موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

استان مانیتوبا کانادا (Manitoba)

مانیتوبا (Manitoba) یکی از ایالت های کانادا است که در شرق این کشور قرار دارد. این استان از شمال به منطقه نوناووت (Nunavut)، از جنوب به کشور آمریکا، از شمال شرقی به خلیج هادسون (Hudson Bay)، شرق به انتاریو (Ontario) و غرب به استان ساسکاچوان (Saskatchewan) محدود می‌شود.

مرکز استان منیتوبا، شهر وینیپگ (Winnipeg) و پنجمین استان پرجمعیت در کانادا است. این استان بیش از صد هزار دریاچه دارد و بزرگ‌ترین منابع آب شیرین جهانی یعنی دریاچه وینیپگ (Winnipeg) در آن واقع شده است. این استان طبیعت سرسبزی دارد و بیش از یک پنجم مساحت آن از جنگل پوشیده شده است. نام آن هم از دریاچه مانیتوبا گرفته شده و به تنگه‌های روح بزرگ (The Narrows of the Great Spirit) شهرت دارد.

در ادامه این مطلب اطلاعات دقیقی درباره استان مانیتوبا به‌ شما ارائه می‌دهیم. اطلاعاتی مثل:

 • نقشه مانیتوبا
 • زندگی و فرهنگ مردم مانیتوبا
 • شهرهای مهم مانیتوبا
 • آب و هوای استان مانیتوبا
 • زندگی و کار در مانییتوبا
 • مهاجرت به مانیتوبا
 • گردشگری در مانیتوبا
 • جمعیت‌شناسی و ایرانیان مقیم استان مانیتوبا
ناممانیتوبا (Manitoba)
پرچمپرچم مانیتوبا
مرکزشهر وینیپگ کانادا (Winnipeg)
جمعیت1,431,800 در ابتدای سال 2024
مساحت647,000 کیلومتر مربع
شعار"Glorious and Free"
قلب کانادا شما را فرا می‌خواند.
حزب حاکمحزب دموکرات جدید (NDP)
زبان رسمیانگلیسی
مهم‌ترین شهرهاوینیپگ (Winnipeg)، براندون (Brandon)، استاینباخ (Steinbach)، تامپسون (Thompson)، پرتیج لا پریری (Portage La Prairie)
آب‌وهواآب و هوای قاره ای سرد با تابستان کوتاه و بسیار گرم و زمستان طولانی و سرد
وزیرهیتر استفانسون (Heather Stefanson)
شهرداراسکات گیلینگهام (Scott Gillingham)
منطقه زمانیCentral (GMT -6)
وبسایتhttps://www.gov.mb.ca

نقشه مانیتوبا

فرهنگ مردم مانیتوبا

تنوع جمعیت در استان مانیتوبا یک فرهنگی غنی و متفاوت ایجاد کرده است. اقوام اروپایی، آسیایی و بومی وابستگی شدیدی به فرهنگ‌های سنتی خود دارند. و در نتیجه در شهر وینیپگ فرهنگ‌های مختلفی به نمایش گذاشته می‌شود. شهرها و روستاهای جنوب غربی، سنت های بریتانیایی دارند.

جالب است بدانید که در فرهنگ مردم استان مانیتوبا حمایت از خانه‌های هنری و فرهنگی کاملا مرسوم است. شهر وینیپگ میزبان تعداد زیادی از خانه‌های مهم هنری است. تا آنجاکه این استان نقش مهمی در توسعه موسیقی راک در کانادا دارد.

این استان از نظر اقتصاد قوی است، به همین دلیل هم شرایط زندگی در مانیتوبا برای همه ایده‌آل محسوب می‌شود. منیتوبا به دلیل کیفیت بالای مراقبت‌های بهداشتی عمومی رایگان در سراسر کانادا شناخته شده است.

در ادامه به بیان مهم‌ترین شهرهای این استان می‌پردازیم.

شهرهای مهم مانیتوبا

استان مانیتوبا ۱۰ شهر مهم دارد. مهم‌ترین شهرهای آن عبارتند از وینیپگ، براندون، استاینباخ، تامپسون و پرتیج لاپریری.

 • شهر وینیپگ:شهر وینیپگ مرکز استان مانیتوبا است و حدود ۷۰۵ هزار نفر جمعیت دارد. این شهر دارای اقتصاد پایدار، سیستم مراقبت بهداشتی و آموزش خوب و دارای محیطی بسیار دوستانه است.
موزه حقوق بشر کانادا در ایالت منیتوبا

موزه حقوق بشر کانادا در وینیپگ پایتخت استان مانیتوبا در کانادا

 • شهر براندون دومین شهر مهم مانیتوبا است و اقتصاد آن بیشتر به کشاورزی، فرآوری مواد غذایی، آموزش، حمل و نقل و مراقبت‌های بهداشتی متکی است.
 • شهر استانیباخ سومین شهر مهم استان منیتوبا محسوب می‌شود. از نظر تاریخی جز اولین مناطقی است که در سال ۱۸۷۴ میلادی منونیت‌های روسیه (Mennonites from Russia) وارد آن شده بودند. اقتصاد این شهر هم بر پایه کشاورزی استوار است.
 • شهرهای تامپسون و پرتیج لاپریری نیز به ترتیب در رتبه چهارم و پنجم شهرهای مهم این استان قرار می‌گیرند. شهر تامپسون در ابتدای تاسیس به عنوان یک شهر معدنی شناخته می‌شد، اما هم‌اکنون مرکز توزیع کالا به مناطق اطراف است. از طرفی هم به خاطر آب و هوای مناسب و وجود مناطق جنگلی فوق‌العاده خوش آب و هوا است.
 • پرتیج لاپریری، پنجمین شهر بزرگ استان مانیتوبا، در ۷۵ کیلومتری مرکز استان واقع شده و به خاطر قرارگیری در بخش جنوبی تعداد ماه‌های گرم آن در مقایسه با سایر شهرها، بیشتر است.

در ادامه با شرایط آب و هوایی این استان آشنا می‌شوید.

آب و هوای مانیتوبا

منیتوبا یکی از سه استان منطقه علفزار کانادا است ولی آب و هوای آن کمی با دو استان دیگر متفاوت است. مانیتوبا دارای تپه‌ها و مراتع بسیاری است، به همین دلیل هم زمستان‌های بسیار سردی دارد؛ اما خوشبختانه در طول ماه‌های تابستان به خوبی گرم می‌شود. از ژوئیه تا آگوست می‌توانید دمایی بین ۲۲ تا ۳۸ درجه سانتی‌گراد را در مناطق جنوبی استان انتظار داشته باشید.

این استان یکی از آفتابی‌ترین استان‌ها برای زندگی در کانادا محسوب می‌شود، به ویژه در فصل بهار که بیشتر روزها آفتابی است. بارندگی سالانه از ۳۶۰ تا ۵۶۰ میلی‌لیتر در مناطق شمالی تا جنوبی استان متغیر است. برف معمولا از نوامبر تا آواریل بیشتر مناطق شمالی و برخی مناطق جنوبی آن را می‌پوشاند.

جزئیات کامل درباره آب و هوای کانادا را در صفحه اختصاصی آن بخوانید. در ادامه قصد داریم به موضوع مهاجرت به استان مانیتوبا بپردازیم.

حمل و نقل در استان مانیتوبا

مانیتوبا به عنوان یک منطقه جغرافیایی بزرگ شناخته می‌شود و به خاطر ارتباط بین جوامع شهری و روستایی روش‌های حمل و نقل متفاوتی را در خود جا داده است.

1- جاده ها و بزرگراه ها

شبکه ای از بزرگراه ها برای وسایل نقلیه شخصی، تجاری و وسایل نقلیه عمومی وجود دارد که حتی به جوامع روستایی و دور افتاده و صنایع در شمال منیتوبا دسترسی داشته باشند. این شبکه برای رسیدن به معادن، منابع برق آبی، چوب بری، ماهیگیری تجاری و گردشگری مهم است. این جاده‌ها برای جابجایی کالاهای حیاتی مانند مواد غذایی، سوخت و مصالح ساختمانی در ماه های زمستان هم پشتیبانی می کند.

2- فرودگاه‌ها / باندهای هوایی

دسترسی از طریق لاین‌های هوایی به فرودگاه‌های سنتی، باند‌های هوایی و فرودگاه‌های آبی فراهم می‌شود. فرودگاه تامپسون به عنوان یک مرکز حمل و نقل هوایی برای مانیتوبا، دومین فرودگاه شلوغ برای تردد مسافران در استان است. شمالی‌ترین فرودگاه‌مانیتوبا، فرودگاه چرچیل، دارای طولانی‌ترین باند در شمال کانادا است و منطقه شمال، به ویژه نوناووت، خدمات‌رسانی می‌کند. حمل و نقل هوایی نه تنها برای تحویل محموله‌های حساس، بلکه برای ارائه خدمات پزشکی، پلیس، آتش نشانی و خدمات اورژانس و نجات نیز مهم است.

فرودگاه پیرسون مانیتوبا در کانادا

3- خطوط ریلی
خدمات ریلی باری و مسافربری در بیش از ۸۰۰ مایل خطوط راه آهن در مانیتوبا ارائه می‌شود که شامل ۵۴۵ مایل راه آهن از پاس تا چرچیل است که به عنوان \”خط خلیج\” شناخته می‌شود و توسط راه آهن خلیج هادسون اداره می‌شود. مبادلات کامیون/راه آهن در تامپسون و پاس ارائه شده است. شش محله شمالی از راه دور و فقط راه آهن به خدمات ریلی به عنوان تنها گزینه حمل و نقل سطحی برای باربری و سفر‌های شخصی متکی هستند. خدمات ریلی مسافری توسط Via Rail ارائه می‌شود.

4- کشتی
دولت مانیتوبا 4 سرویس کشتی فصلی را در شمال مانیتوبا اجرا می کند که دسترسی بین جوامع و جاده های تمام فصل را فراهم می کند.

کار و زندگی در مانیتوبا

مانیتوبا، در قلب کانادا، به دلیل اقتصاد متنوع، زیبایی طبیعی و مراکز تجاری شناخته شده است. در این استان مسکن مقرون به صرفه، هزینه زندگی پایین‌تر در مقایسه با سایر استان‌های کانادا است و صنایع متنوعی دارد که فرصت‌های شغلی متعددی را فراهم می‌کند. اگر به دنبال یک سبک زندگی آرام هستید، ‌مانیتوبا مکانی عالی برای زندگی است. این استان شهر‌ها و شهرک‌های تمیز و امنی دارد که کیفیت زندگی بالایی را برای شما و خانواده‌تان فراهم می‌کند. اطلاعات بیشتر درباره زندگی در مانیتوبا را در این نوشته بخوانید.

از طرفی دولت مانیتوبا یکی از بزرگترین کارفرمایان است که طیف گسترده ای از فرصت های شغلی را در سراسر استان ارائه می دهد. این مشاغل در زمینه های آموزشی، مالی، مهندسی، خدمات اجتماعی هستند. با وجود صنایع و  کارهای دولتی در این استان وضعیت کار و زندگی برای مهاجران و افراد محلی قابل توجه است.

مهاجرت به مانیتوبا

این استان به خاطر شرایط ایده‌آل رفاهی و سبک زندگی راحت، معمولا جز استان‌های مهم برای مهاجرت در کشور کانادا محسوب می‌شود. اقتصاد قوی، سرزمین زیبا و مردم صمیمی مانیتوبا فرصت‌هایی را برای یافتن مشاغل بهتر و زندگی خانوادگی قوی‌تر فراهم می‌کند.

از آنجایی که این استان همیشه به دنبال نیروهای با استعداد و ماهر است، سالانه بیش از پانزده هزار مهاجر را می‌پذیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مهاجرت به مانیتوبا روی لینک کلیک کنید.

افراد زیادی از سراسر جهان وارد این استان شده‌اند و از سبک زندگی در این بخش از کانادا لذت ببرند. همه تازه واردان می توانند در شهرها و شهرهای دوستانه منیتوبا مستقر شوند. در ادامه درباره مانیتوبا، تحصیل، سرمایه گذاری و نرخ جمعیت و تعداد ایرانیانی که در این استان زندگی می‌کنند، صحبت می‌کنیم.

تحصیل در مانیتوبا

تحصیل در دانشگاه های مانیتوبا در چه سطحی قرار دارد.

دانشگاه‌ها و کالج‌های مانیتوبا آموزش‌هایی را ارائه می‌دهند که برای پیشرفت در بازار کار رقابتی امروز نیاز است. منیتوبا طیف گسترده ای از موسسات با کیفیت بالا دارد. دانشگاه‌ها و کالج‌ها مدرک، دیپلم، کارشناسی، فوق‌لیسانس، کارشناسی ارشد، دکترا، دوره‌های پیش‌حرفه‌ای و حرفه‌ای را در طیف وسیعی از رشته‌ها ارائه می‌دهند. دانشگاه منیتوبا ( UManitoba یا UM) یک دانشگاه تحقیقاتی عمومی در شهر وینیپگ، استان مانیتوبا، کانادا است. این دانشگاه بزرگترین دانشگاه در استان مانیتوبا و هفدهمین دانشگاه بزرگ در کل کانادا است. در این مقاله توضیحات بیشتر درباره دانشگاه‌ مانیتوبا را بخوانید

صنعت گردشگری در مانیتوبا

صنعت گردشگری مانیتوبا در حال رشد است. گردشگری به عنوان یکی از صنایع پیشرو در استان، پتانسیل رشد نامحدودی دارد. بخش گردشگری فرصت های شغلی ایجاد می کند. در منیتوبا، گردشگری از 20640 شغل پشتیبانی می کند. بیش از 625.1 میلیون دلار درآمد مالیاتی سالانه توسط دستمزدهای گردشگری و هزینه های مستقیم به اقتصاد کمک می شود. این رشد به طیف گسترده ای از مزایای اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی منجر خواهد شد. سرمایه‌گذاری در گردشگری، منیتوبا را به مکانی بهتر برای زندگی و کار تبدیل می‌کند. در مقاله سرمایه گذاری در مانیتوبا روش‌هایی سرمایه گذاری بیشتر بحث شده است حتما مطالعه کنید.

جمعیت‌ شناسی و ایرانیان مقیم استان مانیتوبا

مانیتوبا حدود یک میلیون و سیصد هزار نفر جمعیت دارد. تراکم جمعیت این استان حدود ۲ نفر در هر کیلومتر مربع تخمین زده می‌شود. ریشه‌های قوم آلمانی، انگلیسی، اسکاتلندی، ایسلندی، اوکراینی و لهستانی نیز در جمیعت این استان دیده می‌شود. حدود ۱۹ درصد از کل جمعیت استان منیتوبا هیچ گرایش مذهبی ندارند.

حدود ۳۵ درصد ایسلندی‌ها در استان مانیتوبا زندگی می‌کنند. ایرانیان مقیم این استان در شهر وینیپگ به حدود سه یا چهار هزار نفر می‌رسد.

سخن پایانی

آنچه که درباره مانیتوبا متوجه شدیم، یکی از استان‌های شرقی کانادا است که از نظر اقتصادی شرایط ایده‌آلی دارد. به خاطر شرایط آب و هوایی متغیر و سرزمین‌های حاصلخیز، کشاورزی یکی از مشاغل اصلی و پایه اقتصاد این منطقه محسوب می‌شود. مردم این استان به زبان رسمی انگلیسی صحبت می‌کنند و به هنر و موسیقی علاقه دارند.

سوالات متداول:

منیتوبا یکی از استان‌های کاناداست که تقریبا در مرکز این کشور و بین استان‌های اونتاریو (Ontario) و ساسکاچوان (Saskatchewan) واقع شده است.

مرکز منیتوبا شهر وینیپگ (Winnipeg) است.

وینیپگ (Winnipeg)، براندون (Brandon)، استاینباخ (Steinbach)، تامپسون (Thompson) و پرتیج لا پریری (Portage La Prairie) شهرهای مهم این استان هستند.

آب و هوای این استان به خاطر قاره‌ای بودن در طول سال با نوسانات زیادی در برخی مناطق همراه است. یعنی در برخی از شهرهای آن مانند مونترال زمستان‌های به شدت سرد و تابستان نسبتا گرم و مرطوب گزارش داده می‌شود.

این استان ۹ ساعت و ۳۰ دقیقه با ایران اختلاف زمانی دارد.

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال