موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

کاریابی در آلمان

رشد بالای اقتصادی و بیکاری کم باعث شده که کاریابی آلمان برای مهاجران ایده جالبی باشد. آلمان به ساکنان خود آموزش رایگان ارائه می‌دهد و محیط زندگی و کاری بسیار امنی برای مهاجران فراهم کرده است. با توجه به کمبود نیروی جوان و نیاز به نیروی کار ماهر، آلمان قوانین ساده‌تری را برای اخذ ویزای کار اتخاذ کرده است تا مهاجرت و اقامت در این کشور برای مهاجران آسان شود.

اگر متقاضی کاریابی در آلمان هستید، دو روش برای کاریابی در این کشور وجود دارد. یک روش اینکه فرد در خارج از آلمان و محل اقامت خود قصد جستجو کار در این کشور را داشته باشد و دیگری فرد وارد خاک آلمان شود و برای کاریابی اقدام کند. البته بهتر است بدانید اینکه در اتحادیه اروپا یا خارج از اتحادیه اروپا باشید شرایط کاریابی را برای شما متفاوت می‌کند.

در اینجا اطلاعات مفیدی در مورد شرایط و مراحل کاریابی در آلمان برای ایرانیان ارائه می‌دهیم. اگر خواندن این مطلب از حوصله شما خارج است، فرم ارزیابی مهاجرت را پُر کرده تا مشاوران ما با شما تماس بگیرند.

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

"*" indicates required fields

شماره همراه با 09 شروع شود.

مهاجرت از طریق کاریابی آلمان

دو راه برای مهاجرت کاری به آلمان وجود دارد.

دریافت ویزای جاب آفر آلمان : در این روش فرد دارای تخصص و مهارت از طرف کارفرمایان آلمانی پیشنهاد شغلی دریافت می‌کند. با دریافت این پیشنهاد فرد می تواند درخواست ویزای کاری آلمان را داشته باشد و از این طریق وارد خاک این کشور بشود. برای دریافت این نوع ویزا، داشتن پیشنهاد شغلی و شرایط سنی اهمیت زیادی دارد.

دریافت ویزای جاب سیکر آلمان: اگر برای کاریابی از سوی هیچ کارفرمای آلمانی دعوت به همکاری نشده‌اید، می‌توانید از طریق ویزای جاب سیکر یا جستجوی کار آلمان اقدام به مهاجرت این کشور کنید. یکی از پرطرفدارترین ویزاها، ویزای جستجوی کار آلمان است. اطلاعات بیشتر درباره ویزای جاب سیکر آلمان را در مطلب زیر مطالعه کنید:

حتما بخوانید:
ویزای جاب سیکر آلمان
اقامت در آلمان با ویزای کاریابی

یکی از پرطرفدارترین راه‌های مهاجرتی آلمان، دریافت ویزای کاری است که می‌توانید به مدت شش ماه در جستجوی شغل باشید.

ویزای جاب سیکر آلمان 6 ماه اعتبار دارد و به شما فرصت می‌دهد تا به‌دنبال کار مناسب در این کشور اروپایی بگردید. در صورت یافتن شغل مورد‌نظر و امضای قرارداد کاری می‌توانید ویزای 1 ساله بگیرید.

کاریابی در آلمان برای ایرانیان

برای کاریابی آلمان، مشاغل خالی زیادی برای ایرانیان وجود دارد. اگر صلاحیت‌های حرفه‌ای داشته باشید، پیدا‌کردن کار در این کشور برایتان سخت نخواهد بود. در صورتی که از داخل کشور ایران قصد کاریابی در آلمان را دارید مراحل زیر را دنبال کنید:

1- جستجو در سایت‌های کاریابی آلمانی آنلاین

آژانس کار آلمان اطلاعاتی در مورد فرصت‌های شغلی در سراسر این کشور دارد. می‌توانید در پورتال‌های آن‌ها به‌دنبال کار باشید، به آن‌ها ایمیل بزنید یا برای مشاوره تماس بگیرید.

همچنین، سایت‌های کاریابی آنلاین زیادی وجود دارند که هم برای آلمانی‌ها و هم برای ایرانیان شغل ارائه می‌دهند. می‌توانید پیشنهادهای شغلی را در آنجا بررسی کنید و ببینید آیا هر یک از آن‌ها برای شما مناسب است یا خیر.

یکی دیگر از راه‌های کاریابی در آلمان برای ایرانیان، نامه نوشتن برای شرکت‌های آلمانی است. از آن‌ها بپرسید که آیا قصد دارند کارمند جدیدی را استخدام کنند، حتی اگر هیچ آگهی شغلی نداشته باشند.

2- برای شغلی که پیدا کرده‌اید درخواست دهید

بعد از پیدا‌کردن کار در آلمان، یک درخواست شغلی ارسال کنید. معمولاً اکثر شرکت‌ها از شما مدارک زیر را می‌خواهند:

 • کپی مدارک تحصیلی
 • نمونه کار
 • بیانیه در رزومه (declaration on resume)

(declaration on resume)
رزومه حاوی اطلاعات شخصی و مهارت‌ها است، در انتهای آن یک بیانیه همراه با نام و امضای متقاضی نوشته می‌شود به این معنا که تمام اطلاعاتی وارد شده، صحیح است.

3- در مصاحبه شغلی شرکت کنید

بسیاری از شرکت ها به شما این شانس را می‌دهند تا با اقدام برای کاریابی آلمان به‌صورت آنلاین در مصاحبه شرکت کنید، یعنی از طریق اسکایپ.

اگر شخصی از ایران (خارج از اتحادیه اروپا) بخواهد دعوتنامه کاری دریافت کند شرایط کمی سخت می‌شود. چرا که باید از سمت کارفرما اثبات شود که برای این موقعیت کاری، نیروی آلمانی و اروپای وجود نداشته و در نتیجه مجوزات لازم از سمت اداره کار و اداره مهاجرت آلمان اخذ شود. حال اگر فردی چنین دعوتنامه ای را دریافت کند می‌تواند برای بلوکارت آلمان اقدام کند و بعد از 21 ماه اقامت دائم آلمان را دریافت کند.

مصاحبه شغلی یکی از راه‌های کاریابی در آلمان برای ایرانیان

یکی از راه‌های کاریابی در آلمان برای ایرانیان، شرکت در مصاحبه شغلی است که به‌صورت آنلاین برگزار می‌شود.

لیست بهترین سایت های کاریابی آلمان

در قدم اول برای اینکه بتوانید ویزای کاریابی در آلمان را دریافت کنید، لازم است که در سایت های جستجوی کار در آلمان، متناسب با حرفه و مدرک تحصیلی خود به‌دنبال شغل باشید. وزارت آموزش و پژوهش آلمان سایت‌های زیر را به‌عنوان مرجعی برای افراد جویای کار در این کشور معرفی کرده است:

سایت Make-it-in-germany.com یکی از سایت های مهم کاریابی در آلمان است.

سایت Make-it-in-germany.com یکی از سایت های کاریابی آلمان است.

نوع سایت کاریابی در آلمانآدرس سایت کاریابی در آلمان
پلتفرم های آنلاین کاریابیwww.monster.de
www.stepstone.de
www.linkedin.com
www.xing.com
www.glassdoor.com
www.indeed.de
پلتفرم آنلاین برای کازرآموزی و دانشجویان تازه فارغ التحصیل شدهwww.absolventa.de
www.jobteaser.com
کاریابی در استارت آپ هاwww.gruenderszene.de
www.angel.co
www.arbeitnow.com
www.germanystartupjobs.com
www.berlinstartupjobs.com
کاریابی برای برنامه نویس هاwww.honeypot.io
کاریابی برای گرافیست هاwww.dasauge.de
کاریابی در مشاغل عمومیwww.goodjobs.eu
www.idealist.org
از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

"*" indicates required fields

شماره همراه با 09 شروع شود.

شرایط کاریابی در آلمان

شما در صورتی که تمام معیارهای هر یک از ویزای کاریابی در این کشور را داشته باشید، یک قدم به گرفتن آن نزدیک‌تر می‌شوید. در این نمودار نرخ اشتغال آلمان آورده شده است.

نمودار نرخ اشتغال آلمان برای درک ظرفیت کاریابی آلمان

نرخ اشتغال در کشور آلمان در سال‌های اخیر در حال افزایش است.

شرایط کاریابی در آلمان به شرح زیر است:

شرایط برای کاریابی از طریق جاب سیکرشرایط برای کاریابی از طریق جاب آفر
مدرک لیسانس یا کارشناسی ارشد از یک دانشگاه آلمانی یا مدرک خارجی معادل آنداشتن مدرک علمی و حرفه‌ای از دانشگاه آلمان یا دانشگاه‌های معتبر
حداقل 5 سال تجربه در زمینه تحصیلی مرتبطداشتن پیشنهاد کاری از کارفرمای آلمانی ارسال قرارداد کاری همراه با مدارک
ارائه مدارکی برای اثبات تمکن مالی در مدت اقامتدریافت حقوق 1/5 برابر میانگین حقوق ملی در آلمان
داشتن بیمه مسافرتی یا پزشکی برای مدت‌زمان اقامت در آلمان تا زمانی که مجوز کار را دریافت می‌کنید-

داشتن مدرک لیسانس یا ارشد، اثبات داشتن بودجه کافی و بیمه مسافرتی در مدت اقامت از شرایط کاریابی آلمان است.

مشاغل مورد‌نیاز آلمان

مشاغل زیر جزو مشاغل پرتقاضای آلمان است. در صورتی که در مشاغل زیر تخصص دارید شانس بیشتری برای کاریابی در آلمان را دارید. همچنین شما می‌توانید اطلاعات بیشتری از لیست مشاغل مورد نیاز آلمان را در این صفحه مشاهده کنید.

 • معماران و طراحان داخلی
 • مهندسان
 • متخصصان فناوری اطلاعات و ارتباطات
 • ریاضی‌دانان
 • متخصصین حوزه بهداشت و سلامت
 • دانشمندان
 • مهندسین علمی
 • متخصصان برنامه‌ریزی شهری و ترافیکی

میزان درآمد مشاغل مختلف در آلمان

طبق گزارش اداره آمار فدرال آلمان، در سال 2022 درآمد مردان به طور متوسط ​​3964 یورو در ماه است، در حالی که درآمد زنان به میزان قابل توجهی کم‌تر یعنی 3300 یورو در ماه است.

حقوق افراد ممکن است تحت‌تأثیر عواملی مانند سن، سابقه کار، صنعت، تجربه، ساعات کاری و موقعیت جغرافیایی قرار گیرد.پزشکان، افراد شاغل در بخش مالی و وکیل آلمان بیشترین درآمد را دارند.

حقوق پزشکان به نوع تخصص و شکل استخدام آن‌ها بستگی دارد. پزشکان خارجی که می‌توانند اجازه کار و اقامت در آلمان را دریافت کنند. نقل مکان قانونی خانواده پزشکان به آلمان برای شهروندان غیر اتحادیه اروپا پس از شروع موفقیت‌آمیز به‌عنوان پزشک، امکان‌پذیر است. به همین دلیل مهاجرت پزشکان به آلمان افزایش پیدا کرده است.

میانگین حقوق و دستمزد 2021 بر اساس صنعت برای افرادی که در مشاغل حرفه‌ای یا مدیریتی در آلمان کار می‌کنند، در جدول زیر بیان شده است:

مشاغلدرآمد به یورو
پزشکی89.539
مشاغل مالی73.847
مشاغل حقوقی68.642
مشاوره64.173
مهندسی62.564
فناوری اطلاعات (IT)60.563
بازاریابی / روابط عمومی60.174
منابع انسانی58.029
محققان علمی56.399
طراحان48.574
مدیریت43.788
از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

"*" indicates required fields

شماره همراه با 09 شروع شود.

سخن پایانی

مهاجرت از طریق کاریابی در آلمان یکی از انواع راه‌های مهاجرت به این کشور است. متقاضیان می‌توانند به دو صورت ویزای جستجوی کار و ویزای جاب سیکر آلمان در این کشور مشغول به کار شوند. اگر دارای حرفه و تخصصی در یکی از مشاغل پرتقاضای این کشور باشید، شانس بیشتری دارید. ساکنین برخی کشورها چون اروپا، استرالیا، اسرائیل و ایالت متحده آمریکا نیاز به اخذ ویزای کار این کشور ندارند. افراد پس از طی این روند، می‌توانند در این کشور اقامت داشته و به‌صورت رایگان تحصیل کنند و از دیگر مزایای زندگی در آلمان بهره‌مند باشند. کاریابی آلمان برای ایرانیان هم مشکل نیست. کافی است که راه و روش آن را بیاموزید که در مطلب اشاره شد.

سؤالات متداول

متقاضیان می‌توانند از طریق ویزای جاب سیکر به مدت 6 ماه در کشور آلمان به‌دنبال کار بگردند.

زمان دریافت این ویزا بیشتر از 1 سال است.

زیرا آلمان رشد اقتصادی بالا و نرخ بیکاری کمی دارد. همچنین کمبود نیروی جوان باعث شده تا افراد علاقه‌مند به مهاجرت، راحت‌تر بتوانند برای کاریابی آلمان اقدام کنند.

بله ایرانیان در صورتی که تخصص و حرفه‌ای در زمینه مشاغل پرتقاضا داشته باشند، می‌توانند برای جستجوی کار اقدام کنند.

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال