موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

شرایط و الزامات شرکت در مصاحبه ویوا (Viva)

بر اساس گزارش مرکز ملی آمار و اطلاعات عمان (National Centre for Statistics and Information) یا NCSI این کشور تا سال 2040 میلادی به جذب 13000 پزشک نیاز دارد. به همین دلیل است که پزشکان خارجی تلاش می‌کنند تا با برآورده کردن شرایط مهاجرت کاری به این کشور، برای کسب موقعیت شغلی و درآمد بهتر به عمان (Oman) بروند. یکی از الزامات، شرکت در مصاحبه ویوا است.

جذب پزشکان بیشتر با هدف جبران کمبود کارکنان حوزه درمان انجام می‌شود، اما هر پزشکی مجاز به کار در عمان نیست. در کنار الزاماتی مانند آزمون پرومتریک یا دیتافلو (Data Flow)، پزشکان باید طی یک مصاحبه صلاحیت حرفه‌ای خود را نشان دهند. این مرحله تحت عنوان مصاحبه viva شناخته می‌شود. در ادامه به بررسی جزئیات بیشتر درباره این مصاحبه خواهیم پرداخت.

حضور در مصاحبه ویوا برای پزشکان الزامی است

حضور در مصاحبه ویوا برای پزشکان الزامی است

مصاحبه ویوا چیست؟

مصاحبه ویوا نوعی مصاحبه حضوری برای ارزیابی دانش، مهارت ها و شایستگی پزشکانی است که درخواست کار در عمان داده و قصد دارند به این کشور مهاجرت کنند. امکان شرکت در این مصاحبه تنها در داخل کشور عمان وجود داشته و شرکت در خارج از عمان، امکان‌پذیر نیست. مصاحبه viva بخش مهمی از فرآیند ارزیابی برای مهاجرت پزشکان به عمان است و نتیجه آن تعیین می‌کند که آیا پزشک صلاحیت انجام فعالیت مستقل در تخصص انتخابی خود را دارد یا خیر.

در کشوری مانند عمان بر اساس گفته‌های وزارت بهداشت این کشور(Ministry of Health) یا MOH، در صورتی که در آزمون پرومتریک عمان یا OMSB نیز پذیرفته شده باشید، با مردودی در آزمون ویوا مجاز به کار در این کشور نخواهید بود. به عبارت دیگر شرکت و پذیرش در Oman Viva برای دریافت تاییدیه از سوی وزارت بهداشت عمان الزامی است.

الزامات پیش از گرفتن وقت مصاحبه ویوا (viva)

به‌طور کلی، الزامات شرکت در Oman Viva را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

  • شرکت در آزمون پرومتریک و دریافت حداقل نمره 60%
  • دریافت تأییدیه دیتافلو عمان
حتما بخوانید:
دیتافلو چیست؟

مدارک لازم برای گرفتن وقت مصاحبه viva (ویوا)

برای آن که پزشکان بتوانند در مصاحبه ویوا ثبت‌نام کنند، باید پیش از گرفتن وقت مصاحبه، مدارک لازم را ارائه دهند. قبل از بررسی این مدارک لازم است که مطلب مهاجرت پزشکان به عمان را ملاحظه کنید.

مدارک عبارت‌اند از:

  • مدارک هویتی و شناسایی متقاضی به‌همراه عکس
  • مدارک تحصیلی پزشکی و نسخه ترجمه‌شده آن
  • گواهی پذیرش در آزمون پرومتریک
  • تاییدیه دیتافلو
  • رزومه کاری کامل و نسخه ترجمه آن

ثبت‌نام برای آزمون و دریافت مدارک توسط بخش خصوصی وزارت بهداشت عمان (Ministry of Health) در مسقط (Muscat)، پایتخت عمان، انجام می‌شود.

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

"*" indicates required fields

هزینه‌ی مصاحبه ویوا

مانند سایر مراحل اقدام به مهاجرت کاری، برای ثبت‌نام در آزمون ویوا و گرفتن وقت مصاحبه باید هزینه آن را بپردازید. برای بررسی هزینه‌های کلی مهاجرت می‌توانید مطلب مهاجرت به عمان را بررسی کنید. هزینه‌های اصلی و احتمالی عبارت است از:

  • هزینه اصلی ثبت‌نام برای مصاحبه
  • هزینه شرکت مجدد در مصاحبه (در صورت رد شدن در بار اول)
  • هزینه کمک گرفتن از مربیان مصاحبه ویوا (در صورت شرکت در دوره‌های آموزشی)
هزینه‌های مصاحبه ویوا (viva)
هزینه ثبت‌نام260 دلار (100 ریال عمان)
هزینه مشاوره شخصی برای آزمون ویوا500 دلار

پزشکان می‌توانند برای آمادگی بیشتر جهت شرکت در این مصاحبه با مشاوران و مربیانی که به‌طور خاص روی این آزمون تمرکز دارند، کمک بگیرند. این مشاوران تمام موضوعات و سوالاتی را که در یک مصاحبه viva از متقاضیان پرسیده می‌شود، پوشش می‌دهند.

گرفتن وقت مصاحبه وایوا (viva)

مصاحبه وایوا تنها دو بار در ماه توسط وزارت بهداشت عمان در مسقط برگزار می‌شود. ظرفیت تعیین شده برای هر بار مصاحبه تنها 10 نفر است. به همین دلیل متقاضیان شرکت در این مصاحبه باید حداقل یک ماه قبل از تاریخ مصاحبه، ثبت‌نام خود را نهایی کنند. قبولی در این مصاحبه حضوری، یکی از الزامات مهاجرت کادر درمان به کشورهای خلیج فارس است.

کسانی که هیچ پیشنهاد شغلی یا اسپانسری برای کار در عمان ندارند، می‌توانند به‌صورت شخصی برای گرفتن وقت مصاحبه ویوا اقدام کنند، اما زمانی که پزشکان از سوی یک کارفرما برای کار در عمان دعوت شوند، کلیه مراحل ثبت‌نام و پرداخت هزینه‌های مصاحبه برعهده کارفرما خواهد بود.

می‌دانیم که پزشکان پس از قبولی در آزمون پرومتریک مجاز به شرکت در این مصاحبه هستند. شرایط و نحوه شرکت در این آزمون را می‌توانید در آزمون پرومتریک به شکل دقیق‌تر بررسی کنید. متقاضیانی که حداقل نمره 70% پرومتریک را کسب کنند، تا 3 بار شانس شرکت در مصاحبه viva را خواهند داشت. در غیر این صورت، پزشکان تنها دو بار می‌توانند برای این مصاحبه ثبت‌نام کنند. در صورت عدم پذیرش پس از 2 یا 3 بار در این مصاحبه، پزشکان تا 6 ماه بعد نمی‌توانند ثبت‌نام مجدد داشته باشند.

پرستاران برای کار در عمان نیاز به مصاحبه ویوا ندارند.

پرستاران برای کار در عمان نیاز به مصاحبه ویوا ندارند.

نحوه‌ی انجام مصاحبه ویوا

آزمون ویوا یک مصاحبه شفاهی است که نحوه کار پزشکان با بیماران خود را بررسی می‌کند. در این مصاحبه، پزشکان باید تمام مراحل گرفتن شرح حال از بیمار، تشخیص بیماری و بررسی آن، تجویز و درمان را تکمیل کنند.

اغلب پزشکان معتقدند که شرکت در این مصاحبه بسیار سخت است، زیرا هیچ منبع دقیقی برای سوالات مطرح‌شده در آن وجود ندارد. روند انجام مصاحبه viva به این صورت است که پزشکان باید نحوه کار با بیمار خود را به‌صورت عملی نشان دهند. به این صورت که به شکل نمایشی یک بیمار مقابل پزشک قرار گرفته و پزشک باید از او شرح‌حال دریافت کند. سپس شرایط کلی بیمار بررسی شده و تجویزهای لازم برای او انجام می‌شود.

همچنین توجه داشته باشید که این آزمون تنها برای مهاجرت پزشکان به عمان برگزار می‌شود. به این معنی که سایر متخصصان و اعضای کادر درمان از جمله پرستاران، نیازی به شرکت در مصاحبه وایوا ندارند. شرایط و الزامات دقیق‌تر برای پرستاران در مطلب مهاجرت پرستاران به عمان بررسی شده است.

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

"*" indicates required fields

سخن پایانی

کشورهای خلیج فارس به‌دلیل گسترش و پیشرفت روزافزون خود، نیاز بیشتری به جذب پزشکان و پرستاران برای مراکز درمانی پیدا می‌کنند. البته مهاجرت کاری برای کادر درمان به این سادگی هم نیست و آزمون‌های متعددی برای انتخاب بهترین پزشکان وجود دارد. یکی از این آزمون‌ها، مصاحبه ویوا است. این مصاحبه به‌طور عملی میزان مهارت و تسلط پزشکان به کار را بررسی می‌کند. در این مطلب به بررسی دقیق‌تر شرایط و الزامات شرکت در مصاحبه viva پرداخته و دیدیم که این آزمون به چه صورت برگزار می‌شود.

سوالات متداول

پزشکانی که قصد دارند برای مهاجرت کاری به عمان بروند، باید پس از پذیرش آزمون پرومتریک و دریافت تأییدیه دیتافلو در این آزمون شرکت کنند.

هزینه شرکت در این مصاحبه، 100 ریال عمان (260 دلار آمریکا) است. در صورت رد شدن، باید هزینه را مجدد پرداخت کنید.

بله؛ متقاضیان تا 2 یا 3 بار می‌توانند در این آزمون شرکت کنند. در صورت عدم پذیرش، به‌مدت 6 ماه مجاز به ثبت‌نام در Oman viva نخواهند بود.

بله؛ پزشکان بدون داشتن حامی مالی یا کارفرمای عمانی می‌توانند به‌صورت مستقل برای مهاجرت و شرکت در این مصاحبه اقدام کنند.