موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

کار در آلمان چگونه است

آلمان، مقصد اول مهاجرت ایرانیان به اروپاست. وقتی بحثِ مهاجرت کاری باشد، باز‌هم ایرانیانِ زیادی کار در آلمان را به سایر کشورهای اروپایی ترجیح می‌دهند. این مطلب، صفر تا صد ِکار در آلمان است که در آن مطالب مختلفی، از مشاغل موردنیاز، قوانین و شرایطِ کار گرفته تا حقوق، بیمه، مالیات و کاریابی را بررسی می‌کنیم.

قبل از خواندن ادامۀ متن؛ اگر به هر دلیلی فرصت مطالعۀ این مقاله را ندارید یا از حوصلۀ شما خارج است و در صورتی که نیاز به مشاوره دارید،  فرم ارزیابی مهاجرت را پُر کنید تا با یک مشاورۀ دقیق راهنمایی‌تان کنیم.

دلایل برای انتخاب آلمان زیاد است؛ راحتیِ اخذ ویزا، تنوع مشاغل و تخصص‌های مورد‌نیاز، حقوق و دستمزد خوب، امکان اخذ اقامت دائم آلمان و سطح رفاه بالا. اگر کشوری راحت به شما ویزا دهد، بازار کار خوبی برای شغل شما داشته باشد، اقامت دائم و زندگی باکیفیتی ارائه دهد؛ آیا برای کار در آن کشور ترغیب نمی‌شوید؟! آلمان یکی از این کشورهاست.

وضعیت کاردر آلمان و مهاجرت به این کشور

برای کار در اروپا، ایرانیان معمولاً آلمان را انتخاب می‌کنند.

در این مطلب، کار در آلمان را زیر ذره‌بین می‌بریم. مشاغل موردنیاز، قوانین و شرایطِ کار، حقوق، بیمه، مالیات و کاریابی از مهم‌ترین عناوینی هستند که بررسی می‌کنیم. با این سؤال شروع می‌کنیم: «چرا آلمان نیروی کار می‌پذیرد و آیا هنوز هم شانس مهاجرت کاری به آلمان برای ایرانیان وجود دارد؟»

پذیرش نیروی کار در آلمان چگونه است؟

اقتصاد آلمان در اروپا رتبه اول و در دنیا رتبه چهارم را به خود اختصاص داده است.آلمان یکی از بزرگترین اقتصادهای جهان از لحاظ تولید ناخالص داخلی و تولید سرانه به ازای هر کارگر است.

کاهش نرخ تولد و کمبود نیروی متخصص، تأثیر منفی برروی اقتصاد آلمان دارد. اوایل سال 2022 بود که اولاف شولتس (Olaf Scholz) – صدراعظم آلمان – اعلام کرد*: این کشور برای کمبود نیروی کار و ایجاد تعادل اقتصادی، قصد دارد هرساله 400 هزار مهاجر متخصص پذیرش کند! عدد بزرگی است، نه؟! به نمودار زیر دقت کنید:

آمار شغل های خالی در آلمان در سال های 2021 و 2022

آمار شغل‌های خالی در آلمان در سال‌های 2021 و 2022

بنابراین نگران نباشید! آلمان برنامه‌های بلندمدتی برای پذیرش نیروی کار خارجی دارد. اگر مهارت و تخصصِ خوب و شرایط لازم را دارید، این فرصت خوبی است برای کار در آلمان. حالا ممکن است از خود بپرسید «آلمان برای چه مشاغلی نیازمند نیروی کار خارجی است؟»

مشاغل موردنیاز آلمان کدامند؟

آلمان در حوزه‌های زیادی متخصص نیاز دارد؛ اما این نیاز در بعضی حوزه‌ها خیلی بیشتر از بقیه است! مانند موارد زیر:

 • پرستاری و مراقبت
 • فناوری اطلاعات
 • پزشکی و سلامت
 • فنی
 • بازاریابی و فروش
 • مهندسی
 • علومِ پایه و تحقیقاتی

دولت این کشور، لیست مهم‌ترین شغل‌های موردنیاز را در این وب‌سایت منتشر کرده است.


البته وجود نداشتن عنوان شغلی شما در این لیست، به‌این‌معنا نیست که آلمان به حرفه شما نیاز ندارد!

ما با بررسی بازار کار آلمان، در هر حوزه چند شغل پرتقاضا را پیداکرده و با جزئیات و حقوق ماهانه، در مقاله مشاغل مورد نیاز آلمان آن‌ها را معرفی کرده‌ایم. آن را از دست ندهید. حقوق و دستمزد هم از نگرانی‌های دیگر متقاضیان مهاجرت کاری به این کشور است. در ادامه حقوق کار در آلمان را بررسی می‌کنیم.

دستمزد و حقوق کارگران در آلمان چقدر است؟

آلمان دستمزد خوبی به نیروهای کار پرداخت می‌کند؛ هرچه تجربه‌کار و سطح تخصص بیشتر شود، حقوق هم بیشتر خواهد شد. در زیر، حداقل حقوق کار در آلمان را باتوجه ‌به حقوق ساعتی آورده‌ایم:

حداقل حقوق در آلمان
حقوق 1 ساعت کار
12/41 یورو
حقوق 1 روز (8 ساعت)
‭۹۹/۲۸‬ یورو
حقوق 1 هفته (40 ساعت)
‭۴۹۶/۴‬ یورو
حقوق 1 ماه (160 ساعت)2,151 یورو

البته از ماه جولای (July)، حداقل حقوق ساعتی در آلمان از 9.82 یورو به 10.45 یورو افزایش می‌یابد و مبنای محاسبه دستمزد روزانه و ماهانه هم همین عدد خواهد بود. البته این رقم در بعضی ایالت‌های آلمان طبق قوانین ایالتی بیشتر تعیین شده است.


دقت کنید این اعداد حداقل دستمزد در آلمان هستند؛ یعنی بسیاری مشاغل و تخصص‌ها حقوق بالاتری از این ارقام دارند.

میانگین حقوق ماهانه هم توسط دولت آلمان تعیین نشده و میزان آن باتوجه‌به شغل، ایالت، سطح تخصص، سطح تحصیلات و … متفاوت است؛ اما میانگین حقوق خالص ماهانه در آلمان رقمی در حدود 4000 یورو در ماه است. با این رقم می‌توانید یک زندگی خوب در این کشور مرفه اروپایی داشته باشید. در مطلب حقوق در آلمان، اطلاعات کامل‌تر و جزئی‌تری از وضعیت حقوق در ایالت‌های مختلف آلمان و مشاغل مختلف آورده‌ایم. برای مطالعۀ بیشتر، این مقاله را از دست ندهید.

در ادامه نگاهی به قوانین کار در آلمان می‌اندازیم:

قانون کار در آلمان

خلاصه قوانین کار در کشور آلمان را در زیر آورده‌ایم:

قانون کار در آلمان
ساعات کاری در روز7 - 8 ساعت
حداقل ساعات کاری در هفته36 - 40 ساعت
حداکثر ساعات کاری مجاز48 ساعت در هفته
میزان مرخصی24 روز در سال
روزهای کاریدوشنبه - شنبه

تازه به قسمت جذاب ماجرا رسیده‌ایم! قوانین زیر هم بخشی از حقوق و مزایای کارگران در آلمان هستند:

 • مرخصی به‌دلیل بیماری:

درصورت مریض‌بودن و شرایط نامناسب جسمی و روحی: تا شش هفته با حقوق و بیمه، تمدید بیشتر از شش هفته به صلاحدید پزشک.

 • مرخصی به‌دلیل زایمان:

شش هفته قبل از زایمان و هشت هفته بعد از زایمان با حقوق و بیمه

 • مرخصی برای نگهدای از فرزند:

حداکثر 3 سال برای هر والد، قابل اخذ توسط پدر و مادر، هردو و قابل انتقال به همسر. دارای حقِ والدی یا Parental Allowance (Elterngeld) که میزان آن 65 تا 100 درصدِ دستمزد و مزایای زمان اشتغال است.

جالب بود، نه؟! این‌ها فقط بخشی از حقوق و قوانین حمایت از کارگران در آلمان بود. به یک موضوع استرس‌آور رسیدیم! میزانِ مالیات، یکی دیگر از نگرانی‌های متقاضیان مهاجرت به آلمان و زندگی در این کشور است.

حتما بخوانید:
بیمه درمانی آلمان

قانونِ مالیاتِ کار در آلمان

میزانِ مالیاتِ کارکردن در آلمان باتوجه‌به سطح درآمد شما مشخص می‌شود. افرادی که در سال تقریباً زیر 10 هزاریورو درآمد دارند، از قانون مالیات معاف هستند. جزئیات را در زیر آورده‌ایم:

میزان درآمدمیزان مالیات
حداکثر 9,744 یورو در سال0%
9,744 - 57,918 یورو در سال14% تا 42%
57,919 - 274,612 یورو در سال42%
بیشتر از 274,613 یورو در سال45%

جزئیات بیشتر در سیستم مالیات این کشور را در مطلب مالیات در آلمان بخوانید.

قانونِ بیمۀ کار در آلمان

آلمان دو نوع بیمه دارد؛ بیمه دولتی و بیمه خصوصی. اگر درآمد شما کمتر از 60,750 یورو در سال (5,063 یورو در ماه) باشد؛ باید برای بیمه دولتی اقدام کنید. هرماه 14.6% از حقوق شما برای بیمه به‌حساب دولت می‌رود. نصف این رقم را کارفرما و نصف آن را شما پرداخت می‌کنید. بیشترِ جمعیت آلمان بیمه دولتی دارند و سطح کیفیتِ خدمات آن بسیار بالاست. بیمه خصوصی هم گزینه‌ای برای افراد پردرآمد است.

امیدواریم تااینجا خسته نشده باشید! در ادامه نحوه کار پیداکردن، مدارک و شرایط کار در آلمان برای ایرانیان را بررسی می‌کنیم. با کاریابی شروع می‌کنیم:

کاریابی در آلمان

برای پیداکردن کار در آلمان چند راه وجود دارد. بهترین و دردسترس‌ترین راه، استفاده از کاریابی‌هاست. وب‌سایت‌های کاریابی در آلمان و مؤسسات کاریابی خارجی در ایران می‌توانند به شما در این‌ مورد کمک کنند.


پارسی کانادا، با داشتن وکلای حرفه‌ای و مجوز کاریابی خارجی و با شناخت بازارکار آلمان، در مسیر کاریابی و اخذ ویزای کار آلمان به شما کمک می‌کند. کافیست فرم ارزیابی را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

راه دیگر، رفتن به آلمان و جستجوی کار در این کشور است. با گرفتن ویزای جستجوی کار آلمان (Job Seeker Visa) می‌توانید تا 6 ماه در این کشور بمانید و کار پیداکنید. البته هزینه‌های اقامت با خودتان است. اگر شغل مدنظر خود را پیدا کردید، اقامت خود را به اقامت کاری تبدیل می‌کنید و در آلمان می‌مانید. اطلاعات بیشتر را در مطلب کاریابی در آلمان بخوانید. احتمالا می‌پرسید شرایط کار در آلمان چگونه است؟! در ادامه بررسی می‌کنیم.

حتما بخوانید:
کاریابی در آلمان

شرایط کار در آلمان برای ایرانیان

شرایط کار در این کشور باتوجه‌به نوع ویزا، شغل شما، شرایط کارفرما و حتی ایالت مدنظر، متفاوت است. خلاصه‌ای از مهم‌ترین شرایط را در زیر آورده‌ایم:

 • داشتن پیشنهاد شغلی معتبر از یک کارفرمای آلمانی (جاب آفر)
 • داشتن سابقه‌کار مرتبط
 • داشتن مدرک زبان آلمانی B1/ B2 (در بیشتر روش‌ها الزامیست)
 • تمکن مالی
 • تکمیل مدارک

شرطِ سنی هم در بسیاری از روش‌ها ذکر نشده؛ اما داشتن سن مناسب (45-18 سال بسته به نوع روشِ مهاجرت) می‌تواند شانس اخذ ویزا را برای شما بالا ببرد. خب اینجا ممکن است بپرسید: «حالا برای اخذ ویزای کار آلمان چیکار کنم؟»

ویزای کاری آلمان

با داشتن شرایط لازم و تکمیل مدارک، درخواست ویزا می‌دهید و با گرفتن آن به آلمان مهاجرت می‌کنید. اقامت شما موقت است و معمولا یک بلوکارت آلمان (Blue Card) به‌ شما داده می‌شود. معمولاً هم بعد از 4 سال کار می‌توانید اقامت دائم آلمان را بگیرید.

ویزای کار در آلمان

نمونه ای از ویزای کار آلمان برای مهاجران

تمامی روش‌های مهاجرت کاری به آلمان، انواع ویزای کاری، شرایط اخذ ویزا، هزینه‌ها، مدارک موردنیاز و بسیاری اطلاعات دیگر در‌این‌باره را در مطلب مهاجرت کاری به آلمان بررسی کرده‌ایم. مطالعه آن را برای تکمیل اطلاعاتتان پس از خواندن این مطلب توصیه می‌کنیم.

در ادامه نگاهی به کار دانشجویی در آلمان و فرهنگِ کار در این کشور می‌اندازیم:

کار دانشجویی در آلمان

دانشجویان ایرانی می‌توانند تا 20 ساعت در هفته (2.5 روز کاری) در آلمان کار کنند. کارکردن بیشتر از این مقدار خطرناک است و ممکن است در مجوز اقامت آلمان و بیمه شما تاثیر منفی بگذارد. در روزهای تعطیل و تابستان‌ها، امکان کارکردن با ساعت‌های بیشتر هم برای دانشجویان ممکن است.

میزان حقوق دریافتی دانشجو‌ها هم همان حقوق مصوبِ دولت آلمان (9.82 یورو در ساعت) است. اگر قصد تحصیل در آلمان دارید، می‌توانید با کارِ دانشجویی، بخشی از هزینه تحصیل و زندگی خود را پرداخت کنید.

فرهنگِ کار در آلمان

فرهنگِ کار در آلمان به‌شدت سازمان‌یافته و سلسله‌مراتبی است. آلمانی‌ها برنامه‌ریزی‌های دقیقی انجام می‌دهند و مسائل را از جوانب مختلف بررسی می‌کنند. فقط با حقایق و آمار و ارقامِ مستند تصمیم می‌گیرند و از دستورکارهایِ دقیق و منظم پیروی می‌کنند.

زمان و وقت، دو مفهوم کاملاً شناخته‌شده و محترم هستند و همه‌چیز سَرِساعت است. مردم این کشور بسیار وقت‌شناس هستند. این رفتار هم در زندگی اجتماعی و هم زندگی شغلی یک رفتارِ حرفه‌ای است که از همه انتظار می‌رود.

اگر قصد کار در کشور آلمان را دارید، بهتر است کمی برروی مهارت‌ها و فرهنگ کاری خود کار کنید! دوست ندارید که پس از شروعِ کار، شما را به‌دلیل رعایت نکردن قوانین و رِوال خُشک و چارچوب‌های تعیین‌شده اخراج کنند؟!

خدمات پارسی کانادا برای کار در آلمان چیست؟

پارسی کانادا، با دراختیارداشتن وکلای رسمی مهاجرتی آلمان، مجوز مشاوره شغلی و کاریابی خارجی و با پرونده‌های موفقِ متعدد، یک مشاورهِ خوب و یک وکالت حرفه‌ای را به شما تضمین می‌دهد.

خدماتِ پارسی‌کانادا برای کشور آلمان، تا به امروز شامل روش‌ها و لاین‌های زیر است:

درصورتی‌که نیاز به مشاوره دارید، با پرکردن فرم ارزیابی مهاجرت، منتظر تماس مشاوران ما باشید:

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

"*" indicates required fields

شماره همراه با 09 شروع شود.

سخن پایانی

آلمان نیاز شدیدی به نیروی کار دارد؛ به‌ همین دلیل، گرفتن ویزای کار این کشور برای نیروهای متخصص چندان کارِ سختی نیست! دستمزدِ خوب، سطح رفاه بالا و تنوع نیازمندی‌های شغلی هم باعث شده در بین همه کشورهای اروپایی، کار در آلمان برای ایرانیان گزینه بهتری باشد.

یکی از شرایط کار در آلمان، داشتن پیشنهاد شغلی است؛ که برای گرفتن آن می‌توانید از کاریابی‌ها کمک بگیرید یا با اخذ ویزای جستجوی کار در این کشور به‌دنبال کار بگردید.

در قسمت نظرات می‌توانید سؤال و نظر خود را اعلام کنید. در ادامه چند سوال متداول را پاسخ می‌دهیم:

*رویترز

سوالات متداول:

داشتن پیشنهاد شغلی، مدرک زبان، تمکن مالی و سابقه‌کار مرتبط از مهم‌ترین شرایط هستند.

بله. آلمان مدارک فنی‌حرفه‌ای را تایید می‌کند و نیازمند نیروهای فنی و متخصص است.

درحال‌حاضر حداقل حقوق یک ساعت کار در آلمان 9.82 یورو است که از ماه ژولای 2022، به عدد 10.45 یورو افزایش پیدا می‌کند. میانگین حقوق ماهانه هم ماهی 4000 یورو است.

ساعات کاری روزانه در آلمان بین 7 الی 8 ساعت، در هفته بین 36 الی 40 ساعت و حداکثر 48 ساعت است.

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال