موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

مهاجرت پرستاران به کشورهای عربی

در سال‌های اخیر درخواست برای جذب پرستار در کشورهای حوزه خلیج فارس بالا رفته است. این کشورها یعنی قطر، امارات و عمان به بخش بهداشت و درمان خود اهمیت زیادی داده و سعی در جذب متخصصین درمان و سلامت دارند. علاوه بر این حقوق مناسبی که به پرستاران داده می‌شود، می‌تواند عامل مهمی برای تمایل آن‌ها به مهاجرت باشد.

ایرانیان در این میان تمایل زیادی به مهاجرت به این دست کشورها دارند، چرا که علاوه بر فاصله مکانی کمی که با کشورمان دارند، شرایط بهینه‌ای را از نظر امکانات و درآمد برای پرستاران فراهم کرده‌اند. اما اگر بخواهیم به این کشورها برویم چه شرایطی را باید داشته باشیم؟

اهمیت مهاجرت پرستاران به کشورهای عربی

پرداخت حقوق مناسب و اهمیت دادن به مسائل بهداشتی و درمانی از عوامل مهم مهاجرت پرستاران به کشورهای عربی است.

در ادامه ما جزییات شرایط مهاجرت پرستاران به کشورهای حوزه خلیج فارس را بررسی کرده‌ایم.

شرایط مهاجرت پرستاران به کشورهای عربی

شرایط مهاجرت به خارج توسط پرستاران بستگی به کشورهای مقصد دارد. کشورهای عربی یکی از مقاصد مهاجرت پرستاران بوده که برخی از آن‌ها دارای شرط محدودیت سنی، آزمون و سابقه کار هستند. در ادامه برخی از شرایط مهم برای مهاجرت پرستاران به کشورهای حوزه خلیج فارس را بررسی کرده‌ایم.

شرکت در آزمون پرومتریک (Prometric)

این آزمونی است که برای مهاجرت پرستاران به کشورهای حوزه خلیج فارس گرفته می‌شود. در واقع هدف از این آزمون بررسی صلاحیت‌های پرستاران است. زیرا پرستارانی که در این کشورها استخدام می‌شوند باید بتوانند نیازهای مختلف بیماران را رفع کنند.

آزمون پرومتریک برای مهاجرت پرستاران به کشورهای عربی

آزمون پرومتریک جهت تشخیص صلاحیت پرستاران برگزار می‌شود و یکی از شروط استخدام پرستاران توسط کشور‌های عربی است.

این آزمون به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار شده و زبان آن انگلیسی است. شرط بیشتر کشورهای عربی برای قبولی در آزمون پرومتریک این است که متقاضیان به حداقل 60 درصد سؤالات (42 سوال) پاسخ صحیح بدهند.

داشتن نامه صلاحیت حرفه‌ای (Good Standing)

برای دریافت ویزای کار در برخی از کشورهای عربی باید نامه صلاحیت حرفه‌ای را اخذ کرد. این نامه نشان می‌دهد که متقاضی از نظر جسمی، روانی، اخلاقی، انضباطی و علمی شایستگی‌های لازم را دارد. این نامه توسط نظام‌پزشکی صادر می‌شود.

 تأییدیه دیتا فلو (Data Flow)

یکی دیگر از شرایط مهاجرت پرستاران به کشورهای حاشیه خلیج فارس اخذ تأییدیه دیتا فلو است. در دیتا فلو سوابق کاری، مدارک آموزشی، شخصی، مالی، مجوز کار و سوءپیشینه بررسی می‌شود. این پروسه برای اثبات صحت اسناد و پیشگیری از کلاهبرداری ارائه شده است.

 تأییدیه دیتا فلو برای مهاجرت پرستاران به کشورهای عربی

دریافت تأییدیه دیتا فلو یکی از شرایط مهاجرت پرستاران به کشورهای عربی است.

عنوان حرفه‌ای

تمام کارکنان شاغل و حرفه‌ای در دبی باید تحصیلات خود را به پایان رسانده باشند. آن‌ها باید فارغ‌التحصیل شده و حداقل یک سال تجربه در زمینه کاری خود داشته باشند. تنها استثناء این قاعده، توافقی است که برخی از فارغ‌التحصیلان مؤسسات آموزش عالی با بیمارستان‌های مختلف این کشور دارند.

 شرکت در مصاحبه وایوا (Viva)

برخی از کشورهای عربی همچون عمان شرط شرکت در مصاحبه وایوا را برای استخدام پرستاران مهاجر گذاشته‌اند. متقاضیان باید به زبان انگلیسی مسلط بوده تا بتوانند به سؤالات پاسخ دهند. توضیحات بیشتر درباره مصاحبه ویوا را در این مطلب بخوانید.


مصاحبه وایوا به‌صورت حضوری و توسط وزارت بهداشت عمان برگزار می‌شود و متقاضیان آن باید ویزای توریستی عمان را اخذ کنند.

دستمزد و حقوق پرستاران در کشورهای عربی

مهاجرت به خارج می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد که یکی از آن‌ها برای کار و دستمزد آن است. دستمزد و حقوق پرستارانی که به کشورهای عربی مهاجرت می‌کنند تحت تأثیر عوامل زیادی همچون مدرک تحصیلی، سابقه کار و شهر محل کار است. اصولاً حقوقی که به پرستاران در کشورهای عربی پرداخت می‌شود، مناسب بوده و این می‌تواند علت مهمی برای مهاجرت پرستاران باشد. در جدول زیر حقوق و دستمزد پرستاران در سه کشور عمان، قطر و امارات را آورده‌ایم.

کشورهاعماناماراتقطر
حداقل میزان حقوق ماهیانه1039 دلار1500 دلار823 دلار
حداکثر میزان حقوق ماهیانه3800 دلار4000 دلار4100 دلار
میانگین میزان حقوق ماهیانه2300 دلار3250 دلار1650 دلار

مهاجرت پرستاران به قطر

قطر یکی از ثروتمندترین اقتصادهای جهان با بالاترین درآمد سالانه است. همچنین این کشور توجه زیادی به بخش بهداشت و درمان دارد. از این رو به یکی از کشورهای مناسب برای مهاجرت پرستاران تبدیل شده است. یکی از دلایل مهاجرت پرستاران به کشورهای عربی مخصوصا قطر، وجود بیمارستان‌هایی است که در سطح جهانی جزو برترین‌‌ها محسوب می‌شوند.

مهاجرت پرستاران به قطر

وجود بیمارستان‌های برتر جهانی در قطر یکی از دلایل مهم مهاجرت پرستاران به این کشور است.

متقاضیان پرستاری در این کشور نیازی به ارائه مدرک زبان ندارند. اما بهتر است که بر زبان انگلیسی تسلط داشته باشند. برای مهاجرت پرستاران به قطر باید از طریق سیستم الکترونیکی ثبت یا مجوز در وزارت بهداشت درخواست داده شود. سپس در وب‌سایت حرفه‌ها، درخواست آنلاین را تکمیل کرده و هزینه‌های موردنیاز (در صورت وجود) پرداخته شده و درخواست الکترونیکی ثبت شود.

مهاجرت پرستاران به امارات

امارات متحده عربی که شامل 7 امارت: ابوظبی، عجمان، دبی، فجیره، راس الخیمه، شارجه و ام القیوین است، اکنون دارای 40 بیمارستان عمومی است، در حالی که در سال 1970 تنها 7 بیمارستان داشت. وزارت بهداشت در حال اجرای یک برنامه چند میلیون دلاری برای گسترش امکانات بهداشتی، بیمارستان‌ها و مراکز پزشکی در این امارات است. دبی در حال توسعه مراقبت‌های بهداشتی و ارائه بیمارستان‌های خدمات بهداشتی خصوصی پیشرفته با استانداردهای بین‌المللی است. این پیشرفت‌ها می‌تواند از دلایل مهاجرت پرستاران به امارات باشد.

مهاجرت پرستاران به عمان

کشور عمان یکی از بهترین خدمات درمانی و سلامت همگانی در جهان را دارد. این کشور زیر نظر وزارت بهداشت و آزمایشگاه مرکزی کنترل کیفیت است که دو مزیت زیر را دارد:

  • ارائه خدمات درمانی و بهداشتی اولیه به صورت رایگان
  • دسترسی رایگان به خدمات سلامت روان و داروهای مرتبط

کلینیک های عمان تحت نظارت پلیس سلطنتی و نیروهای مسلح سلطنتی هستند. با دریافت گواهینامه توسط هیئت تخصصی پزشکی عمان (OMSB)، تمامی پزشکان، دندانپزشکان، پرستاران و تکنسین‌های پزشکی می‌توانند در این کشور به فعالیت بپردازند.

مهاجرت پرستاران به کشورهای عربی از جمله عمان

همه پزشکان و پرستاران جهت کار در عمان باید توسط هیئت تخصصی پزشکی عمان گواهینامه اخذ کنند.

آن‌ها باید در آزمون پرومتریک عمان همراه با اخذ مجوز از وزارت بهداشت شرکت کنند. پرستاران ثبت‌نام شده فقط تحت برنامه حمایت مالی ویزا می‌توانند این کار را انجام دهند. برای واجد شرایط بودن این برنامه، متقاضی باید بین 21 تا 60 سال سن داشته باشد. همچنین باید یک پیشنهاد شغلی تأیید‌شده از بیمارستان یا کلینیک در عمان دریافت کرده باشد.مدت اعتبار ویزای کار صادر شده برای متخصصان خارجی مراقبت‌های بهداشتی، دو سال پس از تاریخ ورود است. درباره مهاجرت پرستاران به عمان بیشتر بخوانید.

مهاجرت پرستاران به کشورهای حوزه خلیج فارس بدون مدرک زبان

یکی از مزایای مهاجرت پرستاران به کشورهای حوزه خلیج فارس، عدم نیاز به مدرک زبان است. هرچند که تسلط به زبان انگلیسی بسیار مفید است. البته مردم در این کشور بیشتر به زبان عربی صحبت می‌کنند و بهتر است که زبان عربی را هم یاد بگیرید تا راحت‌تر بتوانید زندگی کنید. از طرفی چون برای استخدام پرستاران از آن‌ها مصاحبه گرفته می‌شود، تسلط به زبان انگلیسی می‌تواند در موفقیت آن‌ها تأثیر بسزایی داشته باشد.

مقایسه شرایط مهاجرت پرستاران به کشورهای حاشیه خلیج فارس

قبل از اینکه برای مهاجرت به کشورهای حاشیه خلیج فارس اقدام کنید، لازم است که در مورد شرایط آن اطلاعاتی داشته باشید. هر یک از این کشورها دارای الزامات خاصی هستند و بر همین اساس متقاضیان را پذیرش می‌کنند. در جدول زیر شرایط مهاجرت پرستاران به کشورهای عربی که شامل قطر، عمان و امارات است بیان‌شده که می‌تواند راهنمای خوبی برای تصمیم‌گیری باشد.

کشورقطرعمانامارات
سنحداکثر 60 سالحداکثر 60 سالحداکثر 60 سال
مدارکپاسپورت، اصل و ترجمه ریزنمرات تحصیلی و گواهی نظام پرستاریپاسپورت، اصل و ترجمه ریزنمرات تحصیلی و گواهی نظام پرستاریپاسپورت، اصل و ترجمه ریزنمرات تحصیلی و گواهی نظام پرستاری
نیاز به دیتا فلودارددارددارد
نمره آزمون پرومتریکپاسخ به بیش از 60 درصد از سؤالاتپاسخ به بیش از 60 درصد از سؤالاتپاسخ به بیش از 60 درصد از سؤالات
نامه Good Standingنیاز داردنیاز نداردنیاز ندارد
زباننیاز نداردنیاز نداردنیاز ندارد
تمکن مالینیاز نداردنیاز نداردنیاز ندارد
سابقه کار3-4 سال3 سال3 سال
میانگین درآمد1650 دلار ماهانه2300 دلار ماهانه3250 دلار ماهانه

سخن پایانی

برخی از کشورهای حوزه خلیج فارس توجه زیادی به بخش بهداشت و درمان دارند. از این رو برای گسترش و پیشرفت این بخش اقدام به استخدام پرستار و کادر درمان می‌کنند. علاوه بر استخدام پرستاران فارغ‌التحصیل شده از دانشگاه‌ها، برخی پرستاران را از کشورهای دیگر نیز جذب می‌کنند. از مزایای مهاجرت پرستاران به حوزه خلیج فارس، حقوق مناسب و عدم نیاز به مدرک زبان است. مهاجرت پرستاران به کشورهای عربی مخصوص متقاضیانی است که کم‌تر از 60 سال سن دارند.

سؤالات متداول

بله طبق توییت شیخ محمد بن راشد آل مکتوم (نایب‌رئیس و نخست‌وزیر امارات متحده عربی) امارات برای حوزه‌های درمان نیروهای متخصص و ماهر استخدام می‌کند.

شرکت در آزمون پرومتریک، اخذ تأیید دیتا فلو، سابقه کار (4-3 سال) و دریافت پیشنهاد کاری از مهم‌ترین شرایط مهاجرت پرستاران ایرانی به امارات است.

بله مهاجرت پرستاران به کشورهای عربی برای شرط سنی کمتر از 60 سال است.

طبق آخرین اطلاعات امارات با حقوق ماهیانه 3250 دلار بیشترین درآمد را دارد.

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال