موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

مهاجرت پرستاران به قطر

قطر یکی از ثروتمندترین اقتصادهای دنیا را داشته و روی پیشرفت صنعت بهداشت و درمان خود سرمایه‌گذاری عمده‌ای انجام داده است. بهترین مراقبت‌های بهداشتی در خاورمیانه در کشوری مانند قطر ارائه می‌شود. به همین دلیل است که مهاجرت مشاغل مرتبط با سلامت، خصوصاً مهاجرت پرستاران به قطر در چند سال اخیر رونق گرفته است.

علاوه بر این، با توجه به حساسیت بالای این شغل نگاه ویژه‌ای به پرستاران وجود دارد و درآمد پرستاران در این کشور قابل توجه است. اگر به‌دنبال پیشرفت در کار خود هستید و می‌خواهید درآمد بیشتری داشته باشید، قطر گزینه مناسبی برای شما است. در ادامه این مطلب، بیشتر با شرایط مهاجرت پرستاران به قطر آشنا شده و جزئیات بیشتری را درباره این کشور بررسی می‌کنیم.

نکته مهم: مطالب این صفحه برای افزایش اطلاعات شما نوشته شده و مهاجرت به قطر، فعلا جزو خدمات مجموعۀ پارسی کانادا نیست. (در حال حاضر می‌توانید از خدمت مهاجرت پزشکان به امارات استفاده کرده و به این کشور مهاجرت کنید).

قطر یکی از مقاصد اصلی برای مهاجرت پرستاران محسوب می‌شود

قطر یکی از مقاصد اصلی برای مهاجرت پرستاران محسوب می‌شود

شرایط پذیرش پرستار در قطر

برای اینکه بتوانید به‌عنوان پرستار در قطر کار کنید، باید شرایط اصلی مهاجرت به این کشور را برآورده کنید. پزشکان و پرستاران برای مهاجرت به قطر در یک برنامه مهاجرتی مختص به کادر درمان قرار می‌گیرند. در نتیجه می‌توان گفت که به‌جز برخی جزئیات، شرایط مهاجرت پزشکان به قطر با پرستاران مشترک است. از جمله اصلی‌ترین شرایط مهاجرت پرستار به قطر عبارت است از:

1- داشتن سابقه کاری 

پرستاران برای مهاجرت کاری به کشور قطر باید حداقل به مدت 3 الی 4 سال سابقه کاری داشته باشند. هرچه سابقه کاری شما بیشتر و کیفیت کارتان بالاتر باشد، شانس بیشتری برای اخذ ویزا و مجوز کار خواهید داشت.

رشتهسابقه کار مورد نیاز
General Nurse
پرستار عمومی
3 سال
Nurse Specialist
پرستار متخصص
4 سال

2- دریافت تأییدیه “Data Flow

تأییدیه دیتا فلو (Data Flow) در واقع برای بررسی مدارکی است که شما برای مهاجرت ارائه داده‌اید و روند آن ممکن است حدود 6 ماه زمان ببرد. داشتن این تأییدیه به منزله اجازه کار در قطر است.


Dataflow تأیید کلیه مدارک لازم است که در زمان درخواست شغل ارسال میکنید. گرفتن تاییدیه Dataflow شامل تأیید مدارک تحصیلی، سابقه کار، پروانه مطب، پروانه پزشکی و مجوزات است.

3- اخذ نمره قبولی در آزمون پرومتریک

از دیگر تأییدیه‌هایی که برای مهاجرت کاری به قطر به‌عنوان پرستار نیاز دارید، نمره قبولی در آزمون پرومتریک قطر است. البته در ایران این آزمون برگزار نشده و برای شرکت در آن، باید به یکی از کشور‌های همسایه بروید.

امتیاز قبولی در آزمون QCHP Prometric حدود 50 درصد نمره قبولی است.

مدارک و شرایط لازم برای مهاجرت به قطر به عنوان یک پرستار

مدارک و شرایط لازم برای مهاجرت به قطر به عنوان یک پرستار

4- دریافت نامه صلاحیت حرفه‌ای (Good Standing)

برای اخذ ویزا و کار پرستاری در قطر باید از نظام‌پزشکی، پروانه صلاحیت حرفه‌ای دریافت کنید. این پروانه در واقع جنبه رفتاری قانونی متقاضی را در جامعه ای که در آن زندگی یا کار کرده است، بیان می کند و شامل معیارهای علمی، جسمی، اخلاقی، روانی است. پرستارانی که برای شغل جدید درخواست می‌دهند، این الزام وجود دارد تا از مکان‌هایی که کار کرده‌اند گواهی بگیرند.

حتما بخوانید:
گود استندینگ چیست

5- دریافت جاب آفر

یکی دیگر از شرایط مهاجرت پرستاران به قطر این است که از طرف یک کارفرمای قطری (مراکز درمانی خصوصی، بیمارستان‌ها و …) پیشنهاد شغلی داشته باشید. برای آشنایی بیشتر با شرایط کار در این کشور می توانید مقاله کار در قطر را مطالعه کنید.

6- دریافت مجوز کار یا “Work Permit

پس از برآورده کردن شرایط گفته شده و اخذ جاب آفر، حالا می‌توانید برای دریافت مجوز کار پرستاری در کشور قطر اقدام کنید.

حقوق پرستاران در قطر

حقوق بالای کار پرستاری، یکی از دلایلی است که منجر به مهاجرت پرستاران به کشورهای عربی می‌شود. تفاوت‌های زیادی در حقوق و دستمزدهای گزارش شده، پس مبنای این ارقام را دیتابیس SalaryExplorer، مرجع Bayt و Indeed قرار داده‌ایم.

حقوق پرستاران در قطر
حداقل حقوق ماهانه3000 QAR ریال قطر823~ USD دلار
حداکثر حقوق ماهانه15100 QAR ریال قطر4100~ USD دلار
میانگین حقوق ماهانه6000~ QAR ریال قطر1650~ USD دلار

حقوق پرستاری در کشور قطر براساس عنوان شغلی افراد متغیر است. کمترین مبلغی که ممکن است به‌عنوان یک پرستار در قطر دریافت کنید، 9720 ریال است و بالاترین حقوق، حتی به 29200 ریال نیز می‌رسد. در جدول زیر، حقوق پرستاران را براساس عنوان شغلی آن‌ها بررسی می‌کنیم.

عنوان شغلی پرستارحقوق دریافتی ماهانه (ریال قطر)
پرستار بخش مراقبت‌های ویژه13400
پرستارهای شرکتی10100
دستیار مدیر پرستاری21300
مدیر پرستاری27600
سرپرستار13600
پرستارهای شخصی در خانه11800
پرستار متخصص انفورماتیک12600
پرستاران سلامت روان12800
پرستار نوزاد17000
پرستار معمولی11700
پرستار مامایی13700
دستیار پرستاری11000
متخصص پرستاری15400
سوپروایزر پرستاری18600
مربی خدمات پرستاری14300
مشاور بهداشت حرفه‌ای23100
کاردرمانگر19500
پرستار روانپزشکی11900

نیروهای کادر درمان معمولا بعد از 16 ماه کار در قطر، بین 10-8% افزایش حقوق خواهند داشت. میزان دستمزد پرداختی در مراکز درمانی دولتی و خصوصی هم در قطر چندان تفاوتی باهم ندارند.

مزایای مهاجرت پرستاران به قطر

قطر سالیانه میزبان عده زیادی از مهاجران است که به دلایل مختلفی به این کشور مهاجرت می‌کنند. این کشور همچنین شرایط مطلوبی را برای مشاغل پزشکی و پرستاری فراهم کرده و برای کسانی که به‌دنبال یافتن بهترین کشور برای مهاجرت پرستاران هستند، یک مقصد عالی است. برای کار در زمینه بهداشت و درمان، فرصت‌های بی‌نظیری در قطر فراهم شده و مزایای زیادی برای پزشکان، پرستاران و …  دارد. از جمله مزایای اصلی مهاجرت پرستار به قطر عبارت است از:

 • بهره‌مندی از مزایای قابل‌توجه برای کارکنان در این کشور، از جمله؛
  • تضمین حقوق خوب و بدون مالیات
  • شرایط مناسب برای گرفتن مرخصی با دلایل متفاوت
  • یک بار در سال ارائه بلیط هواپیما، کمک هزینه اقامت و … برای سفر به کشور مبدأ
  • پشتیبانی از مجوزهای ارائه دهندگان خدمات مراقبت‌های بهداشتی برای پرستاران
 • تضمین آینده شغلی به‌دلیل ساخت بیمارستان‌ها، مراکز تحقیقاتی و کلینیک‌های درمانی متعددی در قطر
 • محیط‌های کاری با بهره‌مندی از آخرین تکنولوژی و امکانات
 • عدم نیاز به مدرک زبان
 • کار در محیطی آرام با امکانات رفاهی برای اقامت بیماران و یا کادر درمان

پرستاران در ابتدا ویزای کار 2، 3 یا 5 ساله قطر را اخذ می‌کنند. البته امکان تمدید اقامت یا تبدیل آن به ویزاهای دیگر هم وجود دارد.

مراحل اخذ ویزای کار قطر برای پرستاران

برای زندگی و کار از طریق کار پرستاری در قطر، باید یک پیشنهاد شغلی از یک کارفرمای قطری دریافت کنید و ویزای کار این کشور را اخذ کنید.

ویزای پرستاران برای مهاجرت کاری به قطر

ویزای پرستاران برای مهاجرت کاری به قطر

مراحل اخذ ویزای کار قطر برای پرستاران به این صورت است که فرد متقاضی، باید با کارفرمایان قطری مذاکره کند و یک پیشنهاد شغلی معتبر دریافت کنند که از طریق آن می‌توانند ویزای کار قطر را دریافت کنند.

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت پرستاران به قطر

مهاجرت یک فرآیند پیچیده و سختی است که باید با دقت کامل انجام شود. مهاجرت به قطر نیز از این قاعده مستثنی نبوده و باید کلیه مراحل مهاجرت خود را به‌درستی انجام دهید. تکمیل و ارائه مدارک، یکی از مراحل سخت در روند مهاجرت است و در صورت هرگونه خطا و اشتباه در این مرحله، احتمال دارد شانس پذیرش را از دست بدهید.

شما باید بدانید که برای برنامه مهاجرتی مورد‌نظرتان باید چه مدارکی ارائه دهید. مدارک الزامی که برای مهاجرت پرستاران به این کشور در نظر گرفته شده، عبارت است از:

 • ارائه اسکن پاسپورت معتبر امضا شده
 • اصل مدارک تحصیلی و ترجمه آن
 • ارائه ریزنمرات تحصیلی و نسخه ترجمه شده آن
 • اصل و ترجمه مدارک شخصی و هویتی مانند شناسنامه
 • اصل و ترجمه گواهی نظام پرستاری
 • گواهی اشتغال در کشور مبدأ

پارسی کانادا برای کشورهای زیر می‌تواند به شما مشاوره دهد:

سخن پایانی

شرایط کاری فوق‌العاده‌ای که برای مشاغل مرتبط با پزشکی و پرستاری در قطر فراهم شده، دلیل بزرگی است که مهاجرت پرستاران به قطر را توجیه می‌کند. بیمارستان‌های قطر به دلیل امکانات رفاهی که چه برای بیماران و چه برای کادر درمان فراهم شده، در دنیا شهرت دارند. پرستاران می‌خواهند بعد از سابقه کاری خوبی که در کشور خود دارند، کار در چنین فضایی را تجربه کنند. اگر شما نیز پرستار هستید و قصد مهاجرت به قطر را دارید، مطالعه مطالب گفته شده را از دست ندهید. در این مطلب سعی شده تا با بررسی مدارک مورد‌نیاز برای مهاجرت، روند اخذ ویزا، حقوق پرستاران و …، شما را با مزایا و شرایط مهاجرت پرستار به قطر آشنا کنیم.

سوالات متداول

پرستاران در قطر به‌طور متوسط، مبلغ 15100 ریال قطر در ماه را دریافت می‌کنند اما مبلغ دقیق حقوق آن‌ها، به‌عنوان شغلی پرستار بستگی دارد.

داشتن مدرک زبان در شرایط اصلی مهاجرت پرستاران قید نشده اما روی اخذ ویزا و پیدا کردن کار در کشور مقصد، تأثیرگذار است. اکثر مردم در قطر به زبان انگلیسی مسلط هستند و می‌توانید با مهارت در این زبان، به خوبی با مردم یا همکاران ارتباط برقرار کنند.

بله؛ داشتن سابقه کار حرفه‌ای برای پزشکان و پرستاران یکی از شرایط اصلی مهاجرت است. مدت‌زمان این سابقه برای پرستاران 1 تا 5 سال است.

بله؛ داشتن پیشنهاد شغلی یا جاب آفر از سوی یک کارفرما در قطر، از جمله شرایط مهاجرتی برای پرستاران است.

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال