موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

لیست مشاغل مورد نیاز عمان

نکته مهم: مطالب این صفحه برای افزایش اطلاعات شما نوشته شده و ثبت شرکت در عمان، تنها خدمت ما برای کشور عمان است. ( البته با ثبت شرکت در امارات، هم می توانید به این کشور حاشیه خلیج فارس مهاجرت کنید). ما پیشنهاد می‌کنیم خودتان را محدود نکرده و ببینید شانستان برای مهاجرت به سایر کشورها مثل آلمان، استرالیا، کانادا و … چقدر است. اگر  فرم ارزیابی مهاجرت را پر کنید، ما شرایطتان را بررسی و کمک می‌کنیم تا بهترین تصمیم را بگیرید.

قبل از اقدام برای مهاجرت به عمان و کار در این کشور، بهتر است با بازار کار عمان و مشاغل پر رونق در آن آشنا شوید. لیست مشاغل مورد نیاز در عمان به شما دید خوبی از وضعیت بازار کار عمان و فرصت های شغلی در این کشور به شما می‌دهد. این لیست مطابق نیازهای کاری عمان در سال 2024 نوشته شده است.

یکی از بهترین و ایده‌آل‌ترین روش‌هایی که می‌توان به واسطه آن به یک کشور خارجی مهاجرت کرد، اخذ ویزای کاری است. برای مهاجرت به عمان نیز می‌توان از ویزای کار استفاده کرد. لیست مشاغل مورد نیاز عمان که در این مقاله برای شما آماده شده، از فرصت‌های شغلی‌ای می‌گوید که اگر شرایط آن را داشته باشید، می‌تواند راه ورود شما به این کشور عربی باشد.

در این مطلب حوزه‌ها کاری پرتفاضا در بازار عمان و مشاغل مورد نیاز آن حوزه‌ها را معرفی می‌کنیم. در ادامه هم نگاهی به وضعیت حقوق و دستمزد در عمان در بعضی از مشاغل می‌اندازیم.

لیست مشاغل مورد نیاز عمان

گرفتن ویزا در عمان به واسطه فرصت‌های شغلی

تنها کسانی می‌توانند از طریق فرصت های شغلی در عمان ویزای این کشور را بگیرند که از طرف کارفرماهای عمانی پیشنهاد کاری داشته‌ باشند. صرفا اینکه شما تخصصی دارید که برای این تخصص در عمان فرصت‌های بسیاری وجود دارد دلیل بر این نیست که بتوانید به آن کشور مهاجرت کنید.

باید جایگاه شغلی مورد نظر خود را پیدا کنید و درخواست کار ارسال کنید. در صورتی که با پیشنهاد شما موافقت شد، کارفرما به شما پیشهاد کاری می‌دهد که با در دست داشتن این پیشنهاد به راحتی می‌توانید سایر مراحل را طی کنید.

شرایط سنی برای اخذ ویزای کاری 21 سال تا 60 سال است. کسی که طریق کار به عمان مهاجرت می‌کند، می‌تواند برای همسر و فرزندان زیر 21 سال خود نیز ویزا درخواست کند؛ البته به این شرط که بتواند توانایی‌اش را در پرداخت هزینه‌های زندگی آنها در این کشور ثابت نماید.


همچنین توجه داشته باشید که مدت زمان ویزای کار صادر شده برای تمامی کارگرهای خارجی در این کشور 2 سال است. پس از پایان 2 سال، فرد باید نسبت به تمدید آن اقدام کند.

مشاغل مورد نیاز عمان در کدام دسته‌های شغلی هستند؟

آن‌چه که بررسی‌های اخیر نشان می‌دهد، عمان بیشتر از هر زمان دیگری به نیروهای متخصص نیاز دارد. صنعت عمان تعداد کمی از عمانی‌ها و مهاجران متخصص را به خود دیده است و در نتیجه این می‌تواند فرصت خوبی برای کسانی باشد که خارج از عمان به سر می‎برند و از این تخصص‌ها برخوردارند.

تقاضای شغل در صنایع نفت، گاز، پزشکی، ساخت و ساز و امور مربوط به آموزش بسیار بالا است. کشور عمان به دنبال مهندسین، مدیران پروژه، متخصصان فناوری اطلاعات، معلم‌ها و مدرسین است و افراد دارای این شغل‌ها از گزینه‌های محبوبی برای کشور عمان به حساب می‌آیند.

چشم انداز شغلی در عمان

نرخ رشد تولید ناخالص سالانه در عمان 3.7 درصد است. با توجه به این رشد، انتظار می‌رود که بازار کار این کشور یک اوج مناسب را تجربه کند و فرصت‌های شغلی برای افراد واجد شرایط زیاد شود.

بنا بر گفته‌ی شیخ عبدالله بن ناصر البکری (وزیر کار و نیروی انسانی عمان بین سال‌های 2020-2008)؛


در بخش‌های نفت، گاز، دارایی، معدن و تدارکات فرصت‌های شغلی زیاد است و دولت قصد دارد 40 هزار فرصت جدید ایجاد کند که امسال تا 47 هزارتا نیز پیشی گرفت. اکثریت این فرصت‌های شغلی برای زنان است. (رقمی حدود 62%)

جالب است بدانید که دولت عمان هر ساله سهمیه‌ای به صورت درصدی تعیین می‌کند تا با ایجاد و افزایش فرصت‌های شغلی به چشم‌انداز رشد اقتصادی برسد. امسال، این آمار برای شغل‌های متنوعی ارائه شده که خلاصه آن را در جدول زیر می‌بینید:

بخش‌های نیازمند نیروی کار در عمانافزایش سهمیه استخدامی در سال جاری (به درصد)
تکنسین بخش های مهندسی570%
کارگرهای ماهر در صنایع مهندسی80%
نیروی کار برای شرکت‌های تولید و بهره‌وری نفت و گاز90%
شرکت‌های خدماتی82%
مدیران بخش حسابداری29%
متخصصین حسابداری55%
تکنسین بخش حسابداری66%
مواضع حوزه روحانیت100%
بخش صنعت35%
بخش‌های امور بانکی و دارایی90%

کدام شغل های عمان از محبوبیت بیشتری برخوردارند؟

اطلاعات جدول بالا یک دید کلی درباره حوزه‌های نیازمند نیروی کار در عمان به شما داد. در ادامه نگاهی به مشاغل مورد نیاز عمان در مهم‌ترین حوزه‌های بالا می‌اندازیم:

مشاغل مهندسی در عمان

حوزه مهندسی را می‌توان یکی از حوزه‌ها پر رونق در عمان دانست. مشاغل این حوزه هم همیشه جز لیست شغل های مورد نیاز عمان هستند:

مشاغل مورد نیاز مهندسی در عمان
مهندس نرم‌افزارمهندس داده
مهندس شبکهمهندس مکانیک
مهندس مدیریت ساختمهندس کنترل کیفیت
مهندس ساخت و تولیدمدیر ساخت و توسعه
مهندس هواپیمامهندس پروژه
مهندس صنایعمهندس روشنایی و نورپردازی
مهندس برق و تاسیساتمدیریت مهندسی
مهندس فنیمهندس نرم‌افزار

مشاغل ساختمانی در عمان

مشاغل مورد نیاز ساختمانی در عمان
مدیریت ساخت و سازسرپرست پروژه ساختمانی
کارگر ساختمانیجوشکار
تکنسین برقارزیاب هزینه پروژه
مهندس عمرانمدیر پروژه
لوله کشنجار
معمار ساختماننقاش ساختمان
سرکارگر پروژه ساختمانی

مشاغل فناوری اطلاعات در عمان

مشاغل مورد نیاز فناوری اطلاعات در عمان
توسعه دهنده وبآنالیزور برنامه
مهندس مخابرات و شبکهمهندس نرم افزار
برنامه نویسمدیر پایگاه داده Oracle
مهندس دادهتحلیلگر داده
متخصص پشتیبانی شبکهتکنسین شبکه
تکنسین تعمیرات کامپیوترمتصدی ورود اطلاعات
مدیر امنیت اطلاعاتمتخصص GIS
طراح گرافیکوب مستر
کارشناس Cisco

مشاغل گردشگری و مهمانداری در عمان

مشاغل مورد نیاز گردشگری و مهمانداری در عمان
مدیر هتل و اقامتگاهمدیر تشریفات
برنامه ریز تشریفاتهماهنگ کننده رویداد
پیشخدمت رستورانسرآشپر
آشپزبل بوی
مدیر رستوران و بارباریستا

همانطور که در جدول بالا هم اشاره شد، دیدید که استخدام مهماندار هواپیمایی عمان از مشاغل موردنیاز و پرطرفدار است. در حال حاضر هم تقاضا برای این رشته بسیار بالا رفته است. شانسی است برای ایرانیان تا به درآمد بالا در این ناحیه از خلیج فارس دست یابند.

در بالا فقط مهم‌ترین مشاغل چند حوزه نیازمند نیروی کار در عمان را معرفی کردیم. بدون شک مشاغل مورد نیاز عمان به این لیست ختم نمی‌شود.

در ادامه یکی از حوزه‌های مهم کاری در عمان یعنی حوزه پزشکی و درمان را بررسی کرده و نگاهی به مشاغل مورد نیاز عمان در بخش پزشکی می‌اندازیم:

مشاغل پزشکی در عمان

لیستی از مشاغل پزشکی در عمان

مشاغل حیطه‌ی بهداشت و درمان نیز از جمله مشاغل مورد نیاز عمان به حساب می‌آیند. عمان در چشم انداز 2040 (Oman 2040 Vision) به 13 هزار پزشک نیاز دارد که این تعداد را از بین پزشکان عمانی و پزشکان خارجی‌ای که قصد مهاجرت به این کشور را دارند تامین خواهد کرد.

از این رو در سال‌های اخیر به وفور شاهد مهاجرت پزشکان به عمان بودیم. مراقبت‌های بهداشتی اولیه در این کشور برای تمام افراد عمانی رایگان است. حتی اتباع خارجی هم کمک‌هزینه درمانی دریافت می‌کنند.

در جدول زیر مهم‌ترین مشاغل مورد نیاز پزشکی در عمان را می‌بینید:

مشاغل مورد نیاز پزشکی عمان
دندانپزشک
Dentist
پرستار (با پروانه پرستاری)
Registered Nurse
متخصص قلب و عروق
Cardiac Perfusionist
تکنسین آزمایشگاه
Medical Laboratory Technician
تکنسین بیهوشی
Anesthesia Technician
جراح پلاستیک و زیبایی
Plastic Surgery
ماما (با پروانه مامایی)
Registered Midwife
روانشناس بالینی
Clinical Psychologist
متخصص چشم پزشک
Ophthalmology
متخصص زنان و زایمان
Obstetrics & Gynaecology
جراح ارتوپد
Orthopedic Surgery
دکتر داخلی
Internal Medicine
داروساز
Clinical Pharmacist
تکنسین داروسازی
Pharmacy Technician
بینایی سنجی
Optometrist
دکتر اطفال
Pediatrics
جراح عمومی
General Surgery
متخصص پوست
Dermatology
متخصص کلیه و مجاری ادرای
Urology
تکنسین و دستیار ماما
Assistant Midwife
جراح قلب
Cardio-Thoracic Surgery
شنوایی سنجی
Audiologist
کمک پرستار
Assistant Nurse
متخصص ارتودنسی
Orthodontic
جراح فک و دندان
Oral and Maxillofacial Surgery
دندان پزشک ترمیمی
Restorative Dentistry
متخصص خون شناسی-هماتولوژی
Clinical Scientist – Hematology
پزشک عمومی (پزشک خانواده)
Family Medicine
مراقبت های ویژه
Critical Care Medicine
متخصص روماتولوژی
Rheumatology

در لیست بالا هم تنها بخشی از فرصت های کاری عمان در بخش پزشکی را معرفی کردیم. تمامی متخصصان حوزه درمان اعم از پزشکان، دندان‌پزشکان، پرستاران و حتی تکنسین‌هایی که مشتاق‌اند برای کار به این کشور مهاجرت کنند، پس از طی چندین مرحله می‌توانند به‌عنوان کادر درمان در عمان مشغول به‌کار شوند. مهاجرت پرستاران و دندانپزشکان و شرایط مهاجرت آن ها را در مقاله مهاجرت پرستاران به عمان  و مهاجرت دندانپزشکان به عمان می‌توانید مطالعه کنید.

برای کار پزشکی در عمان، باید در آزمون پرومتریک Prometric قبول شوید و مصاحبه وایوا Viva با وزارت بهداشت عمان را هم پشت سر بگذارید. برای اطلاعات بیشتر در مورد آزمون پرومتریک مقاله زیر را مطالعه کنید:

متوسط حقوق برای فرصت های کار در عمان چقدر است؟

همانطور که دیدید، فرصت های کار در عمان بسیار زیاد هستند. اما چقدر می‌توان از این فرصت‌های کاری درآمد داشت؟ مسلما، در عمان نیز مانند هر جای دنیا میزان حقوق یک کارمند، بستگی به میزان تجربه و کاری که انجام می‌دهد دارد.

کمترین حقوق در عمان 399.00 ریال عمان OMR است و بیشترین حقوق چیزی معادل 2153.00 ریال OMR که حقوق قابل توجهی است. البته میزان حقوق هر کشور زمانی بهتر از یک کشور دیگر است که نسبت حقوق به هزینه‌ها بیشتر باشد.

این نکته را فراموش نکنید؛ در حال‌حاضر ریال عمان یکی از باارزش‌ترین ارزهای دنیاست. موسسه مهاجرتی پارسی کانادا در پایین، برای نمونه کمترین و بیشتری حقوق موارد مختلف فرصت های کار در عمان را بررسی کرده تا یک دید کلی نسبت به آن‌ها داشته باشید.

علاوه بر هزینه‌های عمومی از جمله: اخذ ویزا، ترجمه و آماده‌سازی مدرک برای مهاجرت به کشور عمان، هزینه‌های اختصاصی هم وجود دارند، که هزینه مهاجرت به عمان از طریق کار یکی از آن‌هاست. قبل از بررسی متوسط حقوق برای فرصت‌های کار در عمان در صورتی که می‌خواهید بیشتر در مورد هزینه‌های مهاجرت به این کشور بدانید، مطلب هزینه مهاجرت به عمان را مطالعه کنید.

حوزه های شغلیحداقل حقوق (ریال عمان OMR)حداکثر حقوق (ریال عمان OMR)
مدیریت440 ریال1082 ریال
کشاورزی و صنایع غذایی404 ریال1024 ریال
فرهنگی-هنری440 ریال1173 ریال
مشاغل بانک476 ریال2665 ریال
صنایع خودرو545 ریال1308 ریال
صنایع شیمیایی586 ریال1318 ریال
تجارت439 ریال1443 ریال
ساخت و ساز و املاک511 ریال1583 ریال
پشتیبانی مشتری477 ریال1139 ریال
اقتصاد، دارایی و حسابداری476 ریال1633 ریال
آموزش، علوم و تحقیقات537 ریال1215 ریال
مهندسی برق509 ریال1553 ریال
کارگر معمولی494 ریال879 ریال
منابع انسانی549 ریال879 ریال
منابع انسانی549 ریال1685 ریال
جهانگردی و مسافرتی353 ریال1066 ریال
حمل و نقل و تدارکات405 ریال1180 ریال
مخابرات528 ریال1812 ریال
محیط زیست565 ریال1228 ریال
صنایع خدماتی385 ریال999 ریال

شرایط کار در عمان چگونه است؟

شرایط شغلی علاوه بر اینکه تحت تاثیر قوانین حاکم بر کشور است، به شرایط شرکت و موقعیتی که درآن قرار دارید نیز بستگی دارد. اما چیزی که در اکثر موارد موجود در لیست مشاغل مورد نیاز عمان و موقعیت‌های مختلف آن دیده می‌شود، شرایط زیر است:

  • داشتن دو سال تجربه
  • حداقل مدرک لیسانس برای مشاغلی که نیاز به تحصیلات دارند
  • داشتن گواهینامه‌های مربوط به هر سمت شغلی

وابسته به اینکه موقعیت شغلی شما چقدر حساس و پراهمیت است، ممکن است شرایط آسان‌تر یا سخت‌تر باشد. اطلاعات بیشتر درباره مهاجرت کاری به عمان را در مطلب زیر مطالعه کنید:

ما در این مقاله، با حوزه‌های نیازمند شغل در عمان در سال 2024 آشنا شدیم و نگاهی به لیست مشاغل مورد نیاز عمان انداختیم. حقوق و دستمزد بعضی از مشاغل در عمان را هم بررسی کردیم و با شرایط آن‌ها آشنا شدیم.

اگر در این زمینه‌ها تخصص یا مهارتی دارید، راه شما برای ورود به عمان هموار است. عمان کشوری است که بیشتر از 45 درصد از افراد ساکنش مهاجرین هستند و در برابر آن‌ها منعطف و دوستانه‌ برخورد می‌کند. یک فرصت شغلی پیدا کنید، پیشنهاد کاری بگیرید و برای اخذ ویزا اقدام کنید.

مسلماً در این مسیر، مشکلات بسیاری بر سر راهتان قرار خواهد گرفت و سؤال‌های زیادی ذهن شما را به خودش مشغول خواهد کرد. این به منزله‌ی سخت بودن فرایند مهاجرت به عمان نیست. در صورتی بروز همچین مسائلی، بهتر است با متخصصین این حوزه مشورت کنید.

سوالات متداول:

هرچند عمان طی سال‌های اخیر تلاش کرده تا وابستگی‌اش را به نفت کم کند و به جای آن روی سایر منابع درآمدی از جمله گردشگری و صنایع دیگر سرمایه گذاری کند، اما همچنان بیش از ۶۰ درصد از درآمدهای عمان متکی به نفت و گاز است. به طور کلی وضعیت اقتصاد عمان بسیار مطلوب است. همچنین سرانه درآمد مردم آن بالاست.

با وجود مساحت و جمعیت کم، کشور عمان  از لحاظ میزان تولید ناخالص داخلی در رتبه ۷۹ دنیا قرار گرفته است. البته نسبت به وسعت و جمعیت می‌توان گفت در وضعیت خوبی به سر می‌برد و وضعیت مطلوب اقتصادی این کشور است.

بیش از ۱ میلیون نفر خارجی در کشور عمان مشغول کار، تحصیل و زندگی هستند. جالب است بدانید جمعیت کشور عمان تنها کمی بیش از ۵ میلیون نفر است. در حقیقت ۲۰ درصد از جمعیت عمان را افراد خارجی تشکیل می‌دهند.

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال