موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

بهترین رشته‌ها برای مهاجرت

شما هم از آن دسته افرادی هستید که می‌خواهید در خارج ادامه‌تحصیل دهید اما نگرانی‌هایی دربارۀ رشتۀ تحصیلی‌تان دارید؟ درکتان می‌کنیم. برای کمک به شما، راهنمای کامل بهترین رشته ها برای مهاجرت را آماده کرده‌ایم.

واقعیت را بخواهید، همیشه نوشتن دربارۀ بهترین‌ها سخت است؛ چون دیدگاه و نظر افراد دربارۀ بهترین‌ها یکسان نیست. اگر همین مقاله را به‌عنوان مثال بگیریم؛ بهترین رشته‌ها برای چه نوع مهاجرت؟ کاری یا تحصیلی؟ بهترین رشته‌ها از چه نظر؟ هزینه‌ها؟ بازارِکار؟ شرایط و آسانیِ تحصیل یا موارد دیگر؟

در این مورد، خودتان یکی از بهترین تصمیم‌گیرندگان دربارۀ انتخاب بهترین رشته‌ برای مهاجرت هستید؛ چون خودتان از شرایط‌تان بهتر باخبرید و بهتر می‌دانید که چه می‌خواهید. اما ما هم تا جایی که بتوانیم در این مطلب بحث را برای شما باز می‌کنیم و برای انتخاب بهترین‌ها به شما کمک می‌کنیم.

بهترین رشته ها برای مهاجرت، رشته‌های مهندسی شامل معماری، عمران، کامپیوتر، مکانیک، برق، رشته‌های پزشکی شامل پرستاری، دندانپزشکی و داروسازی، رشته‌های حوزه IT، مارکتینگ و فروش هستند.

اما برای توضیحات دقیق‌تر ما چند مقصد پرطرفدار برای مهاجرت تحصیلی ایرانیان را ملاک گرفتیم و در لیست رشته‌ها، پرطرفدارترین‌ها و بهترین‌‌‌ها از نظر آیندۀ شغلی را استخراج کردیم.

اول از همه با نوعِ مهاجرت تقسیم‌بندی می‌کنیم:

 • بهترین رشته‌ها برای مهاجرت تحصیلی
 • بهترین رشته‌ها برای مهاجرت کاری

بهترین رشته ها برای مهاجرت تحصیلی

بهترین رشته‌ها برای مهاجرت تحصیلی

در مورد انتخاب بهترین رشته‌های دانشگاهی برای مهاجرت تحصیلی، مثل روش کاری، معمولاً دانشجویان به‌دنبال بازار کار و آیندۀ آن رشته هستند تا موارد جزئی دیگر مثل راحتیِ اخذ ویزا یا هزینۀ تحصیل در آن رشته.

برای این مورد، فارغ از کشورِ مقصد، باید به‌دنبال رشته‌هایی باشید در اکثر کشورها تقاضا برای آن وجود داشته باشد. یعنی به‌جای جزئی‌نگری، باید یک نگاه به بهترین رشته‌های تحصیلی برای مهاجرت در حالت کُلی بیندازیم.

یا حتی رشته‌هایی که آیندۀ خوبی برای آن پیش‌بینی بشود؛ مثلاً تا یک‌دهه پیش، رشته‌های‌ هوش مصنوعی (Artificial Intelligence) و یادگیری ماشین (Machine Learning) آنقدرها شناخته‌شده نبودند؛ اما امروزه در اکثر کشورها برای دانشجویان و فارغ‌التحصیلان آن سرودست می‌شکانند!

بهترین رشته‌های دانشگاهی برای مهاجرت
پزشکیمهندسی
علوم پایههنر
حقوقعلوم انسانی
فنیحوزۀ تکنولوژی و IT

در ادامه، بهترین گرایش‌ها در همۀ این رشته‌ها را معرفی می‌کنیم:

بهترین رشته‌های پزشکی برای مهاجرت

خیلی‌ها معتقدند که پزشکی، بهترین رشته برای مهاجرت است. البته نه هر گرایشی و نه برای مهاجرت به هر کشوری! از طرفی، بعضی گرایش‌های پزشکی، فارغ از کشور مقصد و نیازهای بازار کار در آن، در اکثر کشورها تقاضا دارند و جزو بهترین رشته‌ها برای مهاجرت تحصیلی محسوب می‌شوند. مانند این گرایش‌ها:

بهترین رشته‌های پزشکی برای مهاجرت
پرستاریروانشناسی
دندانپزشکیطب اورژانس
ژنتیک ‌پزشکیپزشکی هسته‌ای
طب فیزیکیعصب‌شناسی
رادیولوژی تشخیصیزنان و زایمان
چشم‌پزشکیآسیب‌شناسی
اطفالقلب‌وعروق

پیشنهاد م‌کنیم صفحه دندانپزشکی در کانادا را هم مطالعه کنید. و البته یادتان نرود که ما با یک بررسی کلی در کشورهای پرطرفدار برای مهاجرت، تعدادی از این رشته‌ها را معرفی کردیم؛ و نبودِ گرایش تحصیلی شما یا گرایش موردعلاقۀ شما در این لیست به این معنا نیست که رشتۀ خوبی برای مهاجرت نیست یا بازارِ کار خوبی در خارج ندارد!

بهترین رشته‌های هنر برای مهاجرت

از هنر اول تا هفتم و حتی هنرِ جدید هشتم، گرایش‌های پرطرفداری در هر کدام وجود دارند و آیندۀ شغلی آن‌ها هم خوب است. مهم‌ترین گرایش‌های هنر برای مهاجرت:

بهترین رشته‌های هنر برای مهاجرت
طراحی مدیا (Media Design)موسیقی
مالتی‌مدیا و انیمیشنطراحی مدولباس (Fashion Design)
هنرهای زیباطراحی محصولات (Product Design)
روزنامه‌نگاریمجسمه‌سازی
هنرهای نمایشیساخت و توسعۀ بازی‌های ویدئویی
طراحی گرافیکعکاسی
معماریتصویرسازی

بهترین گرایش‌های رشتۀ حقوق برای مهاجرت

از زمان ظهور تمدن‌های بزرگ تا امروزه، همیشه نیاز به حقوق و قوانین وجود داشته است؛ پس نگران نباشید! حقوق و خیلی از گرایش‌های آن همیشۀ جایگاه خودشان را دارند.

بهترین گرایش‌های حقوق برای مهاجرت
حقوق تجارتحقوق بیمه
حقوق مدنیحقوق بین‌الملل
حقوق مالی و بانکداریحقوق کیفری
حقوق فناوری اطلاعاتحقوق محیط زیست
حقوق خانوادهحقوق کار و استخدام

بهترین رشته‌های مهندسی برای مهاجرت

مهندس‌ها را همه‌جا می‌خواهند! همین کافی است که بدانید رشته‌ها و گرایش‌های مهندسی، گزینه‌های خیلی خوبی برای تحصیل در خارج هستند. فرصت بررسی گرایش‌ها را در این مقاله نداریم؛ پس فقط به معرفی رشته‌های پرتقاضا اکتفا می‌کنیم:

بهترین رشته‌های مهندسی برای مهاجرت
مهندسی هوافضامهندسی سازه
مهندسی برقمهندسی مخابرات
مهندسی شیمیمهندسی خودرو
مهندسی مکاترونیکمهندسی عمران
مهندسی دریامهندسی محیط زیست
مهندسی رباتیکمهندسی معدن

بهترین رشته‌های علوم پایه برای مهاجرت

اکثر رشته‌ها و گرایش‌های سه شاخۀ اصلی علوم (صوری، طبیعی و اجتماعی) جایگاه خوبی در سیستم آموزشی کشورهای مختلف دارند. بهترین رشته‌ها در این علوم برای مهاجرت:

بهترین رشته‌های علوم پایه برای مهاجرت
زمین‌شناسیدیرینه‌شناسی
ستاره‌شناسیجامعه‌شناسی
اقتصادسیاست
روانشناسیریاضیات
منطقعلوم کامپیوتر
آمارزیست‌شناسی و پزشکی
فیزیکشیمی

بهترین رشته‌های علوم انسانی برای مهاجرت

یک‌راست به‌سراغ رشته‌ها می‌رویم:

بهترین رشته‌های علوم انسانی برای مهاجرت
زبان‌شناسیهنرهای اجرائی
مطالعات فرهنگیفلسفه
مطالعات رسانهجامعه‌شناسی
جغرافیتوسعۀ بین‌الملل
هنرتربیت‌بدنی

بهترین رشته‌های حوزۀ تکنولوژی برای مهاجرت

با رشد و پیشرفت تکنولوژی و ظهور فناوری‌های جدید، نیاز به تخصص‌ و دانش این حوزه هم خیلی بیشتر شده است. معمولاً رشته‌های تحصیلی حوزۀ فناوری هم چه از نظر شرایط تحصیل، چه تقاضا و بازار کار، از بهترین رشته‌ها هستند. در ادامه بهترین‌های این حوزه را معرفی می‌کنیم:

بهترین رشته‌های حوزۀ تکنولوژی برای مهاجرت
هوش مصنوعییادگیری ماشین
علوم دادهرباتیک
امنیت سایبریفناوری اطلاعات
سیستم‌های ارتباطینرم‌افزار
مهندسی کامپیوترانفورماتیک
توسعۀ بازی‌های رایانه‌ایطراحی تعاملی

بهترین رشته های فنی برای مهاجرت

مگر می‌شود بهترین رشته‌های تحصیلی برای مهاجرت را گفت و رشته‌های فنی را نگفت؟! رشته‌های فنی در خیلی از کشورها شرایط تحصیل و کار خوبی دارند. البته قبل از معرفی این رشته‌ها بهتر است این نکته را بدانید:

آن‌چیزی که ما به آن‌ رشته‌های فنی می‌گوییم، کمی با تعریف این رشته‌ها در خارج فرق دارد. رشته‌ها و تخصص‌های فنی از دیدِ خارجی‌ها به اسم Vocational Training شناخته می‌شود.

این رشته‌ها بر روی مطالب آکادمیک متمرکز نیستند و به‌جای آن دانش فنی به‌همراه مهارت‌ها و تخصص عملی را به دانشجو یاد می‌دهند تا این افراد بیشترین آمادگی را برای کار عملی در آن حوزه کسب کنند. در نتیجه رشته‌های فنی از دید آن‌ها طیف گسترده‌ای دارد و می‌تواند تخصص‌هایی در چند حوزۀ آموزشی باشد. برای اطلاعات بیشتر مطلب مهاجرت با مدرک فنی حرفه‌ای را بخوانید.

شاید با دیدن بعضی رشته‌ها در این جدول تعجب کنید. بهترین رشته‌های فنی برای مهاجرت:

بهترین رشته‌های فنی برای مهاجرت
طراحی جواهراتآشپزی
هتلداریبازاریابی و فروش
گردشگریآرایشگری
طراحیانیمیشن‌سازی
عکاسی و فیلمبرداریخدمات رستوران و پذیرایی

خب تا اینجا اگر در خصوص مهاجرت تحصیلی و انتخاب رشتۀ تحصیلی ابهامی دارید یا نیاز به مشاوره و راهنمایی دارید، فرم مشاوره زیر را پرکنید تا در اسرع وقت با شما تماس بگیریم:

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

"*" indicates required fields

در ادامه، بهترین رشته‌ها برای مهاجرت از طریق کار را معرفی می‌کنیم. قبل از آن، پیشنهاد می‌کنیم اگر در خصوص مهاجرت تحصیلی به کشورهای پرطرفدار دانشجویان ایرانی نیاز به اطلاعات دارید، حتماً به مطالب زیر سَر بزنید:

در بین این کشورها، کانادا یکی از محبوب‌ترین گزینه‌ها برای ادامه‌تحصیل است. ما یک مقالۀ اختصاصی برای بهترین رشته‌ها در این کشور داریم که آن را می‌توانید در مطلب بهترین رشته‌ها برای مهاجرت به کانادا مطالعه کنید.

بهترین رشته ها برای مهاجرت کاری

بهترین رشته‌ها برای مهاجرت کاری

در این مورد، هدف، مهاجرت کاری است و احتمالاً شما می‌خواهید ببینید که چه مشاغل، تخصص‌ها و رشته‌هایی در بازار کار کشور مقصد موردنیاز است، کدام تخصص‌ها شرایط بهتری برای مهاجرت دارند و آیا این رشته‌ها با رشتۀ تحصیلی شما تطابق دارد یا حداقل نزدیک است یا نه.

ما نگاهی به بازار کار و مشاغل مورد نیاز چند کشور پرطرفدار برای مهاجرت کاری ایرانیان انداختیم؛ یعنی کشورهای کانادا، آلمان، استرالیا، دانمارک و کشورهای عربی حاشیۀ خلیج فارس (امارات، عمان و قطر) و درنهایت لیست بهترین رشته‌ها را استخراج کردیم.

بهترین رشته‌ها برای مهاجرت کاری
رشته‌های مهندسیمهندسی معماری
مهندسی عمران
مهندسی صنایع
مهندسی کامپیوتر
مهندسی مکانیک
مهندسی برق
مدیریت مهندسی
رشته‌های پزشکیپرستاری
داروسازی
دندانپزشکی
روانشناسی
مامایی
طب فیزیکی
پزشکی عمومی
پزشکی متخصص
فناوری اطلاعاتکامپیوتر
مهندسی نرم‌افزار
مهندسی سخت‌افزار
شبکه‌های کامپیوتری
هوش مصنوعی و رباتیک
فناوری اطلاعات
علوم داده
شبکه
امنیت شبکه
سایر رشته‌هامدیریت
حقوق
بازرگانی
هنر
مارکتینگ و فروش
اقتصاد

کشورهای کانادا، استرالیا و آلمان کمبود نیروی کار دارند و بخش مهمی از نیروی کار خودشان را از طریق مهاجران تامین می‌کنند. تنوع مشاغل مورد نیاز در این کشورها بالاست و احتمال اینکه این کشورها به شما و تخصص شما نیاز داشته باشند کم نیست!

بدون شک بهترین رشته‌ها برای مهاجرت کاری به این موارد ختم نمی‌شوند و اگر رشتۀ شما در این لیست نبود، به این معنا نیست که نمی‌توانید برای کار در این کشورها مهاجرت کنید! ما فقط مهم‌ترین رشته‌های اصلی را آوردیم. اما نگران نباشید؛ برای بررسی مشاغل داغِ بازار کار و شرایط کار در این کشورها مقاله‌های تخصصی داریم که با خواندن آن‌ها می‌توانید اطلاعاتتان را تکمیل کنید:

برای کار در کانادا:

برای کار در استرالیا:

برای کار در آلمان:

چند سالی است که کشورهای عربی حوزۀ خلیج‌فارس هم مانند کشورهای اروپایی در لیست مقاصد محبوب مهاجرت ایرانیان وارد شده و جا خوش‌کرده‌اند.

توسعه و پیشرفت سریع، نزدیکی به ایران، شرایط نه‌چندان سختِ مهاجرت، درآمد بالا و مالیات کم (حتی در بعضی مشاغل، صفر) از دلایل اصلی محبوبیت این کشورهاست؛ که گل سرسبد آن‌ها هم کشورهای امارات، قطر و عمان هستند.

تخصص‌های مختلفی در بازار کار این کشورها مورد نیاز است؛ اما معمولاً پزشکی و مهندسی، سرآمد این تخصص‌ها هستند. برای مطالعۀ بیشتر شما:

برای کار در امارات:

برای کار در عمان:

برای کار در قطر:

یادتان نرود که اگر رشتۀ فعلی شما یا رشتۀ موردعلاقه‌تان برای ادامه‌تحصیل یا کار در این لیست‌ها نبود، به این معنا نیست که رشتۀ بدی برای مهاجرت است! ما فقط در هر بخش تعدادی از بهترین‌ها را در چند مقصد مهاجرتی محبوب برای ایرانیان معرفی کردیم.

پیشنهاد می‌کنیم برای مهاجرت از طریق تحصیل یا کار، بر اساس شرایطتان بررسی دقیق‌تر و کامل‌تری انجام دهید یا با یک مشاور و وکیل مهاجرت به کانادا با تجربه، مشورت کنید. در زیر، یک خلاصه از مراحل کوتاه انتخاب بهترین رشتۀ دانشگاهی برای مهاجرت را توضیح داده‌ایم:

چطور بهترین رشته برای مهاجرت را انتخاب کنیم؟

 1. بررسی علاقه، انگیزه و برنامۀ‌های خودتان و انتخاب رشتۀ موردعلاقه بر اساس آن‌ها
 2. بررسی رشتۀ فعلی، تخصص، دانش و شرایط خودتان و نزدیکی یا تطابق این موارد با رشتۀ مدنظر برای مهاجرت
 3. انتخاب کشور مقصد برای مهاجرت یا حداقل محدودکردن انتخاب‌ها به چند کشور
 4. بررسی وضعیت دانشگاه‌ها، رشته‌ها و بازار کار در آن کشور/ کشورها
 5. کمک‌گرفتن از یک مشاور یا وکیل مهاجرت تحصیلی برای انتخاب بهترین گزینه

خب تقریباً به آخر مقاله رسیدیم. اگر در خصوص مهاجرت تحصیلی، مهاجرت کاری و انتخاب بهترین رشته برای مهاجرت نیاز به مشاوره دارید، فرم مشاوره زیر را پر کنید تا مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

"*" indicates required fields

در ادامه، یک خلاصۀ کوتاه از مقاله را بررسی می‌کنیم و بعد از آن هم به مهم‌ترین و متداول‌ترین سوالات شما پاسخ می‌دهیم.

سخن پایانی

نگرانی شما برای انتخاب بهترین رشته‌ها برای مهاجرت، یک نگرانی منطقی و به‌جاست. طبق بررسی‌های ما؛ معمولاً دانشجویان به‌دنبال پیداکردن بهترین رشته برای مهاجرت از نظر شرایط بازار کار و آیندۀ شغلی هستند تا موارد جزئی دیگر. به همین دلیل، در این مطلب بهترین‌ها را بر اساس اهداف کاری و تحصیلی و برای رشته‌ها و گرایش‌های مختلف معرفی کردیم.

پیشنهاد می‌کنیم برای پیداکردن بهترین رشته‌ها، اول از همه کشور مقصدتان را انتخاب کنید تا بتوانید دقیق‌تر بازار کار و شرایط آن کشور را بررسی کنید و انتخاب‌هایتان محدودتر شود.

سوالات متداول:

بهترین رشته ها برای مهاجرت کاری که تکلیف‌اش مشخص است؛ اما برای تحصیلی، بستگی به تعریف شما از بهترین دارد! بهترین از چه نظر؟ آینده و بازار کار؟ راحتیِ گرفتن ویزا یا شرایط تحصیل؟ اگر بهترین‌ها را بر اساس آیندۀ کاری تعریف کنیم؛ آن‌وقت فرق زیادی بین بهترین رشته‌ها برای مهاجرت تحصیلی و کاری وجود ندارد.

ما توصیه می‌کنیم برای پیداکردن بهترین رشته برای مهاجرت، اول از همه کشور مقصد را انتخاب کنید؛ چون گاهی بهترین‌ها با توجه به کشور مقصد متفاوت هستند. اما از آن طرف، به طور کلی بعضی رشته‌ها شرایط و آیندۀ بهتری نسبت به بقیه دارند، مانند: پزشکی، مهندسی، IT، حقوق و هنر.

در این مطلب بهترین رشته‌های دانشگاهی برای مهاجرت کاری و تحصیلی و به تفکیک نوع رشته و گرایش را معرفی کرده‌ایم.

 1. بررسی علاقه، انگیزه و برنامۀ‌های خودتان و انتخاب رشتۀ موردعلاقه بر اساس آن‌ها
 2. بررسی رشتۀ فعلی، تخصص، دانش و شرایط خودتان و نزدیکی یا تطابق آن با رشتۀ مدنظر برای مهاجرت
 3. انتخاب کشور مقصد برای مهاجرت یا حداقل محدودکردن انتخاب‌ها به چند کشور
 4. بررسی وضعیت دانشگاه‌ها، رشته‌ها و بازار کار در آن کشور/ کشورها.
 5. کمک‌گرفتن از یک مشاور یا وکیل مهاجرت تحصیلی برای انتخاب بهترین گزینه

بهترین‌ها در پزشکی کم نیستند! اما معمولاً پرستاری، داروسازی، مامایی، طب فیزیکی، پزشکی هسته‌ای و تقریباً همۀ تخصص‌ها جزو بهترین‌ها هستند.

مهندسی برق، مهندسی مکاترونیک، مهندسی عمران، مهندسی الکترونیک، مهندسی صنایع و مهندسی کامپیوتر چند نمونه از بهترین‌ها در بین رشته‌های مهندسی هستند.

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال