موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

ویزای استارتاپ چیست؟ مروری بر بهترین کشورها برای اخذ ویزای استارتاپ

ممکن است شما هم این سوال را داشته باشید که ویزای استارتاپ چیست و با استفاده از آن چه‌کارهایی می‌توان انجام داد؟ ویزای استارت آپ یا Startup Visa سندی است برای راه‌اندازی کسب‌وکار یا سرمایه‌گذاری در یک کسب‌وکار در کشوری دیگر که به‌واسطه آن حق اقامت در آن کشور را خواهید داشت. در واقع برنامه استارتاپ، یکی از روش‌های سرمایه گذاری در خارج است که از طریق راه اندازی یک کسب‌وکار انجام می‌پذیرد.

بسیاری از شرکت‌ها و کسب‌وکارهای قدیمی و جدید در دنیا را مهاجران راه اندازی کرده‌اند. طبق یکی از بررسی‌های مجله Forbes در سال 2018؛ در حدود 55% (50 استارتاپ از 91 شرکت بررسی شده) استارتاپ‌های بزرگ و شناخته شده آمریکا را مهاجران تاسیس کرده‌اند!

راه اندازی استارتاپ در خارج

بعضی کشورها در این راستا ویزایی در اختیار ایده‌پردازان و سرمایه‌گذاران مهاجر گذاشتند تا در ازای صدور ویزا و اقامت برای آن‌ها، رشد اقتصادی را تجربه کنند. در این مطلب می‌خواهیم نگاهی به ویزای استارتاپ و شرایط اخذ آن بیندازیم. همچنین بهترین کشورها برای مهاجرت با استارتاپ مانند کشور کانادا و آمریکا را معرفی کنیم.

لیست کشورهایی که برنامه‌های ویزای استارت آپ را به کارآفرینان ارائه می دهند:

رد پای مهاجران در استارت آپ‌ های بزرگ دنیا

در سال 2018 بنیاد ملی سیاست آمریکا (National Foundation for American Policy) تعداد 91 استارتاپ 1 بیلیون دلاری آمریکا را بررسی کرد که از این تعداد 51 استارتاپ حداقل 1 موسس مهاجر داشتند! در زیر می‌توانید تعدادی از بزرگ‌ترین استارتاپ‌های دنیا که توسط مهاجران راه اندازی شده‌اند را ببینید:

چند استارتاپ معروف دنیا که توسط مهاجران راه اندازی شدند
QualcommSpaceXIntel
UberPfizerModerna
McDonnald’sAT&T
Tesla
eBayWeWorkYahoo
HouzzCloudflareInstagram
MerckComcastSandisk

در ادامه به معرفی بهترین کشور برای راه اندازی استارتاپ می‌پردازیم:

بهترین کشور برای راه‌اندازی استارتاپ

راه اندازی کسب و کار در یک کشور خارجی کار ساده‌ای نیست. خصوصاً وقتی پای بررسی بازار کار، ثبات اقتصادی، وضعیت سوددهی، ریسک شکست، حمایت‌های مالی بانکی و دولتی و این موارد در میان باشد.

منابع و موسسات مختلف هم هر کدام دلایل و معیارهای خود را برای انتخاب بهترین کشور برای راه اندازی کسب و کار در نظر دارند، اما اسم بعضی کشورها در همه این لیست‌ها ثابت است:

 • کانادا
 • آمریکا
 • آلمان
 • انگلیس

شرایط هر کدام از این کشورها برای راه اندازی Start Up با یکدیگر متفاوت است. اما با بررسی شرایط اخذ ویزای استارتاپ برای ایرانیان، مراحل اخذ اقامت، حمایت‌های دولتی، سهولت پروسه و …، کانادا را می‌توانیم بهترین کشور برای راه اندازی کسب و کار بدانیم.

ویزای استارتاپ کانادا

سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD)، کانادا را محبوب‌ترین کشور برای کارآفرینان معرفی کرده است. همچنین کانادا رتبه خوبی در زمینه نبود فساد اداری و اقتصادی دارد. موسسه CEOWORLD Magazine (از معتبرترین سازمان‌ها و انتشارات در زمینه بررسی کسب‌وکارهار، بازار کار جهانی و تجارت) در سال 2021 یک بررسی درباره بهترین کشور برای راه اندازی استارتاپ انجام داد. در این بررسی، کانادا رتبه سوم را به‌دست آورد.

رتبهکشورامتیاز
1آمریکا92
2انگستان91
3کانادا90

این رتبه‌بندی‌ها بر اساس 5 معیار تعیین شده است:

 • سرمایه‌گذاری در نیروی انسانی (Human Capital Investment)
 • تحقیق و توسعه (Research & Development)
 • زیرساخت‌های کارآفرینی (Entrepreneurial Infrastructure)
 • وجود نیروی کار متخصص (Technical Workforce)
 • حمایت‌های سیاسی (Policy Dynamics)

بازار کار کانادا روبه‌رشد است و فرصت‌های خوبی در حوزه‌های مختلف برای سرمایه‌گذاری دارد. همچنین نزدیکی به آمریکا (قدرت اول اقتصادی دنیا) مزیت بزرگ دیگری برای متقاضیان راه‌اندازی استارتاپ است.

همچنین با راه اندازی کسب و کار در این کشور، اقامت دائم کانادا به متقاضی یا متقاضیان داده می‌شود. اطلاعات کامل در این باره مانند شرایط اخذ ویزا، مراحل و هزینه‌ها را در مطلب ویزای استارتاپ کانادا توضیح داده‌ایم.

شرایط اخذ ویزای استارت آپ

هر کشور شرایط و مدارک خاصی برای صدور ویزای استارتاپ دارد. اما معمولا شرایطی که بین بیشتر آن‌ها مشترک است این موارد هستند:

 • داشتن بیزینس پلن یا طرح تجاری قوی
 • گرفتن نامه حمایت و جلب رضایت یک سرمایه گذار در کشور مقصد (معمولا باید سرمایه گذار فرشته (َAngel Investor)، سرمایه گذار ریسک پذیر (Venture Capital Fund) یا مرکز رشد (Incubator) باشد).
 • داشتن سرمایه کافی برای شروع و تمکن مالی برای زندگی
 • مدرک زبان
 • تکمیل و ارائه مدارک شخصی

هر کشور ممکن است شرایط یا مدارکی برای مهاجرت با استارتاپ از شما درخواست کند که در این لیست نباشد. همچنین کشور استرالیا، برنامه‌هایی در زمینه ویزای استارت آپ استرالیا برای جذب سرمایه‌گذاران و کارآفرینان خارجی در راستای رشد و ارتقای این کشور دارد.

اگر بازه سنی شما 40 به بالا است و از آن‌جایی که ممکن است معیار سن در این روش‌ها چندان مهم نباشد، مقاله مهاجرت برای افراد بالای 40 سال را از دست ندهید.

سخن پایانی

بسیاری از استارت آپ های بزرگ و کوچک دنیا توسط مهاجران راه اندازی شده‌اند. با توجه به حمایت‌های دولتی و خصوصی از کسب‌وکارها و سودآوری بالا، متقاضیان زیادی تصمیم می‌گیرند شرکت و استارتاپ خود را در خارج راه‌اندازی کنند.

با مهاجرت از طریق استارتاپ با یک تیر دو نشان می‌زنید. راه اندازی کسب و کار و اخذ اقامت کشورهای خارجی! کشورهای مختلف برای جذب ایده‌های نو و کارآفرینان خلاق ویزای استارتاپ را در اختیار این افراد قرار داده‌اند.

با توجه به بررسی منابع مختلف، سه کشور آمریکا، کانادا و انگستان بهترین کشورها برای راه اندازی استارت آپ هستند. اما اگر سهولت اخذ ویزا و شرایط مد نظر برای ایرانیان را هم یک فاکتور مهم بدانیم، کانادا بهترین کشور برای راه اندازی استارتاپ برای ایرانیان است. اما اگر به فکر راه اندازی استارتاپ در اروپا هستید، حتما مطلب پیشنهادی زیر را بخوانید:

سوالات متداول:

ویزای استارت آپ یا Startup Visa ویزایی است که برای راه‌اندازی یک کسب‌وکار یا سرمایه‌گذاری در یک کسب‌وکار در کشوری دیگر باید آن را اخذ کنید.

بسیاری از استارتاپ‌های بزرگ دنیا را مهاجران راه اندازی کرده‌اند! طبق یک بررسی در سال 2018 توسط بنیاد ملی سیاست آمریکا؛ از 91 استارتاپ 1 بیلیون دلاری آمریکا، 51 مورد از آن‌ها (55%) حداقل یک موسس مهاجر داشتند!

طبق بررسی منابع مختلف، کشورهای آمریکا، کانادا، انگستان، آلمان و ژاپن بهترین کشورها برای راه اندازی استارتاپ هستند. اما اگر بخواهیم شرایط صدور ویزا برای ایرانیان و سهولت مهاجرت را هم در نظر بگیریم، کانادا بهترین کشور برای راه اندازی استارتاپ است.

شرایط مهاجرت با استارتاپ با توجه به کشور مقصد متفاوت است. اما مهمولا این شرایط را باید داشته باشید:داشتن بیزینس پلن یا طرح تجاری قوی،  گرفتن نامه حمایت و جلب رضایت یک سرمایه گذار در کشور مقصد، داشتن سرمایه کافی برای شروع و تمکن مالی برای زندگی، مدرک زبان و تکمیل و ارائه مدارک شخصی.

منابع معتبر: Forbes

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال