موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

آزمون DHA دبی

امارات یکی از ثروتمندترین کشورهای دنیاست و یکی از بهترین شرایط کاری و زندگی در این کشور به پزشکان و کادر درمان تعلق دارد. به‌ همین دلیل، شرایط و قوانین سختی پیش‌روی افرادی است که می‌خواهند به‌عنوان کادر درمان به این کشور مهاجرت کنند. متقاضیان برای مهاجرت باید در آزمون DHA که یک آزمون پزشکی است، شرکت کنند و از سوی سازمان بهداشت و سلامت دبی تأیید صلاحیت شوند. اگر شما نیز چنین هدفی دارید باید برای ثبت نام آزمون DHA آماده شوید.

هرساله شاهد مهاجرت فعالان زیادی در زمینه‌های بهداشت و درمان به کشورهای عربی در حوزه خلیج فارس، به‌ویژه امارات متحده عربی هستیم. برای آن دسته از افرادی که قصد مهاجرت پزشکی به امارات را دارند، شرکت در آزمون DHA یا همان آزمون پرومتریک الزامی است. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا درباره ویژگی‌ها، شرایط و روش ثبت‌نام در این آزمون تمام اطلاعات موردنیازتان را به دست آورید.

آزمون DHA چیست

آزمون DHA دبی زیر نظر سازمان پرومتریک جهانی برگزار می شود

آزمون DHA چیست؟

آزمون DHA مخفف عبارت Dubai Health Authority Exam است، اگر مایل به کار در دبی به عنوان یک متخصص در حوزه پزشکی هستید، باید آزمون DHA را تکمیل کنید. این آزمون مبتنی بر کامپیوتر (CBT) است و شامل ۷۰ سوال به شکل MCQ بدون نمره منفی است. این آزمون ۱۰۰ دقیقه‌ای توسط یک شرکت تست Prometric انجام می‌شود.

آزمون DHA دانش، مهارت ها و شایستگی های متخصصان مراقبت های بهداشتی را ارزیابی می کند و تضمین می کند که حداقل الزامات تعیین شده توسط اداره بهداشت دبی را برآورده می کنند. آزمون DHA برای متخصصان مراقبت های بهداشتی، از جمله پزشکان، پرستاران، دندانپزشکان و متخصصان بهداشتی وابسته که مایل به فعالیت در دبی هستند، اجباری است. حداقل ۲ سال سابقه کار و مدرک تحصیلی مرتبط، برای شرکت در آزمون DHA الزامی است. 

سایر کشورهای عربی نیز استراتژی مشابهی را مدنظر قرار داده‌اند. افزایش نرخ مهاجرت پزشکان به امارات خود گویای این مسئله است. از دیگر اهداف این سازمان تبدیل امارات به یکی از قطب‌های سلامت و بهداشت در دنیاست. به همین دلیل در سال‌های اخیر مهاجرت پرستاران به امارات نیز افزایش‌یافته است. کسب نمره قبولی در آزمون DHA به این معناست که شما تحصیلات و دانش کافی برای تبدیل‌شدن به یک متخصص پزشکی با مجوز در دبی را دارید. پس از ثبت‌نام آزمون DHA و اخذ گواهینامه مربوطه می‌توانید کار خود را به‌عنوان کارمند مراقبت‌های بهداشتی در این کشور آغاز کنید.

کارت آزمون پرومتریک دبی مجوز ورود کادر درمان به دبی است

کارت آزمون پرومتریک دبی مجوز ورود کادر درمان به دبی است

افراد مشغول در تمامی رشته‌های درمانی مانند پزشکی، پرستاری، دندان‌پزشکی، دامپزشکی، چشم‌پزشکی، متخصص تغذیه، داروسازی، مامایی، رادیولوژی، فیزیوتراپی، شنوایی‌سنجی، روان‌شناسی، متخصص بیهوشی، متخصص اورولوژی، جراح عمومی، متخصص اعصاب و غیره باید برای کار در دبی اقدام به ثبت نام آزمون DHA کنند و گواهینامه سازمان بهداشت و درمان دبی را دریافت کنند. افراد کادر درمان، علاوه بر امارات سایر کشورهای عربی را نیز به‌عنوان مقصد مهاجرت انتخاب می‌کنند؛ به‌عنوان‌مثال در سال‌های اخیر شاهد بوده‌ایم که مهاجرت پزشکان به قطر و همچنین مهاجرت پرستاران به عمان افزایش چشم‌گیری داشته است.

ثبت‌نام آزمون DHA به چه صورت است؟

تاریخ آزمون DHA متغیر است و به دفعات و فاصله کم در طول سال برگزار می‌شود. برای ثبت‌نام آزمون DHA و سپس اخذ گواهینامه به یک سری پیش‌نیازها لازم است؛ به‌عنوان مثال از شرایط آزمون DHA می‌توان به فارغ‌التحصیلی از دانشگاه معتبر و داشتن سابقه کار قبل از مهاجرت اشاره کرد که با توجه به رشته هر شخص حداقل دو سال سابقه کاری نیاز است. پروسه ثبت‌نام آزمون DHA چند مرحله دارد که به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

 • ساخت پروفایل در سایت DHA و دریافت DHA ID  از طریق ایمیل
 • پر کردن فرم خود اظهاری (SELF ASSESSMENT)
 • مرحله پیش صلاحیت یا دیتا فلو (dataflow)

سازمان DHA با همکاری کمپانی dataflow درخواست‌های متخصصان را بررسی می‌کند. PVC به بررسی دقیق سوابق تحصیلی و اعتبار مدارک ارسال‌شده می‌پردازد. رشته‌هایی مثل پزشکی، دندان و پرستاری نیازمند ارزیابی اولیه CBT هستند. پس از اتمام ارزیابی CBT و بررسی PVC می‌توانید اقدام به ثبت نام آزمون DHA کنید.
 • دریافت شناسه صلاحیت (ELIGIBILITY ID) پس از بررسی مدارک و سوابق
 • ثبت نام آزمون DHA  با واردکردن ELIGIBILITY ID و پرداخت هزینه 
 • آزمون شفاهی

ثبت نام در آزمون DHA دبی چندان ساده نیست و ممکن است در طی مراحل با مشکلاتی مواجهه شوید. بهتر است برای ثبتنام از متخصصان این کار بهره بگیرید. برای تماس با متخصصان و مشاوران ما در پارسی کانادا فرم ارزیابی زیر را پر کنید:

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

"*" indicates required fields

هزینه ثبت‌نام آزمون DHA

در ابتدا هنگامی که مدارک و سوابق خود را ارسال کردید باید 200 درهم امارات متحده عربی (AED) پرداخت کنید و پس از تأیید مدارک، دوباره در قسمت ثبت‌نام آزمون DHA مبلغ 200 AED دیگر واریز می‌کنید. پس از شرکت و قبولی در آزمون DHA، مجددا هنگام اخذ و فعال‌سازی گواهینامه خود بسته به رشته تحصیلی‌تان بین 1000 تا 3000 AED باید بپردازید. در جدول زیر هزینه‌های مرتبط با این گواهینامه نمایش داده‌شده است.

خدماتپزشکی، دندان، داروسازیسایر
خوداظهاریرایگانرایگان
درخواست ثبت‌نامAED 200
200 AED
فعال‌‎سازی گواهینامه تمام‌وقتAED 3000AED 1000
فعال‌سازی گواهینامه پاره‌وقتAED 4000AED 4000
هزینه ارسال گواهینامهAED 20AED 20
تمدید گواهینامه تمام‌وقتAED 3000AED 1000
تمدید گواهینامه پاره‌وقتAED 4000AED 4000
آزمون دوساعتهUDS 220USD 180
آزمون سه‌ساعتهUSD 280USD 240

آزمون DHA در چه کشورهایی برگزار می‌شود؟

آزمون پرومتریک دبی در ایران برگزار نمی‌شود و در کشورهای مجاور می‌توانید آزمون دهید.

آزمون پرومتریک دبی در ایران برگزار نمی‌شود و در کشورهای مجاور می‌توانید آزمون دهید.

برگزاری آزمون DHA در یک کشور، همواره موجب مهاجرت افراد کادر درمان و پزشکی به این منطقه می‌شود؛ برای مثال یکی از دلایل مهاجرت پزشکان به عمان برگزاری همین آزمون بوده است. سازمان آمریکایی پرومتریک در اکثر کشورهای دنیا شعبه دارد و آزمون‌های DHA را چند روز در ماه برای تمامی رشته‌های پزشکی و درمانی برگزار می‌کند. متاسفانه این آزمون در کشور ایران برگزار نمی‌شود و به همین خاطر شاهد مهاجرت پرستاران به کشورهای عربی جهت شرکت در این آزمون هستیم. متقاضیان برای شرکت در آزمون DHA باید به یکی از کشورهای زیر که برگزارکننده این آزمون هستند مراجعه کنند:

 • ترکیه
 • گرجستان
 • ارمنستان
 • عمان
 • قطر
 • امارات
 • بحرین

در سال‌های اخیر نیز شرکت در آزمون‌های متفاوت مانند آزمون پرستاری DHA، آزمون پزشکی DHA، آزمون دندان‌پزشکی DHA و غیره رشد چشمگیری داشته و باعث جذب نیروهای جدید توسط کشورهای عربی شده است. مهاجرت پرستاران به قطر توسط شرکت در آزمون پرومتریک قطر که به QCHP معروف است، می‌تواند مثال‌هایی در این زمینه باشد. همچنین به نقل از خبرگزاری ایسنا، می‌توان‌ به این نکته هم اشاره کرد که در سال‌های اخیر مهاجرت پزشکان و پرستاران ایرانی به کشورهای عربی حوزه خلیج فارس افزایش قابل‌توجهی داشته است. در ادامه به بررسی نکاتی در مورد زمان و تعداد سوالات آزمون DHA می‌پردازیم و منابع موردنیاز برای رشته‌های مختلف را معرفی می‌کنیم.

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

"*" indicates required fields

منابع آزمون DHA

تعداد سوالات و زمان آزمون DHA برای هر رشته متفاوت است و متقاضیان باید در مدت‌زمان مشخص‌شده به سوالات پاسخ دهند. زمان این آزمون از 90 دقیقه تا 165 دقیقه متغیر است و به‌سختی سوالات و تعداد آن‌ها بستگی دارد. حداقل نمره قبولی این آزمون 60 است؛ البته در بعضی از رشته‌ها این عدد به 50 یا 70 نیز تغییر می‌کند. تعداد سوالات نیز از 70 تا 150 عدد بسته به رشته تحصیلی متفاوت است. در جدول زیر، منابع موردنیاز رشته‌های مختلف برای ثبت نام آزمون DHA به تفکیک رشته معرفی شده است:

منابع آزمون پزشکی DHANelson textbook of pediatrics, Saunders
Primary care medicine, Goroll and Mulley
منابع آزمون داروسازی DHARemington (The science and practice of pharmacy)
Pharmacotherapy: A pathophysiologic approach
منابع آزمون روان‌پزشکی DHAKaplan and Sadock’sComprehensive textbook of psychiatry
New oxford textbook of psychiatry, latest edition
منابع آزمون دندان‌پزشکی DHAContemporary oral and maxillofacial surgery
Handbook of local Anesthesia, Malamed
Harrison’s principles of internal medicine
منابع آزمون پرستاری DHALeda M. McKenry, Tessier, and Mary Ann Hogan.
Pharmacology in Nursing
ANA code of Ethics

سخن پایانی

در آخر باید تاکید کنیم که آزمون DHA یکی از مهم‌ترین آزمون‌های رشته‌های درمانی و بهداشتی است و متقاضیان در سراسر دنیا به‌راحتی می‌توانند اقدام به ثبت نام آزمون DHA کرده و پس از قبولی در این آزمون و اخذ گواهینامه معتبر به امارات متحده عربی مهاجرت کرده و به‌عنوان کادر درمان مشغول به کار شوند. متقاضیان در ابتدا اقامت یک یا دوساله دریافت می‌کنند که قابل تمدید است و می‌توانند پس از سپری شدن این زمان مجددا نسبت به تمدید اقامت اقدام کنند و از تسهیلات و امکانات رفاهی مطلوب این کشور استفاده کنند.

سوالات متداول

بله، یکی از اصلی‌ترین شرایط داشتن حداقل دو سال سابقه کار مرتبط با هر رشته است.

خیر، بسته به هر رشته هزینه آن متفاوت است.

خیر، برای شرکت در این آزمون باید به یکی از کشورهای اطراف مانند ترکیه، ارمنستان و غیره مراجعه کنید.

تمام افراد رشته‌های پزشکی و کادر درمان و سایر رشته‌های مربوط به سلامت می‌توانند برای ثبت‌نام آزمون DHA اقدام کنند.

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال