موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

همه چیز درباره ویزای فرزند استرالیا

در این مطلب به بررسی ویزای فرزند یا کودک استرالیا شرایط، هزینه، مدارک مورد نیاز آن و … بر اساس جدیدترین قوانین اداره مهاجرت استرالیا می‌پردازیم.

در حال حاضر، این خدمت توسط مجموعه پارسی کانادا ارائه نمی‌شود. تلاشمان در این صفحه، تنها ارائه اطلاعات صحیح و به روز در این رابطه است. برای اطلاع از سایر خدمات ما و روش‌های دیگرِ مهاجرت، فرم ارزیابی مهاجرت را پر کنید.

کشور استرالیا به دلیل امنیت بالا و تنوع فعالیت‌های تفریحی، به‌عنوان مقصدی ایده‌آل برای تعطیلات خانوادگی شناخته می‌شود. با گرفتن ویزای فرزند استرالیا برای کودکان خانواده، می‌توانید آن‌ها را نیز به این سفر جذاب ببرید.

علاوه‌بر‌این، کسانی که در کشور استرالیا زندگی می‌کنند یا پاسپورت این کشور را دارند، می‌توانند فرزندان خود را به استرالیا ببرند.

استرالیا، کشوری مهمان‌پذیر است و ساکنان آن به گرمی از گردشگران و مهاجران استقبال می‌کنند. با‌این‌حال، سیاست‌های مرزی سخت‌گیرانه مسئولان این کشور، قبل از ورود به خاک استرالیا شما را ملزم به اخذ ویزا می‌کند.

در ادامه این مطلب به طور اختصاصی به انواع ویزای کودک استرالیا، شرایط و مدارک مورد‌نیازبرای اخذ آن می‌پردازیم.

ویزای کودک استرالیا چیست

والدینی که در کشور استرالیا زندگی می‌کنند یا پاسپورت این کشور را دارند، می‌توانند فرزندان خود را به استرالیا ببرند.

ویزای فرزند چیست و شامل چه مواردی می‌شود؟

ویزای فرزند یا کودک در واقع نوعی از ویزای خانوادگی استرالیا است. این ویزا برای کودکانی صادر می‌شود که والدین بیولوژیکی یا قیم قانونی آن‌ها در این کشور زندگی کرده و اقامت دائم یا موقت استرالیا را دارند. اگر والدین ویزای دائمی استرالیا را دارند، نیازی نیست که در زمان ارائه درخواست ویزای کودک در این کشور حضور داشته باشند.

ویزای فرزندی استرالیا انواع مختلفی داشته و به طور کلی، می‌توان آن را به دو دسته ویزای فرزند و فرزندخواندگی تقسیم کرد. برای اخذ ویزای فرزندخوانده، باید کودک خود را پیش از درخواست ویزا به سرپرستی گرفته باشید. هر یک از این انواع ویزا شرایط خاص خود را داشته و شخص بنا به شرایط خود و فرزندش می‌تواند برای هر یک از آن‌ها درخواست دهد.

شرایط مشترک برای اخذ انواع ویزای کودک

همان‌طور که گفتیم، ویزای کودک استرالیا انواع مختلفی دارد، اما برخی از شرایط برای اخذ همه آن‌ها مشترک است. شرایط عمومی اخذ ویزای کودک کشور استرالیا عبارتند از:

 • کودک باید فرزند بیولوژیکی، فرزندخوانده و یا فرزند ناتنی شما باشد.
 • زیر 18 سال سن داشته باشند.
 • فرزندان نباید همسر یا نامزد رسمی داشته باشند.
 • شرایط سلامت عمومی ویزا را داشته باشند.
 • بچه‌های بالای 16 سال باید معیارهای شخصیت (character requirements) را برآورده کنند.
 • فرزندان 18 تا 25 سال تنها در صورتی که معلول (جسمی یا ذهنی)، دانشجو و غیرشاغل بوده و توانایی کار کردن نداشته باشند، واجد شرایط هستند.
 • اثبات وابستگی مالی فرزند به والدین الزامی است.

مزایای ویزای فرزند استرالیا

پس از اخذ ویزای فرزند استرالیا با اقامت والدین یا سرپرست کودک، می‌توانید از مزایای آن بهره‌مند شوید. این مزایا عبارتند از:

 • حق اقامت پنج ساله در استرالیا
 • امکان حمایت از بستگان واجد شرایط برای اخذ اقامت
 • امکان ثبت‌نام در طرح بیمه مراقبتی و سلامت استرالیا تحت عنوان “Medicare”
 • حق کار و تحصیل در استرالیا
 • امکان اقدام برای اخذ شهروندی استرالیا در صورت واجد شرایط بودن
مزایای ویزای کودک استرالیا

حق اقامت پنج ساله در استرالیا، از مزایای ویزای کودک استرالیا است.

انواع ویزای کودک استرالیا

اگر قصد مهاجرت به استرالیا را دارید و می‌خواهید اعضای خانواده‌تان را نیز به آنجا ببرید، باید علاوه بر همسرتان، برای فرزندان نیز ویزا بگیرید. این ویزا انواع مختلفی دارد و شما می‌توانید با توجه به شرایط خود و فرزندتان، هر یک را اخذ کنید. انواع ویزای کودک استرالیا عبارتند از:

1. ویزای 101 استرالیا

ویزای 101 فرزند، یک نوع ویزای دائمی استرالیا است که برای فرزندان تحت تکفل والدین دارای شهروندی یا ویزای دائم استرالیا و یا شهروندان واجد شرایط نیوزلند صادر می‌شود. افراد متقاضی اخذ این نوع ویزا باید شرایط عمومی اخذ ویزای فرزندی استرالیا را داشته و در زمان درخواست، خارج از استرالیا باشند.

مزایای اخذ این نوع ویزا برای کودک عبارت است از:

 • اقامت بدون محدودیت در استرالیا
 • امکان کار و تحصیل در استرالیا
 • امکان بهره‌مندی از طرح مراقبت‌های درمانی عمومی استرالیا منسوب به “Medicare”
 • امکان پشتیبانی از اعضای خانواده برای رفتن به استرالیا
 • درخواست برای اخذ شهروندی استرالیا در صورت واجد شرایط بودن
 • امکان سفر از مبدأ استرالیا و یا رفتن به این کشور به مدت 5 سال

برای این که فرد بتواند در پایان مدت 5 ساله باز هم به استرالیا رفته و یا از این کشور به جای دیگری سفر کند، باید شرایط زیر را فراهم کند:

 1. درخواست و اخذ ویزای مجدد اقامت استرالیا (RRV) برای ورود دوباره به این کشور به‌عنوان مقیم یک روش معمول است.
 2. فرد در صورت واجد شرایط بودن می‌تواند برای اخذ شهروندی استرالیا درخواست دهد و در این صورت دیگر نیازی به اخذ ویزا برای ورود به این کشور را ندارد.

2. ویزای 802

یکی دیگر از ویزاهای دائمی برای فرزندان در استرالیا، ویزای 802 است. با داشتن این ویزا فرزند شما می‌تواند به‌صورت نامحدود در استرالیا اقامت داشته، کار و زندگی کند. شرایط و مزایای کلی این ویزا مشابه ویزای 101 استرالیا است با این تفاوت که فرد متقاضی، باید در زمان درخواست این نوع ویزا و در زمان اعطای آن، در استرالیا حضور داشته باشد.

انواع ویزای فرزند استرالیا

انواع ویزای کودک استرالیا عبارتند از: 101 ،102، 802، 445 و 117

3. ویزای 445

ویزای 445 یکی از انواع ویزای فرزند استرالیا است که به کودکان تحت تکفل والدین دارای ویزای موقت استرالیا اعطا می‌شود. این ویزا موقتی بوده و تا زمانی که تکلیف ویزای والدین به طور قطعی مشخص نشده به رسمیت شناخته می‌شود. داشتن این ویزا همچنان حق کار و تحصیل در این کشور را به افراد می‌دهد. همچنین این ویزا قابل تمدید نبوده و برای اقامت بیشتر کودک در استرالیا، می‌توانید انواع دیگر ویزا را بررسی کنید.

در زمان درخواست برای این نوع ویزا، کودک می‌تواند داخل استرالیا و یا خارج از این کشور باشد. بعد از اخذ ویزای 445 کودک، می‌توان برای افزودن او به درخواست ویزای دائمی والدین اقدام کرد. پس از افزودن کودک به این درخواست والدین، فرزند شما واجد شرایط اخذ بیمه مراقبت درمانی “Medicare” می‌شود. اگر والدین بیشتر از یک فرزند دارند، باید برای گرفتن ویزای هر یک از آن‌ها به‌صورتجداگانه اقدام کنند.

مزایای اخذ ویزای 445 برای فرزندان:

 • سفر و یا اقامت در استرالیا تا زمان تعیین تکلیف ویزای دائمی والدین
 • امکان رفتن به استرالیا و مسافرت از این کشور
 • امکان کار و تحصیل در استرالیا

بعد از اخذ ویزای 445 کودک، می‌توان برای افزودن او به درخواست ویزای دائمی والدین اقدام کرد.

4. ویزای 117 فرزندی استرالیا

ویزای 117 یکی از انواع ویزای فرزندی استرالیا است که به کودکان یتیم، دارای والدین بدون صلاحیت و یا فرزندان والدین مفقود‌شده، اجازه می‌دهد به کشور استرالیا آمده و با یکی از بستگان خود در این کشور زندگی کنند. اگر یکی از بستگان کودک زیر 18 سال با شرایط فوق، در استرالیا زندگی کرده و شهروندی یا اقامت دائم این کشور را دارد، می‌تواند برای این نوع ویزا درخواست دهد. با این ویزا کودک می‎‌تواند از مزایای زیر بهره‌مند شود:

 • امکان سفر به استرالیا و یا رفتن به جاهای مختلف دنیا از مبدأ این کشور به مدت 5 سال
 • امکان استفاده از طرح حمایت از اعضای خانواده برای رفتن به استرالیا
 • مجوز تحصیل در استرالیا و کار در این کشور
 • امکان اقدام برای اخذ شهروندی
 • امکان استفاده از طرح سلامت عمومی “Medicare”
 • اقامت بدون محدودیت در استرالیا

در مدت 5 سال بعد از اخذ این نوع ویزا، کودک می‌تواند از استرالیا به کشورهای دیگر سفر کرده و به این کشور بازگردد. مانند ویزای 101، با اتمام دوره 5 ساله فرد می‌تواند با اخذ شهروندی و یا ویزای “RRV”، بدون هیچ مشکلی امکان ورود یا خروج مجدد به استرالیا را داشته باشد. کودک باید در زمان درخواست تا زمان تأیید آن و اعطای ویزا، در خارج از استرالیا باشد. این نوع ویزای کودک استرالیا دائمی است.

5. ویزای 102 فرزندخواندگی

این ویزا در دسته انواع ویزای فرزندی استرالیا قرار گرفته و به کودکان زیر 18 سالی که در خارج از استرالیا به فرزندی پذیرفته شده‌اند، اجازه می‌دهد همراه سرپرستان خود در این کشور زندگی کنند. ویزای 102 دائمی بوده و مدت‌زمان اخذ آن از درخواست تا تأیید، می‌تواند تا 28 ماه طول بکشد. سایر شرایط اخذ ویزا، مشابه شرایط عمومی ویزاهای فرزند استرالیا است.

با اخذ این ویزا برای فرزندخوانده خود، او از تمام مزایای سایر انواع ویزا از جمله، اقامت نامحدود، کار و تحصیل، پشتیبانی از سایر اعضای خانواده و دریافت بیمه “Medicare” در استرالیا بهره‌مند می‌شود. همچنین کودک حق سفر به مدت 5 سال از استرالیا و به مقصد این کشور را داشته و بعد از این مدت، باید برای شهروندی یا ویزای “RRV” اقدام کند.

مدت زمان صدور ویزای کودک استرالیا

زمانی که برای دریافت یکی از انواع ویزای فرزند استرالیا اقدام می‌کنید، مدت‌زمان اخذ آن از درخواست تا تأیید می‌تواند متفاوت باشد. مدت زمان صدور هر یک از این ویزاها را می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید.

انواع ویزای فرزندی استرالیامدت‌زمان صدور
ویزای 1019 الی 29 ماه
ویزای 1027 الی 28 ماه
ویزای 10731 الی 76 ماه
ویزای 4454 الی 19 ماه
ویزای 8027 الی 16 ماه

هزینه ویزای فرزندی استرالیا

هزینه اخذ انواع ویزای کودک استرالیا با هم متفاوت است. هزینه اخذ هیچ کدام از این ویزاها شامل هزینه‌های اخذ مدارک پزشکی، پلیس، اداره مهاجرت و … نبوده و باید در زمان ارائه درخواست پرداخت شود. در جدول زیر، هزینه هر یک از ویزاهای فرزندی استرالیا را می‌بینیم.

انواع ویزای کودک استرالیاهزینه درخواست هر ویزا (دلار استرالیا)
ویزای 1012,710
ویزای 1022,710
ویزای 1171,660
ویزای 4452,710
ویزای 8022,710

مدارک مورد‌نیاز برای اخذ ویزای فرزند استرالیا

کودک شما باید در زمان درخواست ویزای فرزند استرالیا مدارک زیر را تکمیل و به سفارت ارائه دهد:

 • اسناد مربوط به سفر شامل؛ یک کپی از گذرنامه و یا سایر مدارک مربوط به خروج از کشور
 • فرم پرشده درخواست ویزای کودک 47CH
 • مدارک شناسایی از‌جمله کارت شناسایی، گواهی تغییر نام (در صورت موجود بودن) و …
 • چهار قطعه عکس پرسنلی با کیفیت خوب و نمای تمام صورت
 • اسناد حمایت از فرزند و کپی مدارک هویتی والدین به همراه فرم پرشده 40HC
 • مدارک تحصیلی اثبات تحصیل دانشجوی تمام‌وقت و ارائه توضیح درباره هرگونه وقفه بیشتر از 6 ماه
 • اثبات معلولیت ذهنی یا جسمی با ارائه گواهی پزشکی صادر شده توسط یک پزشک واجد شرایط
 • ارائه مدرک مبنی بر ارتباط بیولوژیکی با والدین و یا مدارک مربوط به فرزندخواندگی شامل؛ گواهی تولد، گواهی ازدواج و …
 • اسناد مبنی بر وابستگی کامل مالی کودک به والدین کودک (از‌جمله مایحتاج ضروری، مانند غذا، خانه و پوشاک)
 • ارائه اسناد شخصیتی (Character documents) برای متقاضیان بالای 16 سال و تکمیل فرم شماره 80 و یا در برخی مواقع، مدرک تأیید از پلیس

سخن پایانی

کسانی که قصد مهاجرت به استرالیا را داشته و یا در این کشور مستقر هستند، می‌توانند از طریق اخذ ویزای فرزند استرالیا برای آوردن کودکان خود به این کشور اقدام کنند. علاوه بر فرزندان بیولوژیکی، افراد می‌توانند فرزندخوانده خود را نیز از طریق این ویزا به کشور استرالیا برده و با هم زندگی کنند.

البته دریافت ویزای فرزندی استرالیا به همین سادگی نیست و شرایط و مدارک خاص خود را لازم دارد. در این مطلب به جزئیات دقیق درباره اخذ این ویزا پرداخته و انواع آن را بررسی کردیم. برای اطلاعات بیشتر و کمک گرفتن از مشاوران متخصص، می‌توانید از کارشناسان پارسی کانادا کمک بگیرید.

سوالات متداول

بله، در برخی از انواع ویزای فرزندی کشور استرالیا این امکان برای والدین دارای ویزای موقت هم فراهم شده است.

به‌طور‌کلی5 نوع ویزای 101، 102، 117، 445 و 802 برای فرزندی استرالیا وجود دارد. ویزای 102 به طور اختصاصی برای فرزندخواندگی در نظر گرفته شده است.

این نوع ویزا انواع مختلفی داشته و هر یک از آن‌ها هزینه‌های متفاوتی دارند که باید در زمان درخواست ویزا پرداخت شود.

مدت‌زمان صدور ویزا برای انواع ویزای فرزندی متفاوت بوده و می‌تواند از چند ماه تا چند سال طول بکشد.

خیر. این ویزا یکی از انواع ویزای خانوادگی استرالیا بوده و تحت شرایط متفاوت، می‌تواند دائمی یا موقت باشد.

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال