موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

ایالت براندنبورگ آلمان

ایالت براندنبورگ (Brandenburg) آلمان از نظر وسعت، پنجمین ایالت فدرال کشور آلمان، دهمین ایالت از نظر جمعیت و بزرگترین ایالت از نظر مساحت است و در شمال شرقی آلمان قرار دارد. پایتخت این ایالت، پوتسدام (Potsdam) است. استان براندنبورگ آلمان علاوه بر احاطه ایالت شهر برلین، با ایالت‌های مکلنبورگ-فورپومرن (Mecklenburg-Vorpommern)، نیدرزاکسن (Lower Saxony) و زاکسن (Saxony) هم‌مرز است.

براندنبورگ به‌خاطر چشم‌انداز دلربا و طبیعت دست‌نخورده‌اش به‌عنوان یکی از سرسبزترین ایالت‌های آلمان شناخته می‌شود. تقریباً نیمی از مساحت براندنبورگ به کشاورزی اختصاص یافته و یک سوم دیگر پوشیده از جنگل است. به‌دلیل خاک‌های شنی آن، قبلاً به‌عنوان “جعبه شنی امپراتوری مقدس روم” شناخته می‌شد. رودخانه‌های البه (Elbe) و اودر (Oder) از آن عبور می‌کنند و بیش از 3000 دریاچه دارد. براندنبورگ همچنین دارای پارک ملی Lower Oder Valley است که در سال 1995 به‌عنوان تلاش مشترک کشور آلمان و لهستان برای حفظ گیاهان و جانوران منطقه تأسیس شد.

دروازه براندنبورگ (Brandenburg Gate) که در قرن هجدهم به‌عنوان نماد صلح ساخته شد معروف‌ترین اثر تاریخی برلین است.

نامبراندنبورگ (Brandenburg)
پرچمپرچم براندنبورگ
مرکزپوتسدام (Potsdam)
شعاراین می‌تواند خیلی آسان باشد (Es kann so einfach sein)
جمعیت (2022)2,494,648 نفر
مساحت29,480 کیلومتر مربع
زبان رسمیآلمانی - لهجه براندنبورگ
مهم‌ترین شهرهاپوتسدام (Potedsdam)، فرانکفورت (Frankfurt)، کتبوس (Cottbus)
آب‌وهوامعتدل
وزیرهوبرت دیتمار (Hubert Dietmar)
منطقه زمانیUTC+1
وبسایتwww.brandenburg.de

نقشه ایالت براندنبورگ

آب‌وهوای ایالت براندنبورگ آلمان

ایالت براندنبورگ با آب‌وهوای قاره‌ای-مرطوب شناخته می‌شود که حتی تابستان‌های گرم آن فصل خشک به حساب نمی‌آید. میزان بارندگی در این ایالت به‌طور متوسط 550 میلی‌متر در سال است. میانگین دما در هر نقطه از3- درجه در زمستان تا 26 درجه سانتی‌گراد در تابستان متغیر است. تفاوت جزئی بین آب‌وهوای غرب استان براندنبورگ و شرق آن وجود دارد. غرب براندنبورگ دارای آب‌‌وهوای دریایی است و شرق آن تحت تاثیر آب‌وهوای قاره‌ای، دارای تابستان‌های گرم و زمستان‌های سرد است.

زبان و مذهب مردم براندنبورگ

اغلب مردم در ایالت براندنبورگ به زبان مرسوم کشور آلمان و یا ترکیبی از آلمانی و لهجه برلین-براندنبورگ صحبت می‌کنند. لهجه برلین-براندنبورگ را می‌توان نوعی از زبان آلمانی دانست تا یک گویش جداگانه. در مناطق روستایی این استان بیشتر از گویش آلمانی پایین استفاده می‌شود که چندان رایج نیستند. همچنین تعداد بسیار کمی از مردم در جنوب شرقی ایالت براندنبورگ، نزدیک زاکسن و لهستان به زبان صربی پایین (مشابه لهستانی و چکی) صحبت می‌کنند.

نمایی از کلیسایی در آلمان که نشان از احترام مردم ایالت براندنبورگ به مذهب دارد

بیشتر مردم در استان براندنبورگ مسیحی هستند. مسیحیت در این ایالت شامل دسته‌های مختلفی است که از بزرگ‌ترین آن‌ها می‌توان به کاتولیک (Catholics) ، پروتستان (Protestants) و ارتودکس (Orthodox) اشاره کرد. قابل ذکر است که درصد قابل‌توجهی از مردم در این ایالت بدون دین هستند و انتخاب دین در کشور آلمان همانند بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا کاملا آزادانه است.

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

"*" indicates required fields

زندگی و فرهنگ مردم براندنبورگ

هر کدام از ایالت‌های آلمان دارای تاریخ و فرهنگ متفاوتی هستند و خصوصیات خاص خود را دارند. براندنبورگ یکی از کم‌تراکم‌ترین ایالت‌هاست و بیشتر ساکنان آن آلمانی‌های قومی شامل گروه کوچک بومی اسلاو (Slavs)، صرب‌ها (Sorbs) (متمرکز در بخش جنوب شرقی ایالت) و جمعیت نسبتاً کمی مهاجر هستند. همچون دیگر ایالت‌های آلمان، حریم خصوصی و وقت‌شناسی از ارزش‌های مهم در فرهنگ این ایالت است و برای آنها اولویت بالایی دارد.

مرکز فرهنگی مهم در ایالت براندنبورگ، شهر پوتسدام است، در این شهر ساختمان‌های مهمی از لحاظ معماری وجود دارد که مرتبط با خانواده سلطنتی پروس (Prusy) هستند. این شهر سالانه میزبان جشنواره موسیقی پوتسدام سانسوچی (Potsdam Sanssouci Music Festival) است. همچنین در طول سال فستیوال‌های موسیقی قابل توجهی در کاخ روزنبرگ (Rheinsberg Palace) در بخش شمالی ایالت برگزار می‌شود.

اقتصاد و بازارکار براندنبورگ

اقتصاد براندنبورگ از نظر ساختاری قوی نیست اما در مسیر تحول قرار دارد. طبق آمار سایت oecd-ilibrary استان براندنبورگ آلمان با تولید ناخالص داخلی (GDP) 75 میلیارد یورویی، ششمین اقتصاد کوچک در میان ایالت‌های آلمان است. بر اساس گزارش یورو استات (Eurostat) در میان ایالت‌های جدید، براندنبورگ در رتبه دوم (پس از زاکسن) قرار دارد. ارزش صادرات ایالت براندنبورگ 13.3 میلیارد یورو است که نشان دهنده 1٪ از کل صادرات کشور آلمان است.

از سال 2010 تا 2019، تولید ناخالص داخلی براندنبورگ تقریباً 20 درصد به صورت واقعی افزایش یافته است که تا حد زیادی (مانند بقیه آلمان) به‌دلیل رشد خدمات تجاری است.

نمایی از بازارها در ایالت براندنبورگ و جمعیتی که در حال رفت و آمد هستند

از جمله مهمترین صنایع خدماتی در براندنبورگ به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:

 • خدمات املاک و مستغلات
 • تجارت عمده فروشی
 • حمل‌ونقل
 • محل اقامت و غذا

در حال حاضر فناوری اطلاعات و ارتباطات، خدمات مالی، خدمات تخصصی، علمی و فنی سهم نسبتاً کمی در اقتصاد ایالت براندنبورگ آلمان دارند. و مهم‌ترین منابع اقتصادی در این ایالت به شرح زیر است:

 • صنایع فلزسازی
 • شیمی
 • فناوری هوایی به‌طور سنتی

بخش تولید در اقتصاد براندنبورگ (13%) نقش کمتری نسبت به بقیه اقتصاد آلمان (22%) داشته اما در حال افزایش است. برای اطلاعات بیشتر درباره اقتصاد آلمان مقاله زیر را مطالعه کنید:

حتما بخوانید:
اقتصاد آلمان

مهاجرت به براندنبورگ

اوایل سال 2022، اولاف شولتس (Olaf Scholz) – صدراعظم آلمان – اعلام کرد: این کشور برای کمبود نیروی کار و ایجاد تعادل اقتصادی، قصد دارد هرساله 400هزار مهاجرِ متخصص پذیرش کند. تنوع مشاغل و بازارِ کار، راحتیِ اخذ ویزای کار آلمان، حقوق و دستمزد بالا، شرایط سادۀ اخذ اقامت دائم و کیفیت بالای زندگی، همه از مزایای مهاجرت به آلمان هستند. طبق گزارش‌ اداره فدرال آمار کشور آلمان، در سال 2020 حدود 1،187،000 نفر مهاجر وارد این کشور شده‌اند.

طبیعت سرشار و بکر این ایالت، با دریاچه‌های بی‌شمار، جلوهٔ خاصی به ایالت براندبنورگ آلمان بخشیده است و صدها نفر در سراسر جهان بین ایالت‌های آلمان، براندنبورگ را برای مهاجرت به آلمان انتخاب می‌کنند.

مهاجرت به براندنبورگ آلمان و مسافری که با چمدان خود به سوی دروازه براندنبورگ در حال حرکت است.

کار در براندنبورگ آلمان

کارفرمایان به‌طور فزاینده‌ای به‌دنبال مهارت‌های تکنولوژی در همه مشاغل هستند. بر اساس اطلاعات سایت Burning Glass Technologies مشاغل برتر دارای متقاضی کار در حوزه‌های زیر هستند:

 • مهندسان (Engineers)
 • توسعه‌دهندگان نرم‌افزار Software Developers))
 • تحلیلگران سیستم (System Analysts)
 • مددکاران اجتماعی و مشاوران (Social Workers and Counsellors)
 • متخصص پزشکی و پرستاری (Specialist Medical and Nursing Practitioners)
 • تخصصان توسعه تجارت، بازاریابی (Business Development, Marketing Specialists)
 • حسابداری (Accounting)

اگر می‌خواهید کار در آلمان را برای مهاجرت به این کشور انتخاب کنید، با توجه به پیشرفت روزافزون ایالت براندنبورگ، پیشنهاد ما به شما انتخاب رشته‌های فوق برای مهاجرت به این ایالت است.

مهم‌ترین جاهای دیدنی در براندنبورگ آلمان

براندنبورگ با طبیعتی بکر و مکان‌های تاریخی و فرهنگی متعدد جاهای دیدنی فراوانی دارد که برای زندگی در آلمان شناخت آن‌ها خالی از لطف نیست. در ادامه به معرفی برخی از آن‌ها می‌پردازیم.

نمایی از کاخ سان سوسی در ایالت براندنبورگ آلمان که یکی از مکان های تاریخی بسیار زیبا در این ایالت است

 • کاخ سان سوسی (Sanssouci Palace)
 • کاخ شلوس راینسبرگ (Schloss Rheinsberg)
 • پارک سان سوسی (Sanssouci Park)
 • پموزه Gedenkstätte und Museum Sachsenhausen

سخن پایانی

وارد شدن به کشوری که با فرهنگ و دین آن‌ها آشنایی نداریم، شاید کار سختی باشد. قبل از ورود به هر منطقه‌ای بهتر است که با ویژگی‌ها و عقاید مردم آن منطقه آشنا باشیم که در ادامه به مشکلی برخورد نکنیم. در این مقاله سعی کردیم شما را با پیشینه، مذهب، آب‌وهوا، شرایط کار و زندگی در ایالت براندنبورگ آلمان آشنا کنیم تا بتوانید راحت‌تر برای مهاجرت تصمیم بگیرید. در صورت نیاز به راهنمایی و مشاوره برای مهاجرت به استان براندنبورگ آلمان با کارشناسان ما در مجموعه پارس در تماس باشید.

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

"*" indicates required fields

سوالات متداول:

ایالت براندنبورگ با آب‌وهوای قاره‌ای مرطوب شناخته می‌شود که حتی تابستان‌های گرم آن فصل خشک به حساب نمی‌آید.

بیشتر مردم در این ایالت مسیحی هستند. مسیحیت در این ایالت شامل دسته‌های مختلفی است که از بزرگ‌ترین آن‌ها می‌توان به کاتولیک (Catholics) ، پروتستان (Protestants) و ارتودکس (Orthodox) اشاره کرد.

اغلب مردم در ایالت براندنبورگ به زبان مرسوم کشور آلمان و یا ترکیبی از آلمانی و لهجه برلین-براندنبورگ صحبت می‌کنند.

حوزه مهندسان و توسعه‌دهندگان نرم‌افزار، تحلیلگران سیستم، مددکاران اجتماعی و مشاوران، پزشکان متخصص پزشکی و پرستاری و همچنین متخصصان توسعه تجارت، بازاریابی و حسابداری، مشاغل برتر دارای متقاضی کار در این ایالت هستند.

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال