آن‌جا را به دست آورد
ازدواج با شخصی که واقعاً دوستش داریدتوجه کردن به مسئله اقامت و فراموش کردن عشق و علاقه
تشکیل یک زندگی جدید در جامعه‌ای متفاوتعدم آشنایی با قوانین سخت‌گیرانه ازدواج در بعضی از کشورها
عبور از کلیشه‌های سنتی جامعه خودنیاز به زمان طولانی برای هماهنگ شدن با آداب و معاشرت همسر خارجی

سخن پایانی

در این مقاله از موسسه پارسی کانادا با جزئیات به مهاجرت با ازدواج پرداختیم. در این مقاله ما به سوالات بسیاری از جمله این که آیا ازدواج به این شیوه به اخذ اقامت دائم منجر می‌شود یا خیر هم اشاره کردیم. در مورد مسئله مهاجرت و ازدواج با یک شخص خارجی، مفصلاً فکر کنید و سپس تصمیمتان را بگیرید. در این مقاله به مزایا و معایب مهاجرت‌ از طریق ازدواج پرداختیم و 5 کشور برتر جهان برای اخذ تابعیت پس از ازدواج را بررسی کردیم.

شما می‌توانید با استفاده از خدمات مشاوره‌ای مجموعه پارسی کانادا برای مهاجرت و اخذ هرگونه اقامت خارجی از جمله اقامت از طریق ازدواج، اقدام کنید. همین حالا با همکاران ما در پارسی کانادا تماس بگیرید و با توضیح دادن شرایطتان، بهترین روش را برای مهاجرت به کشورهای خارجی پیدا کنید.

سوالات متداول

ازدواج‌های بین‌المللی باعث پیوند مسائل فرهنگی، تحصیلات سطح بالا، تجارت بهتر، شکل‌گیری فعالیت‌های حرفه‌ای و نهایتاً تکامل خانواده‌ها می‌شوند.

برزیل، اسپانیا، کانادا، آلمان و استرالیا 5 کشور برتر برای مهاجرت با ازدواج محسوب می‌شوند.

بله؛ مثلاً عدم آشنایی با قوانین سخت‌گیرانه ازدواج در بعضی از کشورها، یکی از معایب مهاجرت ازدواجی است.

خیر. ازدواج با یک شهروند کانادایی ممکن است پروسه اخذ اقامت را آسان‌تر بسازد.