موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

بهترین کشورها برای زندگی ایرانیان

انتخاب بهترین کشور برای زندگی به گفتار کار آسانی است و به عمل کاری بَس دشوار. مقاله‌ای که می‌خوانید، این کار دشوار را برای شما ساده می‌کند؛ اما قبل از شروع، توصیه می‌کنیم اگر به هر دلیلی فرصت مطالعۀ این مقاله را ندارید و در صورتی که فقط نیاز به مشاوره دارید، فرم ارزیابی مهاجرت را پُر کنید تا با یک مشاورۀ دقیق راهنمایی‌تان کنیم.

خب برگردیم سَرِ اصل مطلب. فکر کنید که شرایط مهاجرت شما فراهم شده و می‌توانید انتخاب کنید که در کدام کشور زندگی کنید. کدام کشور را انتخاب می‌کردید؟ یا اصلاً طبق چه معیاری این کشور را انتخاب می‌کردید؟ شاید بهترین کاری که می‌کردید این بود که معیارهایتان را لیست می‌کردید و با توجه به آن‌ها بهترین کشورها برای زندگی را پیدا می‌کردید و در نهایت با یک سبک‌سنگین یکی از آن‌ها را انتخاب می‌کردید. درست است؟

هرجا کلمه «بهترین» می‌آید، کار برای نوشتن کمی سخت می‌شود! بهترینی که در ذهن مَنِ نویسنده است، با بهترینی که در ذهن شما و بقیه است، ممکن است زمین تا آسمان فرق داشته باشد! در نتیجه انتخاب بهترین کشور برای زندگی کمی سخت است! راه‌حل چیست؟

برای ساده‌تر کردنِ کار، ما 8 معیار و شاخص را به‌صورت پیشفرض برای شما اضافه کردیم و با توجه به این شاخص‌ها، لیست بهترین کشورها را بر اساس معتبرترین منابع درآوردیم. شاخص‌های ما موارد زیر هستند.

بهترین کشور برای زندگی ایرانیان

بهترین کشورها برای زندگی بر اساس 8 معیار

 • سطح رفاه
 • آزادی
 • سلامت و بهداشت
 • آموزش
 • امنیت
 • درآمد و بازارکار
 • هزینه‌های زندگی
 • شادی و امید به زندگی

امیدواریم که این بررسی به شما در انتخاب بهترین کشور برای زندگی کمک کند.

بهترین کشورها برای زندگی از نظر سطح رفاه

وقتی صحبت از رفاه می‌شود، معتبرترین آماری که می‌توان به آن استناد کرد، شاخص رفاه لگاتوم (Legatum Prosperity Index) است. موسسۀ لگاتوم، شاخص رفاه را بر اساس 12 دسته‌بندی کلی و 67 معیار بررسی می‌کند! یعنی بهترین کشورها در این آمار، بهترین کشورها بر اساس معیارهای مختلف اقتصادی، امنیتی، سیاسی، اجتماعی، آموزش و … هستند و این لیست به‌تنهایی می‌تواند حجت را بر ما تمام کند!

رتبهکشور
1دانمارک (Denmark)
2نروژ (Norway)
3سوئد (Sweden)
4فنلاند (Finland)
5سوئیس (Switzerland)
6هلند (Netherlands)
7لوکزامبورگ (Luxembourg)

این لیست براساس نسخه پانزدهم شاخص رفاه لگاتوم در سال 2021 تهیه شده است. همان‌طور که می‌بینید؛ کشورهای حوزه اسکاندیناوی و اروپایی، صدر جدول شاخص رفاه را قبضه کرده‌اند! دانمارک هم که چندسالی است به سبکِ بومیان غارتگرِ تاریخیِ خود (وایکینگ‌ها) به تخت پادشاهی تکیه زده و پیشتازی می‌کند.

اگر مایل بودید درباره وضعیت زندگی در کشور برتر این معیار بیشتر بدانید، مطلب زندگی در دانمارک را مطالعه کنید. خب می‌رسیم به شاخص آزادی:

بهترین کشورها برای زندگی از نظر آزادی

آزادی ابعاد مختلفی دارد، به‌همین‌دلیل برای این شاخص سراغ آمار موسسۀ کیتو (CATO Institute) رفتیم. موسسۀ کیتو حدود 48 سال است در زمینه آزادی، حقوق بشر و دموکراسی فعالیت می‌کند. این آمار بر اساس 82 معیار مختلف مانند آزادی عقیده، آزادی فردی و آزادی اقتصادی بررسی شده است. لیست ده مورد از بهترین کشورها برای زندگی از نظر آزادی:

رتبهکشورآزادی فردیآزادی اقتصادیشاخص کلی آزادی انسان
1سوئیس9.56*8.489.11
2نیوزیلند9.338.469.01
3دانمارک9.568.178.98
4استونی9.488.118.91
5ایرلند9.408.218.90
6فنلاند9.527.928.85
7کانادا9.408.068.85
8استرالیا9.308.208.84
9سوئد9.637.728.83
10لوکزامبورگ9.487.848.80

*نمرات از 10 حساب شده‌اند.

دوباره کشورهای حوزه اسکاندیناوی و کشورهای اروپایی! البته از آسیا-اقیانوسیه دو کشور نیوزیلند و استرالیا و از قاره آمریکا کشور کانادا هم در این لیست حضور دارند.

حتما بخوانید:
بیست کشور اول جهان

بهترین کشورها برای زندگی از نظر سلامت و بهداشت

برای این بخش، بهترین آماری که می‌توانستیم به آن استناد کنیم، آمار مجله CEOWORL Magazine بود. در این آمار؛ بهترین کشورها از نظر زیرساخت‌های بهداشتی و پزشکی، کادر درمان، دسترسی به دارو، هزینه درمان و آمادگی کشورها برای شرایط بحران سنجیده شده است. این شما و این بهترین کشورهای جهان برای زندگی از نظر بهداشت و سلامت:

رتبهکشورنمره کل
1کره جنوبی78.72*
2تایوان77.7
3دانمارک74.11
4اتریش71.32
5ژاپن70.73

*نمرات از 100 حساب شده‌اند.

جالب شد، نه؟! خودمان هم تعجب کردیم! فکر نمی‌کردیم کشورهای آسیایی بهترین‌ها باشند. برای اطمینان بیشتر سراغ شاخص بهداشت و درمان موسسۀ لگاتوم رفتیم و نتیجه را حدس بزنید؟! بوم! ژاپن، سنگاپور، کره، نروژ و تایوان اول تا پنجم هستند!

در این آمار، بعد از این چند کشور مطرح آسیایی، لیست به‌شکل عجیبی توسط کشورهای اروپایی قُرُق شده است.

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

"*" indicates required fields

شماره همراه با 09 شروع شود.

بهترین کشورها برای زندگی از نظر آموزش

در بحث آموزش، معیارها متفاوت است و منابع مختلف درجاتی با هم اختلاف دارند؛ اما دو چیز بین همۀ آن‌ها مشترک است:

 1. آمریکا و انگلستان بیشترین سرمایه‌گذاری را روی آموزش دارند و همیشه در جمع 5 کشور برتر خودنمایی می‌کنند.
 2. کشورهای آسیای ‌شرقی راه خود را به جمع 10 کشور برتر باز کرده‌اند!

این آمار را از CEOWORL Magazine و وب‌سایت U.S.NEWS و با توجه به معیارهای کیفیت آموزش، زیرساخت‌های آموزشی و فرصت‌های رشدِ بعدِ از آن آورده‌ایم:

رتبهکشورکیفیتفرصت رشد
1انگلستان78.2*69.79
2آمریکا7268.74
3دانمارک69.862.54
4کانادا69.861.01
5آلمان69.560.64
6ژاپن68.259.46

*نمرات از 100 حساب شده‌اند.

حتما بخوانید:
مهاجرت به آلمان

خب می‌رسیم به بحث امنیت:

بهترین کشورها برای زندگی از نظر امنیت

موسسۀ بین‌المللی بیمۀ ویلیام راسل (William Russel) اخیراً یک تحقیق دربارۀ امن‌ترین کشورهای جهان برای مهاجران انجام داده که نتایج آن جالب است و ما هم به همان استناد می‌کنیم.

این لیست باتوجه به معیارهای مختلفی مانند ثبات سیاسی، امنیت شخصی، امنیت حمل‌ونقل و امنیت در فضای مجازی تهیه شده است:

رتبهکشور
1دانمارک
2ایسلند
3کانادا
4ژاپن
5سنگاپور

البته بعضی منابع براساس میزان صلح‌دوستیِ بین‌المللی و بعضی هم براساس میزان جرم و جنایت کشورها را لیست کرده‌ بودند. شاید برای شما جالب باشد که بدانید از نظر میزان جرم و جنایت، کشورهای امارات متحده عربی و قطر در بین امن‌ترین کشورهای جهان هستند! خب می‌رسیم به موضوع مهمِ کار و اشتغال:

بهترین کشورها برای زندگی از نظر درآمد و بازارکار

اگر بخواهیم واقع‌بینانه نگاه کنیم؛ درآمد یک بحث است و بازار کار یک بحث دیگر! کشوری ممکن است دستمزد خیلی خوبی بدهد، اما چندان بازارکار پررونقی نداشته باشد و حتی نشود به این راحتی‌ها ویزای آن را گرفت، مانند لوکزامبورگ!

بنابراین مجبوریم برای این بخش، تلفیقی از کشورهایی ارائه دهیم که:

 • هم بازارکار خوبی دارند،
 • هم پول خوبی می‌دهند
 • و هم اخذ ویزای کار آن‌ها چندان سخت نیست.

پس لیست بهترین کشورها برای کار و زندگی به‌ این‌شکل چیده می‌شود:

رتبهکشوربازار کارراحتیِ اخذ ویزادرآمد
1کانادا8*88
2آلمان997
3استرالیا777
4امارات576
5دانمارک649
6لوکزامبورگ629

*نمرات از 10 حساب شده‌اند.

همان‌طور که می‌بینید این تکه‌های پازل کنار هم معنا دارند. لوکزامبورگ در خیلی از بررسی‌ها بیشترین دستمزد را به نیروهای کار پرداخت می‌کند، اما گرفتن ویزای آن کار آسانی نیست!

برای انتخاب بهترین کشور برای کار به معیارهای مختلف توجه کنید!برای انتخاب بهترین کشور برای کار به معیارهای مختلف توجه کنید!

در عوض آلمان و کانادا شرایط خیلی بهتری برای زندگی و کار در این معیارها دارند و در این مورد بهترین کشورها برای زندگی برای ایرانیان هستند. دربارۀ وضعیت زندگی در این کشورها را می‌توانید در مطالب زندگی در آلمان و زندگی در کانادا بیشتر بخوانید.

استرالیا هم سال‌هاست یکی از مقاصد مهاجرتی برای کار و زندگی برای ایرانیان است. این دورافتادۀ دوست‌داشتنی نیازمند نیروی کار خارجی است به نیروهای متخصص راحت ویزا می‌دهد و البته با کار در آن پول خوبی هم می‌توان به جیب زد. برای آشنایی بیشتر با این کشور، مطلب زندگی در استرالیا را بخوانید. خب می‌رسیم به بحث هزینه‌های زندگی.

بهترین کشورها برای زندگی از نظر هزینه‌های زندگی

طبیعی ا‌ست که قبل از مهاجرت نگاهی به جیبمان کنیم و به‌دنبال ارزان‌ترین کشورها باشیم. اینجا دیگر معیارهای مختلف را دخیل نمی‌کنیم و فقط ارزان‌ترین کشورها برای زندگی را برای شما از دیتابس نامبئو آورده‌ایم.

فقط به این نکته توجه کنید که ما خیلی از کشورهای ارزان را فاکتور گرفته‌ایم؛ چون می‌دانیم حتی اگر زندگی در آن‌ها رایگان هم باشد، به آن‌جا مهاجرت نمی‌کنید! مانند پاکستان، افغانستان یا عراق! ما ارزان‌ترین کشورها را بین کشورهای مهاجرپذیر که حداقل استانداردهای مناسب زندگی را دارند، آورده‌ایم:

رتبهکشور
1پرتغال
2عمان
3اسپانیا
4یونان
5امارات
6قطر
7آلمان
8ایتالیا

این آمار طبق معیارهایی مانند هزینه زندگی و قدرت خرید تهیه شده است و همان‌طور که می‌بینید؛ کشورهای اروپاییِ اسپانیا، یونان و پرتغال دربین ارزان‌ترین کشورها برای زندگی هستند. برای آشنایی بیشتر با شرایط زندگی در این کشورها، مطلب‌های زندگی در پرتغال، زندگی در یونان و زندگی در اسپانیا را مطالعه کنید.

ایتالیا هم یک کشور ارزان برای زندگی و تحصیل است که بیشتر باب‌میلِ دانشجویان ایرانی است. برای آشنایی بیشتر با این کشور پیشنهاد می‌کنیم مطلب زندگی در ایتالیا را بخوانید.

نکتۀ جالب دیگر، حضور کشورهای عربی حاشیۀ خلیج فارس در این آمار است! شاید به گوشتان خورده است که زندگی در کشوری مانند امارات خیلی پرهزینه است؛ اما وقتی آن‌ها را با کشورهایی مانند هنک‌کنگ، نروژ و سوئیس مقایسه می‌کنیم، می‌بینیم آنقدرها هم گران نیستند! برای آشنایی بیشتر با وضعیت زندگی و هزینه‌ها در این سه کشور عربی، پیشنهاد می‌کنیم مطالب زندگی در امارات، زندگی در عمان و زندگی در قطر را بخوانید.

: شادی و امید به زندگی، دو شاخص مهم در انتخاب بهترین کشورها

شادی و امید به زندگی، دو شاخص مهم در انتخاب بهترین کشورها

بهترین کشورها برای زندگی از نظر شادی و امید به زندگی

برای سنجشِ شادی به‌سراغ گزارش شادی سازمان ملل (World Happiness Report)  برای سال 2023 و برای سنجش امید به زندگی هم سراغ آمار سازمان همکاری و توسعه اقتصادی  (OECD) در سال 2020 رفتیم:

شاخص امید به زندگی
رتبهکشورسال
1ژاپن84.70
2کره83.30
3نروژ83.30
4سوئیس83.20
5ایسلند83.10
6استرالیا83.00
شادترین کشورهای دنیا
رتبهکشورنمره از 10
1فنلاند7.8
2دانمارک7.6
3ایسلند7.5
4سوئیس7.5
5هلند7.4
6لوکزامبورگ7.4

باز هم کشورهای حوزه اسکاندیناوی! غیرممکن است یک آمار از بهترین کشورها باشد و اسم این کشورها در آن نباشد. فنلاند و دانمارک شادترین کشورهای دنیا هستند؛ ولی از آن طرف، آسیایی‌ها دستِ این کشورها را در شاخص امید به زندگی کوتاه کرده‌اند. ژاپن و کره‌ جنوبی بالاترین شاخص امید به زندگی را دارند و بعد از آن هم نروژ قرار دارد.

خب تقریباً به آخر مقاله رسیدیم؛ اما اینجا می‌خواهیم از تمام آمار و ارقام و بررسی‌ها یک نتیجه‌گیری مختصر و مفید داشته باشیم. می‌دانیم که زیاد شدنِ تعداد کشورها بازهم ممکن است سردرگمی بیاورد؛ بنابراین بهترین‌ها را دوباره لیست می‌کنیم:

 • بهترین کشور برای زندگی در اروپا: دانمارک
 • بهترین کشور برای زندگی در آسیا: کره‌ جنوبی
 • بهترین کشور برای زندگی در آسیا-اقیانوسیه: استرالیا
 • بهترین کشور برای زندگی در قاره آمریکا: کانادا
 • بهترین کشور حوزه خلیج فارس برای زندگی: امارات
 • بهترین کشور برای زندگی در خاورمیانه: امارات
 • بهترین کشور برای زندگی دانشجویی: ایتالیا
 • بهترین کشور برای زندگی با هزینه کم: پرتغال
 • بهترین کشور برای کار و زندگی: به‌طور مشترک کانادا و آلمان

و در نهایت:

 • بهترین کشور برای زندگی از همه نظر: دانمارک

بهترینِ بهترین‌ها هم به دانمارک می‌رسد. کشوری که تعاریف جدیدی از کیفیتِ زندگی و رفاه ارائه کرده و به یک استاندارد برای تعیین میزان کیفیت زندگی در کشورهای مختلف تبدیل شده است.

شهر آرهوس (Aarhus) - دانمارک

شهر آرهوس (Aarhus) – دانمارک

امیدواریم که از این مطلب لذت و استفادۀ لازم را برده باشید. یادتان نرود که نظرات خود را در قسمت کامنت‌ها با موسسه مهاجرتی پارسی کانادا به اشتراک بگذارید.

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

"*" indicates required fields

شماره همراه با 09 شروع شود.

سخن پایانی

انتخاب بهترین کشورهای دنیا برای زندگی سخت است؛ به‌همین‌دلیل آمدیم و 8 معیار برای آن تعیین کردیم و برای هر معیار سراغ بهترین منابع و آمارها رفتیم. درنهایت هم بهترین کشورها برای زندگی ایرانیان را در 8 معیار معرفی کرده و در پایان هم این لیست را به یک کشور محدود کردیم و انتخاب را آسان.

در نهایت هم تخت پادشاهی بهترین‌ها را لایق کشوری جز دانمارک ندانستیم. امیدواریم این مطلب در بررسی شما برای انتخاب بهترین کشور برای زندگی به‌درد خورده باشد.

سوالات متداول

انتخابِ بهترین‌ها سخت است؛ برای همین 8 معیار برای بررسی انتخاب کردیم: شاخص رفاه، آزادی، سلامت و بهداشت، آموزش، امنیت، درآمد و بازارکار، هزینه‌های زندگی و در نهایت شادی و امید به زندگی.

طبق این 8 معیار و با استفاده از معتبرترین آمار و مستندات، بهترین کشورهای دنیا برای زندگی را در مطلب معرفی کرده‌ایم. اگر فرصت مطالعه مقاله را ندارید فرم ارزیابی مهاجرت را پر کنید تا کارشناسان ما در پارسی کانادا در انتخاب بهترین کشور به شما کمک کنند.

طبق شاخص رفاه لگاتوم؛ کشورهای دانمارک، نروژ و سوئد به‌ترتیب بهترین‌ها ازنظر سطح رفاه هستند.

ایتالیا و پرتغال بهترین کشورها برای زندگی دانشجویی هستند

از نظر کار و درآمد و راحتیِ اخذ ویزا برای ایرانیان، مهاجرت به آلمان و مهاجرت به کانادا جز بهترین‌ها است.

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال