موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

ویزای کار دانمارک

درحال حاضر، این خدمت توسط مجموعه پارسی کانادا ارائه نمی‌شود. تلاشمان در این صفحه، تنها ارائه اطلاعات صحیح و به روز در این رابطه است. برای اطلاع از سایر خدمات ما و روش‌های دیگرِ مهاجرت، فرم ارزیابی مهاجرت را پر کنید.

دانمارک یکی از کشورهای حوزه اسکاندیناوی و یکی از مرفه‌ترین کشورهای دنیا است. با توجه به رفاه بالا و شرایط زندگی مناسب، مهاجرت به دانمارک از طریق کار یکی از پرطرفدارترین روش های مهاجرت به اروپا است.

اخذ ویزای کار دانمارک و مهاجرت به این کشور برای ایرانیان شرایط خاص خود را دارد که در این مطلب قصد داریم آن ها را بررسی کنیم. مشاغل مورد نیاز دانمارک، هزینه ها، انواع ویزاها و مدارک هم از دیگر مطالبی است که در ادامه بررسی خواهیم کرد.

 

ویزای کار دانمارک

 

شاخص‌های کیفیت اقتصاد (Economic Quality)، درآمد (Income)، امنیت شغلی (Job Security) و توازن کار و زندگی (Work-Life Balance) در دانمارک بسیار بالاست. این کشور جز بهترین کشورها برای کار برای ایرانیان است.

افرادی که به دنبال کار و زندگی در یک کشور مرفه و ایده‌آل هستند، دانمارک یکی از بهترین گزینه‌ها است. هر ساله افراد زیادی به دنبال مهاجرت کاری به دانمارک هستند و دولت این کشور هم ویزاهای مختلفی را برای متقاضیان کار در دانمارک صادر می‌کند.

در ادامه با مشاغل مورد نیاز دانمارک، وضعیت کار در دانمارک، انواع ویزای کار دانمارک، شرایط مهاجرت کاری به دانمارک و اطلاعات مفید دیگری در این خصوص آشنا خواهید شد. در ضمن می‌توانید در متن پیشنهادی زیر، درباره کار در اروپا بیشتر بخوانید:

حتما بخوانید:
کار در اروپا

 مشاغل مورد نیاز دانمارک 2021

یکی از اولین سوالاتی که ممکن است در موضوع مهاجرت به دانمارک از طریق کار برای شما ایجاد شود، بازار کار و مشاغل مورد نیاز دانمارک است.

حوزه‌های شغلی مختلفی در دانمارک وجود دارد که برخی از آن‌ها نیازمند نیروی کار هستند.

لیست مشاغل مورد نیاز دانمارک، هر سال 2 بار (اول ژانویه و اول جولای) توسط دولت این کشور منتشر می‌شود.

در این لیست که به نام لیست مثبت مشاغل دانمارک Positive List شناخته می‌شود، مشاغل مورد نیاز و بخش‌هایی که کمبود نیرو دارند منتشر می‌شود.

مشاغل مورد نیاز دانمارک

 

مشاغل موجود در این لیست، دارای کمبود نیرو هستند و متقاضیان کار در دانمارک از سایر کشورها می‌توانند با اخذ ویزای کار دانمارک در آن‌ها مشغول به‌کار شوند.

حوزه‌ها شغلی نیازمند نیروی کار در دانمارک در 2021 در جدول زیر آمده است.

حوزه های شغلی پر رونق در بازار کار دانمارک در 2021
مشاغل مدیریتیمشاغل مهندسی
مشاغل پزشکیمشاغل آموزشی
مشاغل حسابداریمشاغل فناوری اطلاعات
مشاغل حقوقیمشاغل فروش و بازاریابی
مشاغل فنیمشاغل کشاورزی
مشاغل خدمات عمومی

بعضی از مشاغل لیست مثبت دانمارک Positive List نیازمند تحصیلات دانشگاهی عالی هستند مانند مشاغل مدیریتی.

بعضی از آن‌ها هم مانند جوشکار یا اپراتور دستگاه‌های صنعتی در دسته مشاغل فنی نیازمند مدرک دانشگاهی نیستند و متقاضیان با استفاده از برنامه Skilled Work می‌توانند در دانمارک کار کنند.

شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف در دانمارک هم در برخی اوقات نیازمندی‌های شفلی خود را اعلام می‌کنند.

با پیدا کردن این مشاغل و ارتباط با کافرمایان می‎‌توانید پیشنهاد شغلی Job Offer دانمارکی پیدا کرده و ویزای کاری دانمارک را اخذ کنید.

مشاغل مورد نیاز دانمارک در حوزه های مختلف و مشاغل پر درآمد در این کشور را به طور مفصل در مطلب زیر مطالعه کنید:

مشاغل مورد نیاز دانمارک

انواع ویزای کار دانمارک

برای مهاجرت کاری به دانمارک، ویزاهای مختلفی صادر می‌شود. دانمارک برنامه‌های مهاجرتی مختلفی را بر اساس نوع کار و شرایط موجود دسته بندی کرده و در اختیار متقاضیان قرار داده است. در ادامه با مهم‌ترین برنامه‌های مهاجرت به دانمارک از طریق کار آشنا می‌شوید:

 

برنامه مجوز دانمارکی (Danish Authorisation)

مجوز دانمارکی، یکی از محبوب ترین روش‌های اخذ ویزای کار دانمارک است. این برنامه مخصوص پرستاران، پزشکان و دندانپزشکان است.

با شیوع بیماری کرونا و شرایط سخت مشاغل پزشکی در همه کشورها، نیاز به نیروهای پزشکی و مراقبتی در تمام کشورها خصوصاً دانمارک بالا رفته است.

دانمارک یکی از با کیفیت ترین و موفق‌ترین سیستم‌های درمانی و مراقبتی را در اختیار دارد.

در شاخص رفاه لگاتوم Legatum  و آمار مرکز OECD، دانمارک از نظر فاکتورهای سلامتی، پزشکی و مراقبتی به‌ترتیب رتبه 6 و 8 دنیا را دارد.

مهاجرت پرستاران، پزشکان و دندانپزشکان به دانمارک

پرستاران، پزشکان و دندانپزشکان می‌توانند با در اختیار داشتن شرایط مد نظر، اقامت کاری دانمارک را اخذ کنند. حرفه‌هایی که از این طریق می‌توانند مهاجرت کاری به دانمارک داشته باشند در جدول زیر آمده است:

مشاغل مجاز برای کار در دانمارک طبق مجوز دانمارکی Danish Authorisation
پزشک عمومیمامایی
پرستاریتکنسین آزمایشگاه
کایروپراکتراپتومتری و بینایی سنجی
دندانپزشکمتخصص پروتز دندانی و ارتودنسی
کارشناس بهداشت دهان و دنداندستیار مراقب های پزشکی
متخصص تغذیهکاردرمانی
تکنسین بالینی دندانپزشکیرادیوگرافی
فیزیوتراپیست

در ادامه با شرایط مهاجرت هر کدام از این دسته مشاغل آشنا می‌شوید.

مهاجرت پرستاران به دانمارک

با توجه به وضعیت ایده‌آل کار و زندگی در دانمارک و سیستم پیشرفته درمانی، شرایط کار در دانمارک برای پرستاران بسیار مناسب است. پرستاران با استفاده از برنامه مجوز دانمارکی و اخذ ویزای XG1 دانمارک، می‌توانند به این کشور مهاجرت کنند.

اخذ ویزای کار پرستاری دانمارک نیازمند مدرک زبان نیست و پرستاران پس از مهاجرت به دانمارک، باید در کلاس‌های زبان دانمارکی شرکت کرده و نمره قابل قبول بگیرند.

تنها محدودیت سنی برای مهاجرت پرستاران به دانمارک هم ممنوعیت ورود افراد بالای 75 سال است و متقاضی باید حداقل مدرک لیسانس داشته باشد. با توجه به این موارد می‌توان گفت شرایط اخذ اقامت کاری دانمارک برای پرستاران بسیار مناسب است.

برای اخذ ویزای کار پرستاری دانمارک، باید مدارک شما (عمومی و اختصاصی پزشکی) به تایید وزرات بهداشت دانمارک برسد. پس از این پروسه از شما برای انگشت نگاری و صدور ویزا درخواست می‌شود.

پس از مهاجرت پرستاران به دانمارک، موفقیت در آزمون‌های زبان، آزمون پزشکی و آزمون مطابقت برای دریافت مجوز کار در دانمارک لازم است.

پرستاران با استفاده از این برنامه می‌توانند ویزای کار دانمارک 3 ساله دریافت کنند.

شرایط مهاجرت پرستاران به دانمارک، قوانین، نکات و جزئیات بیشتر را می‌توانند در مطلب زیر مطالعه کنید:

مهاجرت پرستاران به دانمارک

مهاجرت پزشکان به دانمارک

پزشکان هم با استفاده از این برنامه می‌توانند ویزای کاری دانمارک را اخذ کنند. شرایط کلی مهاجرت پزشکان به دانمارک مانند شرایط پرستاران است.

پزشکان برای مهاجرت به دانمارک از طریق کار باید تاییدیه EPIC داشته باشند.


EPIC متعلق به سازمان ECFMG آمریکا است و وظیفه تایید مدارک پزشکان، دندانپزشکان و داروسازان را بر عهده دارد. بسیاری از کشورها برای جذب نیروهای پزشکی، تاییده EPIC را از مهاجران درخواست می‌کنند.

 

پزشکان هم مانند پرستاران پس از ورود به دانمارک باید در آزمون‌های زبان، پزشکی و اجتماعی قبول شوند تا بتوانند اجازه کار در این کشور را بگیرند.

مدت اقامت دانمارک برای پزشکان 3 سال است که در شرایطی هم می‌تواند 2 سال دیگر تمدید شود.

شرایط مهاجرت پزشکان به دانمارک، قوانین، نکات و توضیحات آن را می‌توانید به‌طور مفصل در مطلب زیر مطالعه کنید:

مهاجرت پزشکان به دانمارک

مهاجرت دندانپزشکان به دانمارک

دندانپزشکی هم از مشاغل مورد نیاز و محبوب در دانمارک است. دندانپزشکان، متخصصان پروتز دندانی، متخصصان ارتودنسی و کارشناسان بهداشت دهان و دندان می‌توانند با استفاده از برنامه مجوز دانمارکی Authorisation، اقامت کاری دانمارک را اخذ کنند.

برای مهاجرت دندانپزشکان به دانمارک، شرایط کلی مانند پزشکان و پرستاران است. دندانپزشکان پس از موفقیت در آزمون‌های زبان دانمارکی و آزمون‌های پزشکی، باید در یک دوره آموزشی دندانپزشکی هم شرکت کنند.

یکی از نکات مهمی که برای اخذ ویزای کاری کانادا با استفاده از برنامه Danish Authorisation وباید مد نظر بگیرید این است که:


در صورتی که با ویزای توریستی دانمارک یا ویزای کوتاه مدت در این کشور اقامت دارید، به هیچ وجه برای دریافت مجوز کار پزشکی در این کشور اقدام نکنید!
در این صورت احتمال جریمه شدن شما بالاست و ممکن است به مدت 5 سال از اخذ ویزای دانمارک محروم شوید.

برنامه Special Individual (مختص هنرمندان، ورزشکاران، مربیان و آشپزان)

افرادی که حرفه خود متخصص هستند و توانایی بالایی دارند، می‌توانند با استفاده از این برنامه ویزای کاری دانمارک را اخذ کنند.

هر چند شرایط اخذ این ویزا تنها به مشاغل هنری، ورزشی و آشپزی محدود نمی‌شود، اما این موارد به‌طور مستقیم در شرایط این ویزا آمده است. مشاغلی که در این لیست هستند در جدول زیر آمده است:

مشاغل مجاز برای کار در دانمارک برنامه Special Individual
خوانندهآهنگساز
رهبر ارکسترورزشکاران حرفه ای
مربیان ورزشی حرفه ایآشپزان و سر آشپزان حرفه ای

این افراد باید توانایی و مهارت بالای خود را اثبات کرده و نشان دهند که گزینه بسیار خوبی برای این موقعیت شغلی هستند. مدرک معتبر و حرفه‌ای برای اثبات این موضوع هم باید داشته باشید.

پس از مهاجرت به دانمارک و فراهم شدن همه شرایط، به شما اجازه کار Work Permit داده شده و می‌توانید مشغول به‌کار شوید.

برنامه Researcher

افرادی که به دنبال تکمیل تحقیقات یا همکاری با موسسات آموزشی دانمارک در زمینه تحقیق و توسعه هستند، می‌توانند با استفاده از این برنامه در دانمارک مشغول به کار شوند.

در این روش موسسه آموزشی مد نظر باید درخواست همکاری ارسال کند و این درخواست به تایید اداره مهاجرت دانمارک برسد.

امکان تبدیل این ویزا به ویزای کاری Fast-track scheme دانمارک هم وجود دارد.

 

محققان مهمان Guest Researcher یا دانشجویان دکتری Phd هم می‌توانند از همین طریق به دانمارک بروند. به عنوان محقق مهمان شما باید توانایی پرداخت هزینه‌های خود در دانمارک را داشته باشید.

برنامه Phd Studies بیشتر شبیه برنامه‌های تحصیلی دانمارک است. با این تفاوت که شما به عنوان یک محقق در برنامه‌های تحقیقی و پژوهشی دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی دانمارک همکاری می‌کنید.


در روش Researcher، شما حق کار کردن در دانمارک را هم دارید. 20 ساعت کار در هفته (از سپتامبر تا می) و تمام وقت (ژوئن، جولای و آگوست).

برنامه Fast-track Scheme

این برنامه امکان استخدام و مشغول به کار شدن سریع در دانمارک را به شما می‌دهد.

در صورتی که یک پیشنهاد شغلی از یک کارفرمای مورد تایید دانمارکی داشته باشید و تحصیلات و سابقه کار خوبی هم در تخصص خود داشته باشید، می‌توانید با استفاده از این برنامه به دانمارک مهاجرت کنید.

کارفرمای شما باید تاییدیه سازمان همکاری و استخدام بین المللی دانمارک (SIRI) را به‌همراه داشته باشد و فرم آنلاین درخواست استخدام شما را به همراه مدارک مربوطه به اداره مهاجرت دانمارک بفرستد.

با استفاده از ویزای کار دانمارک و اجازه کار Work Permit می‌توانید تا زمان اتمام قرارداد در دانمارک کار کنید. البته می‌توانید با تمدید قرارداد یا پیدا کردن شغل جدید، اقامت کاری دانمارک را تمدید کنید.

در این مدت می‌توانید در کشورهای حوزه شنگن هم طبق قوانین آن رفت و آمد و اقامت داشته باشید

برنامه Pay-limit scheme

اگر یک پیشنهاد کاری با حقوق بالا در دانمارک داشته باشید، می‌توانید با استفاده از این برنامه به دانمارک مهاجرت کنید. در این روش، حقوق سالیانه شما نباید کمتر از 445 هزار کرون دانمارک باشد.

امکان تمدید قرارداد، تمدید اقامت با تاییدیه و تغییر شغل هم در این روش وجود دارد. متقاضی همچنین می‌تواند همسر و فرزندان خود را با خود به دانمارک ببرد. اخذ ویزای شنگن و بهره‌مندی از حقوق و مزایای بالا هم از دیگر مزایای این ویزای کار دانمارک است.

شرایط کار در دانمارک

شرایط کار در دانمارک، با توجه به روش مهاجرتی، نوع ویزای شما و شغل شما متفاوت است.در زمینه بازار کار، دانمارک وضعیت بسیار مناسبی دارد.نرخ بیکاری در این
کشور پایین است و دسترسی به شغل، توازن کار و زندگی (Work-life Balance) و وضعیت درآمد در آن بسیار مناسب است.روزهای کاری در دانمارک 5 روز و از دوشنبه تا جمعه است. یک هفته شیفت کامل 37 ساعته است و ساعات کاری نباید بیشتر از 8 ساعت در روز باشد.تنها 2% جمعیت شاغل دانمارک بیشتر از ساعات کاری معمول کار می‌کنند. این رقم در مقایسه با میانگین جهانی، 11% کمتر است. در نتیجه می‌توان گفت وضعیت کار در دانمارک بسیار ایده‌آل است.

مدارک لازم برای ویزای کار دانمارک

مدارک لازم برای ویزای کار دانمارک با توجه به نوع ویزا و روش مهاجرتی شما متفاوت است. مهم‌ترین مدارک لازم برای ویزای کار دانمارک در زیر آمده است:

 • پاسپورت معتبر و مدت دار
 • مدارک شخصی (شناسنامه، عکس، کارت پایان خدمت، کارت معافیت، کارت ملی، سند ازدواج و …)
 • مدارک تحصیلی ترجمه و معادل سازی شده
 • تکمیل و ارائه فرم ویزای کار دانمارک AR1
 • مدارک سوابق کاری معتبر
 • مدارک سابقه بیمه
 • تاییدیه EPIC (برای مهاجرت پزشکان به دانمارک)
 • مدارک تمکن مالی (بسته به نوع ویزای کار)
 • نامه پذیرش و همکاری با دانشگاه و موسسات آموزشی (برای روشResearcher و Phd)
 • مدارک معتبر حرفه و تخصص (برای روش Special Individual)
 • نامه پیشنهاد شغلی Job Offer (در صورت دارا بودن)
 • رسید پرداخت هزینه‌های صدور ویزا

چرا موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت؟

موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت یکی از بزرگترین موسسات مشاوره به حساب می آید که از یک سیستم مشاوره ای نوین استفاده می کند. با مراجعه به این موسسه می توانید از تخصص و تجربه وکلای پارسی کانادا در زمینه مهاجرت بهره مند شوید. متخصصین ما می توانند رزومه مهاجرتی شما را به نحو مطلوبی ارتقا دهند و در صورت عدم دریافت ویزا می توانید وجه خود را از موسسه باز پس گیرید. تیم متخصص پارسی کانادا تمام مراحل مهاجرتی شما را اعم از ترجمه مدارک، رزرو هتل، اخذ بلیط رفت و برگشت، اخذ PR، اجاره خانه و ماشین و … برای شما انجام می دهند.
موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

سوالات متداول:

معمار، طراح صنعتی، دندان پزشک و پرستار از مهم ترین مشاغل مورد نیاز دانمارک هستند.
بله. کار در دانمارک در سه صورت منجر به اقامت دائم این کشور خواهد شد که در مقاله شرح داده شده است.
بله. این امکان برای شما فراهم است.
این مورد به روش مهاجرتی شما بستگی دارد.
این موضوع خطرناک است و ممکن است باعث محرومیت شما از اخذ ویزای دانمارک شود.
میزان حقوق افراد با دو تا پنج سال سابقه در حدود 32% بیشتر از افراد تازه استخدام شده است و کسانی که بیش از پنج سال سابقه کاری دارند 36% درآمد بالاتری نسبت به افراد با سابقه کمتر دارند.

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال