ويزای كار

مهاجرت کاری یکی از متداول‌ترین روش‌ های مهاجرت است که البته برای آن باید حتماً ویزای کار داشته باشید. طبق آمار سازمان بین‌المللی کار (International Labour Organization) یا به‌اختصار ILO: حدوداً 170 میلیون نفر نیروی کار مهاجر در کشورهای مختلف وجود دارد. بخش مهمی از آمار مهاجرت هم متعلق به روش‌های کاری است و با هدف کار در خارج از کشور صورت می‌گیرد.

ویزای کار یکی از انواع ویزا است که صرفاً با هدف کار صادر می‌شود و طبق مدت زمانی که در آن ذکر شده است می‌توانید در کشور مقصد کار کنید. برای گرفتن ویزای کاری، اول باید کشور مقصد مورد نظر خودتان را انتخاب کرده و شرایط اخذ ویزای آن را بررسی کنید. در ادامه با بهترین کشورها برای کار آشنا می‌شوید.

 

ویزای کار

بهترین کشورها برای مهاجرت کاری

کشورهای زیادی هستند که کمبود نیروی کار دارند و این کمبود را از طریق مهاجران متخصص تامین می‌کنند. بنابراین در صورتی که مهارت و تخصص لازم آن کشور و شرایط عمومی مهاجرت شغلی را داشته باشید، می‌توانید برای اخذ ویزای کار اقدام کنید.

بعضی از این کشورها در بین ایرانیان محبوب‌تر هستند و شرایط بهتری برای مهاجرت کاری دارند. در ادامه با این کشورها آشنا می‌شوید:

در مطلب بهترین کشورها برای مهاجرت کاری ایرانیان لیستی از بهترین کشورها ارائه داده‌ایم که این لیست طبق معیارهای مختلفی تهیه شده است. در ادامه با شرایط کار چند مورد از بهترین کشورها برای کار آشنا خواهید شد.

ویزای کار کانادا

کانادا کمبود نیروی کار دارد و بخشی از این نیاز را با پذیرش مهاجران ماهر و متخصص رفع می‌کند. طبق برنامه مهاجرت 3 ساله کانادا، بیش از 60% مهاجران قرار است از طریق روش‌های کاری وارد این کشور شوند.

روش‌های مختلفی برای مهاجرت کاری به کانادا وجود دارد که حتی در بعضی از آن‌ها متقاضی می‌تواند از همان ابتدا اقامت دائم کانادا را بگیرد، مانند برنامه اسکیل ورکر. اگر در حوزه کاری خود مهارت و تخصص لازم و دیگر شرایط مد نظر را دارید، این فرصتی مناسب برای مهاجرت به کاناداست. درباره این روش مهاجرتی و شرایط آن می‌توانید در مطلب مهاجرت کاری به کانادا بیشتر بخوانید.

ویزای کار استرالیا

کشور استرالیا هم ویزاهای مختلفی برای مهاجرت نیروهای متخصص و کار در این کشور در نظر گرفته است. بعضی از این ویزاها نیازمند اسپانسر هستند و برای بعضی هم بدون اسپانسر می‌توانید اقدام کنید.

استرالیا یکی از کشورهایی است که بیشترین دستمزد را به نیروهای کار می‌دهد و خدمات و تسهیلات مختلفی را هم برای آن‌ها در نظر می‌گیرد. برای آشنایی با ویزاهای اسکیل ورکر استرالیا و شرایط هر کدام می‌توانید مطلب مهاجرت کاری به استرالیا را مطالعه کنید.

انواع ویزای کار

روش‌های مهاجرت از طریق کار متنوع است. هر کشور هم ممکن است روش‌های مختلفی برای پیش روی متقاضیان اخذ اقامت کاری قرار داده باشد که با یک کشور دیگر فرق می‌کند.

مثلاً آلمان یک ویزا به نام ویزای جستجوی کار (Job Seeker Visa) دارد که با گرفتن آن می‌توانید به مدت 6 ماه در آلمان به‌دنبال کار بگردید. یا مثلاً امارات ویزای کار دائم صادر نمی‌کند، درحالی می‌توانید از همین ابتدا اقامت دائم کاری کانادا بگیرید!

شرایط ویزای کاری

شرایط مهاجرت کاری هم با توجه به کشور مقصد و روش مهاجرتی متفاوت است. بعضی کشورها و روش‌ها ممکن است از شما مدرک تحصیلی یا نمره زبان بالا بخواهند و بعضی نه. یا بعضی سابقه کار 3 سال بخواهند و برای بعضی بتوانید با 1 سال سابقه کار هم اقدام کنید.

معمولا شرایط پایه و عمومی اخذ ویزای کاری این موارد است:

  • داشتن سابقه کاری مرتبط با رشته تحصیلی
  • مدرک تحصیلی
  • داشتن پیشنهاد شغلی (جاب آفر)
  • سن مناسب

مدارک لازم برای ویزای کار

در روند گرفتن ویزای کاری، مدارک مورد نیاز هم به شما اعلام می‌شود. این مدارک معمولاً توسط کارفرما، سفارت و اداره مهاجرت این کشور بررسی شده و صحت آن‌ها سنجیده می‌شود.

مدارک کاری شما معمولاً باید ترجمه و معادل‌سازی شوند. در زیر مهم‌ترین مدارک عمومی برای اخذ اقامت شغلی را آورده‌ایم:

  • مدارک سابقه کاری
  • سابقه بیمه
  • مدارک تحصیلی ترجمه و معادل‌سازی شده
  • صورت‌حساب بانکی و رسید پرداخت هزینه‌ها

 

سوالات متداول:

بله. بعضی کشورها و روش های مهاجرت کاری ممکن است نیازی به مدرک زبان نداشته باشند. مانند روش انتقال درون شرکتی کانادا (ICT)

در حال حاضر کانادا، امارات، عمان، آلمان و استرالیا شرایط خوبی برای کار در خارج برای ایرانیان دارند.

بله. بعضی کشورها مانند آلمان با مدرک دیپلم هم پذیرش نیروی کار مهاجر دارند.

کشورهایی که کمبود نیروی کار دارند معمولا راحت‌تر از بقیه کشورها ویزای کار می‌دهند. کانادا، استرالیا، آلمان و امارات نمونه این کشورها هستند.

بله. مدرک فنی‌حرفه‌ای مورد تایید بعضی کشورها برای اثبات مهارت تخصصی شماست. آلمان یکی از کشورهایی است که مهاجرت کاری به آن با مدرک فنی حرفه ای ممکن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تا چند لحظه ی دیگر یک کد تایید برای شما ارسال می گردد . لطفا در فیلد زیر قرار دهید.

در حال ارسال اطلاعات لطفا چند لحظه منتظر بمانید