موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

کار در عمان

کشور عمان یکی از کشورهای ثروتمند حوزه خلیج‌فارس است. به دلیل اینکه این کشور در دسته کشورهای درحال‌توسعه قرار می‌گیرد، فرصت‌های شغلی زیادی در آن موجود است. در این مقاله شرایط کار، درآمد و مشاغل مورد نیاز کشور عمان براساس آخرین اطلاعات از شرایط کار این کشور در سال 2024 تهیه شده است.

نکته مهم: مطالب این صفحه برای افزایش اطلاعات شما نوشته شده و مهاجرت کاری به عمان، جز مهاجرت پزشکان به عمان فعلا جزو خدمات مجموعۀ پارسی کانادا نیست. (در حال حاضر می‌توانید با ثبت شرکت در عمان، به این کشور مهاجرت کنید). ما پیشنهاد می‌کنیم خودتان را محدود نکرده و ببینید شانستان برای مهاجرت به سایر کشورها مثل آلمان، استرالیا، کانادا و … چقدر است. اگر  فرم ارزیابی مهاجرت را پر کنید، ما شرایطتان را بررسی و کمک می‌کنیم تا بهترین تصمیم را بگیرید.

با توجه به نزدیکی به ایران، ارزش بالای واحد پول این کشور، روابط خوب با ایران و سهولت اخذ ویزا، عمان یکی از بهترین کشورها برای کار ایرانیان است. پس اگر به‌دنبال اخذ ویزای کار و مهاجرت کاری هستید، حتماً عمان را هم جزو گزینه‌هایتان بدانید.

حتی اگر نخواهید از طریق دریافت ویزای کار عمان در این کشور اقامت بگیرید، می‌توانید از آن به‌عنوان راهی برای کسب درآمد دلاری استفاده کنید. تنها نکته مهم در دریافت ویزای کاری عمان این است که شما یک پیشنهاد شغلی قطعی از سوی یکی از شرکت‌های فعال در این کشور داشته باشید.

کار در عمان

در این مقاله می‌خواهیم همه آن چیزی را که باید درباره کار در عمان و دریافت ویزای کاری این کشور بدانید، با شما در میان بگذاریم.

شرایط کار در عمان چگونه است؟

ازآنجاکه نرخ بیکاری در کشور عمان بسیار پایین است تقریبا همه افراد می‌توانند در این کشور حوزه کاری موردعلاقه خود را پیدا کنند. اولین نکته‌ای که باید درباره شرایط کار در عمان باید بدانید، ساعات کاری در این کشور است. هفته کاری در عمان حدود 40 تا 48 ساعت است.

روزهای کاری هفته نیز در این کشور یکشنبه تا پنج‌شنبه است. بنابراین افراد روزانه بین 8 تا 10 ساعت کار می‌کنند. ساعات کاری در این کشور در ماه رمضان ممکن است به شش ساعت کاهش پیدا کند. اما در سایر اوقات سال افراد باید از 8:30 یا 9 صبح تا 6 عصر در محل کار حاضر شوند.

برای دریافت ویزای کار عمان باید یک کارفرما برای شما دعوت‌نامه بفرستد. در این صورت شما می‌توانید به‌عنوان اسپانسر خودتان، فرایند دریافت ویزای کاری و مهاجرت به عمان را آغاز کنید.


با استفاده از ویزایی که برای کار در عمان دریافت می‌کنید، می‌توانید همسر و فرزندان زیر 21 سال خود را نیز با خود همراه کنید. این افراد با استفاده از ویزای خانوادگی شما را همراهی خواهند کرد اما اجازه کار در عمان را ندارند.

یکی دیگر از شرایط کار در عمان این است که بیشتر کارفرمایان در عمان پس از دریافت ویزای کاری عمان برای شما بیمه درمانی خصوصی را ارائه می‌دهند. اما این بیمه‌ها همه خدمات پزشکی را در بر نمی‌گیرند. همچنین یکی از شرایط اصلی برای پیدا کردن کار در عمان تسلط به زبان عربی یا انگلیسی است.

در کنار این‌ها بسته به کارفرمایی که دعوت‌نامه ویزای کار عمان را از او دریافت کرده‌اید، می‌توانید کمک‌هزینه‌ای برای تحصیل فرزندتان در مدارس بین‌المللی دریافت کنید. زبان رسمی کشور عمان عربی است. بنابراین برای کار در این کشور باید تا حدی با زبان عربی آشنایی داشته باشید.

به‌علاوه شما برای پیدا کردن کار در عمان نیازی به گرفتن مدرک زبان بین‌المللی نخواهید داشت. در کنار این‌ها می‌توانید برای پیدا کردن کار موردعلاقه خود در عمان، پیش از اقدام به دریافت ویزای کار در عمان با یک ویزای توریستی به این کشور بروید و با فرصت‌های مختلف شغلی در آن آشنا شوید.

جاب آفر عمان چیست؟

یکی از اصلی‌ترین شرایط برای دریافت ویزای کار عمان، داشتن Job Offer (پیشنهاد کاری) است. در این حالت شما باید با توجه به تخصص یا مدرک خود، از یک کارفرما در عمان جاب آفر دریافت کنید. به‌این‌ترتیب شما باید پیشنهاد کار خود را به کارفرمایان در عمان ارسال کرده و یک کارفرما برای استخدام شما تمایل نشان دهد.

اگر در مدت دو سال پیش از ارسال تقاضا برای یک کارفرمای عمانی در این کشور مشغول به کار بوده‌اید، باید گواهی ترخیص از سمت کارفرمای قبلی را برای کارفرمای جدید خود ارسال کنید. همچنین اگر هنوز زمان ویزای کار عمان برای شما تمام نشده است، باید گواهی ترخیص از کار را ارائه دهید.

برای دریافت جاب آفر عمان باید مدارک تحصیلی و رزومه کاری خود را برای کارفرمایان در عمان ارسال کنید. کارفرمای عمانی این مدارک را مطالعه کرده و در صورت تایید از شما می‌خواهد که در آزمون‌های مربوط شرکت کنید.

پس از شرکت در آزمون‌ها و کسب نمره قبولی می‌توانید برای دریافت ویزای کار عمان اقدام نمایید. در صورت دریافت جاب آفر کارفرمای عمانی باید مجوز استخدام یک فرد خارجی را از اداره پلیس و اداره کار این کشور دریافت کند.

ویزا کاری عمان دارای 2 سال اعتبار است. همچنین برای دریافت این ویزا سن متقاضی باید بالاتر از 21 سال و پایین‌تر از 60 سال باشد.

حقوق کار در عمان

حقوق کار در عمان چقدر است؟

بسته به اینکه موفق به دریافت ویزای کار در عمان برای چه شغلی شده باشید، میزان درآمد ماهیانه شما متفاوت است. اما ازآنجاکه ارزش پول این کشور از ایران بیشتر است، با پیدا کردن کار در عمان درآمد شما به حد قابل‌توجهی افزایش خواهد یافت. در حال حاضر متوسط حقوقی که افراد در عمان دریافت می‌کنند، حدود 1780 ریال عمان برآورد شده است.

حداقل حقوق دریافتی در این کشور برابر 450 ریال عمان و حداکثر حقوق دریافتی برابر 7900 ریال عمان است. حداکثر حقوق به افرادی تعلق خواهد گرفت که به‌عنوان متخصص موفق به دریافت ویزای کاری عمان شده‌اند. همچنین شغل‌های پزشکی نیز در این کشور از حقوق و مزایای خوبی برخوردار هستند. علاوه بر تخصص، سابقه کار نیز بر روی حقوق کار در عمان تاثیرگذار است.

با این میزان درآمد، زندگی در عمان می‌تواند بسیار ساده و لذت بخش باشد. درآمد افرادی که 2 تا 5 سال سابقه کار مرتبط در حوزه کاری درخواست‌شده داشته باشند حدود 32 درصد از افراد تازه‌کار بیشتر است. این افزایش درآمد برای سابقه کاری بیشتر از 5 سال نسبت به تازه‌کارها حدود 70 درصد بیشتر است.

البته این سابقه کار باید در زمان کار در عمان به دست آمده باشد. به‌علاوه افرادی که دارای مدرک کارشناسی ارشد هستند حدود 29 درصد بیشتر از افرادی در سطح تحصیلات پایین‌تر حقوق می‌گیرند.

مشاغل مورد نیاز عمان

قبل از همه این مواردی که ذکر شدند، باید بدانید که برای مهاجرت به عمان یکسری هزینه‌های عمومی وجود دارد از جمله دریافت مدارک و یا آماده‌سازی آن. همچنین یکسری هزینه‌های اختصاصی برای هر مسیر مهاجرتی به این کشور وجود دارد. اطلاعات بیشتر درباره هزینه مهاجرت به عمان را در مطلب زیر مطالعه کنید:

حتما بخوانید:
هزینه مهاجرت به عمان

لیست مشاغل مورد نیاز عمان کدامند؟

برای اینکه متوجه شوید که آیا فرصت کار در عمان برای شما فراهم است یا نه باید لیست مشاغل مورد نیاز عمان را بررسی کنید. این فهرست به شما نشان می‌دهد که تا چه حد شانس دریافت جاب آفر از کارفرمایان عمانی را خواهید داشت.

این لیست توسط دولت عمان منتشر شده و با آغاز هر سال به‌روزرسانی می‌شود. مشاغل موجود در این فهرست در چند دسته اصلی قرار می‌گیرند. به‌علاوه داشتن مدرک دانشگاهی در این حوزه یا مدرک فنی حرفه‌ای، شانس شما را برای دریافت ویزا کاری عمان افزایش خواهد داد.

در ادامه به مهم‌ترین حوزه‌های شغلی نیازمند نیروی کار در عمان اشاره می‌کنیم:

حوزه‌های شغلی نیازمند نیروی کار در عمان
حوزه مهندسیحوزه ساختمان و ساخت و ساز
حوزه فناوری اطلاعاتحوزه گردشگری و مهمانداری
حوزه پزشکی و درمانحوزه تدارکاتی

این‌ها تنها بعضی از حوزه‌های نیازمند نیروی کار در عمان هستند. مشاغل زیادی در حوزه‌های مختلف کاری در عمان نیازمند نیروی کار هستند که با داشتن مهارت و تخصص لازم می‌توانید در این مشاغل مشغول به‌کار شوید.

بسیاری از تخصص‌ها در لیست مشاغل مورد نیاز عمان در واقع مشاغل پردرآمد این کشور هستند که با مشغول به کار شدن در آن‌ها می‌توانید روی دستمزد و حقوق بسیاری بالایی حساب باز کنید.

لیست کامل مشاغل مورد نیاز عمان را در مطلب زیر مطالعه کنید:
حتما بخوانید: لیست مشاغل مورد نیاز عمان را اینجا مطالعه کنید.

مهارت‌های فنی

اگر می‌خواهید از طریق داشتن مهارت‌های فنی برای کار در عمان جاب آفر دریافت کنید، باید در این زمینه مدرک معتبر فنی و حرفه‌ای داشته باشید. شما می‌توانید با داشتن مدرک معتبر در شغل‌های نقاشی ساختمان و امور مربوط به برق و الکترونیک برای دریافت ویزای کار عمان اقدام کنید.

با گسترش خطوط هواپیمایی عمان استخدام مهماندار هوپیمایی عمان افزایش یافته است، و فرصتی است برای ایرانیان برای داشتن درآمد بالاتر.

رشته‌های پزشکی

اگر در یکی از حوزه‌های مربوط به درمان دارای مدرک هستید و کار می‌کنید، شانس زیادی برای پیدا کردن کار در عمان دارید. در لیست مشاغل موردنیاز عمان در حوزه درمان عناوین شغلی پزشکی، پرستاری، دندانپزشکی، مامایی، اورژانس، رادیولوژی و فیزیوتراپی به چشم می‌خورند. برای پیدا کردن کار در عمان در حوزه‌های پزشکی باید حداقل سه سال سابقه کار مرتبط داشته باشید.


به‌علاوه شرکت در آزمون‌های پرومتریک Prometric نیز برای افراد متقاضی کار در عمان در رشته‌های پزشکی لازم است. 

پس از قبولی در آزمون پرومتریک آزمون عملی نیز از شما گرفته می‌شود. در آزمون عملی شما در مقابل یکی از اساتید پزشکی در عمان قرار خواهید گرفت و باید به سوالاتی که او درباره بیماران از شما می‌پرسد پاسخ بدهید.

پس از طی کردن تمامی این مراحل ویزای کار عمان برای شما صادر شده و می‌توانید در این کشور مشغول به کار شوید.

اطلاعات بیشتر درباره مهاجرت کادر درمان به عمان را در مطلب زیر مطالعه کنید:
حتما بخوانید: کار پزشکی در عمان

رشته‌های مالی

یکی دیگر از حوزه‌های اصلی برای کار در عمان رشته‌های مربوط به امور مالی است. به‌این‌ترتیب اگر شما در رشته حسابداری یا مدیریت تجاری تحصیل کرده باشید و یا سابقه کار مرتبط در فروشندگی یا صندوقداری را دارید، می‌توانید برای دریافت ویزا کاری عمان اقدام نمایید.

سخن پایانی

کار در کشور عمان با توجه به گزینه هایی که در این مقاله گفته شد یک پیشنهاد جذاب است. نزدیکی به ایران، وجود مشاغل و گزینه‌های جذاب برای کار در این کشور و همینطور درآمدهای بالا. در مورد ایرانیان کمی قضیه متفاوت می‌شود و پذیرش ایرانیان کمی مشکل است. ما در موسسه مهاجرتی پارسی کانادا خدماتی که در زمینه کار در عمان ارائه می‌دهیم محدود به مهاجرت پزشکان و پرستاران است. برای اطلاعات بیشتر فرم ارزیابی را پر کنید تا متخصصان ما در پارسی کانادا با شما تماس بگیرند.

سوالات متداول

دلایل بسیاری می‌تواند دبی را به شهری ایدئال برای مهاجرت تبدیل کند. کیفیت مطلوب خدمات شهروندی، اقتصاد قدرتمند، نیاز به نیروی کار متخصص، درآمد سرانه بالا و توسعه‌یافتگی از جمله این موارد است.

امارات و دبی به دلیل نیاز به نیروی کار و متخصص، روش‌های متنوعی برای جذب مهاجرین طراحی کرده‌اند. از جمله این روش‌ها می‌توانیم به مهاجرت از طریق کار و مهاجرت پزشکان اشاره کنیم.

بسیاری از مؤسسات برای تبلیغات و جذب مشتری، به‌دروغ می‌گویند هزینه‌های زندگی در دبی کم است. درحالی‌که این‌طور نیست. هزینه‌های زندگی در دبی بالاست. بااین‌حال چرا دبی جای خوبی برای زندگی است؟ چون درآمدهای شما نیز در این شهر امارات، از خیلی از نقاط مهاجرپذیر دیگر بالاتر است. درآمد بالا، علاوه بر پوشش هزینه‌ها، به شما اجازه پس‌انداز و سرمایه‌گذاری مناسب نیز می‌دهد.

بله! به دلایل بسیار. علاوه بر دلایلی که بالاتر خواندید، فاصله زمانی و مسافتی کم نسبت به ایران، آب‌وهوای تقریباً مشابه با ایران و فرهنگ نزدیک مردم این کشور به مردم ما، توانسته دبی را به مقصدی مطلوب و ایدئال برای مهاجرت ایرانیان تبدیل کند. شمار بالای متقاضیان و افراد مهاجرت کرده به این شهر زیبای حاشیه خلیج فارس، گواه این واقعیت است.

کاریابی در عمان چگونه است؟

یکی از راه‌های پیدا کردن کار در عمان، استفاده از سایت‌های کاریابی است. این موضوع به این دلیل اهمیت دارد که به پیدا کردن یک کارفرما که به شما احتیاج داشته باشد، کمک ویژه‌ای خواهد کرد.

برای کاریابی در عمان می‌تواند از موسسات عمانی یا ایرانی فعال در این حوزه کمک بگیرید. این موسسات با توجه به رزومه و سوابق شغلی و تحصیلی شما، مناسب ترین موقعیت‌های شغلی را برای شما پیدا می‌کنند.

اطلاعات جامع‌تر در این زمینه را می‌توانید در مطلب کاریابی در عمان مطالعه کنید.

روش اعزام نیروی کار به عمان

برخی از افراد جویای کار در عمان به دنبال فرصتی هستند که بتوانند از اعزام فوری نیروی کار به عمان استفاده کنند. زیرا معمولا پیدا کردن کار در عمان با استفاده از این فرصت‌ها ساده‌تر خواهد بود.

به دلیل اینکه رشد اقتصادی در کشور عمان بسیار سریع اتفاق افتاده است، در بسیاری از موارد می‌توان در شرایط اعزام فوری نیروی کار، درخواست کار در عمان را ارسال کرد.

در این صورت کارفرمایان باید برای جذب نیروی کار درخواست یا فراخوانی را منتشر کنند. درنتیجه موسسات مربوط به مهاجرت می‌توانند رزومه افرادی جویای کار در عمان را بررسی کرده و در صورت مساعد بودن شرایط برای درخواست کار در عمان اقدام کنند.

سخن پایانی

کار در عمان به دلیل درآمد بالایی که دارد در کنار ارزش پول بالاتر نسبت به ایران، برای بسیاری از ایرانیان یک فرصت بسیار فوق‌العاده است. در حال حاضر افرادی که در رشته‌های مختلف علوم پزشکی تحصیل کرده‌اند، فرصت بیشتری برای دریافت ویزا کاری عمان دارند. دریافت ویزا کاری مراحلی دارد که با طی کردن این مراحل می‌توانید به این کشور خاورمیانه راه پیدا کنید.

سوالات متداول:

از مهم‌ترین دلایلی که می‌توانیم به کار در عمان فکر کنیم، موارد زیر است:

  • کشور عمان در نزدیکی ایران قرار دارد و رفت و آمد به آن بسیار آسان و سریع انجام می‌گیرد
  • قوانین کار به ویژه برای مهاجرین کاملاً بر مبنای قوانین بین المللی و سازمان بین المللی کار است
  • سرانه درآمد بالاست و سطح رفاه اجتماعی در وضعیت مطلوبی به سر می‌برد
  • و…
شاخص توسعه انسانی در عمان بسیار بالاست و این کشور با وجود مساحت و جمعیت کم، در رتبه ۴۷ دنیا از لحاظ سطح رفاه و توسعه انسانی قرار دارد. این در حالی است که کشور عمان برنامه‌های درازمدت و فوق‌العاده‌ای هم برای ارتقای زیرساخت‌ها و افزایش سطح رفاه اجتماعی تدارک دیده است.

بیش از ۱ میلیون خارجی در کشور عمان مشغول کار و زندگی هستند. جمعیت کشور عمان تنها کمی بیش از ۵ میلیون نفر است. به بیان دیگر ۲۰ درصد از جمعیت عمان را افراد خارجی تشکیل می‌دهند.

ابتدا متقاضیان رزومه‌های خود را ارسال می‌کنند. این رزومه‌ها از طریق شرکت های اعزام نیروی کار به عمان در زمینه‌های کاری مختلف بررسی شده و سپس به موسسات و شرکت‌های فعال در کشور عمان ارسال می‌شود.

چرا موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت؟

موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت یکی از بزرگترین موسسات مشاوره به حساب می آید که از یک سیستم مشاوره ای نوین استفاده می کند. با مراجعه به این موسسه می توانید از تخصص و تجربه وکلای پارسی کانادا در زمینه مهاجرت بهره مند شوید. متخصصین ما می توانند رزومه مهاجرتی شما را به نحو مطلوبی ارتقا دهند و در صورت عدم دریافت ویزا می توانید وجه خود را از موسسه باز پس گیرید. تیم متخصص پارسی کانادا تمام مراحل مهاجرتی شما را اعم از ترجمه مدارک، رزرو هتل، اخذ بلیط رفت و برگشت، اخذ PR، اجاره خانه و ماشین و … برای شما انجام می دهند.

موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت
guest
541 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها