موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

شهروندی کانادا

بسیاری از کسانی که از راه‌های مختلف مثل سرمایه‌گذاری، تحصیل و تولد فرزند و … به کانادا مهاجرت کرده‌اند، در تلاش هستند که بتوانند شهروندی کانادا (Canadian citizenship) را اخذ و از این طریق به‌صورت همیشگی در این کشور زندگی کنند. موقعیت اقتصادی، توسعه و شرایط خوب در کانادا باعث شده که بسیاری علاقه‌مند به شهروندی در این کشور باشند.

متقاضیان زیادی برای ثبت‌ نام شهروندی کانادا اقدام می‌کنند. در صورت قبولی و داشتن سایر شرایط می‌توانند به‌عنوان شهروند در این کشور از مزایای آن بهره‌مند شوند. در ادامه بیشتر درباره مزایا و شرایط اخذ شهروندی در کشور کانادا می‌پردازیم.

مزایای اخذ شهروندی کانادا

مزایای شهروندی کانادا

داشتن شهروندی کانادا مزایای زیادی دارد. تبدیل‌شدن به یک شهروند کانادایی، امتیازاتی را به همراه دارد که برای افراد با اقامت دائم این امتیازات در دسترس نیست. مزایای شهروندی این کشور شامل، دسترسی به مشاغل محدود، حق رأی و نامزدی برای مناصب سیاسی و امکان سفر با پاسپورت کانادایی است. به مزایای سیتیزن شیپ کانادا در ادامه اشاره کرده‌ایم. در ضمن پادکست زیر، به همین موضوع پرداخته و شامل نکات ارزشمندی است که گوش دادن آن خالی از لطف نیست.

مزایای شهروندی کانادا

مزایای شهروندی کانادا

در این پادکست، مروری داریم بر مهمترین مزایای شهروندی کانادا

واجد شرایط مشاغل بیشتر در کانادا

شهروندان کانادایی، واجد شرایط برخی مشاغل دولتی هستند. همچنین می‌توانند در مشاغلی که نیاز به گواهینامه امنیتی دارند، مشغول به کار شوند. افرادی که اقامت دائم این کشور را دارند ممکن است در یافتن مشاغل به‌صورت دائمی، محدودیت‌هایی داشته باشند که برای سیتیزن شیپ کانادا این محدودیت‌ها وجود ندارد.

برخورداری از حق رأی

با ثبت نام شهروندی کاندا و موفق شدن به اخذ آن، حق رأی در انتخابات استانی و ملی به دست می‌آورید. شهروندان کانادایی با رأی دادن، نقش مهمی در تأثیرگذاری بر سیاست استانی و فدرال ایفا می‌کنند. علاوه بر این، شهروندان کانادایی موفق به دریافت مناصب سیاسی شوند و در موضوعاتی مانند مالیات، آموزش و سیاست خارجی، به‌عنوان نمایندگان مردم کانادا باشند.

اخذ پاسپورت، مزیت شهروندی کانادا

با شهروندی کانادا، صاحب یکی از معتبرترین پاسپورت‌های جهان شوید

اخذ پاسپورت کانادایی

شهروندان کانادایی می‌توانند پاسپورت این کشور را داشته باشند که از بهترین پاسپورت‌های دنیا است. یکی از مزیت‌های مهم پاسپورت کانادایی این است که با این پاسپورت می‌توان به بسیاری از کشورها بدون نیاز به ویزا سفر کرد. کانادا پاسپورت دوم را به رسمیت می‌شناسد، بنابراین اگر کشور محل تولد شما نیز پاسپورت دوم را به رسمیت بشناسد، می‌توانید از امتیازهای هر دو بهره‌مند شوید.

حتما بخوانید:
پاسپورت کانادا

عدم محدودیت در ورود و خروج به کانادا

اگر اقامت دائمی کانادا را داشته باشید، باید از قوانین مختص آن پیروی کنید. مثلاً افراد با اقامت دائم این کشور باید مدت مشخصی را در کانادا حضور داشته باشند و امکان مهاجرت برای آنها وجود ندارد. اما شهروندان کانادا می‌توانند فارغ از قوانین اقامت دائم و بدون محدودیت مهاجرت سفر کنند.


شهروندان در صورت ارتکاب جرم و محکوم شدن، شهروندی خود را از دست نمی‌دهند. اما ساکنان دائمی اگر جرمی مرتکب و به دلیل این جرم محکوم شوند، از کانادا اخراج خواهند شد.

عدم نیاز به تمدید اسناد شهروندی

کارت‌های اقامت دائم فقط پنج سال اعتبار دارند و این کارت‌ها برای سفرهای بین‌المللی مورد نیاز هستند؛ بنابراین، افرادی که اقامت دائم کانادا را دارند باید هر پنج سال یکبار با پرداخت هزینه اقامت خود را تمدید کنند. سیتیزن کانادا نیازی به تمدید شهروندی ندارد و گواهی شهروندی نیز به طور نامحدود معتبر است. فقط شهروندان کانادایی که مایل به سفرهای بین‌المللی هستند باید هر ده سال یکبار، پاسپورت خود را تمدید کنند.

شرایط شهروندی کانادا

افرادی که قصد ثبت نام شهروندی کانادا را دارند، باید واجد شرایط باشند تا دولت این کشور، آنها را به‌عنوان شهروند به رسمیت بشناسد. شرایط شهروندی را در ادامه بیان کرده‌ایم.

اقامت دائم کانادا

صرف‌نظر از سن، اگر برای شهروندی درخواست می‌دهید، باید اقامت دائم (PR) کانادا را داشته باشید. برای اینکه اقامت دائم برای شهروندی داشته باشید باید:

 • به دلیل مهاجرت یا کلاهبرداری تحت‌نظر نباشید.
 • به‌وسیله مقامات این کشور اخراج نشده باشید.
 • شرایط عمومی مثل الزامات پزشکی را داشته باشید.

قبل از ثبت نام شهروندی کانادا و ارسال درخواست، باید مدارکی را که هنگام اقامت دائم دریافت کرده‌اید را بررسی کنید، تا مطمئن شوید که واجد شرایط هستید. برای درخواست شهروندی الزاماً به کارت PR معتبر نیاز ندارید و می‌توانید با کارت PR منقضی شده نیز درخواست دهید.

مدت‌زمان زندگی در کانادا (حضور فیزیکی)

شما و فرزندان زیر 18 سال (در صورت وجود)، باید حداقل 1095 روز (3 سال) در طول 5 سال قبل از تاریخ درخواست شهروندی خود، باید در کانادا حضور داشته باشید. برای اینکه تعداد روزهای حضور خود در کانادا را به یاد داشته باشید، بهتر است که در صورت رفتن به سفر، تاریخ‌ها و تعداد روزهای اقامت خود را بنویسید.

شهروندان کانادایی

برای اخذ شهروندی کانادا، باید سفرهای متعددی به این کشور داشته باشید

ثبت مالیات بر درآمد

در برخی موارد لازم است که طی 3 سال قبل از درخواست شهروندی، مالیات‌های خود را ثبت کرده باشید. در این صورت شما می‌توانید برای شهروندی کانادا درخواست دهید. اکثر افرادی که در کانادا اقامت دارند تنها یک اظهارنامه مالیات بر درآمد را برای سال مالیاتی ارائه می‌کنند، زیرا دولت کانادا از طرف همه استان‌ها و مناطق به جز استان کبک مالیات جمع‌آوری می‌کند. جزئیات بیشتر را در صفحه مالیات در کانادا بخوانید.

مهارت‌های زبان

کانادا دو زبان رسمی، انگلیسی و فرانسوی دارد. اگر سن شما در زمان درخواست شهروندی بین 18 تا 54 سال است باید نشان دهید که تسلط کافی بر یکی از این زبان‌ها دارید. مهارت‌های زبان با استفاده از مدارک شما قابل ارزیابی است. مدرک زبان شما باید CLB در سطح 4 را باشد. همچنین شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر از مدرک زبان برای مهاجرت به کانادا به این صفحه مراجعه کنید.

قبولی در آزمون شهروندی

درصورتی‌که سن شما در زمان درخواست شهروندی بین 18 تا 54 سال است، پس از ثبت ‌نام شهروندی کانادا باید در آزمون شهروندی شرکت کنید. در این آزمون شما باید به سؤالاتی در مورد حقوق و مسئولیت‌های کانادایی‌ها پاسخ دهید. این سؤالات در حوزه، تاریخ، جغرافیا، اقتصاد، دولت، قوانین و نمادهای این کشور است.

این آزمون به زبان فرانسوی یا انگلیسی است که به مدت 30 دقیقه برگزار می‌شود. 20 سال وجود دارد که برای قبولی باید حداقل 15 سؤال را به‌درستی جواب دهید. پس بهتر است که اطلاعات کافی داشته باشید. سؤالات شامل سؤالات چهارگزینه‌ای و صحیح و غلط است. در برخی مواقع سؤالات به‌صورت شفاهی نیز پرسیده می‌شود. جزئیات کامل را در مطلب امتحان سیتیزن شیپ کانادا بخوانید..

مدارک لازم برای سیتیزن شیپی کانادا

برای ثبت ‌نام شهروندی کانادا لازم است که مدارک موردنیاز را ارائه دهید. نکته حائز اهمیت این است که بسته به نوع اقامت در این کشور ممکن است مدارک خواسته شده متفاوت باشد. شما باید اطلاعات لازم را در این زمینه کسب کنید.

در ادامه مدارک کلی برای سیتیزن شیپی کانادا را آورده‌ایم.

 • 2 قطعه عکس
 • یک کپی از مدارک مهاجرت شما (مدارک مربوط به PR)
 • ارائه مدارک زبان
 • صفحه بیوگرافی یا صفحه اول پاسپورت یا مدارک سفر شما (معتبر و لغو شده، برای 5 سال گذشته)
 • سوابق رسمی مدرسه
 • ارائه دو نوع مدارک هویتی (به‌عنوان مثال گواهینامه رانندگی، کارت سلامت)
 • رسید پرداخت
 • اسناد اضافی (مانند اسناد ترجمه شده)
 • کپی از نتایج Residence Calculator (نتایج ماشین حساب اقامت که برای بررسی شرایط بزرگسالان (سن 18 سال یا بیشتر) جهت اقامت دائم و دریافت شهروندی در کانادا استفاده می‌شود.)
مراسم شهروندی کانادا

تصویری از مراسم سوگند برای اخذ شهروندی کانادا

مراحل اخذ شهروندی کانادا

شهروندی کانادا مزایای زیادی را به همراه دارد و بسیاری از افراد که مقیم دائم این کشور هستند، سعی می‌کنند که برای اخذ شهروندی این کشور اقدام کنند. برای اینکه بتوانید شهروندی این کشور را دریافت کنید باید طبق مراحل زیر عمل کنید.

مراحل اخذ شهروندی کانادا
مرحله 1بررسی کنید که واجد شرایط هستید.
مرحله 2مدت زمانی که در کانادا بوده‌اید را محاسبه کنید.
مرحله 3اسناد خود را جمع‌آوری کنید.
مرحله 4فرم درخواست را تکمیل کنید.
مرحله 5هزینه‌های لازم بپردازید.
مرحله 6درخواست خود را ارسال کنید.
مرحله 7برای آزمون شهروندی آماده شوید.
مرحله 8در آزمون شرکت کنید و مصاحبه‌های لازم را در صورت لزوم انجام دهید.
مرحله 9در صورت تأیید درخواست شما، لازم است که در مراسمی شرکت کرده و سوگند یاد کنید.

در ادامه به چند سوال مهم در خصوص اخذ شهروندی کانادا پاسخ داده‌ایم…

برای ثبت درخواست ابتدا لازم است که شرایط شهروندی را داشته باشید. پس از جمع‌آوری مدارک می‌توانید به‌صورت آنلاین یا از طریق پست کاغذی مدارک خود را به اداره مهاجرت کانادا ارسال کنید.

در فرم درخواست، سؤالاتی برای بررسی هویت شما مطرح می‌شود که لازم است همه آنها را پاسخ دهید. این سؤالات درمورد نام‌هایی که تاکنون استفاده کرده‌اید، مدت اقامت، تأهل، آدرس منزل شما در کانادا، مدارک مالیات و … است.

بسته به سن و شرایط متقاضی، هزینه‌های شهروندی برای کانادا متفاوت است. این هزینه برای افراد بزرگسال بالای 18 سال، 630 دلار و برای افراد زیر 18 سال 100 دلار کانادا است.

قانون جدید سیتیزن شیپ کانادا چیست؟

قوانین در رابطه با سیتیزن شیپ کانادا در سال 2009 و 2015 شامل تغییراتی بوده است. این تغییرات در رابطه با تولد فرزندان شهروندان کانادایی در بیرون یا داخل خاک کانادا بوده است.

تغییرات ایجاد شده در قانون سیتیزن شیپ کانادا
شناسایی برخی افراد به عنوان شهروند برای اولین باردادن تابعیت کانادا به افراد خاصی که آن را از دست داده‌اند

به گزارش cicnews، اگر والدین فردی سیتیزن شیپ کانادا باشند، او نیز می‌تواند نسبت به دریافت شهروندی اقدام کند، حتی اگر تا به‌حال، وارد خاک کانادا نشده باشد. البته لازم است که فرد با ارائه شناسنامه، پاسپورت و کارت شهروندی والدین خود، این موضوع را اثبات کند. در‌صورتی‌که او بتواند شهروندی کانادا را دریافت کند، همان امکانات و مزایی را خواهد داشت که متولدین خاک کانادا از آن‌ها برخوردارند.

فرق اقامت دائم و شهروندی کانادا

تفاوت اصلی میان پی آر کانادا و شهروندی کانادا این است که قبل از اینکه شخصی شهروند این کشور شود، ابتدا باید مقیم دائم باشد. راه‌های مختلفی برای اخذ اقامت در این کشور وجود دارد. اخذ اقامت کانادا با تولد فرزند، ازدواج، سرمایه گذاری، تحصیل و کار امکان‌پذیر است. افراد دارای اقامت دائم، اگر واجد شرایط شهروندی باشند، می‌توانند درخواست خود را ثبت کنند.

شهروندان، موفق به دریافت پاسپورت کانادایی می‌شوند و می‌توانند به کشورهای زیادی، بدون ویزا سفر کنند. درواقع، هیچ تفاوتی بین شهروندان دارای تابعیت و شهروندان متولد شده در کانادا وجود ندارد. یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های شهروند و مقیم دائم کانادا این است که سیتیزن‌ها نیازی به تمدید شهروندی ندارند. شهروندان می‌توانند بدون هیچ محدودیت و ترس از اخراج، به این کشور وارد یا خارج شوند. در صورتی می‌توانید تابعیت کانادایی خود را از دست بدهید که بخواهید این کشور را ترک کنید. جهت اطلاع بیشتر از تفاوت اقامت دائم با شهروندی به این صفحه مراجعه کنید.

شهروندی کانادا با سرمایه گذاری

برنامه‌های زیادی برای مهاجرت به کانادا وجود دارد که به خارجی‌ها کمک می‌کند شهروندی آن را دریافت کنند. اکثر این برنامه‌ها معیارهای سختگیرانه‌ای در مورد تحصیلات، سن و حرفه متقاضیان دارند که آنها حتماً باید این معیارها را داشته باشند تا موفق به دریافت شهروندی شوند.

متقاضیان می‌توانند اقامت یا شهروندی را از طریق سرمایه‌گذاری در کانادا سریع‌تر و راحت‌تر دریافت کنند. برای دریافت شهروندی و اخذ پاسپورت کانادا از طریق سرمایه‌‌گذاری لازم است که متقاضیان 3 سال در این کشور زندگی و سپس برای شهروندی و اخذ پاسپورت اقدام کنند.

سخن پایانی

شهروندی کانادا از بهترین موقعیت‌های زندگی در این کشور است. متقاضیان برای اخذ شهروندی ابتدا باید اقامت دائم کشور کانادا را داشته باشند. اگر متقاضی واجد شرایط شهروندی این کشور را داشته باشد، می‌تواند برای ثبت ‌نام شهروندی کانادا اقدام کرده و از مزایای شهروندی بهره‌مند شود. مزایایی که برای شهروندان کانادا وجود دارد شامل حق رأی، شرایط شغلی بهتر، اخذ پاسپورت کانادا و ورود و خروج به این کشور بدون محدودیت‌هایی است که برای افراد با اقامت دائمی وجود دارد.

سؤالات متداول

برای اخذ شهروندی کشور کانادا باید اقامت دائم داشته باشید و در صورت واجد شرایط بودن می‌توانید شهروندی آن را کسب کنید.

شما باید حداقل سه سال (1095 روز) از پنج سال گذشته را قبل از درخواست برای شهروندی (مگر شرایط استثنایی) در کانادا زندگی کرده باشید.

بله شما می‌توانید از طریق سرمایه گذاری، ابتدا اقامت دائم کانادا را کسب کرده و پس از 3 تا 5 سال، اقدام به ثبت ‌نام شهروندی کانادا کنید.

یکی از تفاوت‌های عمده اقامت دائم و شهروندی این است که فقط شهروندان کانادا، می‌توانند بدون هیچ محدودیتی به این کشور وارد یا خارج شوند.

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال