موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

پاسپورت کانادا

یکی از جذاب‌ترین نکاتی که باید در مورد کانادا بدانید این است که پاسپورت این کشور، جزء پنج پاسپورت برتر دنیاست. امکانات و امتیازاتی که این کشور برای زندگی ارائه می‌دهد، باعث شده که از سراسر دنیا متقاضی مهاجرت داشته باشد. علاوه بر این، اعتبار پاسپورت کانادا از ویژگی‌های مثبت اخذ اقامت این کشور است. یکی از مزایای پاسپورت کانادا سفر به بیش از 140 کشور دنیا بدون ویزاست. در ادامه بیشتر درباره اعتبار پاسپورت کانادا، انواع و روش‌های اخذ آن خواهیم گفت. همچنین اطلاعاتی در خصوص تبدیل PR به گذرنامه کانادا نیز ارائه می‌دهیم. با تکمیل فرم ارزیابی مهاجرت یا فرم مشاوره زیر، کارشناسان ما شما را بیشتر راهنمایی خواهند کرد.

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

"*" indicates required fields

شماره همراه با 09 شروع شود.

اعتبار پاسپورت کانادا

با آمارهای منتشر شده از سایت Guide Passport Ranking Index در سال 2023، گذرنامه کانادا ششمین پاسپورت برتر جهان است که بیشتر مردم آن را به عنوان پاسپورت دوم خود انتخاب می‌کنند. اعتبار پاسپورت کانادا باعث شده که شهروندان آن به‌راحتی و بدون دردسر به کشورهای دیگر سفر کنند. با پاسپورت کشور کانادا می‌توان به 140 کشور بدون ویزا سفر کرد!

لیست 20 کشور که با گذرنامه کانادا و بدون ویزا در سال 2023 می‌توان به آن سفر کرد در جدول زیر آمده است.

لیست کشورهایی که با پاسپورت کانادا، بدون ویزا می‌توان به آن‌ها سفر کرد
آلمانبرزیلایرلندنروژ
استرالیاکرواسییونانلهستان
اتریشدانمارکژاپنسوئد
آرژانتینفرانسهمکزیکسوئیس
بلژیکایسلندهلندایالت متحده آمریکا

انواع پاسپورت کانادا

پاسپورت‌های کانادا برای اهداف مختلفی صادر می‌شوند. انواع این پاسپورت‌ها شامل:

 • پاسپورت معمولی
 • پاسپورت دیپلماتیک
 • پاسپورت ویژه و
 • پاسپورت موقت هستند.

هر یک از این پاسپورت‌ها برای گروهی خاص صادر می‌شود و مدت اعتبار آنها متفاوت است. در ادامه به بررسی این پاسپورت‌ها می‌پردازیم.

عکس پاسپورت کانادا

پاسپورت کانادا، جزو 5 پاسپورت معتبر جهان است

پاسپورت معمولی

پاسپورت‌های معمولی (Blue) برای شهروندان کانادایی و برای سفرهای معمولی صادر می‌شود. این سفرها شامل:

 • سفرهایی که در تعطیلات و به هدف گردش و تفریح هستند.
 • سفرهای تجاری که برای افراد با هدف کسب‌وکار و تجارت هستند.

پاسپورت معمولی دارای 36 صفحه است و اعتبار آن بسته به سن دارندگان گذرنامه کانادا متفاوت بوده که شرایط آن به شرح زیر است:

 • بزرگسالان 16 سال یا بیشتر می‌توانند پاسپورت 5 یا 10 ساله را انتخاب کنند.
 • برای کودکان 0 تا 15 سال پاسپورت حداکثر برای 5 سال صادر می‌شود.

پاسپورت دیپلماتیک

این پاسپورت برای سیاست‌مداران صادر می‌شود. افراد با دارابودن گذرنامه دیپلماتیک از پرداخت مالیات‌های مربوط به سفر و مالیات‌‌های تجاری معاف هستند.

رفتاری که با دارندگان پاسپورت دیپلماتیک در فرودگاه‌ها انجام می‌شود، متفاوت است تا از اتلاف وقت آنها جلوگیری شود. مدت اعتبار پاسپورت کانادا متناسب با نوع سفر و طبق قوانین دفتر صادرکننده است. این پاسپورت برای افراد زیر صادر می‌شود:

 • دیپلمات‌ها
 • مقامات بلندپایه دولت کانادا
 • نمایندگان و نمایندگان دولت کانادا
 • یک پست در خارج از کشور
 • سازمان‌ها و کنفرانس‌های دولتی بین‌المللی با ماهیت دیپلماتیک
پاسپورت دیپلماتیک کانادا

سیاست‌مداران باید پاسپورت دیپلماتیک کانادا، داشته باشند

پاسپورت ویژه

پاسپورت ویژه برای افراد زیر صادر می‌شود و مدت اعتبار آن به دفتر صادرکننده پاسپورت بستگی دارد.

 • سناتورها
 • اعضای پارلمان
 • به یک پست خارج از کشور
 • در یک مأموریت رسمی
 • افرادی که توسط دولت کانادا استخدام می‌شوند و در سمت غیردیپلماتیک و در حال سفر هستند.

پاسپورت موقت

برخی از دفاتر دولتی کانادا در خارج از کشور ممکن است پاسپورت موقت صادر کنند. دفتر صادرکننده این نوع پاسپورت تصمیم می‌گیرد که اعتبار آن برای چه مدت باشد و حداکثر اعتبار اصولاً تا یک سال است. برای دریافت پاسپورت موقت باید یکی از شرایط زیر را داشته باشید.

 • شهروندان کانادایی که نیاز فوری به پاسپورت دارند، باید مدارک لازم جهت اثبات آن را ارائه کنند.
 • برخی افراد که قصد اخذ پاسپورت‌های معمولی، ویژه یا دیپلماتیک را دارند ممکن است روند صدور آن طولانی شود، در این صورت می‌توانند پاسپورت موقت دریافت کنند.
صفحات پاسپورت کانادا

تصویری از صفحه اول پاسپورت کانادا

شرایط گرفتن پاسپورت کانادا

برای گرفتن پاسپورت کشور کانادا شرایط کلی وجود دارد که باید طبق آنها عمل کرد. با وجود انواع روش‌های اخذ پاسپورت این کشور، شرایط هر یک از آنها ممکن است متفاوت باشد. در ادامه شرایط کلی اخذ این پاسپورت بیان شده است.

 • دارای حداقل سن 16 سال
 • داشتن تابعیت کانادا و اثبات آن با ارائه مدارک
 • پرکردن فرم درخواست پاسپورت
 • مدارک شناسایی
 • ارائه دو عکس یکسان مناسب برای پاسپورت که باید نام و آدرس عکاسی و تاریخ گرفتن عکس در پشت یکی از عکس‌ها نوشته شود.
 • ارائه اسناد مسافرتی معتبر
 • معرفی شما توسط دو نفر که حداقل دو سال شمارا می‌شناسند.
 • ثبت درخواست و پرداخت هزینه

روش‌های اخذ پاسپورت کانادا

برای دریافت پاسپورت کشور کانادا راه‌های مختلفی وجود دارد. افرادی که به این کشور مهاجرت می‌کنند، برای دریافت پاسپورت آن باید پی آر کانادا داشته باشند. روش‌هایی که مهاجران با اقامت دائم می‌توانند پاسپورت این کشور را دریافت کنند عبارت‌اند از:

 • اخذ پاسپورت کانادا از طریق سرمایه گذاری
 • اخذ پاسپورت کانادا از طریق مهاجرت کاری
 • اخذ پاسپورت کانادا از طریق تحصیل
 • اخذ پاسپورت کانادا از طریق ازدواج
 • اخذ پاسپورت کانادا از طریق تولد
از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

"*" indicates required fields

شماره همراه با 09 شروع شود.

اخذ پاسپورت کانادا از طریق سرمایه گذاری

یکی از راه‌هایی که افراد می‌توانند برای اخذ ویزا و اقامت دائم کانادا اقدام کنند برنامه‌های سرمایه‌گذاری است. ویزای کانادا از طریق سرمایه‌گذاری این امکان را برای افراد فراهم می‌کند که همسر و فرزندان زیر 18 سال خود را به این کشور برده و برای آنها نیز اقامت دائم بگیرند. هزینه ویزای سرمایه‌گذاری کانادا 15235 دلار کانادا است.


پاسپورت کشور کانادا از طریق سرمایه‌گذاری تا 3-5 سال پس از سرمایه‌گذاری قابل دریافت نیست. افراد برای دریافت گذرنامه کانادا باید ابتدا اقامت دائم این کشور را کسب کنند.

اقامت کانادا به کسانی داده می‌شود که به مدت 3 سال در کانادا زندگی کرده و حداقل 183 روز از این کشور خارج نشده باشند. اطلاعات بیشتری از مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه‌گذاری را می‌توانید در این صفحه مطالعه کنید.

اخذ پاسپورت کانادا از طریق مهاجرت کاری

افراد خارجی می‌توانند با دریافت ویزای کار کانادا برای مدت مشخصی در این کشور اقامت داشته باشند. اما چطور؟

 1. افراد باید حداقل 12 ماه گذشته را به طور مستمر در این کشور کار کرده باشند.
 2. سطح زبان متقاضیان نیز باید در حد قابل قبولی باشد.
 3. برای نیروهای ماهر پرکردن فرم اکسپرس اینتری اول قدم مهاجرت دائم کاناداست.
 4. پس از تکمیل این فرم امتیازدهی که بر اساس میزان تحصیلات، سطح زبان، سن و… است، آغاز می‌شود.
 5. افرادی که حداقل امتیاز این مرحله را کسب کنند، وارد مرحله دوم شده و پس از کسب امتیاز لازم در این مرحله نیز می‌توانند اقامت دائم کانادا را دریافت کنند.

هزینه ویزای کار کانادا 155 دلار است. اطلاعات بیشتر درباره مهاجرت به کانادا از طریق کار را در صفحه پیشنهادی زیر بخوانید:

اخذ پاسپورت کانادا از طریق تحصیل

کانادا بهترین سیستم‌های آموزشی را در دنیا دارد و دانشگاه تورنتو و بریتیش کلمبیا از دانشگاه‌های معتبر آن هستند. افرادی که قصد تحصیل در این کشور را دارند باید ویزای تحصیل دریافت کنند. هزینه ویزای تحصیلی کانادا 150 دلار کانادا است.

دانشجویان با اخذ این ویزا، علاوه بر تحصیل می‌توانند به‌صورت پاره‌وقت در دانشگاه مشغول به کار شوند. همچنین اگر آنها بخواهند اقامت دائم این کشور را کسب کنند، پس از پایان تحصیل این فرصت در اختیار آنها قرار داده می‌شود تا به مدت مشخصی به دنبال کار بگردند.

پس از یافتن شغل می‌توانند ویزای دائم کانادا را اخذ کنند. اطلاعات بیشتری از مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل را می‌توانید در این صفحه به دست آورید.

حتما بخوانید:
تحصیل در کانادا

اخذ پاسپورت کانادا از طریق ازدواج

اخذ پاسپورت کانادا از طریق ازدواج با فرد کانادایی

ازدواج، یکی از راه‌های ساده اخذ پاسپورت کانادا

فرهنگ کشور کانادا، برای خانواده ارزش زیادی قائل است. درصورتی‌که اقامت دائم کانادا را دارید همسر شما نیز می‌تواند آن را کسب کند. در 25 اکتبر 2012 قوانین جدیدی برای حمایت از همسر برای اقامت دائم وضع شد تا از این طریق از کلاهبرداری‌های احتمالی از این طریق نیز جلوگیری شود.

افرادی که به‌واسطه ازدواج، اقامت دائم کانادا را اخذ می‌کنند باید تا 2 سال بعد از اخذ ویزا به‌صورت قانونی ازدواج قانونی خود را حفظ کنند تا بتوانند پاسپورت این کشور را دریافت کنند. هزینه ویزای ازدواج 1325 دلار کانادا است. برای اطلاع بیشتر از مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج می‌توانید به این صفحه مراجعه کنید.

اخذ پاسپورت کانادا از طریق تولد

شهروندی کانادا معمولاً با تولد فرزند در این کشور بر اساس اصل “jus soli” به دست می‌آید. “Jus soli” یک عبارت لاتین به معنای “حق خاک” است. بر اساس این اصل فرزندان متولد شده در کانادا، تابعیت آن را کسب می‌کنند.

کانادا یکی از معدود کشورهای توسعه‌یافته در جهان است که اگر کودکی در آن متولد شود، تابعیت را دریافت می‌کند. حتی اگر والدین او تابعیت این کشور را نداشته نباشند. هزینه این ویزا 185 دلار کانادا است. درمورد مهاجرت به کانادا از طریق تولد بیشتر بخوانید.

مدارک اخذ پاسپورت کانادا

شهروندان کانادا پس از رسیدن به سطح زبان تعیین شده و عدم بدهی به دولت و مالیات می‌توانند برای پاسپورت این کشور اقدامات لازم را انجام دهند. اطلاعات تکمیلی را درباره مالیات در صفحه مالیات در کانادا بخوانید. متقاضیان پاسپورت کشور کانادا پس از پرکردن سه صفحه فرم درخواست و ارائه مدارک زیر می‌توانند پاسپورت دریافت کنند. دقت کنید که همه مدارک باید به زبان انگلیسی یا فرانسوی باشد.

 • مدارک هویتی
 • 2 قطعه عکس که در 6 ماه گذشته گرفته شده
 • مدارک شهروندی کانادا

تبدیل PR به پاسپورت کانادا

افرادی که می‌خواهند به کانادا مهاجرت کنند، برای دریافت پاسپورت این کشور باید شرایط لازم را داشته باشند. اولین شرط آن داشتن اقامت دائم یا PR است. متقاضیان پاسپورت علاوه بر داشتن اقامت دائم باید در 5 سال اخیر 3 سال در این کشور زندگی، مالیات‌های خود را پرداخت کرده و مهارت کافی در زبان داشته باشند. بد نیست مطلب پیشنهادی زیر را هم مطالعه کنید:

تمدید پاسپورت کانادا

پاسپورت افراد بالای 16 سال پس از 5-10 سال منقضی می‌شود که در صورت نیاز می‌توان آن را تمدید کرد. برای درخواست پاسپورت جدید لازم است تا کارهای زیر را انجام دهید:

 • پرکردن فرم درخواست
 • تأیید هویت به‌وسیله 2 مرجع
 • ثبت درخواست و پرداخت هزینه
حتما بخوانید:
پاسپورت دومینیکا

سخن پایانی

پاسپورت کشور کانادا برای شهروندان کانادایی که قصد خروج از این کشور را دارند صادر می‌شود. اعتبار پاسپورت کانادا زیاد بوده و طبق آخرین آمار جزء پنج پاسپورت قدرتمند جهان است. انواع مختلفی از پاسپورت این کشور از جمله پاسپورت معمولی، دیپلماتیک، ویژه و موقت است که هرکدام و ویژگی‌های خاص خود را دارد. با مهاجرت به کانادا از طریق روش‌های مختلف، امکان اخذ پاسپورت این کشور را خواهید داشت، که در این مطلب به توضیح آن پرداختیم.

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

"*" indicates required fields

شماره همراه با 09 شروع شود.

سوالات متداول

پاسپورت کشور کانادا جزء پنجمین پاسپورت قدرتمند جهان است.
خیر، برای اخذ پاسپورت کشور کانادا باید از طریق قانونی اقدام کرد.
افراد متقاضی پس از 1095 روز از 5 سال اقامت‌شان می‌توانند اقدام به اخذ پاسپورت این کشور کنند.
با داشتن اقامت این کشور قادر خواهید بود که پاسپورت آن را دریافت کنید. اخذ اقامت در کانادا از طریق سرمایه گذاری، کار، تحصیل، ازدواج و تولد فرزند امکان‌پذیر است.

با پاسپورت کانادا می‌توان به 140 کشور، بدون نیاز به ویزا سفر کرد، مانند: امریکا، فرانسه، استرالیا، آلمان، دانمارک، ژاپن و …

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال