موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

مهاجرت پرستاران به عمان

یکی از کشورهای عربی که به‌عنوان مقصد مهاجرتی محبوبی برای پرستاران شناخته می‌شود، عمان است. سیستم بهداشتی و درمانی پیشرفته در این کشور، از دلایل اصلی مهاجرت پرستار به عمان است. این پیشرفت سیستمی و رشد پرستاران حرفه‌ای در کشور عمان، از حدود دهه 1970 شروع شده و هنوز ادامه دارد. علاوه بر این، جمعیت این کشور روزبه‌روز افزایش یافته و به همین دلیل، نیاز به دریافت خدمات درمانی به سرعت گسترش می‌یابد.

در این راستا، وزارت بهداشت کشور عمان نیز به پاسخگویی مطالبات پرستاران و حمایت از آنان اهمیت داده و به استخدام پرستاران خارجی می‌پردازد. در ادامه این مطلب با بررسی کار پرستاری در عمان و شرایط مهاجرت پرستاران، به بررسی مواردی همچون حقوق، مزایا و مراحل مهاجرت این شغل می‌پردازیم.

نکته مهم: مطالب این صفحه برای افزایش اطلاعات شما نوشته شده و  فعلا جزو خدمات مجموعۀ پارسی کانادا نیست. (در حال حاضر می‌توانید از طریق مهاجرت پرستاران به امارات یا ثبت شرکت در عمان، به حوزه خلیج فارس مهاجرت کنید).

آزمون پرومتریک برای بررسی صلاحیت حرفه ای پرستاران طراحی شده است

آزمون پرومتریک برای بررسی صلاحیت حرفه ای پرستاران طراحی شده است.

شرایط مهاجرت پرستاران به عمان

برای مهاجرت پرستاران به کشور عمان، شرایط خاصی وجود دارد که صلاحیت حرفه‌ای متقاضیان تحت این شرایط بررسی می‌شود. به‌عنوان مثال، در معیارهای مهاجرت به عمان برای پرستاران هیچ محدودیت سنی برای متقاضیان در نظر گرفته نشده است. قبل از پرداختن به شرایط پذیرش پرستاران، در صورتی که می‌خواهید بیشتر در مورد مهاجرت آن‌ها بدانید، مطلب مهاجرت پرستاران را مطالعه کنید.

برخی از شرایط پذیرش پرستار در عمان عبارت است از:

1- اخذ تأییدیه دیتافلو

یکی از مراحل اصلی برای درخواست کار پرستاری در عمان دریافت تأییدیه دیتافلو است. دیتافلو، صلاحیت افراد را به‌عنوان یک دانشجو یا پرستار دارای مجوز معتبر تأیید کرده و نشان‌دهنده تجربه کاری است. در روند این تأییدیه، ابتدا اطلاعات نوشته شده توسط شخص متقاضی، بررسی و تأیید می‌شوند.

به‌عنوان مثال بررسی می‌شود که آیا فرد واقعاً از مدرسه‌ای که نام آن را ذکر کرده، فارغ‌التحصیل شده است یا خیر. البته این فرآیند تنها شامل پزشکان و پرستاران نیست بلکه مهاجرت دندانپزشکان به عمان نیز با تاییدیه دیتافلو همراه است. پس از تأیید، متقاضیان می‌توانند در آزمون پرومتریک شرکت کنند. برای اطلاعات بیشتر درمورد دیتافلو کلیک کنید.

2- شرکت در آزمون پرومتریک

تمام پرستارانی که قصد مهاجرت کاری به عمان را دارند، باید در آزمون پرومتریک که توسط وزارت بهداشت این کشور برگزار می‌شود را شرکت کرده و پذیرفته شوند. پرستاران دارای مدرک لیسانس با دو سال سابقه کار با گذراندن آزمون پرومتریک به‌عنوان پرستار دارای مجوز (register nurse) در عمان مشغول به کار می‌شوند.

افراد دارای دیپلم پرستاری یا گواهی پرستاری عمومی، با داشتن 2 سال سابقه کار و قبولی در این آزمون، می‌توانند به‌عنوان تکنسین پرستاری در عمان مشغول به فعالیت شوند. آزمون پرومتریک عمان به‌صورت آنلاین برگزار شده و داوطلبان در صورت عدم قبولی، می‌توانند چندین بار در آن شرکت کنند. به‌طور کلی، آزمون پرومتریک در روند مهاجرت پرستار به عمان صلاحیت حرفه‌ای متقاضیان را ارزیابی می‌کند. برای اطلاعات بیشتر درباره این آزمون لینک زیر را مطالعه کنید:

حتما بخوانید:
آزمون پرومتریک

3- شرکت در مصاحبه وایوا (Viva)

مصاحبه وایو جز مراحل مهاجرت پرستاران به عمان است

مصاحبه وایوا viva جز مراحل مهاجرت پرستاران به عمان است.

مصاحبه وایوا برای تأیید صلاحیت در روند مهاجرت پزشکان به عمان یا پرستاران و سایر کادر درمان برگزار می‌شود. پس از شرکت در آزمون پرومتریک و دریافت بورد تخصصی OMSB کشور عمان، می‌توانید در مصاحبه وایوا جهت شروع کار خود در این کشور شرکت کنید. این مصاحبه معمولاً توسط کارفرمای شما تنظیم شده و هر فرد تا حداکثر 3 بار می‌تواند در مصاحبه شرکت کند.

سوالاتی که طی این مصاحبه از متقاضی پرسیده می‌شود، در هیچ منبعی به‌صورت دقیق ذکر نشده اما معمولاً مواردی همچون شایستگی متقاضی و سطح دانش او برای کار پرستاری در عمان در کنار مدارک ارائه شده، بررسی می‌شوند.

حتما بخوانید:
مصاحبه ویوا چیست

4- سابقه کار

یکی دیگر از معیارهای الزامی برای مهاجرت به عمان برای پرستاران داشتن سابقه کاری است. حداقل سابقه کاری برای پرستاران دارای مدرک لیسانس، 3 سال بوده و برای دارندگان گواهی عمومی پرستاری (GNM)، حداقل 4 سال است.

حقوق کار پرستاری در عمان

یکی از دلایل مهاجرت پرستاران به کشورهای عربی و به‌خصوص کشور عمان، حقوق عادلانه‌ای است که به شاغلان پرداخت می‌شود. علاوه بر حقوق، پرستاران در این کشور کمک هزینه ماهانه‌ای برای محل اقامت، امکاناتی مانند آب و برق، حمل‌و‌نقل و خوراک دریافت می‌کنند. حقوق پایه شغل پرستاری در عمان 395 ریال عمانی است.

با توجه به آمار مهاجرت پرستاران به عمان، نگاهی هم به حقوق پرستاری در عمان می‌اندازیم:

حقوق پرستاری در عمان
حداقل حقوق ماهانه 400 OMR ریال عمان1039 دلار
حداکثر حقوق ماهانه1500 OMR ریال عمان3800 دلار
میانگین حقوق ماهانه900 OMR ریال عمان2300 دلار

کادر درمان در عمان معمولا پس از 18 ماه کار، 8% افزایش حقوق خواهند داشت. میزان دستمزد پرداختی در مراکز درمانی دولتی و خصوصی هم در عمان چندان تفاوتی باهم ندارند.

البته این میزان حقوق برای پرستاران تحت‌نظر وزارت بهداشت عمان، می‌تواند به بالاتر از 800 تا 900 ریال نیز برسد. این میزان درآمد، برای پرستاران با سابقه کاری بیشتر ممکن است به حدود 1000 ریال نیز برسد. لازم به ذکر است که میزان حقوق پرستاران مهاجر نسبت به افراد بومی، کمتر خواهد بود.

در جدول زیر، می‌توانید جزئیات بیشتری را درباره حقوق و مزایای پرستاران در عمان ببینید:

عنوان شغلیمیزان حقوق پایه (ریال عمان)مزایا / کمک هزینه
پرستاران بیمارستان‌های دولتی500 - 650محل اقامت رایگان یا "HRA"
پرستاران بیمارستان‌های خصوصی350 – 500محل اقامت رایگان یا "HRA"
پرستاران صنعتی (Industrial Nurses)450 - 550محل اقامت یا "HRA" و غذای رایگان

مزایای مهاجرت پرستاران به عمان

کار در عمان به‌عنوان یکی از بهترین کشورها مزایای متعددی دارد. قبل از پرداختن به مزایای مهاجرت به عمان برای پرستاران، در صورتی که می‌خواهید بیشتر در مورد بهترین کشور برای مهاجرت آن‌ها بدانید، مطلب بهترین کشور برای مهاجرت پرستاران را مطالعه کنید.

مزایای مهاجرت پرستاران به عمان دریافت حقوق بدون مالیات و 30 روز مرخصی سالانه است

مزایای مهاجرت پرستاران به عمان دریافت حقوق بدون مالیات و 30 روز مرخصی سالانه است

برخی از اصلی‌ترین مزیت‌های مهاجرت به عمان برای پرستاران شامل موارد زیر است:

 • دریافت حقوق بدون مالیات
 • بهره‌مندی از بیمه سلامت
 • 30 روز مرخصی سالانه برای شاغلان
 • ارائه بلیط رفت‌وبرگشت به عمان برای مهاجران

مراحل مهاجرت پرستاران به عمان

کشور عمان به‌دلیل شرایط و امکانات پیشرفته‌ای که در حوزه بهداشت و درمان دارد، یکی از انتخاب‌های اصلی برای مهاجرت کادر درمان از جمله پزشکان، پرستاران و … است. روند مهاجرت به عمان برای پرستاران شامل مراحلی است که باید به‌دقت و به‌درستی دنبال شود. این مراحل عبارت است از:

 • ارائه درخواست به وزارت بهداشت و رئیس اداره بیمارستان‌های دولتی در این وزارت‌خانه
 • ارسال درخواست به مدیر موسسات خصوصی “Director of Public Service Bdarsit” جهت کار در بخش خصوصی
 • کپی از مشخصات و مدارک فردی و ارائه آن
 • ارائه کپی مدارک تحصیلی و گواهی اثبات تجربه کاری
 • دریافت گواهی حسابرسی و بازرسی از موسسه بهداشت و درمان برای تعیین ضرورت ارائه خدمات متقاضی در بخش خصوصی
 • اعطای ویزا به متقاضی برای رفتن به عمان جهت بررسی عملکرد شغلی
 • تکمیل فرم “Mobilize Application Form” برای ورود به آزمون‌های دریافت مجوز
 • قبولی در آزمون‌های کتبی و شفاهی برگزار شده توسط کمیته دفتر وزارت بهداشت برای پذیرفته‌شدگان در مرحله دریافت گواهی‌
 • اعطای مجوز و کارت کار در عمان

مدارک موردنیاز برای ثبت‌نام و مهاجرت پرستاری

یکی از اصلی‌ترین مواردی که متقاضیان مهاجرت پرستار به عمان باید به آن توجه کنند، مدارکی است که در زمان ارائه درخواست باید تکمیل و تحویل داده شود. مدارک الزامی برای ثبت‌نام و مهاجرت پرستاران به عمان، عبارت است از:

قبل از مهاجرت به عنوان پرستار به کشور عمان ارائه مدارک الزامی است.

قبل از مهاجرت به عنوان پرستار به کشور عمان ارائه مدارک الزامی است.

 • کپی از بیوگرافی فرد متقاضی
 • فرم درخواست ورود به آزمون‌های صدور مجوز
 • کپی مدارک تحصیلی
 • گواهی سابقه کاری
 • گواهی مجوز فعالیت حرفه‌ای در کشور مبدأ
 • کپی پاسپورت
 • 2 قطعه عکس
 • کپی کارت کار (برای متقاضیان کار در بخش خصوصی)
 • ارائه نامه از طرف یک حامی (برای اجازه خدمت در بخش خصوصی)
 • ارائه فرم “Extraction Form” برای بازدید از عمان

اگه پرستار هستید و قصد مهاجرت دارید، پارسی کانادا برای کشورهای زیر می‌تواند به شما مشاوره دهد:

سخن نهایی

پرستاران و پزشکان، از اعضای بسیار مهم جامعه هستند که وظیفه رسیدگی به سلامت مردم را به عهده دارند؛ در نتیجه باید شرایط کاری برای آن‌ها تا حد زیادی مطلوب باشد. چنانچه کیفیت و شرایط کار برای این قشر از جامعه مناسب نباشد، آنان مهاجرت را انتخاب می‌کنند. کشور عمان یکی از مقاصد محبوب برای مهاجرت پرستاران است. وضعیت شغلی، امکانات قابل‌توجه، حقوق و مزایای مطلوب و …، از جمله دلایل مهاجرت پرستار به عمان هستند. همچنین این کشور شرایط خاصی را برای مهاجرت و کار پرستاران فراهم کرده است. در این مطلب با بررسی شرایط کار پرستاری در عمان و میزان حقوق و مزایای آن در این کشور، با مراحل و مدارک لازم برای مهاجرت پرستاران به عمان آشنا می‌شویم. اطلاعات بیشتر درباره مهاجرت به عمان را در مطلب زیر مطالعه کنید:

سوالات متداول

تأییدیه دیتافلو از اولین مراحل و معیارهای ارزیابی پرستاران برای کار در عمان است که صلاحیت، مجوز کار و تجربه کاری متقاضیان را بررسی می‌کند.

پرستاران در عمان حقوق پایه 395 ریال دریافت می‌کنند اما این میزان حقوق بسته به محل کار و همچنین میزان سوابق کاری افزایش می‌یابد.

بله؛ متقاضیان دارای مدرک لیسانس پرستاری حداقل 3 سال و افراد دارای گواهی پرستاری عمومی، باید حداقل 4 سال سابقه کار داشته باشند.

هر فرد متقاضی کار در حوزه بهداشت و درمان در کشور عمان، می‌تواند تا حداکثر 3 بار در این مصاحبه شرکت کند.

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال