موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

آزمون پرومتریک قطر

قطر طی سال‌‌های اخیر با پیشرفت‌های اقتصادی که داشته و برخورداری از امکانات رفاهی مناسب، یک مقصد ایده‌آل برای کسانی که قصد مهاجرت دارند، از جمله پزشکان و پرستاران، محسوب می‌گردد.

اصلی‌ترین شرط کار پزشکان و متخصصان حوزه‌ی بهداشت و درمان در کشور قطر، شرکت در آزمون پرومتریک است در این مقاله به‌طور کامل به تمامی جزئیات آزمون پرومتریک قطر و رشته‌هایی که شامل می‌شود، پرداخته‌ایم.

آزمون پرومتریک قطر و برگزاری توسط QCHP

در حال حاضر آزمون‌های بین‌المللی یکی از راه‌های اخذ مدارک معتبر جهت پیدا کردن شغل و دریافت ویزای کار و مهاجرت محسوب می‌شوند. لازمه‌ی پذیرش یک پزشک یا تکنسین‌ حوزه‌ بهداشت و درمان برای مهاجرت کاری و اخذ مجوز کار در کشور قطر، قبولی در آزمون پرومتریک قطر است.

این آزمون توسط شورای شاغلین بخش سلامت قطر (Qatar Council for HealthCare Practitioners) برگزار می‌شود. متقاضیان حوزه‌ بهداشت و درمان، از پرستار و ماما گرفته تا پزشک و دندان‌پزشک، با شرکت و قبولی در این آزمون، می‌توانند امیدوار باشند که موفق به دریافت مجوز کار در این کشور شوند.

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

"*" indicates required fields

رشته‌های مشمول آزمون پرومتریک قطر

آزمون پرومتریک قطر تقریبا تمامی تخصص‌های حوزه‌ بهداشت و درمان را شامل می‌شود و برای مهاجرت کاری پذیرفته شدن در این آزمون الزامی است. قبل از پرداختن به معرفی رشته‌های مشمول آزمون پرومتریک قطر، در صورتی که می‌خواهید بیشتر در مورد مهاجرت کاری به این کشور بدانید، مطلب مهاجرت کاری به قطر را مطالعه کنید.

به‌طور کلی آزمون پرومتریک برای تخصص‌های زیر برگزار می‌شود:

 • پزشک عمومی (General practitioner)
 • دندا‌ن‌پزشک عمومی General dentist))
 • داروساز Pharmacist))
 • پرستار عمومی (Registered General Nurse)
 • ماما (Registered Midwife)
 • تکنسین آزمایشگاه (Lab Technologist)
 • متخصص آزمایشگاه (Lab Technician)
 • تکنسین رادیولوژی (Radiology Technologist)
 • متخصص رادیولوژی (Radiology Technician)
 • فیزیوتراپیست (Physiotherapist)
 • پیراپزشکی پایه (Basic Paramedic)
 • پیراپزشکی (Paramedic)
 • دستیار دندان‌پزشک (Dental Assistant)
 • متخصص بهداشت دهان و دندان (Dental Hygienist)
 • تکنسین آزمایشگاه دندان‌پزشکی (Dental Lab Technician)
 • متخصص تغذیه (nutritionist)

شرایط شرکت در امتحان پرومتریک قطر

شورای عالی شاغلین بخش سلامت و درمان قطر مسئول برگزاری و بررسی صلاحیت افراد از طریق آزمون پرومتریک و انطباق مدارک لازم صرف‌نظر از کشور متقاضی است. متقاضیان هر رشته، باید دارای مدرک مربوط به آن رشته باشند، یعنی برای مهاجرت پزشکان به قطر، متقاضیان باید دارای مدرک پزشکی باشند. این آزمون به صورت آنلاین ولی حضوری برای تمامی رشته‌های ذکر شده برگذار می شود، 150 سوال دارد و مدت‌زمان پاسخ‌گویی به سوالات آن حداکثر سه ساعت است. نتیجه‌ آزمون تا سه سال اعتبار دارد و هر شخص تا 5 مرتبه می‌تواند برای قبولی در این آزمون اقدام نماید.

علاوه بر پزشکان برای مهاجرت قشر پرستاران متقاضیان دارای مدرک پرستاری، باید در آزمون پرومتریک پرستاری قطر شرکت کنند. قبل از پرداختن به شرایط شرکت در آزمون پرومتریک قطر، در صورتی که می‌خواهید بیشتر در مورد مهاجرت پرستاران به این کشور بدانید، مطلب مهاجرت پرستاران به قطر را مطالعه کنید.

مهم‌ترین مدارک جهت ثبت‌نام و شرکت در امتحان پرومتریک قطر شامل:

 •  مدرک تحصیلی
 • گواهی صلاحیت و سابقه کاری (goodstanding)
 • گذرنامه یا پاسپورت

نحوه ثبت‌نام و مراحل آزمون پرومتریک قطر

جهت ثبت‌نام آزمون پرومتریک قطر، ابتدا باید مدارک موردنیاز برای آزمون را تهیه کرده و سپس آن‌ها را اسکن نمایید. قبل از پرداختن به نحوه ثبت‌نام آزمون پرومتریک قطر، در صورتی که می‌خواهید بیشتر در مورد این امتحان بدانید، مطلب آزمون پرومتریک را مطالعه کنید.

با مشخص کردن آزمون مدنظر خود، در مورد محل‌ها و تاریخ‌های برگزاری آن، مطلع خواهید شد و سپس باید نزدیک‌ترین محل برگزاری آن را گزینش کنید. و در نهایت شماره و تاریخ آزمون را دریافت خواهید کرد.

برای انجام امتحان پرومتریک قطر، حداقل نیم ساعت پیش از ساعت برگزاری، در محل مربوطه حاضر شوید. پس از انجام آزمون‌های سازمان پرومتریک، زمان اطلاع و گزارش نمرات بستگی به سازمان مربوطه دارد که از آن طریق متقاضی در آزمون شرکت کرده است. برای آزمون پرومتریک قطر نیز نتیجه را در همان روز به فرد اطلاع می‌دهد.

هزینه شرکت در آزمون پرومتریک قطر

طبق اعلام سایت رسمی پرومتریک، هزینه‌ هر آزمون توسط سازمانی که آزمون برای آن برگزار می‌شود، متفاوت است و توسط همان سازمان تعیین می‌شود. این هزینه برای آزمون پرومتریک قطر، 90 دلار آمریکا اعلام شده است. در مورد برگشت هزینه در صورت کنسل کردن آزمون نیز طبق اعلام سایت پرومتریک، بستگی به زمان لغو آزمون دارد.

نمره قبولی در آزمون پرومتریک قطر

همان طور که اشاره کردیم، آزمون رشته‌ها و تخصص‌های مختلف حوزه‌ پزشکی و بهداشت، متفاوت است. حداقل درصد قبولی برای هر یک از رشته‌ها متفاوت و به شرح زیر است:

عنوان آزمونتعداد سوالاتدرصد نمره قبولیافرادی که مجاز به انجام آزمون هستند
پزشک عمومی15060%دندان‌پزشک عمومی
دندان‌پزشک عمومی15060%دندان‌پزشک عمومی
داروشناس15060%داروشناس
پرستار عمومی15050%پرستار عمومی
مامای ثبتی15050%مامای ثبتی
تکنولوژیست آزمایشگاه15050%تکنولوژیست آزمایشگاه
متخصص آزمایشگاهی15050%متخصص آزمایشگاه
تکنولوژیست رادیولوژی15050%تکنولوژیست رادیولوژی، سونوگرافی
متخصص رادیولوژی15050%متخصص رادیولوژی

فیزیوتراپیست15050%فیزیوتراپیست
پیراپزشکی پایه15050%پیراپزشکی پایه
پیراپزشکی15050%پیراپزشک
دستیار دندان‌پزشک15050%دستیار دندان‌پزشک
متخصص بهداشت دهان و دندان15050%متخصص بهداشت دهان و دندان
متخصص تغذیه15050%متخصص تغذیه

مراحل ثبت‌نام و دریافت مجوز کار پزشکی در قطر

انجام آزمون پرومتریک قطر و قبولی در آن، پیش نیاز اعطای مجوز کار برای متخصصان حوزه‌ بهداشت و درمان در این کشور است؛ اما برای دریافت مجوز کار پس از این آزمون مراحل دیگری نیز باید طی شوند.

شورای شاغلین بخش سلامت قطر بر درخواست متقاضیان حوزه‌ سلامت نظارت دارد و مسئول ارزیابی و اعطای مجوز کار در این حوزه است. به طور کلی مراحل کسب مجوز کار در قطر برای فعالان حوزه‌ درمان و بهداشت، به شرح زیر است:

 1.   قبولی در امتحان پرومتریک قطر در رشته‌ی مدنظر. نتیجه‌ این آزمون در همان روز اعلام می‌شود و متقاضی در صورت قبولی در این آزمون می‌تواند برای اخذ مجوز کار، درخواست دهد.
 2.   ارائه دیتا فلو. مرحله ارزیابی مدارک و گواهینامه‌های لازم که توسط شورای QCHP قطر انجام می‌شود، دیتا فلو نام دارد. مدارک موردنیاز برای دیتا فلو قطر عبارت‌اند از:
 • مدرک تحصیلی
 • آخرین گواهی صلاحیت و عدم سوء‌پیشینه متقاضی
 • گواهی آخرین سال آموزشی
 • گواهی تجربه و سابقه‌ کاری
 • مجوز فعالیت پزشکی
 • کپی CV (سوابق تحصیلی، تحقیقاتی، کاری و مهارت‌های متقاضی)
 1.     مرحله‌ سوم دریافت پیشنهاد کاری از یکی از مراکز بهداشتی قطر است؛ این کار توسط تیم موسسه مهاجرتی پارسی کانادا انجام می‌شود.
 2.     مرحله‌ پایانی تهیه‌ مدارک موردنیاز برای سفر به قطر است. برای اینکه بتوانید جهت کار به قطر سفر کنید، باید تمامی این مدارک را از کنسولگری دریافت کرده و تکمیل کنید.

برای سهولت تیم پارسی کانادا از مراحل اولیه تمام فرآیندهای مربوط به ثبت نام تا دریافت ویزای کار برای حضور در کشور قطر را برای شما انجام خواهد داد. برای دریافت اطلاعات بیشتر فرم زیر را پر کنید.

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

"*" indicates required fields

سخن پایانی

لازمه‌ پذیرش یک پزشک یا تکنسین‌ حوزه‌ بهداشت و درمان برای اخذ مجوز کار در کشور قطر، قبولی در آزمون پرومتریک قطر است. در واقع تمامی متخصصان پزشکی و سلامت، برای دریافت مجوز کار و مهاجرت به قطر، باید در امتحان پرومتریک قطر قبول شوند. برای هر کدام از شاخه‌های علوم پزشکی از پزشک عمومی و دندا‌ن‌پزشکی گرفته تا پرستاری، مامایی و گرایش‌های پیراپزشکی، آزمون جداگانه‌ای برگزار می‌گردد. تعداد سوالات، زمان پاسخگویی در مطلب گفته شده است.

سوالات متداول

جهت شرکت در آزمون مربوط به هر رشته، باید مدرک تحصیلی مربوط به آن رشته را داشته باشید. پاسپورت و گواهی صلاحیت نیز موردنیاز است.

ثبت‌نام آزمون پرومتریک قطر از طریق سایت پرومتریک صورت می‌پذیرد؛ با انتخاب رشته‌ مدنظر، تاریخ‌ها و محل‌های برگزاری آزمون مربوطه نمایش داده می‌شوند و می‌توانید گزینه‌های موردنظر را انتخاب کنید.

درصد قبولی برای رشته‌های پزشکی، دندان‌پزشکی و داروسازی، پاسخ‌گویی به حداقل 60 درصد سوال‌ها و برای سایر رشته‌ها حداقل 50 درصد سوال‌ها است.

نتیجه‌ی آزمون تا سه سال اعتبار دارد و هر شخص تا 5 مرتبه می‌تواند برای قبولی در این آزمون اقدام نماید.

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال