موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

ویزای جاب سیکر آلمان

ویزای جاب سیکر آلمان

آلمان، پنجمین کشور محبوب جهان برای مهاجرت معرفی می‌شود. سیستم رفاهی و آموزشی ایده‌آل و فرصت‌های شغلی متعدد، باعث شده تا همواره مردم از سراسر دنیا خواستار مهاجرت به آلمان باشند. موضوع مهمی که درباره آلمان وجود دارد این است که کمبود کارگران ماهر در بسیاری از بخش‌های مشاغل مختلف به‌وضوح دیده می‌شود.

در این راستا دولت آلمان با هدف رفع مشکلات و چالش‌های موجود در اقتصاد آلمان اقدام به جذب نیروهای متخصص از سایر کشورها کرده است.  اعطای ویزای جاب سیکر آلمان (German Job Seeker Visa) به افراد واجد شرایط و ماهر یکی از این موارد است. این ساده‌ترین و در عین حال محبوب‌ترین روش برای تحقق آرزوی مهاجرت به این کشور اروپایی آریایی‌تبار به‌شمار می‌رود. با اخذ این نوع ویزا متقاضیان 6 ماه فرصت دارند تا شغل مناسب با شرایط خود را بیابند.

هزینه زندگی در آلمان چگونه است؟

هزینه زندگی در آلمان چگونه است؟

در ادامه این مطلب درباره ویزای جاب سیکر آلمان و شرایط آن صحبت خواهیم کرد. برای آشنایی با مراحل و اقداماتی که برای کسب ویزای جاب سیکر لازم دارید با ما باشید.

ویزای جستجوی کار چیست؟

ویزای جستجوی کار آلمان در آگوست 2012 ارائه شد و برخی آن را ابتکار دولت آلمان برای کمک به کشورهای غیر اتحادیه اروپا بیان می‌کنند. اما هدف اصلی از ارائه این ویزا، جذب افراد متخصص، ماهر ، تحصیل‌کرده و با تجربه کاری است. در حقیقت جاب سیکر، مجوزی است که به شما داده می‌شود تا بتوانید در طی 6 ماه، شغل پیدا کنید، اما باید واجد شرایطی باشید که ما در پاراگراف بعدی به آن‌ها اشاره کرده‌ایم.

پس از دریافت مجوز جاب سیکر آلمان و یافتن شغل مورد نظرتان نیز می‌توانید درخواست ویزای کار بدهید. همچنین با اخذ ویزای کار آلمان می‌توانید به طور دائم در این کشور زندگی و کار کنید. به عبارت دیگر، پس از دریافت ویزای جاب سیکر مجوز کار به شما داده نمی‌شود، بلکه طبق مدت اعتبار این ویزا می‌توانید به دنبال کار در این کشور باشید. برای دیدن لیست مشاغل مورد نیاز آلمان می‌توانید به این صفحه مراجعه کنید.

شرایط درخواست ویزای جستجوی کار

اگر قصد اخذ ویزای جستجوی کار در آلمان را دارید باید شرایط زیر را داشته باشید:

هزینه زندگی در آلمان برای افراد مختلف و در کسب وکارهای متفاوت

هزینه زندگی در آلمان برای افراد مختلف و در کسب وکارهای متفاوت

 • داشتن حداقل 5 سال سابقه کار
 • داشتن صلاحیت و مهارت کافی
 • رسیدن به سن قانونی یعنی 18 سال
 • ارائه مدارک مبتنی بر اثبات تمکن مالی
 • ارائه مدارک پزشکی و بیمه مسافرتی (اثبات داشتن بیمه و خدمات پزشکی در طول اقامت‌)
 • داشتن حداقل مدرک مورد نیاز لیسانس (مدرک لیسانس یا فوق‌لیسانس از دانشگاه‌های آلمان یا دانشگاه‌های مورد تایید آلمان در سایر کشورها)

اسناد مورد نیاز برای ویزای جاب سیکر

برای درخواست ویزای جستجو کار آلمان باید مدارکی ارائه شود؛ بنابراین اگر واجد شرایط جاب سیکر آلمان هستید مدارک خود را آماده کنید. مدارک باید کامل باشد تا درخواست شما برای جاب سیکر به دلیل ناقص بودن آن‌ها رد نشود. لیست مدارک موردنیاز به شرح زیر است:

 • پاسپورت دارای اعتبار (در 10 سال اخیر صادر شده و اعتبار آن حداقل 12 ماه باشد)
 • کپی صفحات پاسپورت
 • مدارک درمانی و بیمه
 • 3 عکس براساس مشخصات بیومتریک و باکیفیت
 • نوشتن انگیزه نامه (SOP) (نامه‌ای که در آن هدف از سفر، برنامه‌ریزی برای یافتن شغل بیان می‌شود)
 • مدارک تحصیلی از دانشگاه‌های آلمان یا دانشگاه‌های معتبر سایر کشورها.
 • رزومه دقیق شامل اطلاعات کامل فرد
 • آدرس و مدارک محل اقامت فرد در آلمان
 • مدارک شناسایی، از جمله شناسنامه و مدارک ازدواج
 • اثبات توانایی مالی برای پوشش هزینه‌های زندگی در مدت اقامت با ارائه مدارک زیر:
  • Verpflichtungserklärung (نامه تعهد رسمی) توسط اسپانسر ساکن آلمان
  • صورت‌حساب بانکی یا حساب بانکی مسدود شده
صدور ویزای جاب سیکر آلمان

نمونه ای از ویزای جاب سیکر آلمان

توجه داشته باشید که تمامی مدارک باید به زبان آلمانی یا انگلیسی ترجمه شود. ترجمه این مدارک می‌تواند توسط یک مترجم آلمانی مورد تأیید سفارت انجام گیرد. کلیه اسناد رسمی باید به‌صورت ترجمه شده و مورد تأیید و قانونی باشند. اگر مدارک مطابق با قوانین آلمان نباشد درخواست ویزای شما رد می‌شود.

مدرک دانشگاهی مورد تایید برای جاب سیکر آلمان

شما باید مدرکی در سطح دانشگاه داشته باشید که در آلمان پذیرفته شده باشد. فقط در این صورت می توانید برای ویزای جستجوی کار اقدام کنید. برای اثبات اینکه مدرک شما در آلمان پذیرفته شده است 2 گزینه دارید:

 • شناسایی صلاحیت خود در پایگاه داده ANABIN
 • درخواست برای بیانیه مقایسه از ZAB
نکته
اداره مرکزی آموزش خارجی (ZAB) مرجع مرکزی برای ارزیابی مدارک خارجی در آلمان است. مدارک شامل گواهی پایان تحصیل، صلاحیت‌های حرفه‌ای و مدارک تحصیلی است. ZAB خدماتی را برای مؤسسات آموزشی، مقامات دولتی و افراد ارائه می‌دهد.

هزینه ویزای جاب سیکر

هزینه ویزای جستجو کار در آلمان با توجه به اینکه یک ویزای بلندمدت در نظر گرفته می‌شود، 75 یورو است. البته هزینه ویزا در هر زمان ممکن است تغییر کند. درصورتی‌که ویزای جستجوی کار شما رد شود، مبلغ به شما بازگردانده نخواهد شد.

هزینه ویزای جستجوی کار آلمان (ارقام تقریبی)
نوع هزینه کارمزد به یورو
(به ازای هر متقاضی)
هزینه ویزا 75
تمکن مالی
(در حساب بانکی متقاضی نشان داده شود)
4500
بیمه سلامت مسافرتی
(حق بیمه یک بار به مدت 6 ماه)
150
هزینه ارزیابی صلاحیت ZAB
(اگر تحصیلات خارجی معادل آلمان نباشد)
200

مراحل اقدام برای ویزای جاب سیکر آلمان

مراحل دریافت ویزای جستجو کار آلمان مانند ویزاهای دیگر است. در ادامه با جزئیات بیشتری مراحل را بیان می‌کنیم. البته باید در نظر داشته باشید که در قدم اول لازم است که به سایت‌های کاریابی آلمان با توجه به حرفه و مدرک تحصیلی برای جستجوی شغل مراجعه کنید. این سایت‌ها را به عنوان یک مرجع برای متقاضیان، در مقاله کاریابی در آلمان مطالعه کنید.

 1. پرکردن فرم درخواست ویزای جاب سیکر آلمان

فرم درخواست را می‌توانید به‌صورت آنلاین دانلود کنید. این فرم باید به طور دقیق تکمیل شده و دو بار از آن پرینت گرفته و امضا کنید.

 1. تعیین وقت برای ملاقات با سفارت آلمان

برای انجام مصاحبه باید به سفارت آلمان در کشور خود مراجعه کنید. اگر سفارت آلمان در کشور شما نبود باید از طریق سفارت یکی از کشورهای همسایه خود اقدام کنید. زمان قرار ملاقات در سفارت نیز ممکن است 3 ماه طول بکشد.

 1. جمع‌آوری مدارک موردنیاز

دقت کنید که همه مدارک خواسته شده را جمع‌آوری و هیچ یک از آنها را فراموش نکنید، زیرا در صورت ناقص بودن مدارک درخواست‌تان تأیید نمی‌شود؛ بنابراین چندین بار مدارک را بررسی کنید.

 1. تعیین وقت ملاقات با سفارت آلمان

مدارک لازم را به همراه داشته باشید و طبق زمان تعیین شده در سفارت حاضر شوید. دقت کنید که چند دقیقه تأخیر ممکن است نوبت قرار شما را لغو کند.

 1. پرداخت هزینه ویزای جاب سیکر

شما باید هزینه‌ای بابت ویزای جاب سیکر که در حال حاضر 75 دلار است، پرداخت کنید.

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

پس از ورود به آلمان با ویزای جستجوی کار

پس از دریافت ویزای جستجو کار آلمان می‌توانید تا 6 ماه در این کشور دنبال شغل باشید. سعی کنید در صورت امکان قبل از اقدام به درخواست ویزا برنامه‌های شغلی خود را مشخص کنید.

نکته مهم: شما نمی توانید با ویزای جستجوی کار در آلمان کار کنید. پس از یافتن شغل، باید آن را به اجازه اقامت اشتغال (Employment Residence Permit) تغییر دهید.

پس از 6 ماه باید مدارک کاری خود را ارائه کنید که نشان دهد در این کشور مشغول به کار شده‌اید. بعد از اینکه از طریق ویزای جستجوی کار در آلمان کار پیدا کردید، باید برای مجوز اقامت کار درخواست دهید. اخذ مجوز اقامت کار با دو روش ممکن است:

درخواست اخذ بلوکارت آلمان

درخواست بلوکارت آلمان برای ادامه زندگی در این کشور

درخواست بلوکارت آلمان برای ادامه زندگی در این کشور

بلوکارت آلمان برای افراد متخصصی صادر می‌شود که مدرک تحصیلی و شرایط مورد نیاز را داشته باشند. افراد دارای بلوکارت می‌توانند حداکثر تا 4 سال در کشور آلمان کار کنند. یکی از شروط اساسی برای متقاضیان بلوکارت حقوق شغل فعلی آنهاست که باید 1.5 برابر میانگین حقوق ملی آلمان باشد.

افراد دارای بلوکارت آلمان می‌توانند با همسر و فرزندان خود طبق شرایطی از جمله تمکن مالی برای پرداخت هزینه تحصیل در آلمان، مکان مناسب و تامین مخارج زندگی، برای اقامت به این کشور ببرند. آن‌ها با بلوکارت بعد از 33 ماه قادر خواهند بود درخواست خود را برای اقامت دائم آلمان ثبت کنند. همین مجوز را می توان در مدت 21 ماه با نشان دادن مهارت در زبان آلمانی دریافت کرد.

نکته جالب توجه این است که افراد بدون مدرک تحصیلی نیز می‌توانند با ویزای اوسبیلدونگ آلمان در این کشور مشغول به کار شوند. این ویزا به کسانی داده می‌شود که مهارت دارند و متخصص هستند و مدرک فنی خود را در یک مرکز آموزشی معتبر دریافت کرده‌اند.

درخواست اخذ ویزای کار آلمان

ویزای کار آلمان یکی از راه‌های مهاجرت به این کشور است. در بیشتر موارد برای اخذ این ویزا لازم است که قرارداد کاری در یکی از مشاغل این کشور داشته باشید یا اینکه خودتان شغل ایجاد کنید. افراد با ویزای کار آلمان می‌توانند پس از پنج سال موفق به دریافت اقامت دائم آلمان شوند. اعضای خانواده دارندگان این ویزا نیز می‌توانند با شرایط خاصی به این کشور مهاجرت کنند.

آیا می توانید بدون اینکه بتوانید آلمانی صحبت کنید، در آلمان کار پیدا کنید؟

ویزای کار آلمان پس از جستجوی کار و بستن قرارداد با کارفرما

ویزای کار آلمان پس از جستجوی کار و بستن قرارداد با کارفرما برای متقاضی اقامت در آلمان صادر می شود

برای یافتن کار در آلمان نیازی به داشتن مهارت در زبان آلمانی نیست. اگر مهارت داشته باشید گزینه‌های شما محدود می‌شود. با این حال، فرصت‌های شغلی فراوانی وجود دارد. با داشتن مهارت در زبان انگلیسی می توانید برای مشاغل زیر درخواست دهید:

 • مدیر سیستم ها (Systems Administrator)
 • توسعه دهنده نرم افزار (Software Developer)
 • مشاوره مدیریت و فناوری اطلاعات (Management and IT Consulting)
 • خدمات مشتری بین المللی (International Customer Service)
 • کنترل کننده مالی (Financial Controller)

سخن پایانی

آلمان برای جذب و تامین نیروی کار مورد نیاز، به متقاضیان مهاجرت دارای مدرک تحصیلی و با تجربه کاری مرتبط ویزای جاب سیکر می‌دهد. افرادی که موفق به اخذ ویزای جاب سیکر آلمان شوند، می‌توانند به مدت 6 ماه در این کشور زندگی کنند تا شغل بیابند. پس از آن هم می‌توانند درخواست ویزای بلوکارت یا کار آلمان را بدهند تا بتوانند مشغول به کار شوند. اگر در حوزه ویزای جاب سیکر آلمان سوالی دارید می‌توانید با مشاوران ما در پارسی کانادا در ارتباط باشید.

سؤالات متداول

این ویزا برای کسانی است که با مدرک تحصیلی و تجربیات کاری قصد کارکردن در آلمان را داشته و طی 6 ماه فرصت دارند شغل پیدا کنند.

ویزای جستجو کار برای یافتن شغل در آلمان است، افراد با این ویزا نمی‌توانند کار کنند. ویزای بلوکارت برای متقاضیانی است که دارای قرارداد کاری با کارفرما در آلمان هستند.

دارندگان ویزای جستجوی کار می‌توانند 6 ماه در آلمان اقامت داشته باشند.

خیر، ویزای جستجو کار آلمان قابل تمدید نیست.

طبق قانون کلی کنسولگری، زمان رسیدگی به ویزای جستجوی کار آلمان نزدیک به 4 تا 6 هفته طول می‌کشد.

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال