موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

درباره دانمارک

دانمارک (Denmark) با نام اصلی پادشاهی دانمارک کشوری در شمال اروپا و جنوب حوزه اسکاندیناوی است. این کشور فقط از جنوب با آلمان مرز زمینی دارد و از بقیه جهات در دریا احاطه شده است. دانمارک از شرق به دریای بالتیک (Baltic Sea) و از غرب به دریای شمال منتهی می‌شود و از شمال هم با کشورهای نروژ و سوئد مرز آبی دارد.

نام دیگر این کشور، دانوانگ (Danevang) است به‌معنی سرزمین‌ دانمارکی‌ها. دانمارک از قدیمی‌ترین پادشاهی‌های دنیا و سرزمینی پر فراز و نشیب در طول تاریخ است. از جگنجویان بزرگ تا شاعران و از دانشمندان تا سیاست‌مداران مطرح، در تاریخ و فرهنگ این کشور وجود دارد.

در این مطلب اطلاعات کلی درباره دانمارک ارائه می‌کنیم و با این کشور بیشتر آشنا می‌شویم:

نامدانمارک (Denmark)
پرچمپرچم دانمارک
پایتختکپنهاگ (Copenhagen)
بزرگ‌ترین شهرهاکپنهاگ، آرهوس (Aarhus)، اودنسه (Odense)
مساحت42,933 کیلومترمربع
زبان رسمیدانمارکی
جمعیت (آخرین آمار 2021)حدود 5.8 میلیون نفر
تعداد استان‌ها5 استان و 2 جزیره خودمختار
آب و هوامعتدل و مرطوب
نوع حکومتپادشاهی مشروطه
پادشاهمارگرته دوم (Margrethe II)
نخست وزیرمته فردریکسن (Mette Frederiksen)
دینمسیحیت - بی دین
واحد پولکرون دانمارک (DKK)
پیش شماره45+
دامنه اینترنتی (TLD)dk.
شاخص امید به زندگی (OECD)81.6 سال

در ادامه اطلاعات بیشتری درباره دانمارک می‌خوانید و با این کشور بیشتر آشنا می‌شوید:

نقشه دانمارک

نقشه دانمارک

مناطق و استان‌های دانمارک

دانمارک 5 استان دارد. بیش از 100 جزیره بزرگ و کوچک هم تحت حاکمیت دانمارک قرار دارند. بزرگ‌ترین سرزمین‌های برون‌مرزی دانمارک، گرینلند (Greenland) و جزایر 18 گانه فارو (Faroe Islands) هستند. استان‌های اصلی دانمارک را در زیر می‌بینید:

  • هوودستان (Hovedstaden)
  • میتولن (Midtjylland)
  • نوردیولند (Nordjylland)
  • شیلند (Sjælland)
  • سوددانمارک (Syddanmark)
ایالتمرکزپرچم
هوودستان (Hovedstaden)هیلرود (Hillerød)پرچم استان هودستان دانمارک
میتیولن (Midtjylland)ویبورگ (Viborg)پرچم میتیولند دانمارک
نوردیولند (Nordjylland)آلبورگ (Aalborg)پرچم استان نوردیولند دانمارک
شیلند (Sjælland)سورئو (Sorø)پرچم شیلند دانمارک
سوددانمارک (Syddanmark)وایله (Vejle)پرچم ایالت سوددانمارک دانمارک
گرینلند (Greenland)نوک (Nuuk)پرچم گرینلند
جزایر فارو (Faroe Islands)توشهاون (Tórshavn)پرچم جزایر فارو

نقشه استان‌های دانمارک

نقشه استان های دانمارک

دانمارک 5 استان داخلی دارد.

تاریخچه دانمارک

قدیمی‌ترین یافته‌های باستان شناسی در دانمارک، به دوره میان یخبندان (Eem interglacial period) در حدود 130000 سال قبل از میلاد برمی‌گردد. از حدود 12000 سال قبل از میلاد، سرزمین دانمارک قابل سکونت بوده و تقریبا از یک قرن پیش از میلاد، اولین گروه‌های مهاجر برای زندگی گروهی وارد این منطقه شدند.

بین قرن 8 تا 10 میلادی، تاریخ دانمارک با وایکینگ‌ها (Vikings) گره خورده بود. دریانوردانی غارتگر که بسیاری از سرزمین‌های دور و نزدیک را فتح کرده و بر آن‌ها سلطه می‌کردند.

در جنگ جهانی دوم، دانمارک توسط آلمان نازی اشغال شد و بعد از پایان جنگ با سرعت بالایی رشد و توسعه پیدا کرد.

آب و هوای دانمارک

آب و هوا در دانمارک معتدل است. بهار خشک‌ترین فصل و پاییز مرطوب‌ترین فصل در این کشور است. هوا معمولا مرطوب و روزهای زیادی در سال باران می‌بارد. دانمارکی‌ها در تابستان‌ هوای خنک و مطبوع و در زمستان هوای سرد و اقیانوسی را تجربه می‌کنند.

اقتصاد دانمارک

اقتصاد کشور دانمارک بیشتر در بخش‌های خدماتی، صنعتی و پزشکی متمرکز است. مهم‌ترین صادرات این کشور: گوشت، لبنیات، تجهیزات پزشکی و تجهیزات صنعتی است. با وجود این‌که دانمارک عضو اتحادیه اروپاست، از واحد پولی یورو پیروی نمی‌کند و ارز رایج آن کرون (Krone) است.

دانمارک یکی از پاک‌ترین سیستم‌های اقتصادی دنیا از نظر میزان فساد و آزادترین سیستم اقتصادی جهان را در اختیار دارد. امنیت اقتصادی در این کشور بسیار بالاست و مردم آن از مرفه‌ترین‌ها در دنیا هستند.

زندگی در دانمارک

دانمارک از بهترین کشورها برای زندگی است. شاخص‌های رضایت از زندگی (Life Satisfaction)، تعادل کار و زندگی (Work-life Balance) و امنیت (Safety) در دانمارک بسیار بالا و جز چند کشور برتر دنیاست.

دانمارک، یکی از مرفه ترین و بهترین کشورهای دنیا برای زندگی

خیابان‌های کپنهاگ

دانمارک مرفه‌ترین کشور دنیا در شاخص رفاه لگاتوم (Legatum Prosperity Index) و جز 3 کشور شاد دنیاست. به جراًت می‌توان دانمارک را بهترین کشور دنیا برای زندگی نام گذاشت. برای مطالعه بیشتر درباره شرایط زندگی در این کشور، مطلب زندگی در دانمارک را بخوانید.

مهاجرت به دانمارک

با توجه به پایین بودن نرخ رشد جمعیت و نیاز به نیروی کار، دانمارک بخشی از نیاز خود در این زمینه‌ها را از طریق مهاجران تامین می‌کند. روش‌های مختلفی برای مهاجرت به دانمارک وجود دارد.

در میان آن‌ها، مهاجرت تحصیلی و کاری از جمله مهم‌ترین و پرطرفدارترین روش‌ها هستند. با توجه به کیفیت بالای سیستم بهداشت و درمان در این کشور، دستمزد بالا و نیاز به نیروی پزشکی، مهاجرت کادر درمان به دانمارک محبوبیت بالایی دارد. درباره مهاجرت به دانمارک مطالب زیر را از دست ندهید:

سخن پایانی

حرف‌ها درباره دانمارک زیاد است. Denmark یکی از قدیمی‌ترین سکونت‌گاه‌های انسان روی زمین، یکی از بزرگ‌ترین پادشاهی‌ها و استثمارگران، سرزمین یکی از جنگجوترین قوم‌ها در خشکی و آب و هم‌اکنون یکی از بهترین و مرفه‌ترین کشورهای دنیا برای مهاجرت و زندگی است. این کشور سومین کشور آزاد جهان نیز هست. بد نیست نگاهی به مطلب آزادترین کشور جهان داشته باشید.

در این مطلب از موسسه مهاجرتی پارسی کانادا، سعی کردیم اطلاعات کلی و مختصری درباره دانمارک به شما ارائه داده و شما را با این کشور بیشتر آشنا کنیم. این مطلب به‌صورت مداوم آپدیت می‌شود تا جدیدترین اطلاعات را به شما ارائه دهد.

سوالات متداول

دانمارک یکی از کشورهای اسکاندیناوی و نوردیک است که در شمال غرب اروپا و جنوب شبه جزیره اسکاندیناوی واقع شده است. مهم‌ترین شهرهای دانمارک کپنهاگ (Copenhagen)، آرهوس (Aarhus) و اودنسه (Odense) هستند.

دانمارک 5 استان دارد. بیش از 100 جزیره برون‌مرزی هم تحت حاکمیت دانمارک هستند که بزرگ‌ترین آن‌ها گرینلند (Greenland) و جزایر فارو (Faroe Islands) هستند.

دانمارک آب و هوای معتدل و مرطوب دارد. در این کشور زمستان‌ها نسبتا سرد و تابستان‌ها خنک و مطبوع است.

دانمارک مرفه‌ترین کشور دنیا در شاخص رفاه لگاتوم (Legatum Prosperity Index) و جز 3 کشور شاد دنیاست. شاخص‌های کیفیت زندگی و درآمد در بالاترین حد در دنیا و مردم آن رضایت بالایی از زندگی دارند. قضاوت با خودتان!

زبان رسمی دانمارک، دانمارکی (Danish) است. زبان‌های آلمانی، گرینلندی و فاروئی هم در قلمروهای برون مرزی دانمارک بیشترین گویش‌ور را دارد.

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال