موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

آزمون پرومتریک

برای کسانی که قصد مهاجرت کاری داشته و می‌خواهند در سطح بین‌المللی فعالیت کنند، آزمون‌های متعددی وجود دارد که صلاحیت حرفه‌این این افراد را ارزیابی می‌کند. اگر در حوزه بهداشت و درمان شاغل بوده و قصد مهاجرت دارید، به احتمال زیاد اسم آزمون پرومتریک (Prometric ) را شنیده‌اید.

قبل از بررسی راهنمای کامل آزمون؛ اگر به هر دلیلی فرصت مطالعۀ ادامه مطلب را ندارید یا از حوصلۀ شما خارج است و در صورتی که نیاز به مشاوره دارید، فرم ارزیابی مهاجرت را پُر کنید تا با یک مشاورۀ دقیق راهنمایی‌تان کنیم.

این آزمون به‌طور تخصصی جهت معادلسازی و ارزیابی تحصیلی کارکنان حوزه بهداشت و سلامت طراحی و اجرا شده است. در ادامه این مطلب سعی می‌کنیم تا ضمن آشنایی با جزئیات دقیق‌تری درباره امتحان پرومتریک، مواردی همچون رشته‌های مورد ارزیابی در این آزمون، نحوه و محل برگزاری، هزینه‌ها و … را بررسی کنیم.

آزمون پرومتریک با هدف معادلسازی و ارزیابی تحصیلی کارکنان حوزه بهداشت طراحی شده است

آزمون پرومتریک با هدف معادلسازی و ارزیابی تحصیلی کارکنان حوزه بهداشت طراحی شده است.

آزمون پرومتریک چیست؟

آزمون پرومتریک، نوعی آزمون است که به صورت آنلاین توسط سازمان Prometric آمریکا انجام می شود و برای مهاجرت مشاغل حوزه بهداشت و درمان به خصوص پزشکان، دندانپزشکان و پرستاران به کشورهای عربی حوزه خلیج فارس از جمله قطر، عمان، امارات و …  لازم است.

شرکت در این آزمون، امکان پیدا کردن شغل در کشورهایی نظیر امارات، عمان، قطر، عربستان و … را فراهم کرده و بهترین گزینه برای کسانی است که به‌دنبال پیشرفت کاری خود هستند. این آزمون در کشور ایران برگزار نمی‌شود و پس از ثبتنام اینترنتی کشورهای اصلی و محبوبی مانند قطر و ترکیه، ارمنستان، گرجستان و … امتحان پرومتریک را برگزار می‌کنند.

 • قطر

در کشور قطر، شرکت در آزمون پرومتریک و قبولی در آن یکی از شرایط اصلی برای کار پرستاری در این کشور است. این آزمون توسط وزارت بهداشت این کشور برگزار شده و در روند مهاجرت پرستاران به قطر تأثیرگذار خواهد بود. علاوه بر پرستاران، پزشکان و داروسازان نیز باید برای کار در قطر در این امتحان شرکت کنند. آزمون پرومتریک قطر تحت عنوان آزمون QCHP (Qatar Council for Healthcare Practitioners) هم شناخته می‌شود.

 • عمان

آزمون پرومتریک عمان به‌صورت شفاهی یا آنلاین توسط هیئت تخصصی پزشکی عمان (OMSB) برگزار می‌شود. تمام متخصصانی که مدرک خود را در داخل یا خارج از کشور عمان دریافت کرده و مایل به کار در زمینه پزشکی در این کشور هستند، باید پس از دریافت مجوز حرفه‌ای، در امتحان پرومتریک شرکت کنند. مهاجرت پرستاران به عمان وابسته به داشتن این مدرک است. برای اطلاعات بیشتر درباره این آزمون لینک زیر را مطالعه کنید:

حتما بخوانید:
آزمون پرومتریک عمان
 • امارات متحده عربی

ثبت‌نام در امتحان پرومتریک امارات متحده عربی به‌صورت آنلاین انجام شده و شامل مراحلی از جمله ارسال درخواست الکترونیکی، تأیید اعتبار، تأیید دیتافلو، برنامه‌ریزی آزمون و … است. این آزمون شامل سوالاتی است که دانش فرد متقاضی را سنجیده و مهارت تفسیر، تجزیه‌و‌تحلیل، تصمیم‌گیری بالینی و … را بررسی می‌کند. این آزمون در هر شهر امارات به طور جداگانه برگزار می شود. آزمون پرومتریک دبی یا Dubai Health Authority (DHA) و آزمون پرومتریک ابوظبی (HAAD ) یا Health Authority of Abu-Dhabi هر کدام به صورت جداگانه برگزار می‌شوند.

آزمون پرومتریک جهت معادلسازی و ارزیابی تحصیلی کارکنان حوزه بهداشت طراحی شده است

آزمون پرومتریک جهت معادلسازی و ارزیابی تحصیلی کارکنان حوزه بهداشت طراحی شده است

رشته‌های مورد ارزیابی امتحان پرومتریک

اگرچه بسیاری افراد آزمون پرومتریک را به‌عنوان یکی از مسیرهای مهاجرت پرستاران به کشور های خلیج فارس می‌شناسند؛ اما متخصصان سایر حوزه‌های پزشکی، دندان‌پزشکی، داروسازی و … نیز می‌توانند در آن شرکت کنند. پزشکان و پرستاران در 16 دسته مختلف در امتحان پرومتریک ارزیابی می‌شوند. شرایط کلی این آزمون و رشته‌های مورد ارزیابی در آن، در جدول زیر توضیح داده شده است:

عنوان آزمون و رشته‌های هدفامتیاز قبولی
پزشک عمومی - دندان‌پزشک عمومی - داروساز60%
پرستار عمومی - ماما - تکنولوژیست آزمایشگاه - تکنسین آزمایشگاه - تکنولوژیست رادیولوژی - تکنسین رادیولوژی - فیزیوتراپیست - پیراپزشکی پایه - امدادگر - دستیار دندان‌پزشک - متخصص بهداشت دندان - تکنسین آزمایشگاه - دندان‌پزشکی - متخصص تغذیه50%

در صورتی که می‌خواهید درباره رشته و موارد مورد نیاز برای امتحان پرومتریک اطلاعات بیشتر کسب کنید یا به یک مشاورۀ تخصصی نیاز دارید. فرم مشاوره زیر را پرکرده تا با شما تماس بگیریم:

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

"*" indicates required fields

شرایط شرکت در آزمون پرومتریک

شرایط شرکت در آزمون پرومتریک برای کشورهای مختلف ممکن است متفاوت باشد. علاوه‌براین، شرایط کلی شرکت در این امتحان عبارت است از:

 • داشتن مدرک لیسانس
 • حداقل دو سال تجربه کاری
 • رزرو یا ثبت نام در آزمون از طریق پاسپورت معتبر

محل برگزار آزمون پرومتریک

این آزمون در کشورها و شهرهای مختلفی از دنیا برگزار شده و متقاضیان می‌توانند برای شرکت در این امتحان، نزدیک‌ترین مکان را انتخاب کنند. علاوه بر این، زمان برگزاری آزمون در تمام محل‌های تعیین شده یکسان نبوده و متقاضیان می‌توانند در روزهای مختلف، در آزمون‌های پرومتریک کشورهای مختلف شرکت کنند.

به‌عنوان مثال، می‌توانید در دو روز و تاریخ متفاوت، در دو امتحان پرومتریک عمان یا آزمون پرومتریک DHA دبی شرکت کنید. این امتحان در کشور ایران برگزار نمی‌شود و کسانی که قصد دارند در آن شرکت کنند، باید به یکی از کشورهای نزدیک مراجعه کنند. از جمله کشورهای آسیایی و نزدیک که متقاضیان ایرانی برای شرکت در این آزمون می‌توانند به آنجا بروند، عبارت است از:

 • ترکیه
 • ارمنستان
 • گرجستان
 • قطر
 • عمان
 • سنگاپور
 • چین
 • فیلیپین

ثبت نام در آزمون پرومتریک

روند ثبت‌نام در این آزمون به صورت آنلاین است. متقاضیان می‌توانند تاریخ و زمان امتحان را انتخاب کرده و نزدیک‌ترین محل را برای امتحان انتخاب کنند. این انعطاف در ثبت‌نام، روند مهاجرت پرستاران و پزشکان به کشورهای دیگر از طریق آزمون پرومتریک را ساده‌تر می‌کند. البته برای ثبت‌نام می‌توانید از خدمات پارسی کانادا در این زمینه استفاده کنید.


در زمان ثبت‌نام، باید در تعیین و انتخاب نوع امتحان و کشور موردنظر، دقت کنید. مثلاً؛ برای مهاجرت پرستاران به امارات سه نوع آزمون DHA، MOH و DOH وجود دارد. داشتن مجوز DHA تنها اجازه کار در دبی را به شما می‌دهد در حالی که با مجوز MOH، می‌توانید در سایر مراکز بهداشتی به‌جز مراکز دبی و ابوظبی کار کنید.

هزینه شرکت در آزمون پرومتریک

هزینه شرکت در امتحان پرومتریک نسبت به هر کشور و رشته متفاوت است. علاوه بر این، برخی کشورها مانند امارات در جدول زیر، می‌توانید هزینه این آزمون برای برخی از کشورهایی را که بیشتر توسط ایرانیان مورد تقاضا هستند، بررسی کنید.

کشور برگزار کننده آزمونهزینه
کشور عمان (آزمون OMSB)195 دلار (برای پزشکان)
175 دلار (برای تکنسین‌ها و تکنولوژیست‌ها)
قطر
90 دلار
امارات متحده عربی – دبی (Dha)6,750 درهم

نمره قبولی در امتحان پرومتریک

اگر قصد مهاجرت  به کشورهای حوزه خلیج فارس را داشته و می‌خواهید در آزمون پرومتریک شرکت کنید، باید در این امتحان بتوانید نمره قبولی را کسب کنید. امتیاز قبولی پرومتریک برای مهاجرت پرستاران به عمان یا قطر و …، متفاوت است. زمانی که گفته می‌شود حداقل نمره قبولی برای این آزمون در یک کشور 70% است، یعنی متقاضیان باید به 70 درصد از سوالات مطرح شده، پاسخ درست بدهند. حداقل نمره قبولی برای هر کشور در جدول زیر ذکر شده است.

کشور برگزار کننده آزموننمره قبولی
عمان70%
عربستان45% (برای تکنیسین‌های پرستاری)
50% (برای متخصصان پرستاری)
قطر50%
امارات (DHA و MOH)60%
امارات (DOH)65%

مدت‌زمان زمان برگزاری آزمون پرومتریک

آزمون پرومتریک به‌صورت سالانه برگزار می‌شود. مدت زمان برگزاری امتحان پرومتریک برای رشته‌های مختلف، در جدول زیر عنوان شده است:

رشته مورد نظرتعداد سوالات / مدت آزمون
پزشک عمومی150 سوال چند گزینه‌ای/ 3 ساعت
دندانپزشک عمومی
150 سوال چند گزینه‌ای/ 3 ساعت
داروساز150 سوال چند گزینه‌ای/ 3 ساعت
پرستار عمومی150 سوال چند گزینه‌ای/ 3 ساعت
ماما150 سوال چند گزینه‌ای/ 3 ساعت
تکنولوژیست آزمایشگاه150 سوال چند گزینه‌ای/ 3 ساعت
تکنیسین آزمایشگاه150 سوال چند گزینه‌ای/ 3 ساعت
تکنولوژیست رادیولوژی150 سوال چند گزینه‌ای/ 3 ساعت
تکنیسین رادیولوژی150 سوال چند گزینه‌ای/ 3 ساعت
فیزیوتراپیست150 سوال چند گزینه‌ای/ 3 ساعت
پیراپزشکی پایه150 سوال چند گزینه‌ای/ 3 ساعت
امداد گر، پیراپزشکی مراقبت‌های ویژه150 سوال چند گزینه‌ای/ 3 ساعت
دستیار دندانپزشک150 سوال چند گزینه‌ای/ 3 ساعت
متخصص بهداشت دندان150 سوال چند گزینه‌ای/ 3 ساعت
تکنیسین آزمایشگاه دندانپزشکی150 سوال چند گزینه‌ای/ 3 ساعت
امتحان متخصص تغذیه160 سوال چندگزینه‌ای / 3 ساعت
از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

"*" indicates required fields

سخن پایانی

برای مهاجرت به کشورهای عربی و تجربه کار در مکان‌های با استاندارد بین‌المللی، می‌توانید در آزمون پرومتریک شرکت کنید. شرکت در این امتحان و کسب نمره قبولی در آن، برای پزشکان و پرستارانی که قصد دارند در کشورهایی نظیر قطر، امارات، عمان و … کار کنند، به‌عنوان مجوز کار شناخته می‌شود. چنانچه در حوزه بهداشت و درمان فعالیت دارید و می‌خواهید برای پیشرفتن شغلی خود مهاجرت کنید، می‌توانید برای شرکت در این آزمون ثبت نام کنید. در این مطلب هرآنچه که درباره امتحان پرومتریک و نحوه شرکت در آن، شرایط، رشته‌های پذیرفته شده، مدت زمان آزمون، نمره قبولی و … لازم است بدانید، توضیح داده شده است.

سوالات متداول

آزمون پرومتریک برای رشته‌های حوزه پزشکی، پیراپزشکی و پرستاری طراحی و برگزار می‌شود. متقاضیان چنانچه در یکی از 16 حوزه کاری تعیین شده فعالیت داشته باشند، می‌توانند در این آزمون شرکت کنند.

متأسفانه در حال حاضر امتحان پرومتریک در داخل کشور برگزار نشده و متقاضیان می‌توانند به یکی از کشورهای نزدیک، نظیر ترکیه، قطر و … مراجعه کنند.

ثبت نام برای این آزمون به‌صورت 24 ساعته و آنلاین انجام می‌شود و متقاضیان می‌توانند با مراجعه به وب سایت Prometric.com، رشته، محل برگزار امتحان و … را انتخاب کنند.

نمره قبولی در این آزمون به صورت درصدی از کل سوالات چند گزینه‌ای محاسبه شده و درصد قبولی برای رشته‌ها و کشورهای برگزارکننده امتحان، متفاوت است.

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال