موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

مهاجرت پزشکان به کشورهای عربی

شاید تا ده سال پیش پدیدۀ مهاجرت پزشکان به کشورهای عربی یک موضوع آن‌قدرها مهمی نبود و طرفدار خاصی هم نداشت. نه این کشورها برنامه‌ای برای جذب پزشکان داشتند و نه پزشکان ایرانی میل و رغبتی برای مهاجرت و کار در آن‌ها؛ اما چند سالی است که داستان عوض شده و مهاجرت پزشکان به این کشورها، خصوصاً کشورهای حاشیۀ خلیج فارس، رونق گرفته است.

مهاجرت به کشورهای عربی برای کار پزشکی، به نظر عده‌ای بی‌ارزش و به نظر بعضی یک گزینۀ عالی است. برای بعضی سخت و برای بعضی، شرایط آن ساده‌تر از خیلی کشورهای دیگر است. این مطلب، راهنمای کامل مهاجرت پزشکان به کشورهای حوزۀ خلیج فارس است؛ که در آن از چراییِ آمار بالای مهاجرت به این کشورها گرفته تا شرایط و مزایا و معایب را بررسی می‌کنیم.

بیایید در همین شروع کار، نگاهی به مزایای کار پزشکی در کشورهای حاشیۀ خلیج فارس بیندازیم و ببینیم دلیل محبوبیت این کشورها برای پزشکان ایرانی چیست.

درباره مهاجرت پزشکان به کشورهای عربی

مزایای کار پزشکی در کشورهای عربی

مالیات بر درآمد، خصوصاً در مشاغل پزشکی، در کشورهای مطرح حاشیۀ خلیج فارس (امارات، عمان و قطر) صفر است. یعنی همۀ درآمد شما، بر خلاف خیلی از کشورهای توسعه‌یافتۀ اروپایی و آمریکایی، متعلق به خودتان است و معاف از پرداخت مالیات هستید.

مدرک زبان عربی یا انگلیسی از شما نمی‌خواهند؛ اما داشتن دانش زبان انگلیسی برای شرکت در مصاحبۀ حضوری لازم است. همچنین برای اقامت و زندگی در این کشورها هم بهتر است در حد مبتدی به زبان عربی و انگلیسی مسلط باشید.

از آنجایی که اکثر جمعیت و نیروی کار این کشورها مهاجر هستند، زبان انگلیسی در زندگی روزمره کاربرد زیادی دارد.

بر خلاف خیلی از کشورهای اروپایی و آمریکایی، برای مهاجرت کاری به کشورهای حاشیۀ خلیج فارس، نیازی به نشان‌دادن تمکن مالی ندارید.

در هر سطحی که باشید (پزشک عمومی، متخصص و فوق تخصص)، بعد از مهاجرت به کشورهای عربی، از همان سطح و با مزایای همان جایگاه کار خود را شروع می‌کنید.

صدور ویزا برای کار پزشکی در کشورهای عربی، سختی و پیچیدگی قوانین مهاجرت کشورهای اروپایی و آمریکایی را ندارد. با توجه به نیاز شدید این کشورها به نیروهای پزشکی متخصص، مسیرِ سختی پیش رو ندارید.

اگر از آن دسته افرادی هستید که رفت‌وآمدهای متعددی به ایران دارند و برای مهاجرت به دنبال کشوری هستید که به ایران نزدیک باشد، از این نظر، کشورهای حاشیۀ خلیج فارس بهترین گزینه برای شما هستند.

بدون شک این کشورها بی‌عیب‌ونقص هم نیستد. چند مورد از معایب کار پزشکی در کشورهای حوزۀ خلیج فارس:

ویزایی که به شما برای مهاجرت به این سه کشور داده می‌شود، موقت و معمولاً 1، 2، 3 یا 5 ساله است. البته امارات چند وقتی است که ویزای طلایی (Golden Visa) 10ساله هم به بعضی متقاضیان می‌دهد. این ویزاها قابلیت تمدید و بعضاً تغییر به انواع دیگر را دارند، ولی خبری از اقامت دائم نیست!

دو کشور عمان و قطر برنامۀ خاصی برای صدور اقامت دائم ندارد. امارات هم هرچند وعده‌هایی برای آن داده، اما هنوز گرفتن اقامت دائم امارات برای پزشکان در این کشور در هاله‌ای از ابهام است.

خرج‌ومخارج زندگی در امارات بالاست. قطر و عمان وضعیت بهتری در این مورد دارند، اما در کل هزینۀ زندگی را می‌توان در لیست معایب کار پزشکی در این کشورها گذاشت.

البته با توجه به درآمد بالا و عدم پرداخت مالیات، مشکل خاصی از نظر دخل‌وخرج نخواهید داشت.

با توجه به بالارفتن آمار مهاجرت کادر درمان به کشورهای عربی، این حوزه تا حدودی رقابتی شده است. البته اگر یک رزومۀ خوب، سابقه‌کار مفید و بقیۀ شرایط لازم را داشته باشید، دستِ رَد بر شما نمی‌زنند و از این نظر نگران نباشید.

درآمد پزشکان در کشورهای حاشیۀ خلیج فارس

تعیین میزان دقیق حقوق و دستمزد سخت است؛ چون معیارهایی مثل نوع تخصص، شهرِ محلِ کار، سطح تحصیلات، سابقه‌کار و موارد مشابه در آن دخیل هستند. اما اگر بخواهیم رقم‌هایی برای آن مشخص کنیم، درآمدها از این قرار است:

کشورمیانگین درآمد (ارز محلی) میانگین درآمد (دلار آمریکا)
امارات25,000 درهم 7,000 دلار
عمان2,500 ریال 6,500 دلار
قطر18,000 ریال 5,000 دلار
بحرین1,800 دینار 4,500 دلار

 1.  این رقم‌ها، میانگین درآمد هستند. یعنی درآمدهایی بیشتر و کمتر از این اعداد هم وجود دارد.
 2. معیارهای سطح تحصیلات، سابقه‌کار، نوع تخصص و … در این رقم‌ها وارد نشده است.
 3. اگر محل کار شما در شهرهای بزرگ یا پایتخت باشد، درآمد شما بیشتر است. مثلاً درآمد یک پزشک در شهر دبی بیشتر از شهر شارجه است.
 4. با توجه به اینکه در این کشورها مالیات بر درآمد برای مشاغل پزشکی وجود ندارد، به شکلی می‌توان این اعداد را همان حقوق خالص دانست.

شرایط مهاجرت پزشکان به کشورهای عربی

شرایط مهاجرت و کار پزشکی در کشورهای امارات، عمان و قطر، با کمی اختلاف، تقریباً برای همۀ این کشورها یکسان است. اول یک خلاصه از شرایط هر سه کشور را معرفی می‌کنیم و بعد مهم‌ترین شرایط را بررسی می‌کنیم:

کشوراماراتعمانقطر
سنحداکثر 60 سال
حداکثر 60 سال
حداکثر 60 سال
تمکن مالی
نمی‌خواهدنمی‌خواهدنمی‌خواهد
پروسۀ تأیید مدارکدِیتافِلودِیتافِلودِیتافِلو
نامۀ Good Standingالزامیلازم نیستالزامی
آزمون ورودیدارد (پرومِتریک)دارد (پرومِتریک)دارد (پرومِتریک)
سابقه‌کار2-4 سال2-3 سال3-5 سال
مصاحبه
ندارددارددارد
گرفتن جاب‌آفرالزامیالزامیالزامی

دِیتافِلو یک سیستم صحت‌سنجی مدارک نیروهای متخصص است. برای مهاجرت به کشورهای عربی از طریق شغل پزشکی، باید برای مدارک تحصیلی، مدارک سابقه‌کار، پروانۀ مطب، پروانۀ پزشکی، مجوزات و مدارک مربوطۀ دیگر، تاییدیه دیتافلو Data Flow را بگیرید.

برای کار پزشکی در هر سه کشور بالا، گرفتن تاییدیۀ دِیتافِلو یکی از شرایط اصلی است.

نامۀ صلاحیت حرفه‌ای برای نشان‌دادن شایستگی‌های علمی، انضباطی و اخلاقی شما، از سمت سازمان نظام پزشکی ایران صادر می‌شود و داشتن آن یکی از شرایط و مدارک اصلی برای مهاجرت به امارات و قطر است.

برای مهاجرت به هر سه کشور بالا، باید در آزمون پرومِتریک شرکت کنید و نمرۀ قبولی بگیرید. این آزمون توسط موسسۀ Prometric آمریکا، به صورت حضوری، با استفاده از کامپیوتر و به زبان انگلیسی برگزار می‌شود.

نگران نباشید! قرار نیست همۀ سوالات را جواب دهید! با جواب‌دادن به حداقل %60 سوالات، نمرۀ قبولی برای مهاجرت به کشورهای عربی حاشیۀ خلیج فارس را می‌گیرید.

البته آزمون پرومِتریک در ایران برگزار نمی‌شود و برای امتحان‌دادن باید به یکی از کشورهای همسایه مثل ترکیه سفر کنید.

میزان سابقه‌کار موردنیاز را در جدول بالا آورده‌ایم. میزانِ دقیق آن با توجه به نوع شغل و شاخۀ فعالیت شما در حوزۀ پزشکی مشخص می‌شود. در کُل هرچه سابقه‌کارتان بیشتر باشد، شرایط بهتری هم برای گرفتن جاب‌آفر و ویزا دارید.

اگر بخواهید در امارات به کار پزشکی مشغول شوید، باید یک تاییدیۀ دیگر هم از سازمان بهداشت دبی (Dubai Health Authority) یا به‌اختصار DHA بگیرید. بعد از گرفتن این نامه، می‌توانید در امارات به‌دنبال کار بگردید و بعد هم مشغول به کار شوید.

امارات معمولاً مصاحبه ندارد. قطر هم به صورت تصادفی از بین متقاضیان، افرادی را به مصاحبه دعوت می‌کند؛ که این مصاحبه با وزارت بهداشت قطر (Qatar Ministry of Public Health) برگزار می‌شود.

برای عمان اما داستان فرق می‌کند. برای مهاجرت به این کشور باید در یک مصاحبۀ حضوری به اسم وایوا (Viva) با وزارت بهداشت عمان (Oman Ministry of Health) شرکت کنید. از جایی که این مصاحبه حضوری است، برای شرکت در آن باید با یک ویزای توریستی به عمان سفر کنید.

یادتان نرود که تسلط به زبان انگلیسی، در موفقیت شما در این مصاحبه‌ها تاثیرگذار است.

این موارد، شرایط کلی مهاجرت پزشکان به کشورهای حوزۀ خلیج فارس بود. برای بررسی دقیق‌تر و کامل‌ترِ شرایط هر کدام از این کشورها، بهتر است مطلب اختصاصی آن را مطالعه کنید. نگران نباشید. برای هر کدام یک مطلب اختصاصی داریم:

مدارک لازم:

 •  تاییدیۀ دِیتافِلو
 • نامۀ Good Standing
 • نتیجۀ قبولی در آزمون پرومِتریک
 • مدارک سابقه‌کار
 • رزومۀ تحصیلی و شغلی
 • مدارک شخصی

 • اسکن واضح پاسپورت
 • اصل و ترجمۀ مدارک تحصیلی
 • اصل و ترجمۀ ریزنمرات تحصیلی
 • اصل و ترجمۀ شناسنامه
 • اصل و ترجمۀ پروانۀ مطب یا پروانۀ دائم پزشکی
 • اصل و ترجمۀ گواهی اشتغال

نکته‌ها:

 1. اگر در مطب شخصی طبابت می‌کنید، گواهی اشتغال را می‌توانید از سازمان نظام پزشکی یا معاونت درمان دانشگاه‌های علوم‌ پزشکی بگیرید.
 2. اگر گواهی اشتغال به ‌زبان انگلیسی صادر شود، نیازی به ترجمه ندارد.
 3. همۀ ترجمه‌ها باید به زبان انگلیسی باشد.

مسیری که برای رسیدن پزشکان برای مهاجرت به کشورهای عربی طی شود

مراحلی که باید پشت سر بگذارید:

 1. تکمیل و صحت‌سنجی مدارک در سیستم دِیتافِلو
 2. شرکت در آزمون پرومِتریک
 3. گرفتن Eligibility Letter از DHA (برای کشور امارات)
 4. تکمیل مدارک و گرفتن جاب‌آفر از یک کارفرما
 5. شرکت در مصاحبه (برای کشورهای قطر و عمان)
 6. تکمیل مدارک ویزا و گرفتن ویزای کار

نحوۀ گرفتن جاب‌آفر:

با توجه به اینکه زبان رسمی این کشورها عربی است، پیداکردن کار و ارتباط با کارفرماها کمی سخت است. در نتیجه اگر خودتان بخواهید در این کشورها به دنبال کار بگردید ممکن است با مشکلاتی روبرو شوید.

راه دیگر این است که از کاریابی‌های ایرانی فعال در بازار کار کشورهای عربی کمک بگیرید. این موسسات با استفاده از تجربه و ارتباطاتی که با کاریابی‌های محلی در این کشورها دارند، با توجه به شرایط شما، بهترین جاب‌آفرها را برایتان پیدا می‌کنند.

خدمات پارسی کانادا برای مهاجرت پزشکان به کشورهای عربی

پارسی کانادا، با در اختیار داشتن وکلای معتبر، ارتباط موثر با کاریابی‌ها و کارفرماها در کشورهای عربی و پرونده‌های موفق متعدد، شما در مسیر مهاجرت به کشورهای عربی از طریق شغل پزشکی، همراهی می‌کند.
اگر در این خصوص نیاز به مشاوره و راهنمایی بیشتر دارید، فرم ارزیابی زیر را پر کنید تا مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند:

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

"*" indicates required fields

سخن پایانی

مهاجرت پزشکان به کشورهای عربی ایدۀ نه‌چندان جالبی بوده که در چند سال گذشته و به یک‌باره به یک صفِ شلوغ تبدیل شد! دلایل محبوبیت آن‌ها هم زیاد است؛ که رشد و توسعۀ سریع، کیفیت زندگی قابل‌قبول، عدم پرداخت مالیات و درآمد بالا، مهم‌ترینِ موارد هستند.

کشورهای حاشیۀ خلیج فارس به ایران نزدیک‌اند و گرفتن ویزای آن‌ها هم، بر خلاف خیلی از کشورهای اروپایی و آمریکایی، کار چندان سختی نیست. تایید مدارک در سیستم دیتافلو، شرکت در آزمون پرومِتریک، گرفتن جاب‌آفر و مصاحبۀ حضوری از مهم‌ترین شرایط مهاجرت به این کشورها برای پزشکان است.

سه کشور امارات، عمان و قطر، برای تبدیل‌شدن به قطب پزشکی منطقه و توسعۀ سیستم بهداشت‌ودرمان، برنامه‌های بلندمدت و گسترده‌ای برای جذب پزشکان دارند. با توجه به مزایایی که گفتیم، مهاجرت به این کشورها گزینه‌ای وسوسه‌انگیز است که توصیه می‌کنیم آن را در لیست گزینه‌های مهاجرتی‌تان، در کنار کشورهای توسعه‌یافته جای ‌دهید و در بررسی‌هایتان هم این کشورها را از قلم نیندازید.

سؤالات متداول:

آمارها در این مورد ضد و نقیض است و اطلاعات موثقی که بتوانیم به آن استناد کنیم وجود ندارد. هر چند ماه یک‌بار آماری از مهاجرت پزشکان به کشورهایی مانند امارات و عمان منتشر می‌شود که منبع معتبری ندارند.

اما از آمارهای ساده‌تر در ایران و آمار خودِ کشورهای عربی می‌توان تا حدودی به محبوبیت این کشورها برای کار پزشکی پی برد.

پزشکی عمومی و تقریباً همۀ پزشکی‌های تخصصی در گرایش‌های متعدد می‌توانند برای مهاجرت و کار پزشکی در کشورهای عربی اقدام کنند.

مدت اقامت با توجه به کشور و نوع ویزا متفاوت است؛ اما معمولاً بین 1 تا 5 ساله هستند. این اقامت‌ها قابل تمدید و تبدیل به انواع دیگر اقامت‌ها را هم دارند.

از طرفی امارات قصد دارد امکان گرفتن اقامت‌های 10ساله یا گلدن ویزا را هم برای مشاغل مختلف فراهم کند.

 • تایید مدارک در سیستم دِیتافِلو (DataFlow)
 • شرکت در آزمون پرومِتریک
 • گرفتن جاب‌آفر
 • مصاحبۀ حضوری

همۀ شرایط را در مطلب به شکل کامل توضیح داده‌ایم.

برای کار پزشکی در کشورهای حوزۀ خلیج فارس، نیازی به ارائه مدرک زبان عربی یا انگلیسی ندارید؛ اما داشتن دانش زبان انگلیسی برای موفقیت شما در آزمون پرمتریک و مصاحبۀ حضوری، لازم است.

از آن طرف هم با دانش پایۀ زبان عربی می‌توانید جاب‌آفرهای خوبی بگیرید.

سابقه‌کار موردنیاز با توجه به کشور مقصد و نوع تخصص شما متفاوت است؛ اما حداقلِ آن 2 سال و حداکثر هم 5 سال است.

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال