موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

آزمون پرومتریک عمان

تمام متخصصان پرستاری که قصد مهاجرت به عمان و کار کردن در آن را دارند باید یک آزمون ورودی تحت‌عنوان امتحان پرومتریک عمان را پشت سر بگذارند. افراد واجد شرایط که دارای 2 سال سابقه کار هستند، می‌توانند در این آزمون شرکت کرده و پس از قبولی در آزمون مشغول به کار شوند.

پرومتریک عمان (Oman Prometric Test(OMSB))، آزمونی بین‌المللی و معتبر است و قبولی در آن نیاز به تخصص و تلاش کافی دارد. در این مقاله بررسی خواهیم کرد که آزمون پرومتریک عمان چیست و برای شرکت در این آزمون چه شرایطی موردنیاز است.

نکته مهم: مطالب این صفحه برای افزایش اطلاعات شما نوشته شده و فعلا جزو خدمات مجموعۀ پارسی کانادا نیست. (در حال حاضر می‌توانید با ثبت شرکت در عمان، به این کشور مهاجرت کنید).

آزمون پرومتریک عمان با نام OMBS در این کشور برگزار می شود

آزمون پرومتریک عمان با نام OMBS در این کشور برگزار می شود

محل آزمون پرومتریک عمان

امتحان پرومتریک عمان در 160 کشور مختلف دنیا از جمله مالزی (Malaysia)، ترکیه (Turkey)، نپال (Nepal)، چین (China)، فیلیپین (Philippines)، قطر (Qatar)، عمان (Oman) و سنگاپور (Singapore) برگزار می‌شود. در حال حاضر شرایط لازم برای برگزاری آزمون پرومتریک در کشور ایران فراهم نیست. لذا شما باید برای شرکت در این آزمون به یکی از کشورهای میزبان این آزمون سفر کنید. با توجه به شرایطی که دارید می‌توانید بهترین و مناسب‌ترین کشور را برای شرکت در امتحان پرومتریک عمان انتخاب نمایید.

کاربرد امتحان پرومتریک عمان

کاربرد آزمون OMSB عمان، صدور مجوز لازم برای مهاجرت و کار به‌عنوان تکنسین پزشکی در کشور عمان است. یعنی تمام افراد متخصص در زمینه‌های پزشکی، پرستاری، ماما، دندان‌پزشکی و سایر حوزه‌های مراقبت‌های بهداشتی که قصد مهاجرت به عمان و کار کردن را دارند، باید نمره قبولی در این آزمون را به دست بیاورند.

رشته‌های مشمول آزمون پرومتریک عمان

قبل از تصمیم‌گیری برای مهاجرت کاری به عمان باید اطلاعات کافی درباره شرایط آن از جمله نحوه ثبت‌نام در آزمون و رشته‌های امتحان پرومتریک عمان داشته باشید. داشتن اطلاعات کافی به شما کمک خواهد کرد که بتوانید به‌صورت مقتدرانه داخل این آزمون شرکت کنید و مجوز فعالیت و کار در عمان را به دست آورید.

آزمون پرومتریک عمان مختص حوزه پزشکی است و رشته‌های زیر را شامل می‌شود:

 • پزشکی (Doctors)
 • پرستاری (Nurses)
 • تکنسین آزمایشگاهی (Lab Technicians)
 • پزشک اطفال (Pediatrics)
 • رادیولوژیست (Radiologists)
 • داروسازی (Pharmacists)
 • میکروبیولوژیست (Microbiologists)
 •  تکنسین دیالیز کلیه (Renal Dialysis Technician)
 • فیزیوتراپیست (Physiotherapists)
 • روان‌شناسی (Psychologists)

شرایط شرکت در آزمون پرومتریک عمان

پرومتریک یک آزمون بین‌المللی و معتبر است که در کشور عمان برگزار می‌شود. برای شرکت در این آزمون باید تمام شرایط موردنیاز را داشته باشید، در غیر این صورت نمی‌توانید در امتحان پرومتریک عمان ثبت‌نام کنید. قبل از پرداختن به شرایط لازم برای شرکت در آزمون OMSB، در صورتی که می‌خواهید بیشتر در مورد خود آزمون بدانید، مطلب آزمون پرومتریک را مطالعه کنید.

در حالت کلی شرایط لازم برای شرکت در آزمون OMSB با توجه به حوزه تخصصی شما متفاوت است. اما به‌طور کلی افرادی که شرایط تحصیلی لازم و حداقل دو سال سابقه کاری دارند می‌توانند در این آزمون شرکت کنند. سپس باید نکات زیر را برای شرکت در امتحان پرومتریک رعایت کنید:

 • کپی کامل از ریز نمرات تحصیلی، جلو و پشت پاسپورت ارائه دهید.
 • گواهی حرفه‌ای از یک موسسه معتبر، گواهی سابقه کار و گواهی دوره از یک مرجع معتبر و شناخته شده داشته باشید.
 • گواهی سلامت جسمانی (حداقل باید 6 ماه اعتبار داشته باشد) نیاز است.
 • عکس با زمینه سفید از پاسپورت تهیه کنید.
 • یک ساعت قبل از برگزاری در محل آزمون حضور داشته باشید.
 • به هیچ عنوان وسایل شخصی خود را به داخل جلسه امتحان نبرید.
 • این آزمون به‌صورت دقیق کنترل می‌شود و شما قبل از ورود به جلسه امتحان اسکن خواهید شد، پس هیچ‌گونه وسیله ممنوعه همراه خود نداشته باشید.

نحوه ثبت‌نام در آزمون OMSB

عمان جزو کشورهای امن و پیشرفته دنیا است، که شرایط لازم برای مهاجرت پزشکان به عمان را آسان‌تر کرده است. پزشکان و پرستاران با شرکت در آزمون پرومتریک و دریافت نمره قبولی به‌راحتی می‌توانند مجوز مهاجرت به عمان را دریافت کرده و در این کشور پیشرفته مشغول به کار شوند. برای این کار بهتر است، ابتدا نحوه ثبت‌نام در آزمون OMSB را بدانید و با تمام توان در آزمون شرکت نمایید.

نحوه ثبت‌نام در آزمون OMSB به صورت زیر است:

برای ثبت نام و شرکت در آزمون OMSB باید هشت مرحله مهم را پشت سر بگذارید. دقت داشته باشید که پرومتریک هیچ شعبه‌ای در کشور ایران ندارد، لذا باید یکی از کشورهای همسایه را برای امتحان دادن انتخاب نمایید.

مرحله اول: مراجعه به سایت پرومتریک

 مرحله دوم: ارائه مشخصات موردنیاز برای شرکت در آزمون

مرحله سوم: پرداخت هزینه آزمون

مرحله چهارم: دریافت شناسه واجد شرایط بودن

مرحله پنجم: برنامه ریزی برای امتحان

 مرحله ششم: اخذ گواهی صلاحیت شرکت در آزمون

 مرحله هفتم: انتظار برای اعلام نتایج آزمون

مرحله هشتم: رفتن به دبی

انجام این مراحل و اخذ شناسه واجد شرایط بودن برای آزمون پرومتریک عمان فرایند تخصصی است. البته می توانید این روال را به افراد متخصص بسپارید. موسسه مهاجرتی پارسی کانادا در این مسیر می‌تواند همراه شما باشد، با وارد کردن شماره تماستان در فرم مشاوره با شما تماس خواهند گرفت.

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

"*" indicates required fields

هزینه شرکت در آزمون پرومتریک عمان

آزمون پرومتریک یک آزمون بین‌المللی با سطح بالاست و برای شرکت در آن باید هزینه پرداخت کنید. طبق گزارش منتشر شده در سایت internationalacademy.in هزینه آزمون پرومتریک عمان 90 دلار آمریکا است. آزمون پرومتریک به‌صورت آنلاین برگزار می‌شود و شامل سوالات تستی است. در صورت عدم قبولی در آزمون نیز می‌توانید دوباره ثبت‌نام کرده و چندین بار امتحان دهید.

برای ثبت نام در آزمون پرومتریک باید هزینه‌های زیر را نیز پرداخت نمایید:

مرحلههزینه (دلار آمریکا)
هزینه بررسی داده‌های اولیه موردنیاز برای آزمون پرومتریک268
هزینه ارزیابی75
کل هزینه‌های آزمون343

نمره قبولی در آزمون پرومتریک عمان

افراد واجد شرایط بسیار زیادی وجود دارند که در امتحان پرومتریک عمان شرکت می‌کنند. اما تنها افرادی مجوز کار و مهاجرت به عمان را دریافت خواهند کرد که نمره قبولی در این آزمون را به دست بیاورند. طبق گزارش سایت medicalexambooks.com افرادی که حداقل 50 درصد از سوالات را پاسخ داده باشند در این آزمون قبول می‌شوند.

همچنین نمره قبولی در رشته های مختلف پزشکی به صورت زیر است:

 • نمره قبولی برای آزمون متخصص پرستاری: 50 درصد
 • نمره قبولی برای آزمون تکنسین پرستاری: 45 درصد
نمره قبولی در آزمون پرومتریک عمان حداقل 50 درصد است

نمره قبولی در آزمون پرومتریک عمان حداقل 50 درصد است

پس اگر می‌خواهید جزو قبولی‌های این آزمون باشید باید سطح اطلاعات خود را بالاتر ببرید. برای این کار می‌توانید به سایت ذکر شده مراجعه کنید و از نمونه سوالات آزمون‌ پرومتریک قبلی استفاده نمایید. این کار به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید با سطح سوالات آزمون آشنا شده و شانس قبولی خود را افزایش دهید.

نکته: پرستارانی که دارای مدرک لیسانس هستند و دو سال سابقه کار دارند می‌توانند به‌عنوان پرستار مشغول به کار شوند. اما پرستارانی که مدرک دیپلم به همراه دو سال سابقه کار دارند، پس از این آزمون می‌توانند به‌عنوان تکنسین پرستار مشغول به کار شوند.

سخن پایانی

عمان یکی از کشورهای حاشیه خلیج فارس است و جزو کشورهای امن و پیشرفته دنیا به شمار می‌رود. این کشور روزبه‌روز در حال پیشرفت است و احتمالا تمایل مردم برای مهاجرت به عمان در سال‌های آینده افزایش خواهد یافت. عمان از کادر پزشکی و پرستاری مجرب استقبال می‌کند و همین موضوع مهاجرت پرستاران به عمان را آسان‌تر کرده است.

هر ساله آزمونی بین‌الملل تحت‌عنوان آزمون پرومتریک عمان برگزار می‌شود و افرادی که بتوانند نمره قبولی به دست بیاورند، می‌توانند برای مهاجرت و کار به عمان سفر کنند. لذا اگر شما هم جزو واجدین شرایط برای شرکت در امتحان پرومتریک عمان هستید این فرصت استثنایی را از دست ندهید. چرا که در صورت داشتن مهارت و دانش کافی می‌توانید به‌راحتی در پرومتریک عمان قبول شوید.

سوالات متداول

آزمون پرومتریک، یک آزمون بین‌المللی برای متخصصان پرستاری و افراد علاقه‌مند در این حوزه است. افراد واجد شرایط با دریافت نمره قبولی در این آزمون می‌توانند به‌عنوان تکنسین پرستار مشغول به کار شوند.

خیر. آزمون OMSB عمان یک آزمون رقابتی در سطح بین‌المللی است و برای قبولی در آن باید تخصص و آمادگی کافی داشته باشید.

شما می‌توانید در طی یک سال سه بار در این آزمون بین‌المللی شرکت کرده و مجوز لازم برای مهاجرت و فعالیت به‌عنوان تکنسین پرستاری افزایش دهید.

امتحان پرومتریک عمان، آزمونی 2.5 ساعته است که حاوی 100 سوال چهار گزینه‌ای است.

خیر. شرکت در امتحان بیومتریک عمان نیاز به پرداخت هزینه دارد.

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال