موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

دیتا فلو و تاییدیه مدارک در کشورهای عربی

پزشکان و پرستاران در طول فرایند مهاجرت به کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس باید مدارک مختلفی را ارائه دهند تا علاوه بر پذیرش درخواست مهاجرت، بتوانند در کشور مقصد کار کنند. یکی از مراحل اصلی در بررسی و پذیرش مدارک، این است که ببینیم دیتا فلو چیست و چرا باید این تأییدیه را دریافت کنیم. اغلب کشورهای عربی به‌دلیل درآمدهای مناسب، عدم نیاز به ارائه مدرک زبان، نزدیک بودن به کشور ایران، شرایط نسبتاً ساده مهاجرت و …، به مقاصد قابل‌توجه برای مهاجرت کادر درمان تبدیل شده‌اند. این کشورها فرآیند دیتافلو را برای معادل‌سازی مدارک کاری و تحصیلی پرستاران و پزشکان طراحی کرده‌اند.

اگر پرستار هستید و یا در شاخه‌های مختلف پزشکی تخصص دارید، برای مهاجرت به کشورهایی از جمله قطر (Qatar)، عمان (Oman)، امارات (Emirates) و … با روند دریافت تاییدیه dataflow آشنا باشید. به همین دلیل، در ادامه این مطلب با بررسی چیستی دیتافلو، به مواردی همچون هزینه‌ها، مدارک موردنیاز، روند ثبت‌نام و … می‌پردازیم.

دیتا فلو چیست و چرا به آن نیاز است؟

قبل از ارائه اطلاعات کلی درباره نحوه دریافت تأییدیه، بیایید ببینیم دیتافلو چیست و چرا اهمیت دارد. گروه دیتافلو (DataFlow Group) وظیفه بررسی و تایید منابع اولیه یا PSV (Primary Source Verification) را برعهده دارند. مرکز اصلی این سازمان در دبی (Dubai) قرار دارد، اما در خاورمیانه (Middle East) و شمال آفریقا (MENA)، اروپا (Europe) و آسیا (Asia) نیز فعالیت می‌کنند.

پزشکان و پرستارانی که قصد دارند تا از طریق مهاجرت کاری به کشورهای حاشیه خلیج فارس مهاجرت کنند، باید مدارک آن‌ها تحت سیستم دیتافلو تأیید شود. این فرآیند برای ثبت مدارک و دریافت تأییدیه dataflow جهت کار در حوزه مراقبت‌های بهداشتی و درمانی خصوصی یا دولتی در قطر، عربستان سعودی (Saudi Arabia)، دبی، ابوظبی (Abu Dhabi) و عمان الزامی است.

فرآیند PSV یا همان تأیید منابع اولیه، شامل بررسی تمام مدارک مربوط به سوابق تحصیلی، آموزشی، تجربه کاری و اعتبارنامه‌های پزشکی است. کارشناسان DataFlow با تجربه‌ای که در این زمینه دارند، از هرگونه اشتباه یا تقلب در ارائه مدارک جلوگیری کرده و به تسریع روند آماده‌سازی درخواست‌ها کمک می‌کنند. در مطلب مهاجرت پزشکان به کشورهای عربی می‌توانید سایر شرایط لازم را بررسی کنید.

دیتافلو شامل چه مواردی است؟

گروه دیتافلو به‌طور خاص ارائه دهنده خدمات انطباق مدارک در مهاجرت است که در سراسر جهان فعالیت کرده و مدارک مشخصی را بررسی می‌کند. این فرآیند از ارائه مدارک دقیق، قابل اعتماد و به‌موقع در طول مهاجرت، اطمینان حاصل می‌کند. این سازمان هرگونه اشتباه سهوی یا تقلب‌های عامدانه در روند ارائه مدارک مهاجرت پزشکان و پرستاران را بررسی می‌کند. بیایید ببینیم مدارک بررسی شده در دیتافلو چیست :

 • مدارک تحصیلی
 • Employment Certificates (تصدیق رسمی توسط کارفرمای فعلی یا گذشته مبنی بر اینکه یک کارمند برای شرکت کار می‌کند یا قبلاً کار کرده است.)
 • Practice Licenses (مجوز فعالیت است که به پزشکان اجازه می‌دهد تا فعالیت‌های خاصی مانند تجویز دارو و درمان بیماران را انجام دهند. وضعیت یک پزشک در ثبت پزشکی (medical register) نشان می‌دهد که آیا دارای مجوز هستند یا خیر.)
 • مجوز کار
 • پاسپورت

تأییدیه dataflow برای چه کشورهایی نیاز است؟

همان طور که پیش از این گفتیم، دیتافلو برای مهاجرت کادر درمان به کشورهای حاشیه خلیج فارس الزامی است. البته لازم است بدانید که تنها شرط مهاجرت کادر درمان به کشورهای حاشیه خلیج فارس، داشتن تأییدیه دیتافلو نیست. این افراد باید در آزمون پرومتریک (Prometric) نیز شرکت کرده و نمره قبولی را دریافت کنند. در مطلب آزمون پرومتریک بیشتر درباره این آزمون و نحوه برگزاری آن توضیح داده‌ایم.

در کشورهایی مانند عمان، عربستان، بحرین (Bahrain) و قطر، دیتافلو یک فرآیند جداگانه دارد، اما برای امارات متحده عربی (United Arab Emirates)، تأییدیه dataflow با فرآیند آزمون‌های اداره بهداشت ابوظبی یا HAAD (Health Authority of Abu-Dhabi)، اداره بهداشت دبی یا DHA (Dubai Health Authority) و آزمون وزارت بهداشت عمان (UAE MOH) به‌صورت همزمان انجام می‌شود.

کشورهایی که برای کار در آن‌ها به تأییدیه DataFlow نیاز دارید عبارت‌اند از:

 • عمان؛

هیئت تخصصی پزشکی عمان (OMSB) با هدف ارتقای عملکرد حرفه‌ای، توسعه مهارت‌هایی که دانش را در زمینه‌های مختلف تخصص‌های بهداشتی به کار می‌برد. هدف اصلی OMSB این است که با توسعه و حفظ استانداردهای حرفه‌ای برای صدور گواهینامه پزشکان، کیفیت مراقبت‌های پزشکی را بهبود ببخشد. دیتافلو عمان معمولاً حدود 30 روز طول کشیده و صلاحیت، تجربه و نحوه ثبت‌نام کادر درمان در آن بررسی می‌شود. در مهاجرت پزشکان به عمان می‌توانید اطلاعات بیشتری درباره روند مهاجرت و کلیه شرایط و مدارک لازم را دریافت کنید.

 • قطر؛

شورای قطر برای پزشکان مراقبت‌های بهداشتی (QCHP) از راه‌حل‌های تخصصی تأیید منبع اولیه (PSV) گروه Dataflow برای بررسی اعتبار حرفه‌ای پزشکان مراقبت‌های بهداشتی که در این کشور کار می‌کنند، استفاده می‌کند. دیتافلو قطر کلیه اطلاعات هویتی، تحصیلی، سوابق و مجوزهای کاری، گذرنامه و … را بررسی کرده و نتیجه نهایی را به مرجع نظارتی مربوطه ارسال می‌کند.

 • بحرین؛

کلیه مدارک هویتی و حرفه‌ای پزشکان، پرستاران، داروسازان و دندان‌پزشکان توسط سازمان تنظیم مقررات ملی بهداشت بحرین و از طریق دیتافلو، تأیید می‌شوند.

 • عربستان صعودی؛

سازمان تنظیم مقررات بهداشتی عربستان صعودی (SCHS) که مسئول توسعه، تأیید و نظارت بر برنامه‌های مرتبط با حوزه سلامت است، از دیتافلو برای کنترل عملکرد پزشکان، پرستاران، داروسازان و تکنسین‌های آزمایشگاه‌ها استفاده می‌کند.

 • امارات متحده عربی؛

تأییدیه دیتافلو را همزمان با آزمون‌های HAAD، DHA و آزمون وزارت بهداشت اجرا می‌کند.

هزینه دیتافلو در کشورهای عربی چقدر است؟

یکی از سوالات اساسی برای مهاجرت پرستاران یا پزشکان و سایر متخصصان حوزه درمان که قصد دارند برای مهاجرت خود تاییدیه دیتافلو دریافت کنند، این است که هزینه انجام این کار چقدر است؟! قبل از پرداختن به هزینه دیتافلو برای پرستاران، پزشکان و…، در صورتی که می‌خواهید بیشتر در مورد مهاجرت این قشر بدانید، مطلب مهاجرت پرستاران را مطالعه کنید.

به‌طور کلی، هزینه دقیق این فرآیند به مدارکی که می‌خواهید آن‌ها را تأیید کنید بستگی دارد. آن‌ها معمولاً یک هزینه پایه را برای اسناد اصلی شامل گواهی سابقه اشتغال، گواهی‌های تحصیلی و مجوزهای کار از شما دریافت می‌کنند. برای هر مدرک اضافی که بخواهید آن‌ها را تأیید و ارائه کنید، باید هزینه مجزایی بپردازید. این هزینه‌ها برای هر کشور بر حسب واحد ارزی آن متفاوت است.

ثبت‌نام دیتافلو

همان طور که گفتیم، نه تنها پزشکان، بلکه پرستاران نیز به اخذ تاییدیه دیتا فلو نیاز دارند. در مطلب مهاجرت پرستاران به کشورهای خلیج فارس بیشتر درباره مراحل مهاجرت و شرایط کشورهای مختلف توضیح داده‌ایم. البته مراحل اخذ دیتافلو معمولاً یکسان است و برای ثبت‌نام و تأیید مدارک شما برای مهاجرت، باید مراحل زیر را دنبال کنید:

تاییدهیه دیتا فلو برای مهاجرت پزشکان و پرستاران

 

 • بررسی و تأیید مدارک؛
 • شروع فرآیند تأیید PSV در دیتافلو؛ مراجعه تیم دیتافلو به مراجع صادرکننده مدارک متقاضی (از جمله گواهی تحصیلی، اشتغال، مجوز و …) که روند تایید از زمان ارسال درخواست بین 20 تا 45 روز به‌طول می‌انجامد.
 • پیگیری وضعیت پرونده به‌صورت آنلاین؛ از طریق وارد کردن مرجع تنظیم کننده دیتافلو و شماره پاسپورت
 • تکمیل درخواست؛ دریافت ایمیل پذیرش پس از تکمیل فرآیند تأیید دیتافلو و امکان دانلود وضعیت گزارش PSV

ما در تیم پارسی کانادا می‌توانیم شما را در فرآیند ثبت‌نام و گرفتن دیتافلو همراهی کنیم. برای کسب اطلاعات بیشتر فرم زیر را پر کنید تا متخصصان ماددر این حوزه با شما تماس بگیرند.

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

"*" indicates required fields

مدارک لازم برای دیتافلو چیست؟

مدارکی که برای تأییدیه دیتافلو باید ارائه دهید، بسته به کشور مقصد شما متفاوت خواهد بود. به‌طور کلی، می‌توان این مدارک را به دسته جداگانه تقسیم کرد که دسته اول شامل کشورهای قطر، عمان و عربستان بوده و دسته دوم، مختص امارات متحده عربی (ابوظبی و دبی) است. روند بررسی دیتافلو ممکن است بین 30 تا 45 روز طول بکشد. قبل از پرداختن به مدارک موردنیاز برای دیتافلو برای مهاجرت پرستاران به عمان و دو کشور دیگر، در صورتی که می‌خواهید بیشتر در مورد مهاجرت پرستاران به این کشور بدانید، مطلب مهاجرت پرستاران به عمان را مطالعه کنید.

مدارک موردنیاز جهت تأیید دیتافلو برای مهاجرت قشر پرستاران و پزشکان به عمان و دو کشور عربستان و قطر، عبارت است از:

 • صفحات جلو و پشت پاسپورت
 • مدرک یا گواهی دیپلم
 • گواهی یا مجوز ثبت‌شده (Registration Certificate)
 • فهرست‌های علامت گذاری تمام سال (All Year Mark Lists)
 • رونوشت  مدارک
 • گواهی تجربه کاری 3 یا 5 سال گذشته (برای قطر و عمان) و تجربه یک سال گذشته برای عربستان
 • رزومه کاری به روز شده

مدارک دیتافلو برای امارات متحده عربی و DHA، HAAD و MOH عبارت است از:

 • عکس پاسپورتی
 • صفحات ابتدا و انتهای پاسپورت
 • گواهی S.S.L.C (گواهی دوره متوسطه)
 • گواهی آموزش عالی متوسطه (Higher Secondary) (آموزش عالی متوسطه به معنای تحصیلاتی است که باید در کلاس‌های یازدهم و دوازدهم ارائه شود)
 • مدرک دیپلم
 • گواهی یا مجوز ثبت شده (Registration Certificate)
 • فهرست‌های علامت گذاری تمام سال (All Year Mark Lists)
 • رونوشت مدارک
 • گواهی تجربه 5 سال گذشته برای DHA و تجربه 2 سال گذشته برای HAAD
 • گواهی BLS (Basic Life Support) یا توانایی پشتیبانی اولیه زندگی
 • گواهی تضمین وضعیت متقاضی (Good Standing Certificate) که توسط شورای پزشکی یا نهادهای نظارتی که مجوز کار قبلی شما توسط آن‌ها صادر شده، تأیید می‌شود. گواهی صادر شده توسط آخرین کارفرما تا 6 ماه اعتبار دارد.
 • برای MOH ویزای معتبر امارات اجباری است.

برای متقاضیان دیتافلو دارای تجربه کار در خارج از کشور، ارائه License و گواهی “Good Standing Certificate” از نهاد نظارتی که رضایت خود را ابراز کرده، الزامی است.

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

"*" indicates required fields

سخن پایانی

به‌عنوان یک پزشک، پرستار، دندان‌پزشک، تکنسین آزمایشگاه و … برای مهاجرت به کشورهای حوزه خلیج فارس، باید بدانید که دیتافلو چیست و مدارک خود را از طریق آن تأیید کنید. در روند تأیید دیتافلو، تمام مدارک شما از جمله مدارک تحصیلی، گواهی‌های سابقه کار و اشتغال، مجوزهای کار و … باید بررسی شوند تا اجازه کار در کشور مقصد را داشته باشید. در این مطلب علاوه بر بررسی جزئیات کامل درباره تاییدیه dataflow مانند مدارک لازم، روند ثبت‌نام و …، دیدیدم که کدام کشورها این تأییدیه را برای کادر درمان الزامی می‌دانند.

سوالات متداول

در فرآیند دیتافلو مدارک اصلی شما از جمله گواهی‌های تحصیلی، سابقه کار، مجوزهای کار و پاسپورت بررسی می‌شوند.

دریافت این تأییدیه در کشورهای قطر، عمان، بحرین، عربستان و امارات متحده عربی برای پزشکان، پرستاران و سایر افراد در حوزه بهداشت و درمان الزامی است.

هزینه دیتافلو بسته به کشورهای مختلف و مدارکی که می‌خواهید در این سیستم تأیید کنید، متفاوت است و معمولاً هزینه اصلی تنها شامل بررسی سابقه کار، مدارک تحصیلی و مجوز کار است و به ازای هر مدرک اضافی، باید هزینه دیگری پرداخت شود.

معمولاً روند بررسی و تأیید مدارک حدود 30 تا 45 روز طول می‌کشد، اما اگر در مدارک نقص یا اشتباهی وجود داشته باشد، ممکن است فرآیند طولانی‌تر شود.

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال