موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

مقایسه کارآفرینی و استارت آپ کانادا

در این مقاله قرار است به مقایسه ویزای کارآفرینی و استارتاپ کانادا بپردازیم. این ویزاها هر دو از انواع ویزای سرمایه گذاری کانادا هستند. در ظاهر شاید این دو ویزای مهاجرت به کانادا مشابه به نظر برسند اما در اصل تفاوت‌های بسیاری باهم دارند. این تفاوت در مواردی نظیر مبلغ سرمایه گذاری، اخذ اقامت دائم، شرط حضور و دانش زبان و … است. مثلا اگر به عنوان یک کارآفرین و سرمایه گذار نمی‌توانید مدت زمان زیادی را در کشور کانادا بمانید روش کارآفرینی اصلا مناسب شما نیست. یا اگر سرمایه کلانی ندارید استارتاپ روش مناسب شما است.

مقایسه کارآفرینی و استارتاپ کانادا

کارآفرینی یا استارتاپ کانادا ویزای مناسب برای سرمایه گذاری

در ادامه شما با هرکدام از این روش‌ها و تفاوت استارتاپ و کارآفرینی با جزییات آشنا خواهید شد. ما مقایسه کارآفرینی و استارتاپ کانادا را در جدولی برای شما آورده‌ایم پس با ما همراه باشید.

ویزای کارآفرینی کانادا

برنامه مهاجرت کارآفرینی کانادا یکی از برنامه‌های مهاجرت استانی (PNP) به کانادا است. در این روش متقاضی مهاجرت پس از انتخاب استان مربوطه برای مهاجرت و تشکیل پرونده، از طریق اداره مهاجرت استان مربوطه اقدام می‌کند.

شرط اصلی اخذ ویزای کارآفرینی تأسیس یک بیزنس جدید در کانادا یا توانایی خرید یک بیزینس فعال است و متقاضی باید بتواند برای شهروندان کانادایی اشتغال آفرینی کند. البته شرایط در هر استان با استان دیگر متفاوت است. برای اطلاع از برنامه کارآفرینی هر استان به مقاله ویزای کارآفرینی کانادا مراجعه کنید.

ویزای کارآفرینی کانادا

ویزای کارآفرینی کانادا چیست؟

در اصل برنامه کارآفرینی برای کارآفرینان باتجربه‌ای است که می‌توانند از نوآوری و رشد اقتصادی در استان موردنظر حمایت کنند. البته متقاضیانی که قصد اقامت در استان یا قلمرو خاصی در کانادا به‌جز کبک را دارند. برخی از معروف‌ترین استان‌های کشور کانادا مانند انتاریو، بریتیش کلمبیا، ساسکاچوان، نوا اسکوشیا و پرنس ادوارد برنامه‌های کارآفرینی استانی را اجرا می‌کنند.

شرایط ویزای کارآفرینی کانادا چیست؟

پیش از تصمیم برای اخذ ویزای کارآفرینی کانادا شرایط خود را به‌طور کامل بررسی کنید چرا که در صورت برخورد به مشکل درخواست شما رد می‌شود و فرصت خود را برای مهاجرت به این کشور از دست می‌دهید.

ویزای کارآفرینی برای افرادی است که بیزینسی را در کشور خود دارند و قصد انتقال آن به کشور کانادا را دارند یا کسانی که قصد تاسیس یا خریداری یک بیزینس جدید در کانادا دارند. پس ابتدا شخص بیزنس پلن خود را ارائه می‌نماید که در صورت پذیرفته شدن به متقاضی، ویزای کار کانادا داده می‌شود و سپس شخص متعهد به اجرایی کردن طرح ارائه شده در استان مورد نظر است. در ادامه پس از 12 الی 18ماه با ارائه مدارکی مبنی بر اجرایی کردن طرح موردنظر، می‌تواند همراه با بستگان درجه یک برای اقامت دائم کانادا اقدام کند.

این ویزا یک ویزای امتیازبندی است. هر استان کانادا با توجه به اولویت‌های اقتصادی خود شرایطی را برای مهاجرت به کانادا از طریق این برنامه‌ها مشخص می‌کند. افرادی که موفق شوند امتیازات بیشتری کسب کنند، در الویت انتخاب قرار خواهند گرفت.

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

"*" indicates required fields

شماره همراه با 09 شروع شود.

ویزای استارتاپ کانادا

ویزای سرمایه‌گذاری از جدیدترین ویزاهای کانادا است و گزینه‌ای برای جذب کارآفرینان و کسب‌وکارهای نوآورانه به کانادا محسوب می‌شود. این ویزا با شرط اولیه داشتن بیزینس پلن و طرح تجاری خلاقانه، سبک جدید، توانایی اشتغال‌زایی برای کانادایی‌ها و گرفتن نامه حمایتی از یک سرمایه‌گذار کانادایی ممکن می‌شود.

کانادا به دنبال کارآفرینان بااستعدادی است که علاقه‌مند به راه‌اندازی مشاغلی هستند که ضمن ایجاد فرصت‌های شغلی برای ساکنان آن، اقتصاد کانادا را تحریک کنند.


دقت کنید بیزینس پلن مربوط به کسب وکارهای ویزای استارتاپ باید قبلا اجرا نشده باشد و بتواند نامه پشتیبانی از سازمان‌های مورد نظر را دریافت کند.

افرادی که شرط لازم برای اخذ ویزای استارتاپ را داشته باشند، بلافاصله اقامت دائم کانادا را دریافت می‌کنند. توضیحات بیشتر درباره این ویزا را در مطلب ویزای استارتاپ کانادا بخوانید.

شرایط ویزای استارتاپ کانادا چیست؟

ویزای استارتاپ کانادا

ویزای استارتاپ کانادا چیست؟

برای واجد شرایط بودن برای ویزای استارتاپ کانادا، چهار شرط وجود دارد:

کسب‌وکار واجد شرایط داشته باشید

  • داشتن حداقل 10% از حق رای مرتبط با سهام شرکت
  • داشتن حداقل 50% حق رای توسط متقاضی/شرکا
  • سرمایه‌گذاری حامی کانادایی

داشتن نامه پشتیبانی از یک سازمان تعیین‌شده

  • حمایت صندوق سرمایه‌گذاری خطرپذیر، گروه سرمایه‌گذار فرشته یا مرکز رشد کسب‌وکار

الزامات زبان را برآورده کنید:

در یک آزمون زبان حداقل سطح (CLB5)  را در زبان انگلیسی یا فرانسوی در مکالمه، خواندن، شنیدن و نوشتن دارید.

اثبات تمکن:

پس از ورود به کانادا باید نشان دهید که برای حمایت از خود و سایر وابستگان خود پول کافی دارید. مقدار موردنیاز شما بستگی به تعداد خانواده شما دارد.

مقایسه کارآفرینی و استارتاپ کانادا در یک نگاه

فاکتورکارآفرینی کانادا
(entrepreneurship visa program)
استارتاپ کانادا
(Startup Visa Program)
مبلغ سرمایه گذارینیاز به تمکن مالی + سرمایه اولیهتمکن مالی + عدم نیاز به سرمایه
اخذ اقامت دائماقامت اولیه 1 ساله
اخذ اقامت دائم با تایید طرح توسط دولت
ورود اولیه با اقامت دائم
شرط حضور در کانادا9 الی 10 ماه حضور در سالطی 5 سال 2 سال حضور
شرط زبان انگلیسیحداقل CLB5 و برخی استان ها CLB4
مدرک زبان بالاتر امتیاز بیشتر
CLB5
شرایط عمومی متقاضیمدرک بالاتر - سن مناسب - سابقه کاریمدرک مرتبط با حوزه کار
سوابق کاری در حوزه طرح تجاری
حضور همراهان در استرالیاهمسر و فرزندان زیر 22 سال بعد از قبول طرح تجاریهمسر و فرزندان زیر 22 به محض تایید طرح تجاری و اخذ ویزای استارتاپ

تفاوت کارآفرینی و استارت آپ کانادا از لحاظ اقامت دائم

با مقایسه کارآفرینی و استارتاپ کانادا می‌بینیم که در روش استارتاپ در صورت گرفتن نامه حمایتی استارتاپ کانادا و اخذ اقامت دائم وارد این کشور می‌شوید. در مدت زمانی که فرآیند اقامت دائم در حال انجام است می‌توانید با ویزای ورک پرمیت کانادا که برای مدت 2 سال صادر می‌شود برای انجام فعالیت‌های خود وارد کانادا شوید.

در روش کارآفرینی با ویزای کار وارد این کشور می‌شوید و در ادامه پس از گذراندن 12 الی 18ماه و تایید کسب وکارتان توسط دولت استرالیا در استان موبوطه می‌توانید برای اقامت دائم کانادا اقدام کنید.

تفاوت کارآفرینی و استارت آپ کانادا از لحاظ شرایط متقاضی

در مقایسه کارآفرینی و استارتاپ کانادا مواردی مانند زبان، سن، تحصیلات، سوابق کاری و … لحاظ می‌شود. در روش کارآفرینی با توجه به اینکه سیستم امتیازی و استانی است هر چه شرایط شما به جدول امتیاز بندی کانادا نزدیکتر باشد شانس شما بالاتر می‌رود. مثلا سوابق کاری 2 تا 4 سال به عنوان مدیر سطح بالا یا صاحب بیزینس می‌تواند امتیاز شما را در ویزای کارآفرینی بالاتر ببرد.

در مورد ویزای کارآفرینی شرایط در برخی استان‌ها سخت گیرانه نیست. مثلا مدرک زبان CLB4 قابل قبول است. در روش استارتاپ محدودیت سنی روش کارآفرینی وجود ندارد.

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

"*" indicates required fields

شماره همراه با 09 شروع شود.

تفاوت کارآفرینی و استارت آپ کانادا از لحاظ همراهان در مهاجرت

تفاوت ویزای استارت‌ آپ و ویزای کارآفرینی کانادا در تعداد و همراهان هم هست. با ویزای استارتاپ امکان همراهی 4 نفر دیگر به عنوان نیروی کلیدی در کنار صاحب امتیاز اصلی وجود دارد. علاوه بر این می‌توانید با اخذ ویزای استارتاپ افراد درجه یک را با خود همراه کنید. اما روش کارآفرینی تنها در صورت تایید طرح فرد می‌تواند خانواده را به همراه خود ببرد.
نکته: در روش استارتاپ در صورتی که مشکلی در راه اندازی ایده تجاری پیش بیاید تاثیری بر پرونده اقامت دائم شما ندارد.

تفاوت کارآفرینی و استارت آپ کانادا از لحاظ نیاز به سرمایه

حداقل سرمایه مورد نیاز در روش استارتاپ برای انتقال به کانادا 100 هزار دلار است. در حالیکه این رقم برای روش کارآفرینی بیشتر است. یعنی علاوه بر سرمایه اولیه، تمکن مالی بیشتری نیز لازم دارد.

حالا که همه‌چیز را در مورد تفاوت‌های این دو نوع ویزا خواندید، همین حالا می‌توانید با مراجعه به صفحه زیر، اطلاعات دست اول و کاملی در مورد ویزای کارآفرینی کانادا بخوانید. شاید این راه، مناسب‌ترین راه برای مهاجرت شما به کانادا باشد، چون هم نسبت به خیلی از روش‌ها، راحت است و هم دولت کانادا، شرایط دریافت این نوع ویزا را آسان‌تر کرده است. در لینک زیر مطالعه کنید:

سخن پایانی

دانستن تفاوت استارتاپ و کارآفرینی برای کسانی که قصد شروع یک کسب و کار در کشور کانادا را دارند بسیار مهم و حتی حیاتی است. برخی از افراد بر این باورند که این دو یکسان هستند اما این دو برنامه اساسا متفاوت هستند. برخی افراد شرایط هر دو ویزا را دارند اما اینکه کدام ویزا برای این افراد مناسب‌تر است براساس نکاتی است که در مقاله ذکر شده است. شرایط سنی، تحصیلات، میزان تمکن و ایده کسب و کار و … همه مواردی هستند که پیش از تصمیم برای سرمایه گذاری در کانادا لازم است بررسی شوند. مشاوران ما در پارسی کانادا می‌توانند شما را در انتخاب بهتر و رسیدن به کانادا یاری کنند.

سوالات متداول

انتخاب برنامه مهاجرتی کانادا به شرایط متقاضی بستگی دارد، در میان روش‌های کارآفرین و استارتاپ هیچ‌کدام به دیگری ارجحیت ندارد. بسته به شرایط برای برخی افراد روش کارآفرینی بهتر است و برای برخی روش استارتاپ

استارتاپ ویزا نسبت به روش کارآفرینی در زمان کمتری شما را به اقامت دائم کانادا می‌رساند؛ اما دقت کنید این روش برای همه سرایه گذاران مناسب نیست. روش کارآفرینی گاهی شانس شما برای رسیدن به کانادا را بیشتر می‌کند.

مدرک زبان موردنیاز برای دو روش کارآفرینی و استارتاپ یکسان است برای هر دو CLB5 موردقبول است؛ اما گاهی برخی استان‌ها ممکن است شرایط ساده‌تری داشته باشند درنتیجه برای ویزای کارآفرینی مدرک CLB4 را نیز قبول می‌کنند.

در هر دو روش بعد از گرفتن اقامت دائم فرد می‌تواند همراه همسر و فرزندان زیر 22 سال به کانادا سفر کند.

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال