موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

منطقه علفزار کانادا

منطقه علفزار (Prairie Provinces) یا فلات یکی از مناطق کانادا است که به غرب و مرکز کانادا محدود می‌شود. این منطقه از سه استان تشکیل شده که بخش‌های وسیعی از مناطق آن را علفزارها، دشت و جنگل پوشانده‌اند. منطقه علفزار حدود ۲.۹۰۰.۰۰ کیلومتر مربع مساحت دارد و مهم‌ترین استان آن، استان آلبرتا (Alberta) است.

این منطقه به عنوان قطب کشاورزی کشور کانادا با مزارع وسیع گندم و جو نیز شناخته می‌شود. سه استان منطقه علفزار در کنار هم نزدیک به ۹۰ درصد زمین‌های زراعی کشور کانادا را در بر گرفته‌اند. از نظر زیبایی طبیعی نیز استان‌های منطقه فلات دارای دریاچه‌ها، جنگل‌ها و کوه‌های سرسبز و زمین‌های دشتی هموار است.

در ادامه به بیان اطلاعات بیشتر درباره استان‌ها، اقتصاد، آب و هوا و مهاجرت منطقه علفزار کانادا می‌پردازیم.

استان‌های منطقه علفزار کانادا

این منطقه از ۳ استان تشکیل شده است:

نقشه منطقه علفزار کانادا

در زیر می‌توانید موقعیت جغرافیایی منطقه علفزار را در کشور کانادا ببینید:

نقشه منطقه علفزار کانادا

موقعیت منطقه علفزار روی نقشه کانادا

تاریخچه منطقه علفزار کانادا

به عقیده بسیاری از تاریخ‌شناسان، سه استان منطقه علفزار یادگاری از دوران ویکتوریا است که توسط دولت فدرال کانادا استعمار شده بود. استان‌های دشت‌نشین کانادا به دلیل ویژگی‌های سیاسی و فرهنگی خود از سایر مناطق و استان‌های این کشور متمایز هستند.

بر اساس آثار کشف شده، این منطقه قدمت هزار ساله دارد. اولین کسانی که به طور رسمی منطقه علفزار را کشف کردند، تاجران خز از اروپا و برخی کاشفان شرق کانادا یعنی کبک (Quebec) کنونی و بریتانیایی‌ها بودند که از طریق خلیج هادسون (Hudson Bay) به این منطقه می‌آمدند. آن‌ها اقوام متی‌ها (Metis) بودند، کسانی که اجداد کانادایی و اروپایی دارند را به وجود آوردند.

جالب است بدانید کم کم اقوام اروپایی در مناطق دشتی متمایز ساکن شدند و به طور جداگانه مناطقی با فرهنگ متفاوت اوکراینی، آلمانی، فرانسوی و اسکاندیناوی را تشکیل دادند. برخی از استان‌ها نیز فرهنگ‌هایی را مطابق با فعالیت اقتصادی خود به وجود آوردند. برای مثال جنوب آلبرتا در سال ۱۸۸۰ میلادی به خاطر دامداری، فرهنگ گاوچرانی را در این منطقه توسعه داد.

آمدن مهاجران متعدد از سرزمین‌های مختلف باعث شد تا روی فرهنگ موسیقی منطقه علفزار نیز تاثیر بگذارد. برخی از استان‌های این منطقه مثل مانیتوبا شهر وینیپگ (Winnipeg) را در طول تاریخ مرکز جنبش‌های متعدد مثل prairie protest (اولین اعتصاب عمومی در کانادا) معرفی می‌شود.

اقتصاد منطقه علفزار کانادا

پالایش نفت، جنگل‌داری، کشاورزی، دامپروری و خدمات مرتبط با حوزه انرژی بیشترین سهم را در منابع اقتصادی و درآمدی منطقه علفزار دارند. از اواسط قرن بیستم اقتصاد منطقه به خاطر کشف معادن نفتی شکوفا و با رشد چشم‌گیری همراه شد.

وجود نفت در این سرزمین باعث شد تا صنعت مرتبط با حوزه خدمات نیز رونق پیدا کند. اقتصاد غالب استان آلبرتا، نفت است و شهر ادمونتون با افزایش مشاغل مرتبط با حوزه انرژی تاکنون نقش به سزایی را در رونق اقتصادی کشور کانادا ایفا کرده است.

شرایط جوی و محیطی آلبرتا باعث شده به دامپروری بیشتر از کشاورزی اهمیت دهد. یکی از صنایع پر رونق این استان که تا به امروز هم ادامه دارد، تولید گوشت گاو است.

ساسکاچوان یکی از استان‌های منطقه فلات کانادا، مرکز کشاورزی و تولید گندم در کشور محسوب می‌شود. کشت گندم در این منطقه به خاطر دسترسی داشتن به زمین‌های دشتی وسیع با خاک غنی همواره فراهم است.

هر چند که تا پیش از قرن بیستم اقتصاد استان ساسکاچوان را اقتصاد تک محصولی می‌دانستند، اما بعدها پیشرفت تکنولوژی سبب شد تا امکان کشف اورانیوم، نفت و پتاس در این استان مهم از منطقه علفزار فراهم شود. به همین دلیل هم چرخه اقتصادی این منطقه را با تغییرات چشم‌گیری همراه کرد.

آب و هوای منطقه علفزار کانادا

بخش‌هایی از منطقه علفزار  کانادا آب و هوای نیمه خشک با بارش سالانه تقریبا ۳۸۰ میلی‌متر را تجربه می‌کند. در حالی‌که در بخش‌های جنوبی آب و هوای خشک و مرطوب قاره‌ای با بارش سالانه ۵۰۸ میلی‌متر گزارش می‌شود. استان‌های این منطقه اغلب آب و هوای قاره‌ای و مرطوب با تابستان‌های خنک و زمستان‌های برفی را تجربه می‌کنند.

در میان سه استان منطقه علفزار، مانیتوبا سردترین و مرطوب‌ترین است. همچنین این منطقه مستعد تجربه رعد و برق در طول فصل‌های بهار و تابستان است. به همین دلیل هم گاهی گردبادهای شدید به ویژه در بخش‌های جنوبی استان مانیتوبا نیز دیده می‌شود. استان ساسکاچوان کمترین میزان بارندگی سالانه را در این منطقه دارد.

3 ایالت منطقه علفزار کانادا

زندگی در منطقه علفزار کانادا

ناحیه علفزار یا فلات کانادا بیشترین زمین‌های دشتی و کشاورزی به همراه مخازن و پالایشگاه‌های نفتی را دارد. به همین دلیل شرایط زندگی و کار در استان‌های این منطقه فراهم است. استان ساسکاچوان به نسبت سایر استان های کانادا از نظر مالیات و شرایط مسکن مقرون به صرفه‌تر است. جزئیات کامل درباره مالیات را در صفحه مالیات در کانادا بخوانید.

نرخ پایین جرم و جنایت در استان آلبرتا به همراه موقعیت‌های شغلی فراوانی که به دنبال تاسیس پالایشگاه‌های نفتی به وجود آمده، شرایط زندگی در این منطقه را مطلوب کرده است. طبق اطلاعات اداره مهاجرت کانادا: نرخ بیکاری و میزان مالیات تعیین شده در استان‌های این منطقه نسبتا پایین است. همه این‌ها در کنار هم به معنای کسب درآمد بیشتر و دسترسی داشتن به سطح زندگی مطلوب با رفاه ایده‌آل در منطقه علفزار کانادا است.

مهاجرت به منطقه علفزار کانادا

استان‌های منطقه علفزار کانادا قطب اصلی صنایع مانند نفت و گاز طبیعی، فرآوری مواد غذایی و خدمات کشاورزی هستند. اقتصاد متنوع این منطقه، نیاز به نیروی کار را بیشتر می‌کند. به همین دلیل هم همواره برای تامین نیروهای انسانی مورد نیاز خود برنامه‌های استانی و پذیرش نیروی کار ماهر را ارائه می‌دهد.

بنابراین کسانی که دوست دارند به کانادا مهاجرت کنند و در مقابل شرایط زندگی ایده‌آل داشته باشند و هزینه کمی برای بخش‌های مسکن بپردازند، استان‌های منطقه علفزار گزینه مناسبی خواهد بود.

سه استان منطقه فلات کانادا با کمترین میزان نرخ بیکاری به مکان‌های عالی برای یافتن فرصت شغلی مناسب با درآمد ایده‌آل شناخته شده‌اند. مناظر دیدنی و استاندارد بالای زندگی موجود در این استان‌های دشت‌نشین نیز برای بسیاری جذاب است.

سخن نهایی

منطقه علفزار به سه استان آلبرتا، مانیتوبا و ساسکاچوان گفته می‌شود که در غرب و مرکز کشور کانادا واقع شده‌اند. کشاورزی، دامداری و صنایع مرتبط با نفت جز منابع اقتصادی این منطقه هستند.

شرایط آب و هوایی آن در برخی از استان‌ها قاره‌ای و مرطوب و در برخی دیگر نسبتا خشک با بارش کم است. منطقه علفزار کانادا پایین‌ترین نرخ بیکاری و جرم و جنایت را در کانادا دارد. شرایط و هزینه‌های زندگی در استان‌های این منطقه مناسب و به صرفه است.

سوالات متداول:

منطقه علفزار (Prairie Provinces) یکی از مناطق ۵گانه کانادا است که به بخش غربی و مرکزی کانادا محدود می‌شود.

منطقه علفزار(Prairie Provinces) کانادا سه استان دارد. آلبرتا (Alberta)، ساسکاچوان (Saskatchewan) و مانیتوبا (Manitoba) استان‌های این منطقه هستند.

اقتصاد منطقه علفزار به کشاورزی، دامپروری، نفت و تولید وابسته است.

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال