موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

مهاجرت به خارج: مروری بر انواع راه های مهاجرت

راه های مهاجرت به دلیل تنوع زیاد دلایل مهاجرت، متنوع است و البته هزینه‌های مختلفی هم دارد. طبق اطلاعات IOM: تعداد کل مهاجران در دنیا در حدود 281 میلیون نفر تخمین زده می‌شود. شرایط مهاجرت فرد به فرد متفاوت است. به همین دلیل قطعا با خواندن یک مطلب کلی درباره مهاجرت به خارج، نمی‌توانید تصمیم درستی بگیرید. از همین رو، پیشنهاد می‌کنیم با پر کردن فرم ارزیابی مهاجرت، شرایط خاص خود را بسنجید تا بهترین کشور و بهترین روش را بتوانید انتخاب کنید.

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

"*" indicates required fields

شماره همراه با 09 شروع شود.

و اما در ادامه این مطلب نگاهی به وضعیت مهاجرت ایرانیان، آمار ایرانیان مقیم خارج، روش‌ ها و شرایط مهاجرت می‌اندازیم. پس تا انتها با ما همراه باشید…

دلایل مهاجرت و آمار ایرانیان مقیم خارج

طبق آخرین گزارش‌های رسمی توسط دبیرخانه شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور؛ تا سال 1399 تقریباً 4،037،258 ایرانی در خارج از کشور ساکن هستند. پراکندگی ایرانیان مقیم خارج را هم می‌توانید در نمودار زیر ببینید:

پراکندگی ایرانیان مقیم خارج

البته این آمار رسمی است. آمار غیر رسمی مهاجران ایرانی، عدد بزرگ‌تری برای ایرانیان مقیم خارج نشان می‌دهد. در قاره آمریکا، کشورهای آمریکا و کانادا به‌ترتیب خانه 1.5 میلیون نفر و 400 هزار نفر ایرانی هستند.

تعداد ایرانیانی هم که با مهاجرت به اروپا در این قاره ساکن هستند به 1.8 میلیون نفر می‌رسد که %29 از کل آمار را در اختیار دارد. بیشترین جمعیت ایرانی قاره اروپا، در انگلیس و آلمان ساکن هستند. در خاورمیانه، آسیا و اقیانوسیه هم کشورهای امارات، ترکیه و استرالیا بیشترین آمار ایرانیان مهاجر را در اختیار دارند.

مهم‌ترین دلایل مهاجرت ایرانیان هم به‌ترتیب پناهندگی به دلایل مختلف، خانوادگی، کار و سپس ادامه تحصیل است.

راه های مهاجرت

روش های مهاجرت مختلف و متنوع هستند. بهترین راه مهاجرت با توجه به انگیزه شما از اقدام برای مهاجرت، شرایط، مقدار سرمایه و فاکتورهای متعدد دیگر مشخص می‌شود.

البته روش‌های غیرقانونی مانند پناهندگی هم درصد بالایی در آمار مهاجرت دارند که به‌هیچ وجه توصیه نمی‌شوند. مهم‌ترین و بهترین راه های مهاجرت در زیر آمده است:

قبل از ادامه اگر هرگونه سوالی درباره مهاجرت دارید، با پر کردن فرم زیر می‌توانید از مشاوره مهاجرتی پارسی کانادا بهره‌مند شوید. در ادامه مهم‌ترین روش‌ها را به طور خلاصه توضیح می‌دهیم:

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

"*" indicates required fields

شماره همراه با 09 شروع شود.

مهاجرت از طریق کار

درصد بالایی از آمار مهاجرت، مختص مهاجرت کاری است. از روش های مهاجرت کاری که بین قشر جوان محبوبیت زیادی دارد، همین روش کاری است. وجود شرایط ایده‌آل کار و زندگی، فرصت‌های شغلی متنوع و دستمزد بالا همه از دلایل مهم مهاجرت کاری هستند. طبق آمار سازمان بین‌المللی کار (ILO): حدوداً 170 میلیون نفر نیروی کار مهاجر در کشورهای مختلف وجود دارد.

بعضی کشورها هم با توجه به کمبود نیروی کار، بخش زیادی از پذیرش مهاجران را از لاین‌های کاری و بیزینسی انجام می‌دهند. کانادا، آلمان، امارات و استرالیا نمونه این کشورها هستند. مهاجرت از طریق تخصص و کار شرایط خاص خود را دارد که می‌توانید در مطلب مهاجرت کاری درباره آن بیشتر مطالعه کنید.

مهاجرت از طریق تحصیل

از دیگر روش های مهاجرت، باید به مهاجرت تحصیلی اشاره کنیم. ادامه تحصیل در کشورهای دیگر هم یکی از اهداف اصلی مهاجرت در میان قشر جوان و دانشجو است. برخورداری از امکانات تحصیلی، کیفیت آموزش بالا، شرایط زندگی مناسب و شانس بالای پیدا کردن کار بعد از تحصیل و اخذ اقامت از مزایای تحصیل در خارج است.

دانشجویان با توجه به کشور مقصد و مقطع تحصیلی معمولا ساعاتی در روز مجاز به کار هستند. با کار حین تحصیل، دانشجویان علاوه بر کسب سابقه‌کار، بخشی از هزینه‌های تحصیل و زندگی خود را هم می‌پردازند. برای مطالعه بیشتر درباره این روش مهاجرتی، مطلب مهاجرت تحصیلی را از دست ندهید.

مهاجرت از طریق سرمایه گذاری

در کنار کار و تحصیل، سرمایه گذاری هم یکی از راه های مهاجرت و البته یکی از پرطرفدارترین‌ها است. سرمایه گذاری روش‌های مختلفی دارد که مهم‌ترین و محبوب‌ترین آن‌ها روش‌های راه‌اندازی استارتاپ، تمکن مالی، خرید ملک و خرید بیزینس است.

کشورهایی مانند کانادا با توجه به شرایط ایده‌آل اقتصادی، حمایت‌های سیاسی خوب، بازار کار گسترده و سهولت اخذ اقامت از بهترین گزینه‌ها برای سرمایه گذاری برای ایرانیان هستند. برای خرید ملک و تمکن مالی هم کشورهایی مانند فرانسه، یونان، اسپانیا و پرتغال گزینه‌های خوبی برای ایرانیان هستند. در مطلب مهاجرت از طریق سرمایه گذاری می‌توانید اطلاعات بیشتری در این باره به‌دست آورید.

بعضی از کشورها معمولاً جهت توسعه اقتصادی خود برنامه‌های اقتصادی برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی دارند. به عنوان مثال کشور دومینیکا یکی از ارزان‌ترین آنها است که با برنامه‌هایی همچون اهدای کمک مالی به دولت تحت عنوان (EDF) یا خرید املاک می‌توان پاسپورت این کشور را با هزینه کمی دریافت کرد و از مزیای آن برخوردار شد. اطلاعات بیشتر در این مورد را در صفحه پاسپورت دومینیکا بخوانید.

مهاجرت از طریق راه‌اندازی استارتاپ

یکی از راه های مهاجرت، راه‌اندازی استارتاپ است. اگر ایده‌های خلاقانه در ذهن دارید یا به‌دنبال راه‌اندازی یک کسب‌و‌کار هستید، چرا این کار را در کشوری دیگر انجام ندهید؟! با این‌کار امکان مهاجرت و اخذ اقامت هم برای شما فراهم است. بسیاری از بیزینس‌ها و کسب‌وکارهای موفق در کشورهای خارجی را مهاجران راه‌اندازی کرده‌اند.

حالا ممکن است برای شما این سوال برای شما پیش آمده باشد که کدام کشور؟ با کدام هزینه و کدام شرایط؟! تمامی این موارد را در مطلب مهاجرت از طریق استارتاپ توضیح داده‌ایم.

بهترین راه مهاجرت چیست؟

بالاتر، متداول‌ترین راه های مهاجرت را عنوان کردیم. پاسخ به سوال بهترین راه مهاجرت چیست، برای هر فرد متفاوت است. برای فردی که در سن تحصیل است، بهترین راه مهاجرت، تحصیلی است. برای جوانی که جویای کار است و تخصص دارد، بهترین راه، مهاجرت کاری است. برای بازنشسته‌ای که سرمایه خوبی در طول زندگی خود جمع کرده و حالا به دنبال آرامش است، بهترین راه مهاجرت، سرمایه گذاری است. با این توضیح پیشنهاد ما پر کردن فرم ارزیابی مهاجرت است تا شرایط خاص شما به طور دقیق بررسی شود.

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

"*" indicates required fields

شماره همراه با 09 شروع شود.

شرایط مهاجرت

شرایط مهاجرت به خارج، با توجه به کشور مقصد و روش مهاجرتی متفاوت است. مثلاً شرایط مهاجرت کاری با مهاجرت تحصیلی تفاوت‌های زیادی دارد. به همین‌ترتیب مثلاً ممکن است شرایط اخذ ویزای کاری آلمان با ویزای کاری کانادا کاملا متفاوت باشد.

مهاجرت به خارج کشور

در صورتی که شرایط مهاجرت و اقامت را داشته باشید و مدارکتان هم کامل باشد، به شما ویزا داده می‌شود و با استفاده از آن می‌توانید به خاک کشور مدنظر وارد شوید.

هزینه مهاجرت

هزینه مهاجرت هم مانند شرایط مشخص نیست و به کشور مقصد، روش مهاجرتی و شرایط شما بستگی دارد. بعضی هزینه‌های دولتی هم در بررسی پرونده مهاجرتی ممکن است به‌طور مداوم تغییر کنند.

با توجه به نرخ ارز و مشکلات دیگر، بسیاری از متقاضیان به‌دنبال ارزان ترین روش مهاجرت هستند که باز هم با توجه به کشور مقصد و شرایط شما متفاوت است.

اخذ ویزا برای مهاجرت

برای مهاجرت به کشوری دیگر، نیاز به ویزا دارید. ویزا یک مجوز ورود است که برای وارد شدن به خاک کشور مقصد باید داشته باشید. امروزه معمولا ویزا همان مهری است که در پاسپورت زده می‌شود.

در ویزای شما تاریخ ورود، مدت اقامت در آن کشور و هدف از سفر مشخص است و با تمام شدن تاریخ ویزا، باید تکلیف اقامت خود را مشخص کرده یا به ایران برگردید. در مطلب خدمات اخذ ویزا می‌توانید اطلاعات بیشتری درباره این موضوع مطالعه کنید.

وکیل مهاجرت

مهاجرت یک روند سخت، طولانی و پیچیده است. بعضی افراد خودشان برای اخذ ویزا اقدام می‌کنند و برخی هم پرونده را دست وکیل مهاجرتی می‌سپارند. موفقیت در هر دو روش به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد، اما حضور یک وکیل مهاجرتی معتبر می‌تواند شانس اخذ ویزا را برای شما بالاتر ببرد.

با مشورت با وکیل یا مشاور مهاجرتی، از آخرین قوانین مهاجرتی، شرایط جدید کشورها و موارد مهم دیگر مطلع می‌شوید و انتخاب بهتری در مسیر زندگی و سرنوشت خود خواهید داشت. در مطلب وکیل مهاجرتی می‌توانید اطلاعات بیشتری در این باره بخوانید.

مدارک لازم برای مهاجرت

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت هم با توجه به کشور مقصد و روش مهاجرتی متفاوت است. مثلاً برای مهاجرت تحصیلی، تمامی مدارک تحصیلی و ریزنمرات شما باید ترجمه و معادل سازی شوند و برای مهاجرت کاری باید مدارک سوابق کاری قبلی را ارائه کنید.

بعضی مدارک هم عمومی هستند و برای اخذ ویزا حتما باید آن‌ها را ارائه دهید:

  • پاسپورت معتبر و مدت دار
  • مدارک شخصی (شناسنامه و کارت ملی و ترجمه)
  • سند ازدواج (در صورت تاهل)
  • پر کردن فرم‌های مربوطه
  • رسید پرداخت هزینه‌ها
  • نامه تمکن مالی بانک

سخن پایانی

راه های مهاجرت تنوع زیادی دارند. ما سعی کردیم در این مقاله روش های اصلی مهاجرت را توضیح دهیم. اما قطعا هنوز هم سوالات زیادی در ذهن دارید. در قسمت کامنت‌ها می‌توانید سوالات خود را بپرسید و یا با پر کردن فرم زیر، منتظر تماس مشاورین حرفه ای ما باشید. ما شرایط مهاجرت را برای شخص شما به دقت ارزیابی می‌کنیم و بهترین پیشنهاد را به شما خواهیم داد. فراموش نکنید که مهاجرت کردن به‌خودی‌خود تصمیمی بزرگ و بعضاً سخت است. بدون شک در روند رفتن به کشوری دیگر و زندگی در آن‌جا در ابتدا سختی‌ها و مشکلاتی را خواهید داشت.

بررسی‌ اولویت‌های زندگی خودتان، تعیین هدف از مهاجرت، انتخاب کشور مقصد و روش مهاجرتی از قدم‌های اولیه در مهاجرت هستند. در این مسیر کسب اطلاعات و مشاوره می‌تواند سردرگمی‌ها و مشکلات شما را کاهش دهد. موسسه مهاجرتی پارسی کانادا با در اختیار داشتن وکلا و مشاوران حرفه ای شما را در مسیر مهاجرت یاری می کنند.

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

"*" indicates required fields

شماره همراه با 09 شروع شود.

سوالات متداول:

مهم‌ترین دلایل مهاجرت این موارد هستند: وضعیت نامناسب اقتصادی و فقر، ادامه تحصیل، کار، مسائل سیاسی و فرهنگی، مسائل امنیتی، جنگ و غیره.

طبق آخرین گزارش‌های رسمی توسط دبیرخانه شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور؛ تا سال 1399 تقریباً 4،037،258 ایرانی در خارج از کشور ساکن هستند.

آمریکا، کانادا، انگلستان، آلمان، ترکیه، استرالیا و امارات بیشترین ایرانیان مهاجر را در خود جای داده‌اند.

بهترین روش مهاجرت با توجه به هدف شما از مهاجرت و شرایطتان بستگی دارد. مهاجرت تحصیلی و کاری در حال حاضر پرتقاضاترین و راحت‌ ترین روش های مهاجرتی هستند.

شرایط مهاجرت با توجه به هدف از مهاجرت، کشور مقصد و روش مهاجرتی بستگی دارد. اما مهم‌ترین فاکتورهایی که در مهاجرت مهم هستند: سن، تحصیلات، سابقه‌کار، تمکن مالی.

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال