موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

بهترین کشورهایی که با تولد فرزند اقامت می‌دهند، کدامند؟

همه خانواده‌ها می‌خواهند فرزند خود را در بهترین شرایط ممکن به دنیا آورده و بزرگ کنند. اما کشورهایی که با تولد فرزند اقامت می‌دهند، کدامند؟ از آنجایی که در تمام کشورهای جهان شرایط زندگی یکسان نیست، برخی از خانواده‌ها مهاجرت را انتخاب می‌کنند. اگرچه فرزند شما می‌تواند بعدها در هر سنی برای دریافت اقامت یک کشور بهتر اقدام کند، اما می‌توان قبل از تولد هم آینده او را تضمین کرد. این امکان در کشورهایی که با تولد فرزند اقامت می‌دهند فراهم شده است. قبل از ادامه یک دقیقه زمان بگذارید و فرم ارزیابی مهاجرت را پر کنید، تا کارشناسان ما دقیق‌تر شرایط شما را بررسی کنند.

براساس این شیوه مهاجرت، فرزندانی که در کشورهای واجد شرایط به دنیا می‌آیند، به عنوان شهروند آن شناخته می‌شوند. این به منزله بهره‌مندی از مزایای زندگی و شهروندی در این کشور است. کشورهای زیادی آمریکا، اروپا و آسیا این امکان را برای افراد خارجی فراهم کرده‌اند اما شرایط برای دریافت اقامت از هریک، متفاوت است. در ادامه می‌بینیم که چه کشورهایی با تولد فرزند اقامت می‌دهند و همچنین یکی از بهترین مقاصد مهاجرت از این طریق را معرفی کنیم.

اخذ اقامت با تولد فرزند

به دنیا آوردن فرزندتان در خارج: تضمین آینده او + استفاده از مزایای این کار برای خودتان

و اما چه کشورهایی با تولد فرزند اقامت می‌دهند؟

امروزه والدین با مهاجرت به کشورهای پیشرفته‌تر، خواهان تسهیل شرایط برای فرزندان خود هستند. اما امکانات بهتر، تنها انگیزه والدین در هنگام به دنیا آوردن فرزندان خود در کشورهای دیگر نیست؛ آنها می توانند تابعیت کشور دوم را دریافت کنند. کشورهای آمریکایی و اروپایی، در میان کشورهایی که با تولد فرزند اقامت می‌دهند بیشترین میزان محبوبیت را دارند. در بین این کشورها، برخی از آنها شرایط خاصی را برای دریافت اقامت داشته و برخی دیگر نیز بدون هیچ محدودیتی هستند.

جدول زیر، کشورهای اروپایی را با توجه به مقررات این کشورها برای تابعیت کودکان متولد شده دسته بندی کرده است. توجه داشته باشید که این لیست، به تابعیت فرزندان متولد شده اشاره دارد.

کشورهای اروپایی که با تولد فرزند اقامت می‌دهند
دریافت اقامت به محض تولد فرزندبلژیک، بلغارستان، فرانسه، یونان، ایرلند، ایتالیا، لوکزامبورگ، لهستان، پرتغال، اسلوواکی، اسپانیا
اقامت به شرط داشتن والدین بدون تابعیت (یا تابعیت ناشناخته)کرواسی، جمهوری چک، استونی، فنلاند، اسلوونی
دریافت اقامت به شرط اقامت قبلی والدینمجارستان، لتونی، لیتوانی
دریافت اقامت فرزند متولد شده بعد از چند سال زندگی در آن کشور (معمولاً تا 18 سالگی)اتریش، دانمارک، آلمان، هلند، مالت، سوئد، انگلستان
چنین قانونی ندارند.قبرس، رومانی

در قاره آمریکا نیز، لیست کشورهایی که با تولد فرزند اقامت می‌دهند از این قرار است:

  • کانادا
  • ایالات متحده
  • آرژانتین
  • برزیل
  • شیلی
  • مکزیک
  • نیکاراگوئه
  • پاراگوئه
  • پرو
  • اروگوئه

بهترین کشورهایی که با تولد فرزند اقامت می‌دهند

در زمان انتخاب یک کشور برای مهاجرت، باید فاکتورهای زیادی را در نظر بگیرید که اغلب آن‌ها به خود شما بستگی دارد. به عنوان مثال اگر قصد مهاجرت به کشورهایی که با تولد فرزند اقامت می‌دهند را دارید، باید شرایط تحصیل و آموزش در این کشور را بسنجید. و یا اگر در خانواده خود فرد سالمندی دارید، باید به شرایط خدمات درمانی و بیمه در کشور مقصد توجه کنید.

موارد دیگری همچون میزان پذیرا بودن جامعه نسبت به مهاجران، عدم تضاد فرهنگی قابل توجه، برخورداری از طبیعت و شرایط آب و هوایی مطلوب و …، از دیگر فاکتورهای انتخاب مقصد مهاجرت هستند. موارد زیر، کشورهای محبوبی هستند که مردم برای تولد فرزندان خود انتخاب می‌کنند.

اخذ اقامت کانادا با تولد فرزند

کانادا، از جمله بهترین کشورهایی است که با تولد فرزند، اقامت می‌دهد

1. کانادا

کشور کانادا به دلایل مختلفی از جمله رایگان بودن آموزش، شرایط زندگی مناسب، طبیعت زیبا و …، در بین بهترین کشورهایی که با تولد فرزند اقامت می‌دهند قرار می‌گیرد. آمار بالای مهاجرانی که سالانه به این کشور می‌روند، به خوبی بیانگر شرایط مطلوب آن برای زندگی است. پایین بودن هزینه‌های اقدام به مهاجرت و همچنین هزینه‌های زندگی روزمره، یکی از دلایل اصلی انتخاب کانادا برای اکثر مهاجران است.


بر طبق آمار رسمی وب‌سایت Passport index پاسپورت کانادا از معتبرترین و قدرتمندترین پاسپورت‌ها در جهان به شمار می‌رود.

2. شیلی

شیلی قوی‌ترین کشوری است که حق شهروندی را به فرزند متولد در این کشور اعطا می‌کند. این کشور دارای امکانات برجسته‌ای در زمینه آموزش و پزشکی است و جایگاه ششم را به عنوان بهترین مقصد مسافرتی در سطح جهان دریافت می‌کند. شیلی به عنوان یکی از بهترین گزینه‌ها در لیست کشورهایی که با تولد فرزند اقامت می‌دهند قرار می‌گیرد.

این کشور همچنین پس از اتمام آزمون زبان اسپانیایی و زمان اخذ تابعیت، روند قانونی را انجام می‌دهد که به والدین برای کسب شهروندی و اقامت مادام‌العمر کمک کند. گذرنامه ارائه شده به شهروندان شیلی دارای ویژگی‌های شگفت‌انگیز و قوی در سراسر جهان است زیرا می‌توانند بدون ویزا به بسیاری از کشورها مانند بریتانیا، ایالات متحده، ژاپن، کانادا، اروپا و روسیه سفر کنند.

3. آلمان

کشورآلمان از جمله کشورهایی است که در صورتی که یکی از والدین تابعیت این کشور را داشته باشند، نوزاد می تواند تابعیت آلمان را به دست آورد. شرط دیگر  برای اخذ اقامت از طریق تولد فرزند در آلمان داشتن حداقل 8 سال اقامت قانونی در این کشور است. از این طریق کودک متولد شده می تواند اقامت آلمان را دریافت کند و حتی ویزای شینگن و اجازه سفر به کشورهای عضو شینگن را دارد.

4. مکزیک

مکزیک نیز مانند سایر کشورها دارای ویژگی‌های متمایز و مکان‌های شگفت‌انگیز برای گردشگری است. این کشور همچنین به عنوان دارنده بیست و پنجمین پاسپورت برتر در سطح جهان شناخته می‌شود که مفهوم حق خاک را ارائه می‌دهد. هر زمان که والدین تصمیم به تولد فرزند خود در مکزیک بگیرند، کودک می‌تواند به طور خودکار تابعیت مکزیک را دریافت کند. اگر هنوز دراین‌باره سوالی دارید، از طریق فرم زیر با موسسه مهاجرتی پارسی کانادا، در ارتباط باشید و از مشاوره ما بهره ببرید…

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

"*" indicates required fields

شرایط اخذ اقامت کانادا با تولد فرزند

کانادا، در میان کشورهایی که با تولد فرزند اقامت می‌دهند از محبوبیت زیادی برخوردار است. قانون شهروندی کانادا بیان می‌کند که تمام افرادی که در کانادا متولد شوند، بدون توجه به وضعیت والدینشان در کانادا، شهروند کانادا هستند. تنها استثناء این است که دیپلمات‌های خارجی که در کانادا فرزندی به دنیا می‌آورند، نمی‌توانند به عنوان شهروند این کشور پاسپورت کانادا را دریافت کنند.

بنابراین، اگر شما به صورت موقت در کانادا اقامت داشته باشید (به عنوان مثال توریست، کارگر و …) و فرزندی در این کشور به دنیا بیاورید، فرزند شما به طور خودکار شهروندی کانادا را دریافت می‌کند. این کشور یکی از مقاصد پرطرفدار برای کسانی است که می‌خواهند به یک کشور با شرایط عالی مهاجرت کنند.

اخذ اقامت برای والدین، با تولد فرزند در کانادا

کانادا امتیازات ویژه‌ای برای فرزندان متولد شده در این کشور در نظر گرفته است

شرایط اقامت والدین از طریق تولد فرزند

همانطور که پیش از این گفتیم، کشورهای زیادی در دنیا به فرزندان متولد شده در خاک خود اقامت می‌دهند. اما باید توجه داشته باشید که این شرایط تنها برای فرزندان بوده و به معنای دریافت اقامت برای والدین آن‌ها نیست. البته بسیاری کشورها از جمله کانادا، امتیازات قابل توجهی را در شرایط مختلف مهاجرتی برای این والدین در نظر می‌گیرند. علاوه بر این، پس از این که فرزندان متولد شده در کشور کانادا به سن 18 سالگی رسیدند، می‌توانند نسبت به اخذ ویزای اسپانسرشیپ برای والدین خود اقدام کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر، می‌توانید مقاله اقامت کانادا با تولد فرزند را در همین وب‌سایت مطالعه کنید.

تفاوت حق خاک و حق خون در تابعیت

کودکان تازه متولد شده در تمام دنیا، بر اساس دو شیوه مختلف تابعیت می‌گیرند که شامل «حق خون» و «حق خاک» است. در حالت اول، تابعیت فرزند به تابعیت والدین بستگی داشته و در حالت دوم، به کشور محل تولد مرتبط است. در برخی کشورها نیز، از هر دو اصل بسته به شرایط استفاده می‌شود. کشورهایی که با تولد فرزند اقامت می‌دهند به مفهوم «حق خاک» پایبند هستند.

در تابعیت بر اساس «حق خون»، چنانچه والدین تابعیت کشورهای مختلف را داشته باشند، طبق قوانین هر کشور می‌توانند برای تابعیت فرزند خود تصمیم بگیرند. در اغلب کشورها نیز، تابعیت پدر تعیین کننده است.

سخن پایانی

شهروندی از طریق تولد فرزند، یک سیاست دولتی است که بر اساس آن به هر کودکی که در داخل مرزها یا قلمرو یک کشور متولد شود، به طور خودکار تابعیت آن کشور اعطا می‌شود. این قانون در بسیاری از کشورها حتی به تابعیت والدین نیز بستگی ندارد. در این مقاله سعی کردیم تا لیست کشورهایی که با تولد فرزند اقامت می‌دهند را بررسی کرده و ببینیم بهترین مقاصد برای این هدف کجا هستند. در این لیست، نام کشور کانادا به عنوان یکی از بهترین گزینه‌ها به چشم می‌خورد. اگر قصد مهاجرت به کانادا را دارید، می‌توانید به دریافت اقامت از طریق تولد فرزند هم فکر کنید.

حتما بخوانید:
مهاجرت به کانادا

سوالات متداول

خیر. قوانین دریافت تابعیت در کشورهای مختلف متفاوت است و این قانون شامل تمام کشورهای جهان نمی‌شود.

کشورهای زیادی با پیروی از مفهوم حق خون، بعد از تولد فرزند اقامت می‌دهند. کشورهایی مانند کانادا، شیلی و مکزیک بهترین شرایط را برای دریافت اقامت دارند.

این موضوع به معیارهای شخصی شما بستگی دارد اما معمولاً کشورهای توسعه یافته و مهاجرپذیر مانند کانادا، انتخاب بهتری هستند.

تولد فرزند در یکی از کشورهای اروپایی به معنای اعطای اقامت به والدین نیست و پدر و مادر می‌توانند از طریق روش‌های دیگری اقدام کنند.

بله، شرایط ایرانیان هم در دریافت این نوع اقامت با سایر ملل دیگر یکسان است. برای بررسی دقیق‌تر شرایط‌تان فرم ارزیابی مهاجرت را پر کنید.

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال