موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

ویزای استارت آپ اروپا

خیلی از ایده‌های خلاقانه برای ایجاد کسب‌وکارها، از اروپا سر درمی‌آورند! برای بررسی دقیق‌تر و پیداکردن جواب کمی عمیق‌تر شدیم و نگاهی به آمار و ارقام انداختیم. حدسمان درست بود؛ اروپا، خانه و سکوی پرتاب خیلی از شرکت‌ها نوپا است.

احتمالاً شما هم یکی از همان صاحبان ایده هستید که به‌دنبال اخذ ویزای استارت آپ اروپا و عملی‌کردن طرح‌های خود هستید؛ یا حداقل می‌خواهید شرایط آن را بدانید.

در هر صورت، این مطلب یک راهنمای کامل ویزای استارتاپ اروپاست؛ که در آن نگاهی به آمار و ارقام استارتاپ‌ها در اروپا می‌اندازیم، دلیلِ انتخاب این قاره برای راه‌اندازی کسب‌وکار را بررسی می‌کنیم، شرایط اخذ ویزای استارتاپ اروپا را می‌گوییم و نگاهی هم به بهترین کشورها برای شروع بیزنس می‌اندازیم.

ذکر این نکته لازم است که اطلاعات موجود در این صفحه، صرفاً جهت افزایش اطلاعات عمومی شما تهیه شده است و جزو خدمات پارسی کانادا نیست. اگر فکر مهاجرت از طریق راه‌اندازی استارتاپ هستید، پیشنهاد ما کشور کانادا است. به‌این منظور صفحه ویزای استارتاپ کانادا را مطالعه کنید.

آمار و ارقام استارتاپ‌ها در اروپا

به نمودار زیر دقت کنید:

آمار و ارقام استارتاپ‌ها در اروپا

میزان سرمایه‌گذاری برروی استارتاپ‌ها در اروپا در 7 سال تقریباً 5 برابر شده است.

به‌طور کلی در این 7 سال؛ سرمایه‌گذاری‌ها افزایشی بوده و تقریباً 5 برابر شده است. فقط در سال 2021، حدود 8400 سرمایه‌گذاری بر روی استارتاپ‌های مختلف در اروپا انجام شده است؛ که از این تعداد حدود 1200 سرمایه‌گذاری بر روی استارتاپ‌های تازه‌تاسیس بوده است. یعنی در سال 2021 حدود 1200 استارتاپ در اروپا راه‌اندازی شده است؛ که عدد کوچکی نیست!


بیشترین سرمایه‌گذاری روی این استارتاپ‌ها هم توسط شتاب‌دهنده‌ها (Accelerators)، سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیر (Venture Capital Funds) و شرکت‌های سرمایه‌گذار خصوصی (Private Equity Firms) انجام شده است.

دلایل این استقبال چیست؟ چرا خیلی‌ها ایده‌هایشان را به اروپا می‌برند؟ و هدف اصلیِ تمایلِ سرمایه‌گذارن برای سرمایه‌گذاری روی این کسب‌وکارها چیست؟ در ادامه بررسی می‌کنیم:

دلیل انتخاب اروپا برای راه‌اندازی استارتاپ چیست؟

پیداکردن این دلایل چندان سخت نیست. چهار کشور در لیستِ ده قدرت برتر اقتصادی دنیا، اروپایی هستند! سیاست‌های درست، برنامه‌ریزی‌های دقیق، سرمایه‌گذاری‌های کلان روی شرکت‌ها، و توسعه‌یافته‌بودنِ این کشورها از مهم‌ترین دلایل و مزایای راه‌اندازی استارت آپ در اروپا هستند. چند دلیل مهم دیگر هم وجود دارد:

دلیل اول: تنوع بازارها و شانس بالای اخذ ویزا

اروپا شامل 44 کشور است و بازارهای اقتصادی متنوعی دارد. اگر شما با یک طرح تجاری بخواهید در آمریکا سرمایه‌گذاری کنید، شانس خیلی کمتری نسبت به اروپا دارید! چون تنوع کشورها، سرمایه‌گذارها، بازارهای اقتصادی و شرایط رشد آنقدر زیاد است که حتی اگر یک کشور، شما و ایده‌تان را قبول نکرد، کشور همسایه پذیرای شماست! مثلاً اگر کشوری روی ایده‌های حوزۀ بلاک‌چین سرمایه‌گذاری نکرد، کشور بغلی یا یکی آن‌طرف‌تر، دستِ رَد به آن نمی‌زند!

دلیل دوم: شرایط رشد و توسعه کسب‌وکار

با راه‌اندازی استارتاپ در اروپا، حمایت‌های متعددی از سرمایه‌گذاران و دولت‌ها دریافت می‌کنید. شرایط برای رشد، سودآوری، گسترش شرکت و توسعه فعالیت‌ها در این قاره برای شما فراهم است. حرف‌هایمان را بی‌پایه و اساس نمی‌زنیم. به نمودار زیر دقت کنید:

ارزش کلی استارتاپ‌ها در کشورهای CEE

ارزش کلی استارتاپ‌ها در کشورهای CEE از سال 2010 حدود 19برابر شده و به رقم 186میلیارد یورو رسیده است!
منبع: google startups, dealroom.co

همان‌طور که می‌بینید؛ ارزش جمعی استارتاپ‌های حوزه tech در کشورها اروپای مرکزی و شرقی (Central and Eastern Europe) در طی 11سال، تقریباً 19برابر شده است! طرح تجاری شما امروز یک ایده خام است و فردا یک شرکت چند میلیاردی پرسود در اروپا! این شرایط را دستِ‌کم نگیرید. خب در ادامه نگاهی به شرایط اخذ ویزا می‌اندازیم:

دلیل سوم: سطح رفاه و شرایط زندگی مناسب

هدف از مهاجرت هرچه که باشد، معمولاً کشوری را انتخاب می‌کنیم که شرایط زندگی خوبی داشته باشد. کشورهای اروپایی بهترین کشورهای دنیا از نظر سطح رفاه، شادی، امید به زندگی، آزادی و امنیت هستند؛ بررسی‌های موسسات مختلف مانند لگاتوم، OECD، سازمان ملل و آمار بالای مهاجرت به اروپا در بین ایرانیان هم به‌خودی‌خود تایید‌کننده این ادعاهاست.


دانمارک، نروژ، سوئد، فنلاند، هلند، استونی و آلمان گُل سرسبد کشورهای اروپایی در این شاخص‌ها هستند.

دلیل چهارم: هزینه‌های مناسب زندگی در اروپا

هزینه‌های زندگی در خیلی از کشورهای اروپایی، از کشورهایی مانند آمریکا، کانادا و حتی بعضی کشورهای آسیایی کمتر است. اگر نگران هزینه‌های خود هستید؛ کشورهای اروپای مرکزی و شرقی (CEE) بهترین گزینه برای شما هستند. به نقشۀ زیر دقت کنید:

هزینه زندگی در کشورهای اروپای مرکزی و شرقی

هزینه زندگی در کشورهای اروپای مرکزی و شرقی (CEE) بسیار مناسب است. منبع: Numbeo 2021

دلیل پنجم: شرایط مناسب اخذ اقامت اروپا

شرایط اخذ اقامت دائم و شهروندی در خیلی از کشورهای اروپایی روند سخت و پیچیده‌ای ندارد و بهترین گزینه‌ها برای ایرانیانی هستند که می‌خواهند هرچه سریع‌تر اقامت بگیرند. خب به بحث شرایط مهاجرت به اروپا از طریق راه‌اندازی استارتاپ رسیدیم:

شرایط اخذ ویزای استارت آپ اروپا

در حال حاضر حدود 18 کشور در اروپا ویزای استارتاپ صادر می‌کنند. ما 10 مورد از مهم‌ترین برنامه‌های مهاجرت استارت آپ اروپا را در زیر آورده‌ایم:

کشوربرنامه ویزابرنامه مهاجرتی
اتریشکارت قرمز سفید قرمز
(Red-White-Red Card )
استارتاپ
سوئدخوداشتغالی (Self-employed)کارآفرینی
انگلستان1.نوآوری و 2. استارتاپاستارتاپ
آلمانخوداشتغالی (Self-employed)کارآفرینی
فرانسهویزای تکنولوژی (Tech Visa)استارتاپ
دانمارکویزای استارتاپاستارتاپ
استونیدیجیتال نومد (Digital Nomad)دیجیتال نومد
ایرلندویزای STEPکارآفرینی
پرتغالویزای استارتاپاستارتاپ
هلندDutch Startup visaاستارتاپ

شرایط مهاجرت به اروپا از طریق راه‌اندازی استارتاپ هم با توجه به کشور مقصد، نوع ویزا، سازمان سرمایه‌گذار روی طرح شما و معیارهای این‌چنینی متفاوت است. البته بعضی از این شرایط تقریباً برای همه کشورهای اروپایی یکسان است و برای گرفتن ویزا بهتر است آن‌ها را داشته باشید. مهم‌ترین‌ها را در زیر آورده‌ایم:

طرح‌تجاری قوی و قابل رقابت:

طرحِ تجاری شما باید جدید، نوآورانه و قابل رقابت در سطح بین‌المللی باشد. همچنین این ایده باید پتانسیل رشد، توسعه و رسیدن به سود داشته باشد و بتواند تعدادی شغلِ مستقیم و غیرمستقیم برای شهروندان آن کشور ایجاد کند.

در بعضی کشورها هم مانند انگلستان، طرح تجاری شما باید توسط یک سازمان آموزشی یا تجاری تایید شود.

سرمایه‌گذاری:

برای شروع باید مبلغی در کشور مقصد سرمایه‌گذاری کنید. در بعضی کشورها می‌توانید از سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیر، سرمایه‌گذاران فرشته، سرمایه‌گذاران خصوصی، شتاب‌دهنده‌ها یا مراکز رشد برای راه‌اندازی استارتاپ و تامین سرمایه اولیه کمک بگیرید.

مدرک زبان و تکمیل مدارک:

معمولاً باید دانش زبان کشور مقصد را داشته باشید و مدرک آن زبان را ارائه دهید. مثلاً برای انگلستان باید مدرک B2 زبان انگلیسی داشته باشید. مدارکی مانند سابقه‌کار، مجوزات شرکت و مدارک شخصی هم جزئی از روند اخذ ویزای استارتاپ هستند.

هزینه ویزای استارت آپ اروپا

هزینۀ startup visa اروپا هم مانند شرایط، بسته به کشور مقصد، نوع ویزا، نوع بیزنس و … متفاوت است. مهم‌ترین بخشِ هزینه‌ها همان مبلغ سرمایه‌گذاری است که از 50,000 یورو تا 500,000 یورو متغیر است.

بررسی پرونده، صدور ویزا، کارت اقامت و استفاده از خدمات و برنامه‌های جانبی استارتاپ هم هزینه‌هایی دارد که بسته به کشور مقصد باید بپردازید. همچنین اگر برای پروندۀ خود وکیل بگیرید، هزینۀ وکلا هم به این مبالغ اضافه می‌شود.

برای تعیین میزان حدودی هزینۀ موردنیاز برای مهاجرت به اروپا از طریق استارتاپ، بهتر است با وکلا یا موسسات معتبرِ فعال در این زمینه مشورت کنید.

بهترین کشورهای اروپایی برای راه‌اندازی استارتاپ

بهترین کشورها برای گرفتن ویزای استارت آپ روپا

انتخاب بهترین کشورها برای گرفتن ویزای استارت آپ اروپا سخت است و باید با توجه به شرایط و معیارهایی مانند نوع طرح تجاری، بازار مقصد، سرمایه‌گذارها، راحتیِ اخذ ویزا، شرایط رشد، هزینه‌ها و بسیاری معیار دیگر تصمیم گرفته و بهترین کشور را انتخاب کنید.

در اکثر کشورهای اروپایی شرایط رشد و توسعه برای شما فراهم است؛ فقط در این مسیر باید با گرفتن مشاوره و راهنمایی، با توجه به شرایط خود، بهترین کشور را انتخاب کنید. در ادامه هفت مورد از بهترین شهرهای استارتاپی اروپا را معرفی می‌کنیم:

رتبهشهررشد سرمایه‌گذاریارزش نسبت به پولنمره کلی
1لندن100/92100/5790
2برلین100/81100/8384
3پاریس100/68-74
4آمستردام100/100100/6274
5مونیخ100/100100/5763
6استکهلم100/96100/6563
7بارسلونا100/26100/6159
منبع: startupheatmap.eu

کارآفرینان زن (Female Founders)

بعضی شهرهای اروپایی نسبت به شهرهای دیگر، کارآفرینان زن بیشتری را در خود جای داده‌اند و محیط بهتری برای زنان برای راه‌اندازی و رشد کسب‌وکار فراهم کرده‌اند. به‌این منظور مطلب بهترین شغل برای زنان در کانادا بخوانید. پنج شهر برتر در این شاخص را در زیر می‌بینید:

برترین شهرهای اروپا از نظر سهم زنان کارآفرین

منبع: startupheatmap.eu (2021)

راحتیِ کارکردن در اکوسیستم (Ease of doing business)

بعضی شهرها دوست‌دارِ استارتاپ‌ها هستند، قوانین سختگیرانه‌ای برای آن‌ها اعمال نمی‌کنند و فضای کار و توسعه در آن‌ها برای شرکت‌های نوپا بازتر است. پنج شهر برتر را می‌بینید:

برترین شهرهای اروپا از نظر راحتیِ کارکردن در اکوسیستم

منبع: startupheatmap.eu (2021)

دیده‌شدنِ برند (Brand Visibility):

دیده‌شدن برند شما به معیارهای مختلفی بستگی دارد. بعضی از این معیارها به شهر، کشور و فضای فعالیت شما برمی‌گردد. پنج شهر برتر در شاخص دیدهِ‌شدن برند:

برترین شهرهای اروپا از نظر دیده‌شدن برند

منبع: startupheatmap.eu (2021)

در بین کشورهای اروپایی، انگلستان با توجه به تغییرات مثبتی که در حوزۀ استارتاپ انجام داده و شرایط آسانِ گرفتنِ ویزا، یکی از بهترین کشورها برای راه‌اندازی استارتاپ است. عدم نیاز به سرمایۀ اولیه و مدرک تحصیلی، امکان کار در یک شغل دیگر همزمان با استارتاپ خودتان و شرایط سادۀ گرفتن اقامت از مزایای این کشور است. اطلاعات کامل‌تر و تخصصی‌تر را در مطلب ویزای استارتاپ انگلیس توضیح داده‌ایم. آن را از دست ندهید.

استارتاپ‌های موفق اروپا

خیلی از استارت آپ‌های موفق دنیا در اروپا پایه‌گذاری شده‌اند؛ حتی بعضی از شرکت‌های موفق و بزرگ دنیا در آمریکا، مانند Skype، در اروپا پایه‌گذاری شده اما بعدها به این کشور نقل‌مکان کردند. در زیر، موفق‌ترین استارتاپ‌های اروپای مرکزی و شرقی (CEE) از نظر ارزش مالی در حوزه فناوری را می‌بینید.

باارزش‌ترین استارتاپ‌های راه‌اندازی شده در اروپای مرکزی و شرقی (CEE)

شرکت‌های بزرگ و موفقی مانند Spotify, Soundcloud, BitDefender, Auto1 group و خیلی از شرکت‌های دیگر که مجال معرفی آن‌ها نیست، همه و همه در اروپا شکل‌گرفته و فعالیت می‌کنند.

سخن پایانی

اگر به‌دنبال مهاجرت از طریق سرمایه گذاری و یا راه‌اندازی یک شرکت نوپا در کشوری دیگر هستید، به شما اروپا را پیشنهاد می‌کنیم. تنوع کشورها و بازارهای اقتصادی، شرایط مناسب رشد و سوددهی بالا، حمایت‌های مالی متعدد، راحتیِ اخذ ویزا و هزینه‌های کم از مهم‌ترین مزایای برنامه‌های مهاجرت استارتاپ اروپا هستند. برای اخذ ویزای استارت آپ اروپا باید سرمایه اولیه، طرح تجاری خلاقانه و قوی و دانش زبان داشته باشید.

سوالات متداول:

تنوع کشورها و بازارهای اقتصادی، شرایط مناسب رشد و سوددهی، حمایت‌های مالی متعدد، هزینۀ مناسب و راحتیِ اخذ ویزا و اقامت از مهم‌ترین مزایای راه‌اندازی کسب‌وکار در اروپا هستند.

داشتن طرح تجاری خلاقانه، قوی و قابل‌رقابت، سرمایۀ اولیه، دانش زبان و تکمیل مدارک از مهم‌ترین شرایط هستند.

انگلیس، سوئد، هلند، آلمان، استونی و فرانسه بهترین کشورها هستند. در مطلب، با توجه به معیارهای مختلف، بهترین شهرها و کشورهای اروپایی را معرفی کرده‌ایم.

هزینۀ startup visa اروپا بسته به کشور مقصد، نوع ویزا، نوع بیزنس و … متفاوت است. مهم‌ترین بخش هزینه‌ها همان مبلغ سرمایه‌گذاری است که از 50,000 یورو تا 500,000 یورو متغیر است.

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال