موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

معرفی کشور کانادا

کانادا یکی از کشورهای قاره آمریکای شمالی و دومین کشور بزرگ دنیا از نظر مساحت است. این کشور از شرق به اقیانوس اطلس، از غرب به اقیانوس آرام و از شمال به قطب شمال متصل است. کانادا تنها دو مرز خاکی دارد. آمریکا در جنوب و آلاسکا در شمال غرب.

به کانادا سرزمین بزرگ سفید شمالی (The Great White North) می‌گویند. بزرگ به‌دلیل مساحت بالای آن، سفید به‌دلیل نزدیکی به قطب شمال و پوشش برفی گسترده و شمالی به دلیل قرارگیری در شمال قاره آمریکا.

علاوه‌بر اطلاعات جالب جدول زیر در ادامه درباره فرهنگ، مردم، آداب‌ورسوم، آب‌وهوا و رفتار کانادایی‌ها با ایرانی‌ها خواهیم پرداخت.

جدول اطلاعات عمومی درباره کانادا
نامکانادا (Canada)
پرچمپرچم کانادا
نشان ملی کاناداتصویر نشان ملی کانادا
سرود ملی
شعار"A mari usque ad mare"
"از این کران تا آن کران"
پایتختاتاوا (Ottawa)
بزرگ‌ترین شهرهاتورنتو (Toronto) و مونترال (Montreal)
مساحت9,948,670 کیلومترمربع
زبان رسمیانگلیسی و فرانسوی
جمعیت (آخرین آمار 2021)حدود 38.2 میلیون نفر
تعداد قلمروها و مناطق3 قلمرو، 5 منطقه
تعداد ایالت ها10 ایالت
آب و هواسردسیری و قطبی
نوع حکومتفدرال پارلمانی - پادشاهی مشروطه
پادشاهملکه الیزابت دوم (Elizabeth II)
فرماندار کلمری سایمون (Mary Simon)
نخست وزیرجاستین ترودو (Justin Trudeau)
دینمسیحیت - بی دین - اسلام
واحد پول دلار کانادا ($CAD)
پیش شماره1+
دامنه اینترنتی TLDca.
شاخص امید به زندگی (OECD)81.7 سال
جهت رانندگیراست
منطقه زمانییوتی‌سی−۳٫۵ تا −۸

در این مطلب اطلاعاتی درباره کانادا ارائه می‌کنیم و با این کشور بیشتر آشنا می‌شویم.

کانادا کجاست؟

کانادا کشوری در شمال قاره امریکا است. کشور امریکا تنها همسایه آن است. همچنین به دلیل قرارگیری کانادا در نیمکره شمالی و در نزدیکی قطب شمال، حدود 80 درصد از مساحت آن خالی از سکنه است! یعنی بیشتر جمعیت این کشور در نزدیکی مرز با آمریکا زندگی می‌کنند و بخش وسیعی از استان‌های آن تراکم جمعیت بسیار پایین و حتی صفر دارند.

این کشور تنها محل قرارگیری کشور کانادا را در زیر می‌توانید روی نقشه ببینید:

 

کانادا از 5 منطقه، 3 قلمرو و 10 ایالت یا استان تشکیل شده است. بزرگ‌ترین واحد بخش‌بندی کانادا، منطقه است. یعنی استان‌های و قلمروها زیر مجموعه مناطق هستند که در صویر زیر مشخص است.

در مطلب مناطق کانادا و ایالت های کانادا اطلاعات بیشتری درباره استان‌های این کشور به‌دست آورید.

نقشه قلمروها و ایالت های کانادا

مهم‌ترین شهرهای کانادا

پایتخت کانادا شهر اتاوا (Ottawa) است، اما سه شهر تورنتو (Toronto)، مونترال (Montreal) و ونکوور (Vancouver) بزرگ‌ترین و مهم‌ترین شهرهای آن هستند.

 • اتاوا (Ottawa)
 • تورنتو (Toronto)
 • مونترال (Montreal)
 • ونکوور (Vancouver)

ریشه نام کانادا و معرفی پرچم آن

کلمه «کانادا» از واژه “kanata” در زبان سرخ‌پوستان ناحیه سانت‌لوران (St. Lawrence Iroquoian) گرفته شده که به معنای «دهکده» یا «سکونتگاه» است. انتخاب این نام احتمالاً به دلیل برخورد اولیه اروپاییان با ساکنان دهکده‌ای در نزدیکی شهر کبک امروزی بوده است.

پرچم ملی کانادا با عنوان غیررسمی پرچم برگ افرا یا ل’اونیفولی (l’Unifolié) به معنای تک‌برگ شناخته هم می‌شود. این پرچم زمینه‌ای قرمزرنگ با یک مربع سفید دارد که در آن یک برگ افرای ۱۱ گوشه به‌صورت ساده طراحی شده است.

این اولین پرچمی بود که توسط هر 2 مجلس پارلمان این کشور پذیرفته شد و پادشاه کانادا هم آن را به طور رسمی به‌عنوان پرچم ملی کشور پذیرفت. این پرچم در سال ۱۹۶۵ به‌عنوان نماد رسمی کانادا انتخاب و جایگزین پرچم غیررسمی پیشین با نشان امپراطوری بریتانیا شد.

مروری بر تاریخچه کانادا

سابقه زندگی در کانادا به حدود 26 هزار سال پیش و عصر یخ برمی‌گردد. قلمرو یوکان (Yukon) از قدیمی‌ترین ناحیه‌های کشور کانادا از نظر تاریخ زندگی انسان است. کانادا در طول تاریخ‌های مختلف اتفاقات و جنگ‌های متعددی را پشت سر گذاشته است. این کشور بیشتر از 400 سال مستعمره انگلستان و فرانسه بود تا این‌که در سال 1867 به استقلال رسید.

تاریخ کشور کانادا

تصویری از ساکنان تورنتو که برای جشن روز VE به خیابان Bay آمده‌اند. منبع: آرشیو شهر تورنتو کانادا

اواسط قرن بیستم، انقلابی در کبک کانادا اتفاق افتاد که به انقلاب آرام (Quiet Revolution) شناخته شد. در این انقلاب، کبک از ساختار کشاورزی و جامعه طبقاتی سنتی فاصله گرفت و در حوزه‌های مختلفی مانند آموزش، بهداشت و خدمات اجتماعی پیشرفت سریع و عجیبی را تجربه کرد. این دگرگونی‌ها در نهایت تاثیر مهمی در بقیه مناطق و استان‌های کانادا هم گذاشت و به پیشرفت کانادا کمک بزرگی کرد.

در مطلب تاریخچه کشور کانادا می‌توانید با تاریخ این کشور بیشتر آشنا شوید.

معرفی فرهنگ و مردم کانادا

احتمال بروز چالش‌هایی میان ایرانیان و مردم کانادا به دلیل تفاوت‌های فرهنگی، زبان و اجتماعی وجود دارد.

برای مثال کانادایی‌ها زیاد در محیط کار رسمی نیستند و یکدیگر را با القاب رسمی صدا نمی‌زنند.

از طرفی کانادایی‌ها با تعارفات ایرانی‌ها زیاد احساس راحتی نمی‌کنند.

کانادایی‌ها بسیار روی وقت‌شناسی حساس هستند و ایرانیان باید این موضوع را در فرهنگ کانادا جدی بگیرند.

اما در کل یکی از ویژگی‌های قابل‌توجه در رفتار مردم کانادا با مهاجرین ایرانی، تحمل و احترام به فرهنگ و تمدن آن‌هاست.

جزئیات بیشتر را در صفحه رفتار مردم کانادا با ایرانی‌ها بخوانید.

کانادا  جز 10 کشور اول دنیا در آزادی‌های اجتماعی و اعتقادی است و در فهرست بهترین کشورها برای زندگی هم قرار دارد. از طرفی طبق آمار در سال 2023 حدود 213 هزار ایرانی در کانادا زندگی می‌کنند. در نتیجه زندگی در کانادا برای ایرانیان چندان هم سخت نخواهد بود!

غذای معروف کانادا

غذای معروف کانادایی: پوتین

تصویر غذای معروف کانادایی به نام پوتین (poutine)

بخشی از فرهنگ هر کشوری مربوط به غذاهای آن است. در کشور کانادا نیز خوراکی‌های خوشمزه زیادی پیدا خواهید کرد. از جمله غذاهای پرطرفدار در کانادا می‌توان به پوتین (poutine) ترکیبی از سیب‌زمینی سرخ شده و پنیر، نان Bannock، شیره افرا، کباب دونر و دسر Nanaimo با بیس نارگیل اشاره کرد.

برای اطلاعات بیشتر از غذاهای معروف و ملی این کشور، مطلب غذاهای کانادا را مطالعه کنید.

آداب‌ورسوم غذا خوردن در کانادا

فرهنگ غذایی کانادا بر پایه احترام و ادب بنا شده است. برای مثال، استفاده از کلمات “لطفاً” و “تشکر” در سر میز غذاخوری بسیار رایج است. همچنین، در کانادا مرسوم است که تا زمانی که همه افراد سر میز غذای خود را دریافت نکنند، کسی شروع به خوردن نکند. جویدن با دهان بسته هم از نکات مهم در این زمینه به شمار می‌رود.

چند نکته دیگر که دانستن آن‌ها خالی از لطف نیست:

 • قرارگیری چنگال و چاقو: چنگال باید با نوک به سمت پایین روی چاقو قرار داده شود.
 • نحوه استفاده از چنگال: بر خلاف بعضی کشورها، در کانادا چنگال در تمام طول غذا خوردن در دست چپ نگه داشته می‌شود.
 • علامت پایان غذا: هنگامی که غذای خود را تمام کردید، چنگال را با نوک به سمت پایین روی چاقو قرار دهید تا به گارسون و هم‌سفره‌ای‌هایتان اطلاع دهید.
 • حجم لقمه: کانادا، افراد لقمه‌های کوچک برمی‌دارند. این کار نشان‌دهنده احترام به غذا و در عین حال، باعث می‌شود تا بتوانید بهتر در مکالمات سر میز شرکت کنید.

آب و هوای کانادا چطور است؟

کانادا بزرگ‌ترین کشور دنیا از نظر وسعت پس از روسیه است. به‌همین دلیل آب‌وهوای متفاوتی هم در مناطق مختلف آن می‌توان تجربه کرد. اما به‌طور کلی کانادا کشوری سرد و آب و هوای بیشتر مناطق آن سرد و قطبی است. مناطق جنوبی آن که در نزدیکی مرز آمریکا هستند، آب و هوای معتدل دارند. به‌همین دلیل بیشترین جمعیت کانادا در این مناطق هستند.

مقایسه آ‌ب‌وهوای کانادا با ایران

چهار شهر زیر شبیه‌ترین آب‌وهوا را با شهرهای ایران دارند:

ونکوور: آب‌وهوای این شهر معتدل و اقیانوسی است و دمایی مشابه برخی از مناطق ساحلی شمال ایران مانند رشت یا انزلی در کنار دریای خزر دارد. زمستان‌ها معتدل و مرطوب است، در حالی که تابستان‌ها گرم است اما خیلی گرم نیست.

تورنتو: آب‌وهوای تورنتو را می‌توان از نظر محدوده دمایی با تهران مقایسه کرد، اگرچه تورنتو زمستان‌های سردتری را تجربه می‌کند. هر دو شهر تابستان‌های گرم دارند، اما دمای تورنتو در زمستان می‌تواند به طور قابل توجهی کمتر از تهران باشد.

کلگری: کلگری دارای آب‌وهوای قاره‌ای با زمستان‌های سرد و تابستان‌های گرم است که تا حدودی شبیه به آب‌و‌هوای تهران است، اگرچه کلگری در زمستان سردتر است.

مونترال: آب‌وهوای مونترال در مقایسه با اکثر شهرهای ایران، دارای زمستان‌های بسیار سرد و تابستان‌های گرم و مرطوب است. می‌توان آن را با آب و هوای تبریز در شمال غربی ایران مقایسه کرد، اگرچه تبریز عموماً معتدل‌تر است.

تصویری از سرمای سخت کانادا

تصویری از سرمای سخت زمستان کانادا

زمستان‌ها در این کشور سرد و طولانی و تابستان‌ها معتدل و خنک است. بریتیش کلمبیا و نیوفاندلند از استان‌هایی با بیشترین روزهای بارانی هستند و شهرهای جنوبی مانند تورنتو و ونکوور معتدل‌ترین آب و هوا برای زندگی را دارند.

در مطلب آب و هوای کانادا می‌توانید اطلاعات بیشتری درباره آب و هوای این کشور به‌دست آورید.

زیبایی‌های طبیعی کانادا

کانادا به‌عنوان دومین کشور پهناور جهان، گنجینه‌ای بی‌نظیر از شگفتی‌های طبیعی را در خود جای داده است. از یخچال‌های طبیعی پهناور و قله‌های پوشیده از برف در کوه‌های راکی گرفته تا جنگل‌های انبوه و دریاچه‌های کریستالی، مناظر طبیعی این کشور هر گردشگری را مجذوب خود می‌کند. جذاب‌ترین بخش طبیعت کانادا را می‌توان شفق‌های قطبی نام برد که سالانه بیش از 200 روز آسمان شب کانادا را روشن و زیبا می‌کند.

جاذبه های دیدنی کانادا

از جمله 10 مورد از مهم‌ترین و معروف‌ترین جاذبه‌های گردشگری کانادا عبارت‌اند از:

 1. آبشار نیاگارا (Niagara Falls)
 2. پل معلق کاپیلانو (Capilano Suspension Bridge) در بریتیش کلمبیا
 3. خلیج فاندی (Bay of Fundy) بین نیوبرانزویک و نوا اسکوشیا
 4. پارک ملی آیوتک (Auyuittuq National Park) در جزیره بافین
 5. شهر تاریخی لوننبرگ (Lunenburg)
 6. دریاچه لوئیز (Lake Louise) در پارک ملی Banff آلبرتا
 7. پارک ملی آلگانکوین (Algonquin Provincial Park) در انتاریو
 8. توفینو (Tofino) در جزیره ونکوور
 9. منطقه محافظت‌شده MuskwaKechika در بریتیش کلمبیا
 10. تماشای نهنگ در ساحل جنوب غربی ونکوور

آشنایی با هتل‌های کانادا

از هتل‌های لوکس و مجلل در کلان‌شهرها گرفته تا هتل‌بوتیک‌ها و اقامتگاه در روستاها، گزینه‌های متنوعی برای هر سلیقه و بودجه‌ای در کانادا وجود دارند. موارد زیر از جمله هتل‌های محبوب کانادا محسوب می‌شوند:

 • هتل رزوود جورجیا، ونکوور (Rosewood Hotel Georgia, Vancouver) رتبه ۱ در بین هتل‌های کانادا
 • هتل The Hazelton تورنتو (The Hazelton Hotel)
 • مجموعه اقامتگاهی و هتل چهار فصل ویسلر (Four Seasons Resort and Residences Whistler)
 • هتل 4 فصل مونترال (Four Seasons Montreal)
 • هتل The Ritz Carlton، تورنتو
 • هتل Magnolia & Spa، ویکتوریا
 • اقامتگاه Auberge Saint Antoine، کبک‌سیتی
 • هتل 4 فصل تورنتو (Four Seasons Hotel Toronto)

اوضاع اقتصاد کانادا چطور است؟

کشور کانادا از نظر تولید ناخالص داخلی (GDP) در رتبه دهم جهان قرار دارد و از نظر سطح زندگی در بین بالاترین رده‌ها در جهان است. واحد پول کانادا (دلار) هم جز برترین ارزهای رایج از نظر حجم مبادلات در دنیا قرار دارد.

نگاهی به اقتصاد کانادا در سال ۲۰۲۴:

 • رشد: اقتصاد کانادا در سال ۲۰۲۴ با رشد متوسط روبه‌رو در حال حرکت است. انتظار می‌رود که GDP این کشور تا پایان سال 2024 حدود 2.5 درصد رشد کند و به 2.8 تریلیون دلار کانادا برسد. این رقم نشان‌دهنده افزایش 3.2 درصدی نسبت به سال 2023 است.
 • بخش‌ها: بخش‌های اصلی اقتصاد کانادا شامل خدمات، منابع طبیعی و تولید است. انتظار می‌رود که بخش خدمات در سال ۲۰۲۴ همچنان به‌عنوان بزرگ‌ترین بخش اقتصاد باقی بماند.
 • صادرات: کانادا به شدت به صادرات وابسته است. شرکای تجاری اصلی این کشور ایالات متحده، چین و ژاپن هستند. انتظار می‌رود که صادرات کانادا در سال ۲۰۲۴ به رشد خود ادامه دهد.
 • تورم: طبق مطالعات، انتظار می‌رود که نرخ تورم در کانادا در سال ۲۰۲۴ در حدود ۲ درصد باقی بماند.
 • بیکاری: نرخ بیکاری در کانادا در سال ۲۰۲۴ حدود ۶ درصد برآورد شده است.

در مطلب اقتصاد کانادا می‌توانید در این باره بیشتر بخوانید.

منابع طبیعی کانادا

کانادا سومین ذخایر بزرگ نفت اثبات شده در جهان را داراست و به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین صادرکنندگان نفت خام و گاز طبیعی شناخته می‌شود. استان‌های آلبرتا، ساسکاچوان و بریتیش کلمبیا از مهم‌ترین مناطق استخراج نفت و گاز در این کشور هستند.

این کشور دارای ذخایر قابل توجهی از طلا، مس، نیکل، آهن، اورانیوم و الماس هم است. فعالیت‌های معدنی در کانادا، منبع مهمی برای ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی در بسیاری از مناطق این کشور به شمار می‌رود. همچنین، کانادا 10 درصد از جنگل‌های جهان را به خود اختصاص می‌دهد و از نظر مساحت جنگلی، در رتبه دوم جهان قرار دارد.

معرفی سیاست کلی کشور کانادا

سیاست کلی کشور کانادا به‌عنوان یک کشور مدعی دموکراسی و آزادی، منعطف و پخته به‌نظر می‌رسد. در سیاست داخلی، جناح راست کانادا به سمت دیدگاه‌های راست‌تر و نزدیک‌تر به ایالات متحده حرکت کرده است.

حزب محافظه‌کار در نظرسنجی‌ها پیشتاز است و تلاش می‌کند تا تصویری بهتر از رهبر خود، پیر پویلیور (Pierre Poilievre) ارائه دهد. از طرفی، حزب لیبرال با چالش‌هایی مواجه است که برای دولت‌های پیشرفته غربی که بر مبنای دموکراسی استوار هستند، طبیعی است.

تصویر جاستین ترودو نخست وزیر کانادا

تصویر جاستین ترودو نخست وزیر کانادا

اما سیاست‌های کانادا فقط به سیاست داخلی محدود نمی‌شود. کانادا روی تقویت و بهبود روابط بین‌المللی، پیشبرد اصول دموکراتیک، حقوق بشر و برابری جنسیتی متمرکز است. همچنین، کانادا روابط خود را با متحدان و شرکای کلیدی خود تقویت کرده است و از اولویت‌های مردم خود در انجمن‌های چندجانبه پشتیبانی می‌کند.

چرا کانادا را برای زندگی انتخاب کنیم؟

کانادا یک کشور توسعه یافته است. جز 10 قدرت اقتصادی دنیاست و با توجه به سطح رفاه بالا، یکی از بهترین کشورها برای زندگی و یکی از محبوب‌ترین مقاصد مهاجرتی است.

در شاخص‌های رضایت از زندگی (Life Satisfaction)، آموزش (Education)، امنیت (Safety) و سلامت (Health) در آمار سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD)، کانادا در رده بهترین کشورهای دنیا و البته آزادترین کشورهای جهان قرار دارد.

در مطلب آزادترین کشور دنیا و زندگی در کانادا می‌توانید کانادا را از نظر شاخص‌های زندگی، هزینه زندگی و … بررسی کنید.

هزینه زندگی در کانادا

در حال حاضر و در سال 2024، متوسط هزینه‌های ماهانه زندگی (بدون اجاره‌بها) یک شخص مجرد در کانادا 1,061.3 دلار کانادا و یک خانواده 4 نفره 3,814.3 دلار کانادا برآورد می‌شود.

ضمناً هزینه زندگی در کانادا به طور متوسط 148.7 درصد و اجاره بها در کانادا هم به طور متوسط 292.1 درصد گران‌تر از ایران است.

جزئیات کامل‌تر دراین باره را می‌توانید در صفحه هزینه زندگی در کانادا بخوانید.

نظام آموزشی در کانادا

حدود ۸۰٪ از کالج‌ها و دانشگاه‌های کانادا توسط دولت مدیریت می‌شوند که این امر کیفیت آموزش را تضمین می‌کند. شهریه سالانه دانشگاه‌های کانادا بین ۱۳.۰۰۰ تا ۱۵.۰۰۰ دلار کانادا متغیر است و نسبت به بسیاری از کشورهای دیگر مقرون‌به‌صرفه محسوب می‌شود.

تصویر دانشجویان و دانش آموزان کانادایی

تصویر دانشجویان و دانش آموزان کانادایی

همچنین، دانشجویان بین‌المللی می‌توانند پس از تحصیل به مدت 2 سال در یک دانشگاه دولتی، برای اقامت دائم کشور کانادا درخواست دهند. ضمناً از جمله دانشگاه‌های معتبر کانادا که رتبه بالایی هم دارند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. دانشگاه تورنتو (University of Toronto) رتبه ۲۱ جهانی در رتبه‌بندی QS
 2. دانشگاه مک‌گیل (McGill University) رتبه ۳۰
 3. دانشگاه بریتیش کلمبیا (University of British Columbia) رتبه ۳۴
 4. دانشگاه آلبرتا (University of Alberta) رتبه ۱۱۱
 5. دانشگاه واترلو (University of Waterloo) رتبه ۱۱۲
 6. دانشگاه وسترن (Western University) رتبه ۱۱۴
 7. دانشگاه مونترال (Université de Montréal) رتبه ۱۴۱
 8. دانشگاه کلگری (University of Calgary) رتبه ۱۸۲
 9. دانشگاه مک‌مستر (McMaster University) رتبه ۱۸۹
 10. دانشگاه اتاوا (University of Ottawa) رتبه ۲۰۳

اطلاعات تکمیلی را در صفحه دانشگاه های کانادا بخوانید.

خدمات بیمه و درمان در کانادا

طبق آمار رسمی، کانادا از نظر ارزش حق‌بیمه‌های عمر و غیر عمر در رتبه نهم جهان قرار گرفته است. بزرگ‌ترین شرکت بیمه کانادایی بر اساس مجموع دارایی‌ها شرکت Manulife Financial با نزدیک به ۹۲۰ میلیون دلار محسوب می‌شود.

در سال ۲۰۲۰، از جمعیت تقریباً ۳۸ میلیونی کانادا، تنها حدود ۲۶ میلیون نفر دارای بیمه درمانی تکمیلی بودند و تعداد افرادی که سایر انواع بیمه را داشتند حتی کمتر بود.

چالش‌های زندگی در کانادا

با وجود همه ویژگی‌های مثبت، مهاجرت به کانادا ممکن است چالش‌هایی هم به‌همراه داشته باشد. ضمناً، زمستان‌های کانادا با دمای زیر صفر و بارش سنگین برف می‌تواند طاقت‌فرسا باشد.

از طرفی، مالیات در کانادا نسبتاً زیاد است و با وجود خدمات درمانی همگانی، بعضی داروها گران‌قیمت هستند.

چطور به کانادا مهاجرت کنیم؟

کانادا با کمبود نیروی کار مواجه است و نرخ رشد جمعیت آن هم پایین است. برای همین درب‌های کشور کانادا چندسالی است به‌صورت مداوم به روی مهاجران باز است. این کشور همچنان مهاجر می‌پذیرد. درباره مهاجرت به کانادا مطالب زیر را از دست ندهید:

بهترین شهرهای کانادا برای زندگی، تحصیل و ایرانی‌ها

بهترین شهرهای کانادا از لحاظ نرخ بیکاری و متوسط هزینه‌های زندگی، تقسیم‌بندی می‌شوند. در بخش‌های زیر می‌توانید اطلاعات مربوط به سال 2024 را مشاهده کنید:

شهرمتوسط هزینه زندگی (دلار کانادا)نرخ بیکاری (%)
تورنتو، انتاریو1,520.706.5
کلگری، آلبرتا1,582.005.9
اتاوا، انتاریو1,550.405.0
ونکوور، بریتیش کلمبیا1,549.805.9
هالیفاکس، نوا اسکوشیا1,431.506.9
برلینگتون، انتاریو1,290.305.5
اوکویل، انتاریو1,359.406.5
کبک سیتی، کبک1,433.302.9
ساسکاتون، ساسکاچوان1,366.705.3
گاتینو، کبک1,196.204.4
شهررتبه‌بندی QS بهترین شهرهای دانشجویی ۲۰۲۴
تورنتورتبه 11
مونترالرتبه 13
ونکووررتبه 18
اتاوارتبه 57
کبکرتبه 111

با توجه به موقعیت‌های کاری، محله‌های ایرانی‌نشین متعدد و همچنین شرایط آب‌وهوایی خاص، شهرهای زیر از جمله مقاصد محبوب ایرانی‌ها در کانادا محسوب می‌شوند:

 • تورنتو، انتاریو
 • کلگری، آلبرتا
 • اوتاوا، انتاریو
 • ونکوور، بریتیش کلمبیا
 • مونترال، کبک
 • هالیفکس، نوا اسکوشیا
 • گاتینو، کبک

آب‌وهوای کشور کانادا بسته به اینکه در کدام قلمرو، استان و شهر زندگی می‌کند، متفاوت است. جدول زیر، بهترین شهرهای کانادا از نظر آب‌وهوا را نشان می‌دهد:

شهرهااستانشرایط آب‌وهوانکات مهم
لیتونبریتیش کلمبیاگرم و خشکدارای گرم‌ترین دمای ثبت شده در کانادا (سال ۲۰۲۱)
کاملوپسبریتیش کلمبیاگرم و خشکتابستان‌های آفتابی با رطوبت کم
ویندزورانتاریوگرم و مرطوبزمستان‌های بسیار سرد
اوسویوسبریتیش کلمبیاگرم و خشکبیشترین روزهای آفتابی با دمای بالای ۲۰ درجه سانتیگراد در کانادا
مدیسین هتآلبرتاگرم و خشکلقب «آفتابی‌ترین شهر کانادا»
تورنتوانتاریو4 فصلتابستان‌های گرم و مرطوب، زمستان‌های سرد
اتاواانتاریو4 فصلشب‌های خنک در تابستان
ویکتوریابریتیش کلمبیامعتدلگرم‌ترین شهر کانادا در ابتدای سال (ژانویه)
ونکووربریتیش کلمبیامعتدلباران زیاد در زمستان
سنت کاترینزانتاریومعتدلزمستان‌های ملایم‌تر نسبت به سایر نقاط انتاریو

سرتاسر کانادا مملو از جاهای دیدنی و مقاصد گردشگری جذاب است. با این حال، در جدول زیر 7 تا از بهترین شهرهای کانادا برای گردشگران را معرفی کرده‌ایم:

شهراستاننکات برجسته
وایت‌هورسیوکاندروازه ورود به طبیعت وحشی کانادا
رجایناساسکاچوانپایتخت ساسکاچوان، با تمرکز بر هنرهای زیبا و جشنواره‌های متعدد
تورنتوانتاریوبزرگ‌ترین شهر کانادا، با جاذبه‌های متنوع و فرهنگی بسیار غنی
ویکتوریابریتیش کلمبیاپایتخت بریتیش کلمبیا، با مناظر کوهستانی و اقیانوسی زیبا و حیات وحش متنوع
کلگریآلبرتاشهری با حال و هوای غرب وحشی
اتاواانتاریوپایتخت کانادا، با ساختمان‌های پارلمانی، موزه‌ها و کانال Rideau که در تابستان محل قایق‌رانی و در زمستان پیست اسکیت روی یخ است.
ادمونتونآلبرتاپایتخت آلبرتا، معروف به داشتن طولانی‌ترین روزهای آفتابی در تابستان و جاذبه‌های عجیب مانند اولین باند فرود یوفوها

تراکم جمعیتی کشور کانادا

تراکم جمعیتی کشور کانادا در سال ۲۰۲۴ تقریباً ۳.۹۶ نفر در هر کیلومتر مربع است. این آمار نشان‌دهنده افزایش 0.084 درصدی نسبت به سال قبل (2023) است. کشور کانادا به‌خاطر تراکم جمعیت نسبتاً پایینش به‌عنوان دهمین کشور کم‌تراکم جهان نسبت به کشورهای دیگر شناخته می‌شود.

توزیع جمعیت در سراسر کانادا نامتوازن است، با اینکه اکثر مردم در مناطق جنوبی نزدیک مرز با ایالات متحده زندگی می‌کنند. قسمت‌های شمالی کشور به دلیل شرایط آب‌وهوایی سخت و شرایط زندگی دشوار، بسیار کم‌تراکم هستند.

موارد زیر، آمار تراکم جمعیت به تفکیک استان‌ها و قلمروهای کانادا هستند:

 • انتاریو: 14.8 نفر در هر کیلومتر مربع
 • کبک: ۶ نفر در هر کیلومتر مربع
 • بریتیش کلمبیا: 5 نفر در هر کیلومتر مربع
 • آلبرتا: 6.4 نفر در هر کیلومتر مربع
 • مانیتوبا: 2.3 نفر در هر کیلومتر مربع
 • ساسکاچوان: 1.9 نفر در هر کیلومتر مربع
 • نوا اسکوشیا: 17.4 نفر در هر کیلومتر مربع
 • نیوبرانزویک: 10.5 نفر در هر کیلومتر مربع
 • نیوفاندلند و لابرادور: 1.4 نفر در هر کیلومتر مربع
 • جزیره پرنس ادوارد: 25.1 نفر در هر کیلومتر مربع
 • قلمروهای شمال غربی: 0.04 نفر در هر کیلومتر مربع
 • نوناووت: 0.02 نفر در هر کیلومتر مربع
 • یوکان: 0.02 نفر در هر کیلومتر مربع

به‌جز زبان انگلیسی که زبان اکثر کانادایی‌هاست، زبان فرانسوی بیشتر در کِبِک و بخش‌هایی از نیوبرانزویک کاربرد دارد. نگاهی به آمار تراکم جمعیتی کانادا بر اساس زبان:

 • بر اساس آخرین آمار، ۷۶.۱٪ از جمعیت، انگلیسی را به‌عنوان اولین زبان رسمی خود دارند.
 • تقریباً ۲۲.۰٪ از کانادایی‌ها فرانسوی را به‌عنوان اولین زبان رسمی خود دارند.

بر اساس اطلاعات موجود، در سال ۲۰۲۴، جمعیت ایرانیان مقیم کانادا به شرح زیر است:

 • انتاریو: این استان با 109.410 نفر از مهاجران ایرانی، بزرگ‌ترین جمعیت ایرانیان کانادایی را دارد.
 • بریتیش کلمبیا: با 49.390 نفر
 • کبک: با 25.825 نفر

در این تراکم جمعیتی، استان اُنتاریو با 1 درصد بالاترین جمعیت ایرانیان را داراست. پس از آن بریتیش کلمبیا با 0.78 درصد و کبک با 0.031 درصد قرار دارند.

طبق آمار سال ۲۰۲۴، جمعیت مسلمانان در کانادا حدود 1.8 میلیون نفر برآورد شده است که تقریباً 4.9 درصد از کل جمعیت را تشکیل می‌دهد. این موضوع نشان‌دهنده افزایش نسبت مسلمانان در کانادا است، زیرا تعداد آنها در هر دوره سرشماری که هر 10 سال یک بار انجام می‌شود، در حال افزایش است.

بیش از ۶۰ درصد جامعه مسلمانان کانادا مهاجر و بیشتر آنها پیرو مذهب سنی هستند. استان‌های انتاریو و بریتیش کلمبیا بالاترین نسبت افراد با اعتقادات مذهبی غیر مسیحی، از جمله اسلام را دارند.

دانستنی‌های جالب در مورد کانادا

واقعیت‌ها یا فکت‌های مهمی در مورد کشور کانادا وجود دارند که موارد زیر از جمله جالب‌ترین آن‌ها به‌شمار می‌روند:

 • کانادا از کل اتحادیه اروپا بزرگ‌تر است!
 • سردترین دمای ثبت شده در کانادا (منفی ۶۳ درجه سانتی‌گراد) به‌اندازه مریخ است!
 • کانادا بیشترین تعداد دریاچه را در کل دنیا دارد.
 • خط ساحلی کانادا با احتساب 3 اقیانوس اطلس، آرام و اقیانوس منجمد شمالی، طولانی‌ترین در جهان است.
 • ۱۰ درصد از جنگل‌های دنیا در کانادا قرار دارند.
 • شهر کبک تنها شهر در آمریکای شمالی است که دیوارهای مستحکم دوران استعمار فرانسه و انگلیس در آن دست‌نخورده باقی مانده‌اند.
 • پارک‌های ملی کانادا از بسیاری از کشورهای جهان بزرگ‌تر هستند.

کانادا کشوری پهناور و توسعه‌یافته است. در این مطلب سعی کردیم اطلاعات مختصر و مفیدی را درباره این کشور در اختیار شما قرار دهیم، اما بررسی همه جوانب درباره کانادا در این مطلب نمی‌گنجد. این مطلب از موسسه مهاجرتی پارسی کانادا، به‌صورت مداوم آپدیت می‌شود تا جدیدترین و بهترین اطلاعات را در اختیار شما قرار دهد.

سوالات متداول

شهر اتاوا (Ottawa) پایتخت و سه شهر تورنتو (Toronto)، ونکوور (Vancouver) و مونترال (Montreal) مهم‌ترین و بزرگ‌ترین شهرهای آن هستند.

بزرگ‌ترین تقسیم‌بندی خاک کانادا منطقه (Region) است. یعنی استان‌ها (Provinces) و قلمروها (Territories) زیرمجموعه مناطق هستند. کانادا 5 منطقه، 10 استان و 3 قلمرو دارد.

کانادا یک کشور با آب و هوای سرد و قطبی است. در جنوب کانادا یعنی نزدیک به مرز آمریکا آب و هوا معتدل و چهارفصل است. به‌همین دلیل بیشترین جمعیت این کشور در جنوب کانادا متراکم هستند.

در شمال کانادا هوا سرد و جمعیت کم و پراکنده است. زمستان‌ها در کانادا سرد و برفی و تابستان‌ها خنک است.

کانادا با کمبود نیروی کار و کاهش نرخ رشد جمعیت مواجه است. برای همین همچنان درب‌ها را برای ورود مهاجران و نیروی کار ماهر باز گذاشته است. این کشور برنامه‌های چند ساله برای پذیرش مهاجران دارد.

انگلیسی و فرانسوی دو زبان رسمی کانادا هستند. استان کبک فرانسوی زبان است و مرکز آن یعنی مونترال (Montreal) دومین شهر پرجمعیت بعد از پاریس از نظر تعداد جمعیت فرانسوی زبان است.

جالب است بدانید کانادا با مساحت تقریبا ده هزار کیلومتری خود، 6 برابر ایران است!

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال