موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

معلومات درباره آلمان

آلمان (Deutschland) با نام رسمی جمهوری فدرال آلمان، کشوری در اروپای مرکزی است. این کشور دومین کشور پرجمعیت اروپا پس از روسیه و پرجمعیت‌ترین کشور عضو اتحادیه اروپا است. کشور آلمان بین دریای بالتیک در شمال و رشته کوه‌های آلپ در جنوب قرار گرفته است.
کشور آلمان به «کشور شاعران و متفکران» (Country of poets and thinkers) شناخته می‌شود. پایتخت این کشور برلین (Berlin)، مرکز مالی آن فرانکفورت (Frankfurt) و بزرگ‌ترین منطقه شهری این کشور منطقه روهر (Ruhr) است.
در این مطلب پارسی کانادا، اطلاعاتی درباره آلمان ارائه شده تا بیشتر با این کشور آشنا شویم. در ابتدا با اطلاعات کلی این کشور آشنا می‌شویم:

نامآلمان (Germany)
پرچمپرچم آلمان
پایتختبرلین (Berlin)
نام رسمیجمهوری پارلمانی فدرال (Federal Republic of Germany)
معنای آلماننامگذاری توسط رومی‌ها; ژرمنیا که از واژه Gaulish یا Celtic به معنای «همسایگان» گرفته شده است
زبان های رسمیآلمانی | انگلیسی | فرانسوی
سیستم حکومتیفدرال پارلمانی | صدراعظم
جمعیت (تا سال 2021)حدود 83.25 میلیون نفر
مساحت357,022 کیلومتر مربع
آب و هواچهار فصل
رئیس دولت (رئیس جمهور)فرانک والتر اشتاین مایر (Frank-Walter Steinmeier)
صدر اعظماولاف شولتز (Olaf Scholz)
دینمسیحیت
واحد پولیورو
تعداد ایالت16
شاخص امید به زندگی (OECD)81.4 سال
دامنه اینترنتی TLDde.
منطقه زمانیUTC +1, UTC +2
پیش شماره49+

موقعیت جغرافیایی و نقشه آلمان

آلمان از لحاظ موقعیتی با 9 کشور دیگر همسایه است. از شمال با دانمارک، از شرق با لهستان و جمهوری چک، از جنوب با اتریش و سوئیس و از غرب هم‌جوار فرانسه، لوکزامبورگ، بلژیک و هلند است.

ایالت های آلمان

جمهوری فدرال آلمان همان‌طور که از نامش پیداست یک کشور فدرال است. (حکومت فدرال نوعی حکومت است که شامل ترکیبی از دولت‌های مستقل ایالتی است و یک دولت مرکزی که توسط مردم همه ایالت‌ها انتخاب می‌شود.)
کشور آلمان به‌عنوان یک جمهوری فدرال، از 16 ایالت تشکیل‌شده که هر دولت ایالتی تا حدی وظایف ایالتی خود را بر عهده می‌گیرد. این ایالت‌ها هرکدام فرهنگ، ویژگی‌ها و چشم انداز منحصر به فرد خود را دارند.

ایالتمرکزپرچم
بادن-وورتمبرگ (Baden-Württemberg)اشتوتگارت (Stuttgart)پرچم بادن وورتمبرگ آلمان
بایرن (Bayern)مونیخ (Munich)پرچم استان باواریا آلمان
براندنبورگ (Brandenburg)پوتسدام (Potsdam)پرچم براندنبورگ آلمان
برلین (Berlin)برلین (Berlin)پرچم برلین آلمان
برمن (Bremen)برمن (Bremen)پرچم استان برمن آلمان
تورینگن (Thüringen)ارفورت (Erfurt)پرچم تورینگن آلمان
راینلاند-فالتز (Rhineland-Palatinate)ماینز (Mainz) پرچم راینلاند-فالتز
زارلاند (Saarland)زاربروکن (Saarbrücken)پرچم زارلاند آلمان
زاکسن (Sachsen )درسدن (Dresden)پرچم زاکسن آلمان
زاکسن-آنهالت (Sachsen-Anhalt)ماگدبورگ (Magdeburg)پرچم زاکسن آنهالت آلمان
شلسویگ-هولشتاین (Schleswig-Holstein)کیل (Kiel)پرچم شلسویگ-هولشتاین
مکلنبورگ-فورپومرن (Mecklenburg-Vorpommern)شورین (Chorin)پرچم مکلنبورگ-فورپومرن
نوردراین-وستفالن (Nordrhein-Westfalen)دوسلدورف (Düsseldorf)پرچم نوردراین-وستفالن
نیدرزاکسن (Niedersachsen)هانوفر (Hannover)پرچم نیدرزاکسن آلمان
هامبورگ (Hamburg)هامبورگ (Hamburg)پرچم هامبورگ آلمان
هسن (Hessen )ویسبادن (Wiesbaden)پرچم هسن آلمان

اطلاعات بیشتر درباره این ایالت‌ها را در مطلب ایالت های آلمان بخوانید.

مهم‌ترین شهرهای آلمان

آلمان 3 شهر با جمعیت بیش از یک میلیون نفر دارد. بزرگترین شهر آلمان و پایتخت این کشور در ایالت برلین (Berlin) است که تقریبا 3.6 میلیون نفر جمعیت دارد. هامبورگ (Hamburg)، مونیخ (München) و کلن (Köln) به ترتیب دیگر شهرهای بزرگ کشور آلمان هستند.

 • بایرن (Bayern)
 • هامبورگ (Hamburg)
 • مونیخ (Munich)
 • کلن (Cologne)

آب و هوای آلمان

آلمان یک کشور چهار فصل است که آب‌وهوای معتدلی در سراسر کشور با تابستان‌های گرم و زمستان‌های سرد دارد. در این کشور به ندرت دوره‌های طولانی یخبندان یا برف دیده می‌شود. شهرهای ساحل شمالی در ایالت باواریا در زمستان سردترین دما در کشور آلمان را دارند.

در مناطقی آب و هوا خنک یا معتدل با بادهای غربی همراه است. در طول سال باران می‌بارد. دمای هوا گاهی اوقات به 10- درجه سانتیگراد در زمستان و 35 درجه سانتیگراد در ماه‌های تابستان می‌رسد. فرانکفورت در تابستان گرم‌ترین شهر آلمان است. آفتابی‌ترین شهرهای آلمان لزوماً گرم‌ترین شهرها نیستند. ایالت‌هایی نظیر سارلند، ساکسونی بالاترین دما را دارند. در واقع، شهرهایی که بالاترین میانگین دما را دارند در ایالت‌های غربی و محروم از آفتاب واقع شده‌اند. آب و هوای آلمان را در این مقاله می‌توانید کامل مطالعه کنید.

دین مردم آلمان

دین غالب مردم آلمان مسیحیت است. از طرفی در میان دین‌های اقلیت، اسلام بزرگ‌ترین دین است. البته ادیان دیگری هم وجود دارند که حدود %4-3 از جمعیت را تشکیل می‌دهند. در این میان جمعیت مسحیان به صورت زیر توزیع شده است:

 • کاتولیک رومی (%29.9)
 • پروتستان (%29.8)
 • ارتدکس (%1.3)

ادیان دیگری هم در آلمان وجود دارند از جمله یهودیت،بودیسم، هندوئیسم.

فرهنگ در آلمان

آلمان به‌عنوان یک کشور با تاریخ طولانی و غنی شناخته‌شده است. تاریخی که در طول 1000 سال گذشته این کشور را در خط مقدم اندیشه، سیاست و هنر اروپا قرار داده است. این تاریخ با ادبیات، هنر، فلسفه، منطق، عقل و البته عشق ترکیب‌ شده است. فرهنگ این کشور در خانواده‌ها جا دارد و البته محیط کار هم فرهنگ مخصوص خود را دارد. به عنوان مثال آلمانی‌ها مانند ژاپنی‌ها به کار تعهد دارند و کار جز ارزش‌های این کشور به حساب می‌آید. به همین منظور در این مقاله درباره فرهنگ آلمان را به طور کامل توضیح داده‌ایم.

اقتصاد در آلمان

اقتصاد آلمان یک اقتصاد بسیار توسعه‌یافته است. این کشور دارای بزرگ‌ترین اقتصاد ملی در اروپا و چهارمین اقتصاد بزرگ ازنظر تولید ناخالص داخلی در جهان است. اقتصاد آلمان از روند رشد آهسته خود خارج ‌شده و نسبت به سال گذشته رشد 3.05 درصد در تولید ناخالص داخلی داشته است. آلمان یکی از بزرگ‌ترین صادرکنندگان در زمینه خودرو و قطعات خودرو، صنایع شیمیایی، صنایع برق و دارو است و بیشترین مبادلات را با کشورهای بزرگ به‌ویژه آمریکا، فرانسه، چین و هلند دارد.
در سال جدید با افزایش دستمزدها و رشد یکسری از تکنولوژی‌ها و وجود صنایع بزرگ در آلمان زمینه فرصت برای حضور متخصصان و کارگران خارجی بسیار مناسب‌تر شده است. در یک نگاه شهرهایی که از نظر اقتصادی در آلمان اهمیت بیشتری دارند به صورت زیر است:

 1. برلین: مرکز پویا، شهر رشد استارتاپ‌ها؛ اگر در زمینه فناوری، بازاریابی یا هر زمینه خلاقی هستید، برلین فقط یک انتخاب خوب نیست، بهترین انتخاب شماست.
 2. مونیخ: مرکز دیدار رفاه با فرهنگ؛ این شهر که محل زندگی غول هایی مانند BMW و زیمنس است، مشاغلی را ارائه می‌دهد که آینده را شکل می‌دهند. اگر در رشته مهندسی یا IT هستید، مونیخ مانند یک معدن طلا است.
 3. فرانکفورت: قلب مالی، بانک مرکزی اروپا و تعداد بیشماری از موسسات مالی را در خود جای داده است. اگر زمین بازی شما مالی، بانکداری یا فین تک است، فرانکفورت جایی است که باید باشید.
 4. هامبورگ: دروازه تجارت، به عنوان یک شهر بندری بزرگ،  شهر تجارت، تدارکات و شرکت های رسانه ای است. هامبورگ ترکیبی منحصر به فرد از صنایع سنتی و نوآوری مدرن را ارائه می‌دهد.

دیدنی های کشور آلمان

دیدنی‌های آلمان در زمینه تاریخ، فرهنگ و زیبایی‌های طبیعی هستند. این دیدنی‌ها به بهترین شکل ماهیت یک سفر جذاب به آلمان را توصیف می‌کنند. وجود شهرهای تاریخی همراه با جنگل‌ و کوه‌، بازدیدکنندگان را هیجان‌زده می‌کند. کسانی که به آلمان سفر می‌کنند:

 • اگر مایل به دیدن مناظر زیبا و تجربه هنر هستند، باید به مناطق شهری مانند مونیخ، فرانکفورت یا هامبورگ بروند.
 • اگر که به دنبال فعالیت‌های تفریحی هستند، باید بازدید از مکان‌هایی مانند آلپ باواریا، جنگل سیاه یا دره راین را در نظر بگیرند.

برای آشنایی بیشتر با این جاذبه‎‌ها، مطلب دیدنی‌ های گردشگری آلمان را مطالعه کنید.

زندگی در آلمان

مشاغل و حقوق خوب، محیطی پاک، نرخ پایین جرم و جنایت، اوقات فراغت زیاد، جاذبه‌های فرهنگی و حمل و نقل عمومی خوب مواردی هستند که آلمان را برای خارجی‌ها جذاب می‌کند. مردم به دلایل زیادی به آلمان مهاجرت می‌کنند، اما احتمالاً مهم‌ترین این موارد سیستم اقتصادی و رفاهی قوی است. هم کار وجود دارد و می‌توانید با داشتن تخصص استخدام شوید و هم امکانات برای زندگی فرد و حتی فرزندان در سطح قابل قبولی بالا است. برای آشنایی با زندگی در آلمان راهنمای جامع زندگی در آلمان را مطالعه کنید.

کار در آلمان

همان‌طور که در بخش قبلی دیدیم اقتصاد آلمان بسیار پیشرفته و رو به رشد است. در سال‌های اخیر تقاضا برای کار آلمان افزایش یافته است. راحتی اخذ ویزا در کنار جایگاه‌های شغلی متفاوتی که دارد جذابیت این کشور را برای مهاجران بالا برده است. در این مقاله ما کار در آلمان، قوانین و شرایط کار در کشورآلمان را به طور کامل بررسی کرده‌ایم.

اشتغال و درآمد در آلمان

گزار‌ش‌های Statista در سال 2024 نشان می‌دهد که آلمان بیش از 770301 فرصت شغلی را ثبت کرده است. این فرصت‌ها در بخش های مختلف از جمله فناوری اطلاعات، مراقبت های بهداشتی و گردشگری است. گزارش های اخیر نشان می‌دهد که آلمان از نظر کیفیت زندگی در رتبه نهم قرار دارد و مهاجران را از سراسر جهان جذب می‌کند.

نرخ رشد تولید ناخالص داخلی هم در حال حاضر 2.5٪ است. گلوبال دیتا گزارش می‌دهد که نرخ بیکاری آلمان برای سال‌های 2023-2024 بین 3.4 تا 3.93 درصد تعیین شده است. آلمان از 447055 مهاجر برای رفع کمبود نیروی کار در صنایع مختلف استقبال می‌کند.

میانگین حقوق سالانه در آلمان بین 44164 یورو تا 75 هزار یورو است و حداقل دستمزد از سال 2024 به ازای هر ساعت 12.41 یورو است. پردرآمدترین ایالت های آلمان عبارتند از: برلین، مونیخ و فرانکفورت. اقتصاد قوی این کشور و تاکید زیاد بر نیروی کار ماهر، آن را به گزینه ای برتر برای مهاجران ماهر برای کار و اقامت در آلمان تبدیل کرده است.

مهاجرت به آلمان

امروزه، کشور آلمان یکی از محبوب‌ترین مقاصد برای مهاجران در جهان است. حدود 26 درصد از جمعیت 83 میلیونی این کشور مهاجر هستند و بر اساس اطلاعات وزرات امور خارجه ایران، درسال 2021 تقریبا 319 هزار نفر از این جمعیت ایرانی هستند. چندین برنامه مهاجرتی در آلمان برای جذب مهاجران ماهر برای تکمیل نقش های شغلی مرتبط برگزار می‌شود.

این کشور قصد دارد از حدود 447،055 مهاجر برای پر کردن موقعیت‌های شغلی مختلف دعوت کند. تقاضای زیادی برای مشاغلی مانند مهندسان، پرستاران و پزشکان، تکنسین‌های هواپیما و تحلیلگران تجاری وجود دارد.
برای مهاجرت به آلمان روش‌های مختلفی وجود دارد که در زیر می‌توانید با مهم‌ترین روش‌های آشنا شوید:

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

"*" indicates required fields

شماره همراه با 09 شروع شود.

سوالات متداول

پایتخت کشور آلمان برلین است که بزرگترین شهر اقتصادی هم محسوب می شود. مهمترین شهرهای آلمان صنعتی ترین و بزرگترین شهرها هستند که به ترتیب شامل هامبورگ، مونیخ و کلن هستند.

تقسیم بندی کشور آلمان بر اساس ایالت یا state است و آلمان شامل 16 ایالت است.

آلمان یک کشور چهار فصل است با آب و هوای معتدل قاره ای است. در آلمان زمستان ها سرد و تابستان گرم است. دمای هوا در طول تابستان حدود 22- 23 درجه سانتی گرا است و در زمستان میانگین دمایی 0 درجه معمول است.

آلمان یکی از بهترین استانداردهای زندگی را در جهان را دارد. شهرهایی مانند مونیخ، فرانکفورت و دوسلدورف در رده 10 شهر برتر با بهترین کیفیت زندگی در سال 2019 قرار دارند. به طور کلی آلمان کشوری با محیطی تمیز، نرخ جرم و جنایت پایین، اوقات فراغت و جاذبه های فرهنگی فراوان و زیرساخت های توسعه یافته است.

حدود 95 درصد از افراد در کشور آلمان به زبان آلمانی صحبت می‌کنند. زبان های دیگری که جز اقلیت ها در آلمان هستند به ترتیب زبان انگلیسی و فرانسوی اند.

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال