موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

پاسپورت دوم

برخی از افراد به دلایلی همچون سفر بدون ویزا، سرمایه‌گذاری و افتتاح حساب بانکی، دوری از آسیب‌های سیاست خارجی کشور خود، بهبود کیفیت زندگی و دیگر دلایل به دنبال دریافت پاسپورت دوم هستند. یکی از مهم‌ترین علت‌های اصلی داشتن تابعیت دوم یا دوگانه این است که می‌توان خود را در برابر بی‌ثباتی ناگهانی اقتصادی و سیاسی محافظت کرد؛ به همین دلیل است که اشخاص در سراسر جهان معمولاً با سرمایه‌گذاری، گذرنامه دوم خود را دریافت می‌کنند.

در این مقاله قصد داریم به طور کامل درباره اهمیت، مزایا و بهترین کشور برای گرفتن پاسپورت دوم مطالبی مفید در اختیار شما قرار دهیم.

همه چیز درباره پاسپورت دوم

پاسپورت دوم چیست؟

پاسپورت دوم (Second Passport) یک سند بین‌المللی است که از طرف کشور ثالث طبق شرایطی صادر می‌شود. در شرایط عادی، هر فردی گذرنامه کشوری را که در آن متولد می‌شود را دریافت می‌کند، اما برخی اشخاص بنا به دلایلی چندین پاسپورت دارند. داشتن پاسپورت دوم به معنای داشتن تابعیت کشور دیگر است و دارندگان آن می‌توانند از حقوق و مزایای شهروندی هر دو کشور استفاده کنند.

روند رشد کشورهایی که پاسپورت دوم را می پذیرند.

معرفی مزایای خرید پاسپورت دوم

همانطور که در بالا گفتیم دریافت تابعیت دوم یک کشور مزایای زیادی برای متقاضایان آن به همراه دارد. در زیر  مهم‌ترین دلایل و مزایای پاسپورت دوم را معرفی کردیم.

افزایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری

یکی از اساسی‌ترین دلایل خرید پاسپورت دوم مربوط به مسائل سرمایه‌گذاری است. برخی از افراد قصد دارند حوزه فعالیت‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری خود را در سطح بین‌المللی گسترش دهند. بنابراین اخذ پاسپورت دوم می‌تواند انتخاب خوبی برای این افراد باشد.

داشتن تابعیت دوم بسیاری از چشم انداز‌های سرمایه‌گذاری و اقتصادی که در کشور مبدا برای سرمایه‌گذاران روشن نمی‌شد با دریافت پاسپورت دوم حاصل می‌شود. لازم به ذکر است شخص سرمایه‌گذار در صورتی که دارای خانواده باشد می‌تواند همراه خود همسر و فرزندان را در کشور مقصد مستقر کند و از مزایای زندگی مثل تحصیل، خدمات سلامتی ممتاز در کشور دیگر بهره‌مند شود.

پرهیز از بی‌ثباتی‌های سیاسی

یکی دیگر از فواید دریافت پاسپورت دوم دوری از مسائل و آسیب‌های سیاسی خارجی است. برخی از کشور‌ها که در مجامع بین‌المللی از لحاظ سیاست‌های خارجی منزوی هستند ممکن است بر تمامی ابعاد اقتصادی و سرمایه‌گذاری کشور خود تأثیر منفی بگذارند؛ و به همین ترتیب این آسیب‌ها می‌تواند گریبان گیر مردم آن کشور شود. بنابراین برای برون رفت از این تنگنا‌ها پاسپورت دوم می‌تواند بهترین گزینه باشد.

برخی از کشور‌هایی که در ادامه این مقاله معرفی می‌کنیم پاسپورت‌هایی که دارند در جوامع بین‌المللی حداقل ریسک‌ها را دارند. دریافت پاسپورت این کشور‌ها که جایگاه مطلوب و معتبری دارند زمینه بسیاری از فعالیت‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری را برای سرمایه‌گذاران فراهم می‌کنند.

سفر بدون ویزا به کشور‌های بیشتر

افرادی که بیشتر در حال مسافرت به کشور‌های مختلف جهان هستند می‌دانند که گرفتن ویزا می‌تواند با شرایط فعلی بسیار سخت و طاقت‌فرسا باشد. در این جا داشتن پاسپورت دوم می‌تواند کاملاً راهگشا باشد. پاسپورت دوم سفر شما به تعداد زیادی از کشور‌ها را می‌تواند ممکن سازد. به عنوان مثال در صورتی که بتوانید با روش سرمایه‌گذاری پاسپورت دومنیکا را اخذ کنید می‌توانید به ۱۴۵ کشور دنیا بدون ویزا سفر کنید.

بنابراین اشخاصی که دغدغه سفر به کشور‌های متعدد دنیا را دارند اخذ پاسپورت دوم می‌تواند راه حل مناسبی برای آن‌ها باشد.

بهره بردن از خدمات اجتماعی با کیفیت

افرادی که تابعیت دوم دارند می‌توانند  از مزایا و امتیازات ارائه شده توسط هر کشوری که شهروند آن هستند، بهره‌مند شوند. برای مثال، افرادی که پاسپورت دوم دارند می‌توانند از خدمات پزشکی که در کشور خود از آن بی‌بهره هستند در کشور دیگر که شهروندی آن را دارند استفاده کنند و به راحتی برای خدمات درمانی به آنجا سفر کنند. همچنین این اشخاص می‌توانند با همان هزینه که دانشجویان کشور مقصد در آن تحصیل می‌کنند، به راحتی تحصیل کنند.

روش‌های اخذ پاسپورت دوم

بر اساس آخرین داده‌های رسمی در سال ۲۰۲۳، ۴۸ درصد از کشور‌های دنیا تابعیت دوم برای شهروندان خود و افراد خارجی را به رسمیت می‌شناسند.

اما به طور کلی در یک نگاه کلی پاسپورت دوم را می‌توان از طریق ازدواج، روابط خانوادگی یا  شرکت در برنامه‌های سرمایه‌گذاری خاص کشور مورد نظر بدست آورد. در جدول زیر مهم‌ترین روش‌های گرفتن پاسپورت دوم را آوردیم.

روشتوضیحاتمدرک زبان مورد نیازمدت زمان اخذ
از طریق اصل خون (روابط خانوادگی)از طریق بستگان خونیبستگی به کشور مقصد دارداز 1سال شروع می‌شود
اعطای تابعیتاز طریق اقامت طولانی در یک کشورنیاز دارداز 1 سال شروع می‌شود
ازدواجازدواج قانونیبستگی به کشور مقصد داردمتغیر (اخذ به صورت انفرادی)
سرمایه گذاریشرکت در برنامه‌های اقتصادیبستگی به کشور مقصد دارداز 1 ماه تا حداکثر 8 ماه

بهترین کشور برای گرفتن پاسپورت دوم چه کشوری است؟

اعتبار یک پاسپورت به عواملی زیادی بستگی دارد. کشور‌های زیادی در دنیا هستند که پاسپورت آن‌ها از اعتبار زیادی برخوردار هستند. به عنوان مثال طبق رنکینیگ جهانی پاسپورت در سال ۲۰۲۳ ژاپن، امارات، آمریکا، آلمان جز تاپ‌ترین پاسپورت‌ها به شمار می‌آیند. اما از این رتبه‌بندی که بگذریم متقاضیان پاسپورت دوم به دنبال اخذ پاسپورت دومی هستند که در سریع‌ترین زمان و با هزینه کمتری آن را بگیرند. پاسپورت دومینیکا، اسپانیا، گراندا جزء این دسته از پاسپورت‌ها هستند. اما به طور کلی ما در مورد پاسپورت بعض از کشورها مطالبی را منتشر کردیم که در زیر می‌توانید به آنها دسترسی داشته باشید.

پاسپورت کانادا
پاسپورت استرالیا
پاسپورت فرانسه
پاسپورت آلمان
پاسپورت پرتغال
پاسپورت یونان

ارزان‌ترین پاسپورت دوم متعلق به چه کشور‌هایی است؟

در حال حاضر سرمایه‌گذاری یک روش عالی برای دریافت پاسپورت دوم است. معمولاً کشور‌های حوزه کارائیب دارای ارزان‌ترین پاسپورت‌ها هستند.   متقاضیان دریافت پاسپورت دوم با روش سرمایه‌گذاری انتخاب‌های بیشتری برای زندگی، مسافرت، تجارت، فعالیت‌های اقتصادی دارند و همچنین مالیات ناچیزی را به دولت پرداخت می‌کنند.

در حالی که هزینه پاسپورت از طریق سرمایه‌گذاری مالی در بسیاری از کشور‌ها بالا است، برخی از کشور‌ها هستند که شهروندی خود را با قیمت‌های مناسب ارائه می‌دهند.

پنج کشور برتری که در حال حاضر ارزان‌ترین پاسپورت دوم را ارائه می‌دهند عبارتند از:

  • سنت لوسیا
  • دومینیکا
  • گرانادا
  • سنت کیتس و‌نویس
  • آنتیگوا و باربودا
  • پاسپورت سنت لوسیا

پاسپورت سنت لوسیا یکی از کم هزینه‌ترین پاسپورت‌های جهان است که متقاضیان می‌توانند با روش سرمایه‌گذاری آن را بدست بیاورند.   پاسپورت سنت لوسیا در حال حاضر دارای رتبه ۳۳ جهان است که دارندگان آن می‌توانند به ۱۴۶ کشور جهان بدون داشتن ویزا سفر کنند. هزینه دریافت پاسپورت سنت لوسیا از ۱۰۰ هزار دلار شروع می‌شود.

ارزان ترین کشورها برای اخذ پاسپورت دوم (تابعیت دوم)

پاسپورت دومینیکا

یکی دیگر از ارزان‌ترین پاسپورت‌های جهان که در میان ایرانیان متقاضیان زیادی هم دارد پاسپورت دومینیکا است. رتبه پاسپورت دومینیکا طبق آخرین گزارشات شاخص پاسپورت ۳۴ جهان است که با استفاده از آن می‌توان  بدون ویزا به ۱۴۵ کشور جهان مسافرت کرد. دومینیکا پاسپورت خود را از روش سرمایه‌گذاری با صرف هزینه ۱۰۰ الی ۲۰۰ هزار (بسته به تعداد نفرات متقاضی) به متقاضیان می‌دهد.

پاسپورت گرانادا

مطابق شاخص پاسپورت در سال ۲۰۲۳ رتبه پاسپورت کشور گرانادا ۳۵ جهان است که با استفاده از آن بدون ویزا به ۱۴۱ کشور می‌توان سفر کرد. هزینه دریافت پاسپورت گرانادا ۱۵۰ الی ۲۰۰ هزار دلار است.

سنت کیتس و‌نویس

با پاسپورت سنت کیتس و‌نویس امکان سفر به ۱۵۶ مقصد جهان ممکن می‌شود. اگر می‌خواهید به کشور‌های حوزه شنگن مسافرت کنید پاسپورت کیتس و‌نویس برای شما انتخاب خوبی است. تابعیت سنت کیتس و‌نویس را می‌توان با اهدای کمک مالی به دولت به ارزش ۱۲۵ هزار الی ۱۷۵ هزار دلار می‌توان خرید و از مزایای آن به طور کامل استفاده کرد.

پاسپورت آنتیگوا و باربودا

سرمایه‌گذاران خارجی  می‌توانند پاسپورت آنتیگوا و باربودا را با حداقل مبلغ ۱۰۰۰۰۰ دلار دریافت کنند. حداکثر زمان لازم برای صدور پاسپورت آنتیگوا و باربودا  ۳ تا ۶ ماه است. متقاضیان این پاسپورت می‌توانند افراد درجه ۱ خانواده خود را همراه کنند و از مزایای این پاسپورت بهره‌مند شوند.

سوالات متداول

پاسپورت دوم یک سند بین‌المللی است که از طرف کشور ثالث طبق شرایطی صادر می‌شود. در شرایط عادی، هر فردی گذرنامه کشوری را که در آن متولد می‌شود را دریافت می‌کند. پاسپورت دوم شهروندی کشور دیگری است که با اخذ آن از تمامی مزایای حقوق شهروندی برخوردار خواهید شد.

بله، طبق قوانین ایران شهروندان ایرانی مجاز هستند شهروندی سایر کشورها را اخذ کنند.

کشورهای حوزه کارائیب شامل دومینیکا، سنت کیتس و نویس، گرانادا، آنتیگوا و باربودا، سنت لوسیا ارزانترین کشورها برای اخذ پاسپورت دوم هستند.

افزایش فرصت‌های سرمایه گذاری، سفر بدون ویزا به کشورهای بیشتر، پرهیز از بی ثباتی‌های سیاسی و بهره بردن از خدمات اجتماعی با کیفیت

جمع‌بندی

گرفتن پاسپورت دوم می‌تواند برای افراد زیادی به عنوان یک دارایی ارزشمند محسوب شود. افرادی هستند که به دلایلی نمی‌توانند با پاسپورت کشور خود به راحتی در کشور‌های مختلف دنیا مسافرت بروند. در این حالت گرفتن تابعیت دوم می‌تواند به کمک این افراد بیاید.

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال