موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

آزادترین کشور جهان

آزادترین کشور جهان

آزادی جزو حقوق اصلی بشر و البته رکن ضروری برای یک جامعه سالم است. به واسطه آزادی، افراد می‌توانند اهداف و علایق خود را دنبال کنند، آزادانه نظرات خود را ابراز کنند و در جریانات سیاسی شرکت کنند. در این صفحه از پارسی کانادا، قصد داریم آزادترین کشور جهان را پیدا و معرفی کنیم. البته به این نکته نیز می‌پردازیم که چه فاکتورهایی این کشور را از سایر کشورها متمایز کرده است.

البته پیدا کردن آزادترین کشور جهان به دلیل چندوجهی بودن مفهوم آزادی، پیچیده است. با این حال معیارهایی برای انتخاب آزادترین کشور جهان وجود دارد که شامل این موارد است: حقوق سیاسی، آزادی‌های مدنی و آزادی اقتصادی. در ادامه سعی کرده‌ایم این موارد را پوشش دهیم و در نهایت آزادترین کشور دنیا را معرفی می‌کنیم. درضمن مفهوم آزادی را نیز با جزئیات بررسی می‌کنیم. پس تا انتها با ما همراه باشید.

آزادترین کشور جهان کجاست؟

کشور سوئیس در حال حاضر به عنوان آزادترین کشور در جهان بر اساس شاخص آزادی انسانی (9.11) رتبه‌بندی شده است. این انتخاب براساس شاخص آزادی انسان و گزارش منتشر شده در وب‌سایت worldpopulationreview، صورت گرفته.

سوئیس هم از نظر آزادی شخصی و هم آزادی اقتصادی، با حمایت‌های قوی از آزادی‌های مدنی و حقوق مالکیت، در رتبه اول قرار گرفته است. پس از آن کشورهای نیوزلند و دانمارک در رتبه‌های دوم و سوم، قرار دارند.

تصویری از سوئیس آزادترین کشور جهان

براساس آخرین آمار سوئیس، آزادترین کشور دنیا است

سطح بالای آزادی سوئیس را می‌توان به عوامل متعددی نسبت داد:

  1. این کشور دارای دموکراسی قوی است و همواره از نظر معیارهای مشارکت سیاسی و آزادی‌های مدنی در رتبه‌های بالایی قرار گرفته است. سوئیس دارای یک دولت باثبات و شفاف و سطوح پایین فساد است.
  2. سوئیس دارای یک اقتصاد نسبتاً آزاد با سطوح پایین مداخله دولت است. دارای یک محیط نظارتی مناسب برای کسب و کار، با یک سیستم مالیاتی کارآمد و قوانین کار منعطف است. این سیاست‌ها به ارتقای کارآفرینی و رشد اقتصادی کمک کرده و سوئیس را به یکی از مرفه‌ترین کشورهای جهان تبدیل کرده است. یکی از نمونه های آن شرکت سوئیسی نستله است که پیشرو جهانی در صنعت غذا و نوشیدنی است. نستله در سال 1866 در سوئیس تأسیس شد و از آن زمان با فعالیت در بیش از 190 کشور به یکی از بزرگترین شرکت های مواد غذایی و نوشیدنی در جهان تبدیل شد.
  3. از نظر آزادی شخصی، سوئیس به خاطر احترام به آزادی بیان و مذهب، و همچنین سطح بالایی از تحمل و پذیرش سبک های زندگی و فرهنگ های متنوع شناخته شده است. این کشور همچنین تعهدی قوی به حفاظت از حریم خصوصی افراد دارد که در قوانین قوی حفاظت از داده ها منعکس شده است.
  4. و اما از نظر استاندارد بالای زندگی، سوئیس یکی از بالاترین استانداردهای زندگی در جهان را دارد، با تولید ناخالص داخلی سرانه بالا، سطح پایین فقر و شبکه‌های ایمنی اجتماعی قوی.
  5. سطوح پایین فساد هم مورد مهم دیگری است. سوئیس به طور مداوم به عنوان یکی از کمترین فساد در جهان با فرهنگ شفافیت و پاسخگویی قوی رتبه‌بندی می‌شود.

معرفی 10 کشور آزاد جهان

کشور سوئیس رتبه اول آزادترین کشور جهان را دارد (worldpopulationreview 2023). اما بعد از سوئیس کدام کشورها را می‌توان در لیست آزادترین کشورهای جهان قرار داد؟ جدول زیر پاسخگوی این سوال است:

ردیفکشورشاخص آزادی انسانی
1سوئیس (Switzerland)9.11
2نیوزلند (New Zealand)9.01
3دانمارک (Denmark)8.98
4استونی (Estonia)8.91
5ایرلند (Ireland)8.9
6کانادا (Canada)8.85
7فنلاند (Finland)8.85
8استرالیا (Australia)8.84
9سوئد (Sweden)8.83
10لوکزامبورگ (Luxembourg)8.8

تعریف مفهوم آزادی

همانطور که در ابتدا هم گفتیم، آزادی برای سلامت یک جامعه و رعایت حقوق بشر الزامی است. آزادی یعنی توانایی عمل کردن، صحبت کردن و فکر کردن به خواسته‌های خود بدون ترس از مجازات یا سانسور. با این تعریف، آزادی به افراد اجازه می‌دهد تا به دنبال دستیابی به منافع و اهداف خود باشند، احساسات و نظرات خود را ابراز کنند و در امور سیاسی شرکت کنند.

اما انواع آزادی چیست؟

  • آزادی سیاسی
  • آزادی اقتصادی
  • آزادی فردی و
  • آزادی مدنی یا اجتماعی

با اینکه آزادی یکی از فاکتورهای حقوق بشر است، بسیاری از کشورها کاملا آن را رعایت نمی‌کنند. همین موضوع باعث شده بر اساس انواع آزادی، کشورها رتبه‌های مختلفی اخذ کنند. قصد ما این است در این صفحه برترین کشورهای جهان از لحاظ آزادی را معرفی کنیم.

مقیاس اندازه‌گیری آزادی چیست؟

اندازه‌گیری آزادی به دلیل اینکه شامل طیف وسیعی از عوامل و متغیرهای مختلف است، پیچیده است. با این حال، معیارهای متعددی برای اندازه‌گیری آن معرفی شده که به‌واسطه آن‌ها می‌توان، آزادی را کمی‌سازی کرد. در این بخش، برخی از متداول‌ترین روش‌های اندازه‌گیری آزادی را بررسی می‌کنیم. برخی از پرکاربردترین معیارها عبارتند از: شاخص آزادی انسان، آزادی در گزارش جهانی و شاخص آزادی اقتصادی.

شاخص آزادی انسان، معیاری جامع از آزادی فردی، مدنی و اقتصادی است که کشورها را بر اساس 79 شاخص در 162 کشور رتبه‌بندی می‌کند. این شاخص آزادی را بر اساس دو مولفه اصلی می‌سنجد: آزادی شخصی و آزادی اقتصادی. مؤلفه آزادی شخصی، آزادی بیان، اجتماعی، مذهب و سایر حقوق فردی را اندازه‌گیری می‌کند، در حالی که مؤلفه آزادی اقتصادی میزان مداخله دولت در اقتصاد، حقوق مالکیت و حاکمیت قانون را اندازه‌گیری می‌کند.

گزارش جهانی از آزادی، یکی دیگر از معیارهای پرکاربرد است که آزادی را بر اساس حقوق سیاسی و آزادی های مدنی می‌سنجد. به هر کشور بر اساس میزان رایگان بودن آن در مقیاس 1 تا 7 امتیازی اختصاص می‌دهد که 1 آزادترین و 7 کمترین آزادی است. در این گزارش عواملی مانند آزادی بیان، آزادی مطبوعات و مشارکت سیاسی مورد توجه قرار گرفته است.

شاخص آزادی اقتصادی معیاری است که کشورها را بر اساس سطح آزادی اقتصادی آنها رتبه‌بندی می‌کند. آزادی اقتصادی بر اساس 10 مولفه، از جمله حقوق مالکیت، رهایی از فساد، و مخارج دولتی سنجیده می‌شود. بر اساس سطح آزادی اقتصادی، به هر کشور امتیازی اختصاص می‌دهند که امتیازات بالاتر نشان‌دهنده آزادی اقتصادی بیشتر است.

در حالی که این معیارها برای اندازه‌گیری آزادی کاربردی هستند، اما محدودیت‌های خود را هم دارند. مثلا، ممکن است جنبه‌های خاصی از آزادی مانند آزادی اجتماعی یا برابری جنسیتی را اصلا در نظر نگیرند. علاوه بر این، معیارهای مختلف ممکن است جنبه‌های مختلف آزادی مانند آزادی شخصی در مقابل آزادی اقتصادی را در اولویت قرار دهند.

سخن پایانی

رتبه‌بندی سوئیس به‌عنوان آزادترین کشور جهان، گواهی بر تعهد قوی این کشور به حقوق فردی و ارزش‌های دموکراتیک است. تاکید کشور بر اقتصاد بازار آزاد، آزادی‌های شخصی و نهادهای دموکراتیک قوی، جامعه‌ای مرفه و عادلانه ایجاد کرده است که به نوآوری و کارآفرینی ارزش می دهد. با این حال، سوئیس و سایر کشورهای دارای رتبه بالا هنوز با چالش های مداوم مرتبط با نابرابری اقتصادی، تخریب محیط زیست و عدالت اجتماعی روبرو هستند. این چالش‌ها نیازمند توجه و تلاش مستمر از سوی سیاست گذاران و شهروندان است.

با درس گرفتن از موفقیت‌ها و شکست‌های دیگر کشورها، سیاست‌گذاران می‌توانند برای ایجاد جوامع عادلانه‌تر و موفق‌تر برای همه اقشار، تلاش کنند. این تلاش شامل ترویج نهادهای دموکراتیک قوی، حمایت از حقوق و آزادی‌های فردی، و ایجاد محیطی مناسب برای کسب‌وکار است که نوآوری و کارآفرینی را تشویق می‌کند. در نهایت، هدف هر جامعه‌ای باید ایجاد محیطی باشد که آزادی فردی را به حداکثر برساند و منافع عمومی را ارتقا دهد. کشورها با اولویت دادن به سیاست‌هایی که آزادی، برابری و رفاه را ترویج می‌کنند، می‌توانند در راستای این هدف تلاش کنند و آینده بهتری را برای همه خلق کنند.

در میان ده کشور آزاد جهان، کشورهای کانادا و استرالیا از محبوبیت بیشتری برای مهاجرت برخوردار هستند. دلیل آن را می‌توان به مهاجرپذیرتر بودن این کشورها نسبت داد. جزئیات کامل‌تر در این‌باره را در دو محتوای پیشنهادی زیر بخوانید:

سوالات متداول

کشور سوئیس درحال حاضر (2023) بر اساس شاخص آزادی انسان آزادترین کشور جهان است.

 پاسخ روشنی نمی‌توان به این سوال داد، چراکه در بسیاری از کشورها آزادی پوشش وجود دارد. اما در کل کشورهای امریکا، کانادا و بخش‌هایی از اروپا هیچ قانون و محدودیتی برای نوع پوشش افراد ندارند.

شاخص‌های آزادی شامل 5 مورد مهم آزادی بیان، آزادی اجتماعی، آزادی اقتصادی، آزادی جنسی، آزادی دینی هستند.

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال