موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

مونیخ آلمان

مونیخ (Munich) سومین شهر بزرگ آلمان با جمعیتی بالغ بر 1.5 میلیون نفر در ایالت بایرن است. اگر از شهری مانند تهران به مونیخ بروید، احتمالاً در لحظه اول به نظرتان شهری کوچک است. این شهر به دلیل کوچه‌های سنگفرش قدیمی با مغازه‌های کوچکی که در آن واقع شده، به «دهکده‌ای با جمعیت میلیون نفری» معروف شده‌است.

مونیخ یکی از شهرهای معروف آلمان و از مقاصد گردشگری این کشور است. این شهر نه تنها از لحاظ گردشگری، بلکه برای کسانی که قصد مهاجرت کاری به یک شهر صنعتی را دارند نیز بسیار محبوب است. بسیاری صنایع از جمله خودروسازی، فناوری، الکترونیک و فیلمسازی در این شهر توسعه یافته است. این یکی از دلایلی است که این شهر را به مقصدی برای مهاجران تبدیل کرده است.

دلایل زیادی از عوامل فرهنگی گرفته تا وضعیت کار، درآمد، اقتصاد و …، باعث محبوبیت این شهر شده‌است. به‌خصوص برای کسانی که قصد زندگی در آلمان را دارند، بسیار مهم است که از شرایط عمومی این شهر اطلاع داشته باشند. به همین دلیل، در این مطلب با بررسی دقیق‌ترین جزئیات درباره مونیخ آلمان و وضعیت کار و زندگی در آن، هرآنچه لازم است بدانید را ارائه کرده‌ایم.

ایالت مونیخ (Munich)
پرچمپرچم مونیخ
جمعیت (2022)1,566,000
مساحت310.7 km
شهرداردیتر رایتر (Dieter Reiter)
واحد پولیورو
زبان رسمیآلمانی
دین غالبمسیحیت (کاتولیک)
بهترین فصل سفرماه مارس تا می
سبک دیدنی‌ها و تفریحاتمناظر طبیعی و بکر با دریاچه‌های متعدد، بناهای تاریخی و موزه‌های زیبا
بهترین جا برای اقامتمنطقه "Altstadt-Lehel" که به عنوان مرکز تاریخی شهر شناخته می‌شود.
کد تلفن+49-89

آب و هوای مونیخ

شهر مونیخ و به‌طور‌کلی کشور آلمان، آب و هوایی معتدل دارد. بهره‌مندی از آب‌و‌هوا و جذابیت چهار فصل متمایز، یکی از جذابیت‌های اصلی درباره آلمان است. میانگین دمای سالانه در این کشور حدود 7 درجه سانتیگراد است که در برخی فصول گرم، حتی به 25 تا 35 درجه سانتیگراد هم می‌رسد. هوا در سردترین روزهای زمستان، حتی به 15 درجه زیر صفر خواهد رسید.

آب و هوای مونیخ در فصل زمستان

آب و هوای مونیخ در فصل زمستان

زندگی در مونیخ

مونیخ یکی از شهرهای گران برای زندگی در آلمان است، اما همواره در لیست بهترین‌های جهان از لحاظ کیفیت زندگی رتبه‌بندی می‌شود. قرارگیری این شهر در مرکز اروپا باعث شده تا امکان سفر به سراسر قاره ساده‌تر باشد. سیستم حمل‌و‌نقل عمومی در این شهر بسیار گسترده و پیشرفته بوده و به راحتی برای انتقال در سطح شهر در دسترس است.

یکی از نکات قابل توجه درباره مونیخ، بالا بودن هزینه مسکن نسبت به سایر ایالت‌های آلمان است. ایالت بایرن حتی تا 100 درصد از میانگین هزینه مسکن نسبت به میانگین کشور گران‌تر است. به عنوان مثال، میانگین اجاره یک آپارتمان کوچک یک خوابه غیر­مبله در این شهر حدود 500 تا 700 یورو است و برای اجاره یک خانه سه خوابه غیر­مبله، باید حدود 1000 تا 1600 یورو اجاره پرداخت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره زندگی در کشور آلمان می توانید مقاله زندگی در آلمان را هم مطالعه کنید.

زندگی در مونیخ آلمان و رفت و آمدها

زندگی در مونیخ آلمان و رفت و آمدها

هزینه زندگی در مونیخ

هزینه زندگی در مونیخ آلمان بدون احتساب هزینه مسکن برای یک هر فرد، چیزی حدود 928.43 یورو در ماه است. این هزینه‌ها برای یک خانواده چهار نفره، به 3,317.02 یورو می‌رسد. اگر این مبلغ را با میانگین هزینه زندگی در آلمان مقایسه کنید، می‌بینید که زندگی در مونیخ گران‌تر است. جدول زیر، هزینه‌های اساسی زندگی در این شهر را نشان می‌دهد.

هزینه های رایج زندگی در مونیخ آلمان
اجاره آپارتمان مشترک یا استودیو (با هزینه آب و برق)550 €
غذا و خوراک200 €
حمل و نقل عمومی60 الی 100 €
سلامت و بیمه درمانی50 الی 120 €
خدمات رفاهی (برق، گرمایش، سرمایش، آب و ...) برای یک آپارتمان 85 متر مربع234.45 €
اینترنت یک ماهه (60 مگاپیکسل)33.73 €

نکته: این ارقام براساس آخرین آمار در ماه می 2022 است.

اقتصاد مونیخ

احتمالاً همه ما به خوبی با رونق و پیشرفت اقتصاد آلمان آشنا هستیم. شهر مونیخ و مناطق اطراف آن نیز از این اقتصاد پویا برخوردار بوده و نقطه کانونی فعالیت تجاری در ایالت آزاد بایرن هستند. حدود 11.3 درصد از جمعیت ایالت بایرن در این شهر زندگی می‌کنند؛ جایی که 19 درصد از تولید ناخالص داخلی (GDP) ایالت را تولید می‌کنند.

بخش خدمات، صنعت غالب منطقه است که 78.2 درصد از تولید ناخالص داخلی مونیخ را تشکیل می‌دهد. بخش تولیدی نیز، تا 21.8 درصد به تولید ناخالص داخلی مونیخ آلمان کمک می‌کند. علاوه بر این، نرخ بهره‌وری نیروی کار بایرن (تولید ناخالص به ازای هر فرد شاغل) قابل توجه است.

نمایی از ساختمان BMW آلمان که در شهر مونیخ قرار دارد

نمایی از ساختمان BMW آلمان که در شهر مونیخ قرار دارد

کار در مونیخ

نرخ اشتغال در مونیخ طی ده سال گذشته به طور پیوسته افزایش یافته و سالانه 2 درصد به مشاغل مشمول بیمه اجتماعی قانونی اضافه شده‌است. در سال 2020، به دلیل همه‌گیری کرونا، یک توقف کوچک در این روند اشتغال وجود داشت. سال‌ها است که نرخ بیکاری این شهر در مقایسه با سایر شهرهای بزرگ آلمان در کمترین میزان خود بوده است.

امروزه شهر مونیخ به عنوان مرکز اصلی صنایع مختلف وابسته به هنر، علم، فناوری، امور مالی، انتشارات، نوآوری، آموزش، تجارت و گردشگری بوده و کار در این زمینه‌ها، می‌تواند کیفیت زندگی مطلوبی را برای شهروندان این شهر رقم بزند. در صورتی که مایل به مهاجرت به آلمان و کار در این شهر هستید فرم زیر را پر کنید:

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

"*" indicates required fields

مکان‌های دیدنی و جشن‌های معروف

شهر مونیخ مرکز هنری در کشور آلمان بوده و موزه‌ها و گالری‌های هنری برجسته‌ای را در خود جای داده است. برخی از این مکانی‌های دیدنی و تاریخی مونیخ، عبارتند از:

  • موزه گلیپتوتک (Glyptothek) که مجموعه‌ای از مجسمه‌های یونانی و رومی متعلق به ایالت بایرن را در خود جای داده است.
  • موزه هنرهای زیبا Alte Pinakothek که برای نگهداری مجموعه نقاشی‌های استادان اروپایی قرن 14 تا 18 مشهور است.
  • موزه هنری Neue Pinakothek یکی از مهمترین موزه‌های هنری قرن نوزدهم بوده و بیشتر آثار قرن‌های 18 و 19 میلادی را در خود جای داده است.
  • زرادخانه سابق شهر در Jakobsplatz که اکنون موزه شهرداری است.
  • موزه آلمان (Deutsches Museum) که شاهکارهای علوم طبیعی و فناوری در آن نگهداری می‌شود.
نمایی از ساختمان Glyptothek که در شهر مونیخ آلمان قرار دارد

نمایی از ساختمان Glyptothek که در شهر مونیخ آلمان قرار دارد

فستیوال سالانه Oktoberfest یکی از موارد بسیار مشهور درباره مونیخ آلمان است. Oktoberfest در یک دوره دو هفته‌ای برگزار شده و در اولین یکشنبه ماه اکتبر به پایان می‌رسد. این جشنواره در 12 اکتبر سال 1810 میلادی و در جشن ازدواج ولیعهد باواریا با پرنسس ترز فون زاکسن-هیلدبورگهاوزن آغاز شد.

دانشگاه‌های مونیخ

یکی از دلایل افزایش آمار مهاجرت به آلمان و خصوصاً شهر مونیخ، کیفیت بالای آموزش و سطح دانشگاه‌های آن است. در جدول زیر، بهترین دانشگاه‌های این شهر و رتبه‌های جهانی آن‌ها را می‌بینیم.

دانشگاهرتبه جهانی
دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان (Ludwig Maximilian University of Munich)رتبه 32 در رتبه بندی جهانی دانشگاه‌های تایمز
رتبه 64 در رتبه‌بندی QS
رتبه 48 رتبه‌بندی ARWU
دانشگاه فنی مونیخ (Technical University of Munich)رتبه 38 در رتبه بندی جهانی دانشگاه‌های تایمز
رتبه 50 در رتبه‌بندی QS
رتبه 52 رتبه‌بندی ARWU
دانشگاه علوم کاربردی مونیخ (Munich University of Applied Sciences)رتبه 520 در رتبه بندی موسساتScimago
مدرسه فلسفه مونیخ (Munich School of Philosophy)رتبه 231 (رتبه بندی وبومتریک)
دانشگاه فیلم و تلویزیون مونیخ (University of Television and Film Munich)رتبه 239 (رتبه بندی وبومتریک)

سخن پایانی

شهر مونیخ یکی از شهرهای مدرن جهانی بوده و یکی از مقاصد محبوب در بین خارجی‌ها برای رفتن به اروپا است. امکانات زیرساختی مونیخ آلمان دلیل اصلی سطح زندگی باکیفیت در این شهر است. در این مطلب از هزینه‌های زندگی در این شهر آلمان گرفته تا مکان‌های دیدنی آن را بررسی کردیم.  اگر قصد مهاجرت به آلمان و شهر مونیخ را داشته و می‌خواهید با تمام جنبه‌های زندگی در این شهر آشنا شوید، مطالعه این مطلب برای شما مفید است. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مهاجرت به آلمان، می‌توانید به وب سایت پارسی کانادا مراجعه کنید.

سوالات متداول

بله، مونیخ شهری ایمن، تمیز و مدرن بوده و مکانی عالی برای زندگی است.

هزینه زندگی یک فرد مجرد در مونیخ درسال 2022 به طور میانگین حدود 861 یورو در ماه است.

شهر مونیخ در بسیاری صنایع اصلی توسعه یافته اما فعال‌ترین مشاغل، در حیطه خودروسازی، فناوری و الکترونیک است.

شهر مونیخ به دلیل فضای سنتی و قدیمی که قوانین سعی در حفظ آن دارند، به « دهکده‌ای با جمعیت میلیون نفری» در دنیا معروف است.

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال