موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

مهاجرت پزشکان

مهاجرت پزشکان به خارج از کشور در چند سال اخیر و از زمان شیوع ویروس کرونا (COVID-19) شدت گرفته است. کشورهای توسعه‌یافته، تا قبل‌ از این، به پزشکان و کادر درمان مهاجر وابسته بودند؛ که این وابستگی در این سال‌ها محسوس‌تر شده است.

اگر پزشک هستید و می‌خواهید با شرایط مهاجرت به خارج آشنا شوید یا حتی می‌خواهید اطلاعاتی در این‌باره به‌دست آورید، جای درستی آمدید! این مطلب یک راهنمای جامعِ مهاجرت برای پزشکان است. اول نگاهی به آمار مهاجرت پزشکان می‌اندازیم، بعد از آن شرایط مهاجرت و حقوق و دستمزد پزشکان در خارج را بررسی می‌کنیم، بهترین کشورها برای مهاجرت پزشکان را معرفی می‌کنیم و اطلاعات مفید دیگری در این مورد را در اختیارتان می‌گذاریم.

نگاهی به وضعیت و آمار مهاجرت پزشکان

باورتان می‌شود اگر بگوییم تقریباً نصفِ پزشکان در بعضی کشورهای توسعه‌یافته، مهاجر هستند؟ به نمودار زیر دقت کنید:

آمار مهاجرت پزشکان

آمار مهاجرت پزشکان براساس آمار رصدخانه مهاجرت ایران

در کشور اسرائیل نزدیک 57 درصد و در کشورهای نروژ، ایرلند و نیوزلند، نزدیک 40 درصد پزشکان، مهاجر هستند! البته این آمار مربوط به سال 2019 یعنی قبل از شیوع ویروس کروناست. پس از آن، روندِ مهاجرت پزشکان متخصص، فوقِ تخصص و حتی عمومی و پذیرش آن‌ها توسط کشورهای عضو OECD سرعت بالایی پیدا کرد.

درمورد آمار مهاجرت پزشکان ایرانی آمار دقیقی دردست نیست؛ هرچند در همین گیرودارِ کرونا، اطلاعاتی درباره مهاجرت سه هزار پزشک ایرانی در 10 ماه و افزایش 300درصدی مهاجرت این قشر منتشر شد. گفته شده حدود یک‌چهارم پزشکان ایرانی به اروپا و آمریکا مهاجرت کرده‌اند.

کشورهای حوزه خلیج‌ فارس هم در این سال‌ها آمار بالایی در پذیرش پرستاران و پزشکان ایرانی داشتند. نزدیکی به ایران، درآمد و مزایای عالی و کیفیت بالای کار و زندگی از مهم‌ترین دلایلی است که پزشکان ایرانی کشورهای عربی را انتخاب می‌کنند. خب در ادامه نگاهی به حقوق و دستمزد پزشکان در خارجی می‌اندازیم:

دستمزد و حقوق پزشکان در خارج چقدر است؟

تعیین میزان دقیق دستمزد پزشکان در خارج کمی سخت است؛ چون میزان حقوق باتوجه‌به سابقه‌کار، سطح تحصیلات، رشته تحصیلی، نوعِ شغل و معیارهای مشابه متفاوت است. به‌جای آن ما یک لیست از 10 کشور که بیشترین دستمزد را به پزشکان پرداخت می‌کنند، تهیه‌کرده‌ایم:

نام کشورحقوقِ سالیانه (دلار آمریکا)حقوقِ ماهیانه (دلار آمریکا)
لوکزامبورگ (Luxembourg)300,00025,000
آمریکا (USA)280,00023,000
بلژیک (Belgium)250,00020,000
آلمان (Germany)218,00018,100
کانادا (Canada)215,00018,100
سوئیس (Switzerland)214,00017,100
دانمارک (Denmark)210,00018,100
ایرلند (Ireland)190,00015,000
استرالیا (Australia)150,00012,000
امارات (UAE)100,0008,000

این اعداد میانگین درآمد پزشکان عمومی و متخصص است و این لیست باتوجه‌به دستمزدهای سال 2022 تهیه شده است. هرچه‌قدر سابقه‌کار شما بیشتر و مدرک تحصیلی شما بالاتر باشد، میزان درآمد شما هم بیشتر خواهد بود. خب در ادامه شرایط مهاجرت کاری پزشکان را بررسی می‌کنیم:

شرایط مهاجرت پزشکان به خارج چیست؟

شرایط اخذ ویزای کار پزشکی باتوجه‌به کشور مقصد و روش مهاجرتیِ شما متفاوت است. بعضی کشورها برای پذیرش پزشکان آزمون ورودی دارند و بعضی هم نه. بعضی از آن‌ها مدرک زبان از شما می‌خواهند و برای بعضی هم یک شرطِ اصلی نیست. مهم‌ترین شرایط مهاجرت با مدرک پزشکی این موارد هستند:

 • ترجمه، تأیید و معادل‌سازی مدارک پزشکی
 • تأیید و معادل‌سازی مدارک سابقه‌کار
 • تأیید، ترجمه و معادل‌سازی مدارک تحصیلی
 • شرکت در آزمون‌ ورودی (در صورت وجود)
 • مدرک زبان مورد تایید کشور مقصد
 • مدارک تمکن مالی
 • گرفتن جاب آفر از کشور مقصد (درصورت نیاز)

برای آشنایی بیشتر با شرایط و مراحل، بهتر است پس از انتخاب کشورِ مدنظرتان، با یک وکیل مهاجرتی پزشکان مربوط به همان کشور یا موسسات مهاجرتی مشورت کنید. پارسی کانادا آماده یک مشاوره تخصصی به شما در خصوص مهاجرت پزشکان به کشورهای کانادا، استرالیا، دانمارک، امارات، عمان و قطر است. فرم ارزیابی زیر را پرکنید تا با شما تماس بگیریم:

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

مهاجرت پزشکان به اروپا

تاریخچۀ پذیرش پزشکان مهاجر در اروپا به بعد از جنگ جهانی دوم (WW II) برمی‌گردد؛ زمانی که بریتانیای کبیر تصمیم گرفت از پرستاران و پزشکان خارجی در سیستم بهداشت‌ودرمان استفاده کند. درواقع کشورهای اروپایی سال‌هاست که برای توسعه و ارائه خدمات درمانی باکیفیت، به پزشکان مهاجر وابسته هستند.

مهاجرت پزشکان به اروپا و یک مطب پزشکی در کشور رومانی

یک مطب پزشکی در کشور رومانی

باتوجه‌به کیفیت زندگی بالا، شرایط کاری مناسب، دستمزد خوب و امکان اخذ اقامت دائم، کشورهای اروپایی به یکی از مهم‌ترین مقاصد مهاجرتی پزشکان و کادر درمان خصوصاً برای پزشکان ایرانی تبدیل شده‌اند.

کشورهای ایرلند، نروژ، سوئیس، انگلستان، سوئد و آلمان پرچمدار استخدام پزشکان مهاجر هستند. هرکدام از این کشورها شرایط خاص خود را برای صدور ویزای کار پزشکی و اقامت دارند. گرفتن ویزای بعضی از آن‌ها مانند لوکزامبورگ سخت و بعضی هم مانند آلمان ساده است. ما یک راهنمای جامع برای مهاجرت کاری پزشکان به کشورهای اروپایی آماده کرده‌ایم. اطلاعات بیشتر را می‌توانید در مطلب مهاجرت پزشکان به اروپا مطالعه کنید.

مهاجرت پزشکان به کشورهای حاشیه خلیج فارس

مهاجرت پزشکان به کشورهای عربی در این چند سال سَرِ زبان‌ها افتاده است. این کشورها باتوجه‌به توسعه زیرساخت‌ها و سرعت رشد بالا، نیاز شدیدی به نیروی کادر درمان دارند. به‌همین‌دلیل تسهیلات و امکانات خوبی برای جذب پزشکان خارجی در اختیار گذاشته‌اند. در زیر چند مورد از مزایای کارِ پزشکی در کشورهای حاشیه خلیج فارس را می‌بینید:

 • معاف از مالیات! (مشاغل پزشکی در این کشورها مالیات پرداخت نمی‌کنند.)
 • نزدیکی به ایران
 • حقوق بالا
 • عدم نیاز به مدرک زبان

مهاجرت با مدرک پزشکی به کشورهای عربی کمی متفاوت از سایر کشورهاست! ما در مطلب مهاجرت پزشکان به کشورهای عربی اطلاعات بیشتر و دقیق‌تری برای این کشورها آماده‌ کرده‌ایم. آن را از دست ندهید.

مهاجرت پزشکان به کانادا

اگر به‌دنبال یک کشور هستید که هم کیفیت زندگی در آن بالا باشد، هم حقوق خوبی بدهد و هم به ایرانی‌ها راحت ویزا بدهد؛ به شما کانادا را معرفی می‌کنیم. کانادا یکی از بهترین کشورها از نظر دستمزدِ کار پزشکی و گرفتن اقامت دائم است.

اگر قصد مهاجرت پزشکی به کانادا را دارید، سه روش مهاجرت استانی (PNP)، سیستم اکسپرس اینتری (Express Entry) و گرفتن جاب آفر (Job Offer) را به شما پیشنهاد می‌کنیم. هرکدام از این روش‌ها شرایط خاص خود را دارند که در مطلب مهاجرت پزشکان به کانادا آن‌ها را توضیح داده‌ایم.

مهاجرت پزشکان به استرالیا

استرالیا به‌اصطلاح یک یَدِ طولانی در پذیرش پزشکان مهاجر دارد؛ به‌طوری‌که الان حدود یک‌سوم نیروهای پزشکی این کشور را مهاجران تشکیل می‌دهند. سطحِ رفاه بالا، حقوق و تسهیلات خوب و امکان اخذ اقامت از مهم‌ترین مزایای کار پزشکی در این کشور است.

جمعی از دکتران و پرستاران بیمارستان St Vincents در سیدنی، استرالیا

جمعی از دکتران و پرستاران بیمارستان St Vincents در سیدنی، استرالیا

به‌هردلیل که استرالیا را برای مهاجرت انتخاب کرده‌اید، گزینه‌ای ایده‌آل است. شرایطِ مهاجرت، روش‌ها و بسیاری اطلاعات دیگر را در مطلب مهاجرت پزشکان به استرالیا بررسی کرده‌ایم. آن را از دست ندهید.

مهاجرت پزشکان به آلمان

به‌دلیل بیمارستان های کشور آلمان، کمبود شدید امدادگران به شدت، نیاز به کادر پزشکی ماهر در کشور باعث افزایش تقاضا برای این نیرو شده است. همچنین بازنشستگی بسیاری از پزشکان مسن در آلمان، مهاجرت پزشکان به آلمان را تشدید می‌کند. اطلاعات بیشتر درباره مهاجرت این کادر درمانی به این کشور را در مطلب زیر بخوانید:

هزینه مهاجرت پزشکان چقدر است؟

بستگی دارد! کشورِ مقصد، روش مهاجرتی، شرایط شما، نوع شغل، داشتن جاب آفر یا نداشتن آن، تعداد اعضای خانواده و خیلی از معیارهای این‌شکلی در تعیین هزینۀ مهاجرت موثر هستند.

البته اگر برای پرونده خود وکیل بگیرید، هزینه‌ای هم برای وکیل یا موسسۀ مهاجرتی باید کنار بگذارید. برای دانستن میزان دقیق هزینه‌ها بهتر است با یک وکیل مهاجرت یا موسسۀ مهاجرتی معتبر مشورت کنید.

بهترین کشورها برای مهاجرت پزشکانه

بهترین کشورها برای مهاجرت پزشکان

بهترین کشورها برای مهاجرت پزشکان کدامند؟

معنیِ کلمه «بهترین» از نظر هر فرد متفاوت است. بعضی پزشکان کشورهای عربی را بهترین کشور برای کار پزشکی می‌دانند؛ زیرا هم نزدیک به ایران است و هم حقوق خوبی دارد! بعضی هم کشورهای اروپایی یا مثلاً کانادا را بهتر می‌دانند؛ چون هم می‌توانند اقامت دائم بگیرند و هم یک زندگی باکیفیت داشته باشند. درهرصورت، انتخاب بهترین کشور سخت است! البته نگران نباشید. ما در مطلب بهترین کشورها برای مهاجرت پزشکان کار را برای شما ساده‌تر کرده‌ایم.

خدمات پارسی کانادا برای مهاجرت پزشکان

پارسی کانادا، با در اختیار داشتن وکلای رسمی، مجوز مشاوره شغلی و کاریابی خارجی با پرونده‌های موفقِ متعدد، یک مشاورۀ خوب و یک وکالت حرفه‌ای را به شما پزشکان تضمین می‌دهد.

فرقی ندارد پزشک عمومی هستید، متخصص یا فوق تخصص؛ ما در مسیر مهاجرت با شما هستیم. خدماتِ پارسی ‌کانادا برای مهاجرت از طریق شغل پزشکی تا به امروز شامل روش‌ها و لاین‌های زیر است:

درصورتی‌که نیاز به مشاوره دارید، با پر کردن فرم ارزیابی مهاجرت، منتظر تماس مشاوران ما باشید:

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

سخن پایانی

روندِ مهاجرت کاری پزشکان معمولاً از کشورهای درحال ‌توسعه به کشورهای توسعه‌یافته است؛ به‌طوری‌که سیستم بهداشت‌و‌درمان این کشورها به پزشکان خارجی وابسته است. البته روندِ مهاجرت پزشکان به خارج در این چند سال شدت و سرعت بیشتری گرفته است.

شرایط ویزای کار پزشکان باتوجه‌به کشور مقصد متفاوت است؛ ولی مهم‌ترین شرایط معادل‌سازی مدارک، گرفتن جاب آفر و شرکت در آزمون‌های ورودی است. در ادامه چند سؤال پرتکرار را پاسخ خواهیم داد:

سؤالات متداول

در قدم اول باید کشور مدنظر خودتان را انتخاب کنید. تکمیل، تایید، معادل‌سازی و ارسال مدارک قدم بعدی است. پس از آن، درصورت ‌وجود، در آزمون ورودی شرکت می‌کنید، اگر لازم باشد جاب آفر می‌گیرید و اقدام می‌کنید. پس از همه این‌ها منتظر ویزا می‌مانید!

برای بعضی کشورها مانند امارات، داشتن مدرک زبان جزو شرایط اصلی نیست و بعضی کشورهای اروپایی هم بعد از مهاجرت به شما فرصتی برای گرفتن مدرک زبان می‌دهند. اما به‌طور‌کلی، داشتن مدرک زبان برای خیلی از کشورها لازم است و شانس صدور ویزای پزشکی را برای شما بالا می‌برد.

انتخاب سخت است! اگر نزدیکی به ایران برای شما مهم است، کشورهای عربی مانند امارات بهترین گزینه هستند، اگر دستمزد و حقوق برای شما مهم است، کشورهای اروپایی انتخاب بهتری هستند و اگر می‌خواهید راحت‌تر و سریع‌تر اقامت بگیرید، آلمان، کانادا و استرالیا گزینه‌های خوبی هستند. دراین‌باره مطلب بهترین کشورها برای مهاجرت پزشکان را از دست ندهید.

guest
3 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها