موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

مهاجرت پرستاران به دبی

مهاجرت پرستاران به دبی برای کسانی که متقاضی مهاجرت به کشور دیگری هستند، گزینه بسیار خوب و پرمنفعتی است. بر اساس آمار سالانه 12 میلیون نفر برای دریافت خدمات درمانی به این کشور سفر می‌کنند. وجود شهر درمانی در دبی برای ارائه خدمات بهداشتی پیشرفته به افراد ثروتمند و برنامه‌ریزی میلیون دلاری وزیر بهداشت این کشور هم تأییدکننده این موضوع هستند.

علاوه بر این شاهد مهاجرت پرستار به عمان و سایر کشورهای عربی و ثروتمند نیز هستیم. این سیل عظیم مهاجرت به دلیل امکانات و مزایای خوبی است که این کشورها برای کادر درمان فراهم می‌کنند. در این راستا ما در این مقاله شرایط مهاجرت پرستاران به کشور امارات و دبی را بررسی کرده‌ایم. مواردی نظیر هزینه مهاجرت به دبی و حقوق و مزایای پرستاران در این کشور هم بررسی‌شده است با ما همراه باشید. درضمن می‌توانید با پر کردن فرم ارزیابی مهاجرت شرایط خود را برای مهاجرت به امارات با این روش بسنجید.

مهاجرت پرستاران به امارات

مهاجرت پرستاران به امارات

 نگاهی به وضعیت مهاجرت پرستاران به امارات

دبی شهری کوچک با امکانات عظیم است که در حوزه پزشکی و بهداشتی برای جذب ثروتمندان حوزه خلیج‌فارس و افرادی که برای درمان به خارج از کشور سفر می‌کنند، شهر مراقبت‌های بهداشتی را پی‌ریزی کرده است. این مرکز مراقبتی، خدمات تخصصی پیشرفته در بالاترین استانداردهای جهانی را ارائه می‌دهد.

وزارت بهداشت امارات به دنبال یک برنامه چند میلیون دلاری قصد دارد تا امکانات و تجهیزات مراکز درمانی و پزشکی این کشور را توسعه ببخشد. با توجه به رشد این مراکز، به نیروی کار متخصص و باتجربه نیاز است که قطعاً بخش زیادی از کادر پزشکی را کشورهای دیگر تأمین می‌کنند. مهاجرت پرستاران از این نظر اهمیت دارد که در دهه‌های اخیر تعداد بیمارستان‌های عمومی این کشور به 40 عدد رسیده است.

آمار پرستاران در اداره بهداشت دبی

آمار پرستاران در اداره بهداشت دبی

همچنین یک مرکز آموزشی و دانشگاهی نیز در دبی وجود دارد که در سال 2010 تکمیل گردیده و به بهره‌برداری رسیده است. بر اساس آمار سالانه 12 میلیون نفر برای دریافت خدمات درمانی به دبی سفر می‌کنند. همین رقم نشان‌دهنده کیفیت مطلوب خدمات درمانی در دبی است.

با این شرایط مهاجرت به‌عنوان پرستار به کشور امارات و دبی یک گزینه عالی برای ایرانیان است. قبل از بررسی شرایط مهاجرت پرستاران به امارات بهتر است با اصطلاحات آشنا شوید.


نامه Eligibility Letter نامه‌ای است که اجازه می‌دهد متقاضی در امارات به مدت یک سال به دنبال شغل موردنظر خود بگردد. پس از طی مراحل پیشین، دریافت این نامه الزامی است.

شرایط مهاجرت پرستاران به امارات

افراد متقاضی پرستاری در دبی و کسانی که قصد مهاجرت کاری به امارات را دارند، باید دارای مدارک و شرایط خاصی باشند تا درخواست آن‌ها جهت مهاجرت و دریافت ویزای کاری امارات بررسی و درنهایت تأیید و یا رد شود. شرایط مهاجرت پرستاران به امارات خیلی دشوار نیست و بامطالعه این شرایط می‌توان برای گرفتن ویزا امیدوار بود.

1- اخذ مدرک DHA یا HAAD

پرستاران برای شروع کار در امارات باید در آزمون وزارت بهداشت و پیشگیری این کشور تحت عنوان پرومتریک شرکت کرده و نمره قبولی به دست آورند. آزمون اداره بهداشت ابوظبی (HAAD)، سازمان بهداشت دبی (DHA) ازجمله آزمون‌هایی هستند که پرستاران به انتخاب مقصد یا ترجیح خود یکی از آن‌ها را انتخاب می‌کنند.


آزمون DHA دبی آزمون پرومتریکی است که هدف آن اخذ مجوز برای انجام فعالیت در حوزه پزشکی است. شرکت پرومتریک مسئولیت این آزمون را بر عهده دارد و هر پزشک و پرستاری که بخواهد در دبی کار کند باید این مجوز را دریافت کند. 

الزامات آزمون DHA/MOH/HAAD

 • داشتن پاسپورت بین‌المللی و معتبر
 • منفی بودن جواب تست‌های HIV/HPV/TB
 • تایید گواهی NMCN
 • ارائه گواهی WEAC/NECO
 • تحویل کارنامه تحصیلی فرد متقاضی باید به سازمان مربوطه
 • گواهی سابقه کار از محل (محل‌های) کار قبلی
 • حداقل دو سال سابقه کار بالینی
 • ارائه گواهی BLS/ACLS

روش و فرآیند ثبت‌نام و دریافت مجوز در هر یک از سازمان‌ها متفاوت است. هیچ مجوزی به مجوز دیگر برتری ندارد و دریافت هر یک از آن‌ها به پرستار اجازه کار خواهد داد.

نکته: بهتر است در بیمارستان‌های تحت نظر سازمانی که از آن مجوز دریافت کرده‌اید درخواست کار بدهید وگرنه مجبور به گذراندن شرایط انتقال هستید. یا اینکه باید مجوز مربوط به سازمان دیگر را کسب کنید. (برای مثال اگر دارای مجوز HAAD هستید اما در دبی شغل پیداکرده‌اید و در صورت عدم انتقال مجوز، ناگزیر به دریافت گواهی DHA خواهید بود)

2- مدرک زبان

برای مهاجرت پرستاران به دبی به مدرک زبان مانند آیلتس نیاز ندارید؛ زیرا زبان این کشور عربی است. اما تسلط بر زبان انگلیسی به نفع هرکسی است که در این کشور کار یا زندگی می‌کند. در دبی مردم از سرتاسر دنیا به‌ویژه کشورهای اروپایی و آمریکایی حضور دارند. بنابراین دانش زبان انگلیسی به برقراری ارتباطات مؤثرتر کمک شایانی خواهد کرد.

3- سابقه کار:

داشتن حداقل سه سال سابقه کار برای متقاضیان لازم است.

4- اخذ نامه صلاحیت حرفه‌ای (Good Standing)

پروانه صلاحیت حرفه‌ای از سازمان نظام پزشکی (Good Standing) ازجمله مدارک معتبری است که برای مهاجرت پرستاران به دبی موردنیاز است. این نامه صلاحیت علمی، اخلاقی، جسمی و حتی روانی فرد را تایید می‌کند.

حتما بخوانید:
گود استندینگ چیست

5- اخذ تاییدیه دیتا فلو Data Flow

اخذ تاییدیه دیتافلو یکی از مراحل الیزاکی برای بررسی مدارک و سوابق در کشورهای حوزه خلیج فارس مانند امارات، قطر و عمان به حساب می‌آید. دیتافلو Data Flow در واقع یک پروسه برای بررسی مدارک و سوابق کاری است.


شرایط استخدام در بیمارستان ایرانیان دبی از قوانین کلی کشور امارات تبعیت می‌کند. برای اطلاع از جزییات بیشتر این بیمارستان باید به سایت خود بیمارستان و بخش‌های مربوطه مراجعه کرد.

دسته‌بندی شغلی پرستاران در امارات

پرستاران در دبی تحت عناوین و دسته‌بندی شغلی زیر مشغول به کار می‌شوند:

 • پرستار اطفال
 • پرستار مراقبت‌های ویژه
 • پرستار نوزاد
 • پرستار سلامت روان
 • پرستار جامعه
 • پرستار مراقبت در منزل

حقوق پرستاران در امارات

حقوق پرستاران در امارات بستگی به صلاحیت، موقعیت، سابقه کاری و همچنین بودجه دولتی یا خصوصی بیمارستان دارد. با توجه به شرایطی که در کشور امارات حاکم است، مهاجرت پرستاران به کشورهای عربی به دلیل دستمزد بالا در حال افزایش است. با توجه به آمار مهاجرت پرستاران به امارات، نگاهی هم به حقوق پرستاری در امارات می‌اندازیم:

حقوق پرستاران در امارات
حداقل حقوق ماهانه5509 AED درهم1500~ USD دلار
حداکثر حقوق ماهانه15000 AED درهم4000~ USD دلار
میانگین حقوق ماهانه11000~ AED درهم3250~ USD دلار

میانگین دستمزد پرستار در دبی (ماهیانه) به شرح زیر است:

یورو اروپاپوند انگلستاندلار آمریکاروپیهدلار استرالیا
525-2000450-1600800-250050000-200002500-10000

این میزان حقوق در شهرهای دبی، ابوظبی و … با یکدیگر متفاوت است و معمولاً بیمارستان‌ها و مراکز درمانی هنگام جذب نیرو دستمزد پیشنهادی خود را اعلام می‌کنند.

به‌طور کلی نمی‌توان گفت کدام شهر امارات حقوق بیشتری پرداخت می‌کند. به‌عنوان مثال میانگین حقوق پرستار در دبی 6000 درهم در ماه است. این رقم برای ابوظبی 7200 درهم و العین 8000 درهم گزارش شده است. مراکز بهداشتی و درمانی دولتی و خصوصی در امارات، در تبلیغات جذب نیرو یا پیشنهاد کار، میزان دستمزد پرداختی را هم اعلام می‌کنند.

مزایای مهاجرت پرستاران به امارات (دبی)

مزایای مهاجرت پرستاران به امارات بسیار است و در این بخش ما به تعدادی از مهمترین مزایا اشاره می‌کنیم.

 • معافیت حقوق پرستاران از مالیات
 • برخورداری از مزایای مختلفی همچون بیمه، کمک‌هزینه اقامت و هزینه‌های سفر
 • عدم نیاز به مدرک زبان انگلیسی
 • دریافت اقامت 1 تا 2 ساله در ابتدای فعالیت خود که قابلیت تمدید دارد.
 • امکان دریافت اقامت دائم و پاسپورت اماراتی در ادامه فعالیت در این کشور.
 • عدم مشکل در پیدا کردن محل سکونت (اکثر مراکز درمانی در این کشور دارای مناطق مسکونی برای کادر خود هستند.)
 • تأمین مواد غذایی و حمل‌ونقل در اکثر موارد به عهده بیمارستان خواهد بود. این امر موجب کاهش هزینه‌های جانبی می‌شود.
 • نزدیکی امارات متحده به کشور ایران و در نتیجه امکان رفت‌وآمد در فواصل زمانی کوتاه و بازدیدهای متوالی از خانواده را برای متقاضیان مهاجرت به امارات فراهم است.

استخدام پرستار در بیمارستان ایرانیان دبی می‌تواند یک شانس بزرگ برای پرستاران ایرانی باشد. زیرا بیشتر کادر و مراجعین به این بیمارستان، ایرانی‌های ساکن دبی یا سایر نقاط دنیا هستند.

مراحل اخذ ویزای کار دبی برای پرستاران

 • مرحله اول: استعلام سوابق کاری، تحصیلی و … متقاضی تا صحت آن‌ها تأیید شود.
 • مرحله دوم: دریافت تأییدیه تمامی مدارک در سیستم Dataflow
 • مرحله سوم: شرکت متقاضی در آزمون پرومتریک و دریافت نتیجه آزمون
 • مرحله چهارم: دریافت نامه Eligibility Letter
 • مرحله پنجم: دریافت پیشنهاد شغلی یا همان جاب آفر از بیمارستان و مرکز درمانی موردنظر
 • مرحله ششم: درنهایت متقاضیان با دریافت مجوز کار Work Permit و ویزای کار امارات می‌توانند در شغل دلخواهشان مشغول به کار شوند.

Dataflow سیستمی است که توسط آن، مدارک تحصیلی، تجربه کاری و صلاحیت‌های حرفه‌ای پرستاران تایید می‌شود.

مدارک موردنیاز برای مهاجرت پرستاران به دبی

برای مهاجرت پرستاران به امارات همچون سایر کشورها باید الزاماتی توسط فرد متقاضی فراهم آید و به کشور مقصد ارسال گردد. مدارکی که پرستاران به ترجمه و ارسال آن نیاز دارند شامل مدارک زیر می‌شود:

 • اسکن باکیفیت از پاسپورت معتبر
 • ترجمه شناسنامه همراه با اصل آن
 • ترجمه مدرک تحصیلی همراه با اصل مدرک
 • ترجمه ریزنمرات تحصیلی
 • ترجمه گواهی نظام پرستاری به همراه اصل گواهی
 • ترجمه گواهی اشتغال به همراه اصل آن
 • گواهی good standing – باید 6 ماه اعتبار داشته باشد.

اگه پرستار هستید و قصد مهاجرت دارید، پارسی کانادا برای کشورهای زیر می‌تواند به شما مشاوره دهد:

سخن پایانی

مهاجرت پرستار به امارات، شهرهای دبی و ابوظبی یک موقعیت شغلی مناسب در بیمارستان‌هایی با استاندارد بالا به‌حساب می‌آید. علاوه بر این دستمزدهای مناسب کادر درمان و مزایایی از قبیل معافیت از مالیات، کمک‌هزینه سفر و مسکن، عدم نیاز به داشتن مدرک زبان و … این کشور را مقصد پرستاران بسیاری ساخته است. مهاجرت پزشکان به امارات و پرستاران تنها با ترجمه رزومه (سوابق تحصیلی و کاری) و همچنین شرکت در آزمون وزارت بهداشت امارات امکان‌پذیر خواهد بود.

سؤالات متداول

بله. برای مهاجرت پرستاران به دبی نیازی به مدرک زبان انگلیسی نیست هرچند که تسلط به این زبان به موفقیت بیشتر شما کمک می‌کند.

بله. معمولاً پس از تمدید اقامت‌های موقت، شرایط کاری مناسب و تأیید و صلاحدید کشور امارات می‌توان به دریافت اقامت دائم امیدوار بود.

یکی از بهترین مزایای کادر درمان در کشور امارات این است که هیچ پولی بابت مالیات بر درآمد نمی‌پردازند.

شاید بتوان گفت مهم‌ترین فیلتر، شرکت و قبولی در آزمون وزارت بهداشت کشور امارات است که منجر به دریافت مجوز می‌شود.

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال