موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

درباره ایالت برلین آلمان

برلین (Berlin) یا برلن پایتخت آلمان و بزرگترین شهر این کشور است. این ایالت فقط از شهر برلین تشکیل شده که شامل 12 بخش شهری مختلف است. ایالت برلین در شمال شرقی این کشور واقع شده و توسط ایالت براندنبورگ (Brandenburg) احاطه شده است.

ما در ادامه این مطلب میخواهیم شهر و ایالت برلین آلمان از قبیل آب و هوا، زندگی و فرهنگ، وضعیت اقتصادی و مهاجرتی را بررسی کنیم. پس اگر به دنبال اطلاعاتی درباره ایالت برلین آلمان هستید، تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

ایالت برلین آلمان
اطلاعات عمومی درباره ایالت برلین آلمان
نامبرلین (Berlin)
پرچمپرچم برلین
مرکزبرلین (Berlin)
جمعیت (2024)3,577,000 نفر
مساحت891.8 کیلومتر مربع
زبان رسمیآلمانی
مهم‌ترین شهربرلین
آب‌وهوامعتدل اقیانوسی
وزیرفرانسیسکا گیفی (Franziska Giffey)
منطقه زمانیUTC+1
وبسایتwww.berlin.de

نقشه ایالت برلین

شهرهای ایالت برلین کدامند؟

همانطور که گفتیم برلین یک شهر و ایالت است، یعنی این ایالت فقط همین یک شهر را دارد. البته برلین از 12 بخش یا ناحیه شهری مختلف تشکیل شده که هر کدام دولت محلی خود را دارند اما همه‌ی آن‌ها تابع دولت برلین هستند. این نواحی عبارتند از:

 1. شارلوتنبورگ-ویلمرزدورف (Charlottenburg-Wilmersdorf)
 2. فریدریشزهاین-کرویتسبرگ (Friedrichshain-Kreuzberg)
 3. لیشتنبرگ (Lichtenberg)
 4. مارتسان-هلرسدورف (Marzahn-Hellersdorf)
 5. میته (Mitte)
 6. نویکلن (Neukölln)
 7. پانکوو (Pankow)
 8. راینیکندورف (Reinickendorf)
 9. اسپانداو (Spandau)
 10. اشتگلیتس-تسلندورف (Steglitz-Zehlendorf)
 11. تمپلهوف-شونبرگ (Tempelhof-Schöneberg)
 12. ترپتوو-کوپنیک (Treptow-Köpenick)

آب و هوای ایالت برلین در فصول مختلف سال چگونه است؟

ایالت برلین آلمان دارای آب و هوای معتدل اقیانوسی است. این شهر در طول سال دارای سطح متوسطی از بارندگی است و در بین ماه‌های دسامبر تا مارس بارش برف خفیفی دارد. زمستان‌های برلین می‌تواند بسیار سرد باشد و دما اغلب به صفر می‌رسد. در اغلب مواقع در طی زمستان‌ها این شهر با برف و یخ پوشانده می‌شود و دمای هوا می‌تواند به حدود 2- درجه برسد. ماه‌های ژانویه و فوریه معمولا سردترین ماه‌های سال در برلین هستند.

برلین در فصل بهار و تابستان ممکن است با چند موج گرما مواجه شود، اما دمای هوای آن در طول تابستان‌ها معمولا حدود 25 درجه سانتیگراد است. قسمت شرقی برلین کمی تحت تأثیر آب و هوای قاره‌ای قرار دارد که باعث بارندگی سالانه بیشتری می شود.

به‌طور کلی برلین دارای تابستان‌هایی با دمای متوسط و گاهی گرم و زمستان‌هایی سرد است.

برلین ترکیب تاریخ و مدنیته

پس از جنگ جهانی اول برلین قلمرو جمهوری دموکراتیک آلمان (GDR یا آلمان شرقی) بود. جالب ایست بدانید خود شهر هم نمادی از تقسیم ملی بود، برلین شرقی پایتخت آلمان شرقی و برلین غربی سرزمین (ایالت) جمهوری فدرال آلمان (FRG یا آلمان غربی) بود. برلین غربی با ساخت دیوار معروف برلین در سال 1961 دچار انزوا شد و 45 سال این شرایط ادامه داشت.

با سقوط رژیم کمونیستی آلمان شرقی و بازکشایی دیوار در اواخر سال 1989 برلین به عنوان پایتخت تمام قد آلمان شناخته شد. در سال 1990 هم برلین به عنوان یکی از 16 ایالت آلمان تعیین شد.

فرهنگ مردم در برلین چگونه است؟

برلین یک شهر مهاجرپذیر و چندفرهنگی است که از کشورهایی مانند ترکیه، لهستان، ایتالیا و جهان عرب و… در این شهر ساکن شده‌اند. این تنوع را می‌توانیم در حوزه فرهنگ غذایی، جشنواره‌ها و زندگی روزمره ببینیم.

زبان رسمی در این شهر آلمانی است ولی با توجه به وجود جمعیت بالای مهاجران زبان انگلیسی هم در این شهر به نسبت بالایی صحبت می‌شود. اگر بخواهیم این شهر را از نظر فرهنگی بررسی کنیم به علت حضور مهاجران این شهر از فرهنگ آلمانی کمی فاصله گرفته و زندگی شبانه در این شهر رونق گرفته است.

در کل فرهنگ این شهر از سه نظر قابل بررسی است:

 • وجود مراکز فرهنگی: برلین به خاطر وجود مراکز فرهنگی، از جمله موزه ها، گالری ها، تئاترها و مکان های موسیقی متعدد، مشهور است.
 • سایت های میراث جهانی یونسکو: جزیره موزه در برلین، مجموعه ای از پنج موزه مهم بین‌المللی است، که در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد.
 • جشنواره‌ها: این شهر میزبان جشنواره های مختلفی مانند جشنواره بین المللی فیلم برلین (برلیناله) و کارناوال فرهنگ است.

به‌طور کلی می‌توان گفت که برلین شهر جهانیِ فرهنگ، سیاست، رسانه و علم است.

ساختمان موزه در برلین آلمان

نمایی از ساختمان موزه برلین آلمان

زندگی در ایالت برلین آلمان چگونه است؟

مردم از سرتاسر جهان برای زندگی در آلمان، به پایتخت این کشور هجوم می‌آورند. برلین بیش از 790,000 مهاجر را از بیش از 190 کشور مختلف در خود جای داده و میانگین سنی آن 42.7 سال است. با این اوصاف برلین یک شهر بین‌المللی و جوان است. محبوبیت روزافزون این ایالت باعث شده که جمعیت آن در سال‌های اخیر با رشد زیادی مواجه شود. این افزایش جمعیت از جهتی هزینه‌های زندگی و در نتیجه اجاره بها را به میزان قابل توجهی افزایش داده است. با این حال، هنوز هم برلین در مقایسه با سایر پایتخت‌های کشورهای اروپای غربی، شهر ارزانی محسوب می‌شود.

هزینه‌ زندگی ماهانه برای فردی که به تازگی به آلمان مهاجرت کرده حدود 1,300 یورو است که از این مبلغ حدود 900 یوروی بهای اجاره یک اتاق یا استودیو است. شما با 40 ساعت کار در هفته به‌عنوان یک کارمند تمام وقت، به راحتی می‌توانید حداقل حقوق 1702 یورو در ماه را دریافت کنید!

تحصیل در برلین

ایالت برلن آلمان در رتبه‌بندی دانشگاهی QS، جایگاه پنجم را در میان 10 شهر برتر دانشجویی جهان به دست آورده است. یکی از دلایل جذابیت آن برای دانشجویان بین‌المللی، تعداد زیاد دوره‌هایی است که به زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی و به ویژه کارشناسی ارشد تدریس می‌شوند. سه تا از دانشگاه‌های برلین که جزو بهترین‌ دانشگاه‌های جهان هستند عبارت‌اند از:

 • دانشگاه آزاد برلین (Freie Universität Berlin)
 • دانشگاه هومبولت برلین (Humboldt University of Berlin)
 • دانشگاه فنی برلین (Berlin Institute of Technology)
دانشگاه هومبولت برلین که جز دانشگاه های محبوب و معروف ایالت برلین محسوب می شود

دانشگاه هومبولت برلین که جز دانشگاه‌های محبوب و معروف ایالت برلین محسوب می‌شود

این دانشگاه‌ها همگی دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد را به‌طور رایگان و بدون شهریه برای دانشجویان داخلی و خارجی ارائه می‌دهند و هر یک از آنها حدود 30,000 دانشجو دارند که تعداد قابل توجهی از این دانشجویان، از کشورهای خارجی می‌آیند.

اقتصاد و بازار کار برلین

برلین بزرگترین شهر صنعتی آلمان و مرکز اصلی تجارت و توسعه فناوری است و بسیاری از شرکت ها در این شهر شعبه دارند. تولید منسوجات، فلزات، پوشاک، چینی، دوچرخه و ماشین آلات در این شهر از قدیم ادامه دارند و IT و صنایع الکترونیک بعد از جنگ جهانی جز صنایع اصلی هستند.

بر اساس آمارهای اخیر، برلین دارای نرخ بیکاری تنها 7 درصد است که به طور قابل توجهی کمتر از میانگین ملی است. این نشان دهنده تقاضای شدید برای نیروهای کار ماهر و بازار کار قوی است.

تعداد افراد شاغل در مقایسه با سال قبل با 1.6 درصد افزایش به کمتر از 2.2 میلیون نفر در سال 2023 رسیده است.

بخش های پردرآمد در اقتصاد برلین

بخش‌های پردرآمد در برلین به ترتیب بخش‌های زیر هستند:

 • فناوری اطلاعات
 • بخش مالی
 • مراقبت‌های بهداشتی

این بخش ها در برلین رشد چشمگیری را تجربه کرده‌اند که باعث افزایش فرصت‌های شغلی هم شده است. فرصت های شغلی در صنعت IT افزایش 15 درصدی داشته و حقوق‌ها هم در این بخش از میانگین 20 درصد بالاتر رفته است.

پردرآمدترین حوزه کاری برلین

توسعه نرم‌افزار بدون شک یکی از پردرآمدترین زمینه‌ها در برلین است که با فرصت‌های پرسود و حقوق رقابتی، متخصصان را جذب می‌کند.

مهمترین صنایع در برلین

مهمترین صنایعی که در برلین در حال فعالیت هستند شامل:

 • صنایع شیمیایی و دارویی
 • صنایع غذایی و فرآوری تنباکو
 • صنعت فلز
 • صنایع برق و مهندسی برق
 • مهندسی مکانیک
 • فناوری حمل و نقل

صنعت برلین با شرکت های بزرگ مشخص می شود، اما بیشترین رشد توسط تعداد زیادی از شرکت های کوچک و متوسط است. صنعت برلین در سال های اخیر رشد بیشتری داشته که به دلیل به دلیل زیرساخت های علمی ان است.

نمایی از کارخانه فولکس آلمان که در ایالت برلین واقع شده است

نمایی از کارخانه فولکس آلمان که در ایالت برلین واقع شده استتحقیق و توسعه برای این شهر اهمیت اقتصادی فراوانی دارد. چندین شرکت بزرگ مانند فولکس واگن، فایزر و SAP، آزمایشگاه‌های نوآوری خود را در این شهر راه‌اندازی کرده‌اند. حضور شرکت‌های بین‌المللی فراوان در استان برلین آلمان، آن را به مرکز سرمایه‌گذاری‌های بین‌المللی تبدیل کرده است. پارک علم و تجارت در محله‌ی آدلرشوف (Adlershof) برلین، بزرگترین پارک فناوری در آلمان است. برای آشنایی بیشتر با اقتصاد آلمان این مقاله را مطالعه کنید.

مهاجرت به ایالت برلین

زندگی در برلین آلمان

زندگی روزمره مردم در شهر برلین آلمان

در دسامبر سال 2019، تعداد 777,345 مقیم خارجی و 542,975 شهروند آلمانی با «پیشینه‌ی مهاجرتی» در شهر برلین به ثبت رسیده بودند که از 190 کشور مختلف جهان به برلین آمده‌اند. از آنجایی که ایالت برلین آلمان از گذشته تا کنون پذیرای مهاجران زیادی بوده بنابراین از یک جامعه‌ی متنوع و چندفرهنگی برخوردار است و مهاجران جدید به راحتی می‌توانند با سایر مهاجران و بومیان ارتباط برقرار کنند.

برلین که یکی از ده شهر برتر دانشجویی در جهان به شمار می‌رود، دانشجویان زیادی را نیز از سرتاسر جهان به خود جذب کرده است و اکثر دانشجویانی که قصد مهاجرت به آلمان را دارند، ترجیح می‌دهند شهر برلین را انتخاب کنند.

سخن پایانی

همانطور که دیدید در این مقاله درباره ایالت برلین (Berlin) آلمان صحبت کردیم، که یکی از ایالت‌های شمال شرقی این کشور است. شهر برلین، پایتخت آلمان، تنها شهر این ایالت بوده که بزرگ‌ترین شهر آلمان به شمار می‌رود. ایالت برلین آلمان با بیش از 790,000 مهاجر محبوبیت فراوانی در میان مهاجران دارد. سه دانشگاه معروف که در سطح بین‌المللی شهرت دارند، در استان برلین آلمان قرار دارند. این اطلاعات بر اساس آخرین آمار است و مدام به‌روزرسانی می‌شود.

سوالات متداول

برلین در شمال شرقی آلمان واقع‌شده و توسط ایالت براندنبورگ (Brandenburg) احاطه شده و با شهر پوتسدام (Potsdam)، پایتخت ایالت براندنبورگ، همسایه است.

برلین حدود 892 کیلومتر مربع وسعت دارد و 3.7 میلیون نفر جمعیت را در خود جای داده است.

هزینه‌ زندگی ماهانه برای یک فرد مستقل که به تازگی به آلمان مهاجرت کرده حدود 1,300 یورو است، شما با 40 ساعت کار در هفته به عنوان یک کارمند تمام وقت، به راحتی می‌توانید حداقل حقوق 1702 یورو در ماه را دریافت کنید!

دانشگاه آزاد برلین (Freie Universität Berlin)، دانشگاه هومبولت برلین (Humboldt University of Berlin) و دانشگاه فنی برلین (Berlin Institute of Technology).

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال