موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

کار در اروپا

باتوجه‌به آمار*؛ حدود 30 درصد از جمعیت ایرانیان ساکنِ خارج، در اروپا زندگی می‌کنند. مهاجرت کاری هم درصد قابل‌توجهی از آمار مهاجرت ایرانیان به اروپا را تشکیل داده است. دلایل انتخابِ کار در اروپا برای ایرانیان قابل‌حدس است: امنیت شغلی، سطح رفاه بالا، دستمزد عالی، تنوع کشورها و مقاصد مهاجرتی، تنوع نیازمندی‌های شغلی، بازارِ کار فعال و امکان گرفتن اقامت دائم.

قاره اروپا شامل 50 کشور است. شرایط پیداکردن کار و مهاجرت کاری به اروپا هم باتوجه‌به کشور مقصد شما متفاوت است. در ادامه، شرایطِ کلی اخذ ویزای کار اروپا، میزان حقوق و دستمزد و کاریابی در این قاره پهناور را بررسی می‌کنیم. همچنین نگاهی به بهترین کشورهای اروپایی برای کار انداخته و اطلاعات مفید دیگری هم در اختیارتان می‌گذاریم. در ابتدا نگاهی به قوانین و وضعیت کار در اروپا می‌اندازیم:

شرایط کار در اروپا

بررسی کار در کشورهای اروپایی

قاره اروپا شامل 50 کشور است. شرایط پیداکردن کار و مهاجرت کاری به اروپا هم باتوجه‌به کشور مقصد شما متفاوت است. در ادامه، شرایطِ کلی اخذ ویزای کار اروپا، میزان حقوق و دستمزد و کاریابی در این قاره پهناور را بررسی می‌کنیم. همچنین نگاهی به بهترین کشورهای اروپایی برای کار انداخته و اطلاعات مفید دیگری هم در اختیارتان می‌گذاریم. در ابتدا نگاهی به قوانین و وضعیت کار در اروپا می‌اندازیم:

وضعیت و قوانین کار در اروپا چگونه است؟

بالاتر گفتیم که اروپا شامل 50 کشور است؛ که از این لیست فقط 27 کشور عضو اتحادیه اروپا هستند. به همین دلیل قوانین و شرایط کار در بسیاری از کشورهای اروپایی با هم متفاوت است. قوانین پایه کار در این قاره از این ‌قرار است:

وضعیت و قوانین کار در اروپا
ساعات کاری استاندارد در روز8 ساعت 🕗
ساعت کاری استاندارد در هفته37 تا 40 ساعت
حداکثر ساعات کاری در هفته48 ساعت 🕗
میزان مرخصی‌ها4 هفته در سال با حقوق
روزهای کاریدوشنبه - جمعه
روزهای تعطیل هفتهشنبه و یکشنبه

در بعضی کشورها روز شنبه تعطیل و در بعضی نیمه‌تعطیل است. کشورهای توسعه‌یافته‌ای مانند بلژیک (Belgium) هم به‌دنبال تصویب هفتۀ کاریِ چهار روزه با 3 روز تعطیلی رسمی هستند.

از نگرانی‌های دیگر ایرانیان قبل از مهاجرت، میزان حقوق و دستمزد است یا به‌طور خلاصه‌تر، پاسخ به این سوال: «آیا از پَسِ هزینه‌ها و مخارج خود برمی‌آیم؟» در ادامه به این سوال پاسخ می‌دهیم.

حقوق و دستمزد در اروپا چقدر است؟

بعضی کشورهای اروپایی جزو کشورهایی هستند که بیشترین دستمزد را در دنیا به نیروی کار خود پرداخت می‌کنند. ما لیست 10 کشور اروپایی که بیشترین حقوق را پرداخت می‎‌کنند، تهیه کرده‌ایم. آمار و ارقام این لیست را هم از اداره آمار اروپا (Eurostat) و چند وب‌سایت دیگر درآورده‌ایم. البته برای هر کشور، یک «حداقل درآمد ماهیانه» و یک «میانگین درآمد ماهیانه» نوشته‌ایم. این اعداد، حقوقِ خالص (NET Salary) هستند و پس از کسرِ مالیات حساب ‌شده‌اند.

رتبهکشورحداقل درآمد ماهانه (با کسرِ مالیات)میانگین درآمد ماهانه (با کسر مالیات)
1سوئیس2800 یورو4800 یورو
2لوکزامبورگ2100 یورو3800 یورو
3دانمارک1950 یورو3600 یورو
4ایرلند1800 یورو3000 یورو
5سوئد1700 یورو3000 یورو
6فنلاند1550 یورو2900 یورو
7هلند1550 یورو3050 یورو
8فرانسه1400 یورو2750 یورو
9بلژیک1350 یورو2700 یورو
10آلمان1300 یورو2800 یورو

باتوجه‌به اعداد، با کار در کشورهای اروپایی، درآمد بالایی گیرتان می‌آید و از امنیت شغلی خوب و مزایای متعدد دیگر هم بهره‌مند می‌شوید. خلاصه‌ کلام که اگر تخصص و مهارت خوبی دارید، نگران دستمزد نباشید؛ بیشترِ کشورهای اروپایی پول خوبی به نیروهای متخصص می‌دهند. اینجا ممکن است از خود بپرسید: «حالا چطور توی اروپا کار پیدا کنم؟» بحثِ بعدی درباره همین مورد است.

پیدا کردن کار در اروپا

جست‌وجوی کار در اروپا در وب سایت‌ها و روزنامه‌های مرتبط

چگونه در اروپا کار پیدا کنیم؟

برای پیداکردن کار در اروپا می‌توانید از کاریابی‌ها و وب‌سایت‌های درخواست مشاغل کمک بگیرید. مثلاً اگر می‌خواهید در کشور آلمان (Germany) کار پیدا کنید، به وب‌سایت‌های کاریابی آلمانی و کاریابی‌های ایرانیِ فعال در بازارکار آلمان سَر بزنید.


کشورهایی که کمبودِ نیروی کار دارند، مانند آلمان، معمولاً خودشان یک وب‌سایت حاوی لیست مشاغل مورد نیاز دارند.

یکی دیگر از راه‌های پیدا کردن کار در اروپا، این است که خودتان به آن کشور بروید و کار پیدا کنید! می‌پرسید چطور؟! بعضی کشورها مانند آلمان و اتریش (Austria) ویزای جستجوی کار (Job Seeker Visa) دارند. با گرفتن این ویزا، می‌توانید به‌مدت 6 ماه در این کشورها بمانید و کار پیدا کنید.

مشاغل مورد نیاز اروپا کدام‌اند؟

باتوجه‌به تعداد زیاد کشورهای اروپایی، با تنوع بالایی از بازارهای کار و مشاغل روبرو هستیم. هر کشور اروپایی باتوجه‌به نیازِ خود برای بعضی از مشاغل راحت‌تر و برای بعضی سخت‌تر ویزای کار صادر می‌کند. برای بررسی شغل‌های مورد نیاز برای گرفتن ویزای کاری اروپا، باید نگاهی به تغییرات و نیازهای بازارِ کار، کاریابی‌ها و وب‌سایت‌های دولتی آن کشور بیندازید.

می‌خواهید بدانید شغل و حرفه شما در اروپا تقاضا دارد یا نه؟! در مطلب مشاغل مورد نیاز اروپا لیستی از پرتقاضاترین تخصص‌ها در قاره سبز را آورده‌ایم. آن‌را از دست ندهید. خب اینجا ممکن است از خودتان بپرسید «حالا شرایط کار در اروپا چیه؟» در ادامه این موضوع را بررسی می‌کنیم.

شرایط مهاجرت کاری به کانادا

شرایط مهاجرت کاری به اروپا چیست؟

برای مهاجرت به اروپا از طریق کار، مانند خیلی از کشورهای دیگر و روش‌های دیگر باید شرایط عمومی و اختصاصی لازم را داشته باشید. البته این شرایط کشوربه‌کشور متفاوت است. همچنین شغلِ شما، شرایط شما، شرکت یا سازمان استخدام‌کننده، نوع ویزای کار و معیارهای دیگر هم در این شرایط موثر هستند.

مثلاً ممکن است برای یک کشور از شما سه سال سابقه کار، مدرک تحصیلیِ بالا و نمره زبانِ خوب بخواهند و برای کشوری دیگر بتوانید با یک سال سابقه کار هم اقدام کنید. شرایط تخصصی اخذ ویزای کار اروپا باتوجه‌به شغلِ شما، کشورِ مقصد و نوع ویزا مشخص می‌شود. اما مهم‌ترین شرایط عمومی این موارد هستند:

  • داشتن سابقه‌کاری مرتبط با رشته تحصیلی
  • مدرک تحصیلی
  • داشتن پیشنهاد شغلی (جاب آفر)
  • سن مناسب
  • مدرک زبان

جزئیات بیشتر را باید باتوجه‌به کشور مدنظر، از وکلا یا مشاوران مهاجرتی آن کشور پرس‌وجو کنید. در ادامه دو سوال پرتکرار درباره اخذ ویزای کاری اروپا را با هم بررسی می‌کنیم…

«آیا می‌تونم ویزای کار اروپا بدون مدرک زبان بگیرم؟»

هیچ شرکت و مدیری دوست ندارد فردی را که دانش زبان آن کشور را نمی‌داند و از مهارت‌های ارتباطی او مطمئن نیست، از آن سَرِ دنیا استخدام کند! آن‌ها نه دوست دارند وقت خودشان را هدر بدهند، نه وقت شما را؛ پس درجا رزومه شما را رد می‌کنند! بدونِ تعارف، شانس مهاجرت کاری بدون داشتن مدرک زبان خیلی خیلی پایین است. البته این احتمال، هرچند کم، ممکن است برای بعضی کشورها و شرایط وجود داشته باشد. دراین‌خصوص باید باید پرس‌وجو کنید.

«آیا می‌تونم با مدرک فنی‌حرفه‌ای در اروپا کار کنم؟»

بله! مهاجرت کاری به اروپا با مدرک فنی‌حرفه‌ای ممکن است. البته نه همه کشورها! اگر با مدرک فنی‌حرفه‌ای می‌خواهید مهاجرت کنید، برای گرفتن ویزای کار آلمان شانس خوبی دارید. آلمان، هم مدارک فنی‌حرفه‌ای ایران را قبول دارد و هم به نیروهای فنی و متخصص نیاز دارد!

برای مطالعه بیشتر درباره شرایط و قوانین کار آلمان، مطلب کار در آلمان را بخوانید. این نکته را فراموش نکنید: چیزی که بتوانید با استفاده از آن شانس اخذ ویزای کاری را بالا ببرید، جاب آفر است! در ادامه توضیح خواهیم داد.

حتما بخوانید:
مهاجرت کاری به آلمان

جاب آفر اروپا چیست و چطور جاب آفر بگیرم؟

جاب آفر (Job Offer) یعنی پیشنهادِ شغلی. جاب آفر اروپا هم یک پیشنهاد شغلی است که از طرف یک کارفرما در یکی از کشورهای اروپایی به شما داده می‌شود.

برای کار در بعضی کشورهای اروپایی حتماً نیاز به جاب آفر دارید و بدونِ آن امکان اخذ ویزا وجود ندارد. این نکته را فراموش نکنید که برای گرفتن پیشنهاد شغلی خارجی، باید رزومۀ قوی، مهارت‌های شغلی بالا و دانش زبانِ خوب داشته باشید.

به‌طور کلی، داشتن جاب آفر شانسِ اخذ ویزا را برای شما بالای می‌برد یا حتی آن را تضمینی می‌کند. برای گرفتن جاب آفر اروپا هم باید به کاریابی‌ها سر بزنید یا خودتان با شرکت‌ها و موسسات اروپایی در ارتباط باشید.

بهترین کشورهای اروپایی برای کار

شما کدام کشور را برای کار در اروپا انتخاب می‌کنید؟

بهترین کشورهای اروپایی برای کار کدامند؟

سوال خوبی است؛ اما پاسخ به آن کمی سخت است! هر فردی یک تعریف از «بهترین کشور» دارد. ممکن است برای شما بهترین کشور اروپا برای کار کشوری باشد که بیشترین حقوق را می‌دهد؛ درحالی‌که برای یک نفرِ دیگر، آن کشور که راحت‌تر ویزای کار و اقامت دائم بدهد بهترین است.

بعضی هم ممکن است به نظر و تجربۀ جمعی توجه کنند و باتوجه‌به محبوبیت و تقاضا برای کار در یک کشور، آن‌ها هم برای مهاجرت به همان کشور تشویق شوند. اگر در نگاهِ اول بخواهیم بر اساس چند معیار بهترین کشورها را انتخاب کنیم، نظرِ ما این است:

  • آلمان (از نظر راحتیِ اخذ ویزا، نیازمندی‌های شغلی متنوع و بازارِ کارِ قوی)
  • دانمارک (از نظر میزان حقوق، سطح رفاه و خوشبختی)
حتما بخوانید:
ویزای کار دانمارک

خدمات پارسی کانادا برای کار در اروپا چیست؟

خدمات پارسی کانادا برای مهاجرت کاری به اروپا تا به امروز شامل موارد زیر است:

  • مهاجرت کاری به آلمان
  • مهاجرت کاری به دانمارک

در صورتی‌که نیاز به مشاوره دارید، فرم ارزیابی زیر را پُر کنید تا مشاوران ما با شما تماس بگیرند.

اگر هم سوالی یا ابهامی دارید یا می‌خواهید نظرتان را با ما به‌اشتراک بگذارید، در قسمت نظرات منتظر پیام شما هستیم! در ادامه یک خلاصه از مطلب را بررسی می‌کنیم و بعد از آن به چند سوال متداول پاسخ می‌دهیم.

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

"*" indicates required fields

شماره همراه با 09 شروع شود.

سخن پایانی

قارهِ سبز، خانۀ حدود 30درصد مهاجران ایرانی است. درصد قابل‌توجهی‌ از این آمار هم برای کار و اخذ اقامت کاری اروپا مهاجرت کرده‌اند. هرچند شرایط کار در اروپا بستگی به کشور مقصد، شرایط شما و نوع ویزا دارد؛ اما معمولاً سن، مدرک تحصیلی، سابقه کار و مدرک زبان از مهم‌ترین شرایط هستند. برای مهاجرت به اروپا از طریق کار، اول باید از طریق کاریابی‌ها، شغل موردنظر خودتان را پیداکنید، جاب آفر بگیرید و با داشتن شرایط، مهاجرت کنید.

سوالات متداول

با داشتن تخصص و مهارت موردنیاز، گرفتن جاب آفر و داشتن شرایط مدنظر، ایرانیان می‌توانند به‌راحتی در اروپا کار کنند. معمولاً اولویت پذیرش نیروی کار و صدور ویزا، مهارت و تخصص افراد است نه نژاد و ملیت.

قدم اول، انتخاب کشور مقصد و بررسی شرایط آن کشور برای صدور ویزای کار است. داشتن سابقه‌کار مرتبط، مدارک تحصیلی، سنِ مناسب و مدرک زبان از شرایط مهم است. همچنین باید از یک شرکت یا سازمان اروپایی پیشنهاد شغلی بگیرید و آن‌ها را متقاعد کنید جاب آفر صادر کنند. پس از این مراحل، می‌توانید ویزای کاری بگیرید.

از طریق دو روش. روش اول: از طریق کاریابی‌های اروپایی و ایرانیِ فعال در بازارکار اروپا. روش دوم: از طریق گرفتن ویزای جستجوی کار (Job Seeker Visa) و اقامت 6 ماهه برای پیداکردنِ کار. درحال‌حاضر کشورهای آلمان و اتریش این ویزا را صادر می‌کنند.

احتمال آن خیلی خیلی کم است. دانشِ زبان یکی از مدارک و شرط‌های اصلی گرفتن جاب آفر و ویزای کاری اروپاست.

بله! البته فقط در بعضی کشورها مانند آلمان این امکان وجود دارد.

 

* دبیرخانه شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال